[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu

Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): Pn, 3 listopada 2008, 14:30
Lokalizacja: Czeladź
PostNapisane: N, 19 kwietnia 2009, 12:16
z tą majówką to trochę przesada. 3 maja 1791 roku potwierdzono likwidację Księstwa Siewierskiego na mocy Konstytucji. Fakt faktem KS już zostało rok wcześniej inkorporowane, jednakże potwierdzenie faktu miało miejsce właśnie 3 maja.
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Cz, 23 kwietnia 2009, 17:16
Siewierz dokopał się do dawnej świetności

Archeolodzy odkopali pozostałości siewierskiego ratusza. Budynek został rozebrany po powstaniu styczniowym, kiedy Siewierz zdegradowano do roli wsi. Teraz resztki ratusza mają zostać odpowiednio wyeksponowane. Historycy już od dawna wiedzieli, że na siewierskim rynku stał kiedyś ratusz. W 1523 roku na jego postawienie "dla ozdoby miasta" zezwolił biskup krakowski książę siewierski Jan Konarski. Wiadomo nawet, jak ratusz wyglądał. Na zachowanej z XIX wieku rycinie to prosty, dwukondygnacyjny budynek z wieżą zegarową.

Siedziba miejskich władz płonęła dwa razy, ale za każdym razem była odbudowywana. Zniszczono ją ostatecznie dopiero po powstaniu styczniowym. - Dekretem władz zaborczych ratusz, symbol samorządności i duma siewierskich mieszczan, został sprzedany na licytacji i rozebrany w 1870 roku, a sam Siewierz na prawie sto lat zdegradowany do roli wsi. To była kara za udział mieszkańców w powstaniu - wyjaśnia Artur Rok, historyk z Izby Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu.

Trzy lata temu badania georadarowe rynku pomogły ustalić dokładną lokalizację pozostałości ratusza. Teraz, przy okazji przebudowy płyty rynku, archeolodzy w końcu mogli je odkryć. Siewierz to dla nich prawdziwe eldorado. - Wiele miast już od lat prowadzi systematyczne badania nad swoją historią, Siewierz dopiero zaczyna. Jest tu nadal sporo do zbadania - mówi Artur Ginter z Instytutu Archeologii w Łodzi, nadzorujący wykopaliska na rynku.

Badania pozwolą sprawdzić, czy siewierski ratusz nie jest przypadkiem starszy niż się do tej pory wydawało. - Może biskup wydał tylko pozwolenie na postawienie nowego budynku? Rynek został wytyczony przecież już w XIII wieku - mówi Rok. Archeolodzy na razie nie przesądzają sprawy. - Na razie mamy zasadniczo tylko ślady z XVI wieku, ale jesteśmy dopiero w połowie badań. Może się okazać, że pod ziemią są jeszcze starsze części ratusza - mówi Ginter.

Do tej pory archeolodzy, prócz resztek kamiennych ścian ratusza, wykopali kilka kafli z pieca, trochę monet, radełko do zdobienia książek lub siodeł, ceramiczną fajkę i gwizdek. - Dla laików to pewnie nie są żadne wspaniałe znaleziska, ale dla nas to prawdziwe skarby. Pomagają uzupełnić luki w historii, na tym polega nasza praca - dodaje archeolog.

Ekipa archeologów osłoniła już fragmenty dwóch ścian zewnętrznych i kilka ścianek działowych. Do odkrycia pozostał narożnik i fragment ściany, który teraz jest ukryty pod... kioskiem. - Trzeba będzie go przenieść - zapowiadają archeolodzy.

Na tym na razie wykopaliska na rynku się skończą. Żeby się dostać do pozostałej części ratusza, trzeba by zerwać drogę przecinającą rynek, a na to trzeba będzie poczekać do 2010 roku. - Wtedy planujmy uruchomienie obwodnicy i zlikwidujemy drogę przecinającą rynek - zapowiada Grzegorz Podlejski, kierownik referatu oświaty, kultury i promocji siewierskiego magistratu.

Urzędnicy chcą upamiętnić dawny siewierski ratusz. Jego kontur będzie zaznaczony na nowej płycie rynku. - Być może uda się wypiętrzyć mury ratusza ponad powierzchnię rynku. Pamiątka miałaby wtedy znaczenie także użytkowe, bo mieszkańcy i turyści mogliby na naszym ratuszu przysiąść - mówi Rok.

Iwona Sobczyk


W końcu doczekamy się aż zniknie ta droga ! . Czeladź sobie dość ciekawie z tym problemem poradziła i rynek odzyskał swój dawny blask . Ciekawe kiedy doczekamy się na coś podobnego w Będzinie ? .
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

Posty: 27
Dołączył(a): Pn, 27 października 2008, 23:56
PostNapisane: Pn, 4 maja 2009, 20:36
O zamku w Siewierzu - artykuł z Tygodnika Ilustrowanego z 1859 r.:
http://www.bilp.uw.edu.pl/ti/1859/foto/n109.htm
Avatar użytkownika
Posty: 457
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 17:29
Lokalizacja: Rubieże człowieczeństwa
PostNapisane: Cz, 23 lipca 2009, 20:01
"III etap prac konserwatorskich na zamku"


:arrow: http://www.starostwo.bedzin.pl/default. ... templId=31
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Pt, 24 lipca 2009, 02:01
cezar borgia napisał(a):"III etap prac konserwatorskich na zamku"


:arrow: http://www.starostwo.bedzin.pl/default. ... templId=31


Dobrze, bardzo dobrze :)
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 457
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 17:29
Lokalizacja: Rubieże człowieczeństwa
PostNapisane: Pn, 24 sierpnia 2009, 18:29
"Skarb w Siewierzu"

http://www.zaglebie.info/bedzin,skarb-w ... iany,12274
Avatar użytkownika
Posty: 2439
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 19:42
Lokalizacja: Będzin
PostNapisane: Wt, 13 kwietnia 2010, 10:56
http://www.dziennikzachodni.pl/fakty24/ ... ,id,t.html

Magdalena Nowacka
Wejdziesz do zamku w Siewierzu przez... komputer

Gmina zamierza wyprodukować film oraz wirtualny przewodnik po siewierskim zamku. Film, który wykona profesjonalna firma, będzie zaprezentowany oficjalnie we wrześniu. Jego koszt wyniesie około 253 tysięcy złotych i jest współfinansowany przez Unię Europejską.
- Mamy już gotowy scenariusz filmu oraz przewodnika wirtualnego. Projekcja będzie się opierała o modele cyfrowe zamku oraz animację średniowiecznej warowni narysowanej węglem. Komputerowo zrekonstruowane pomieszczenia wraz z wyposażeniem mają nadać jak najbardziej realny charakter zamku - mówi Grzegorz Podlejski, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Siewierzu.

Natomiast dzięki wirtualnemu przewodnikowi po XVII-wiecznej budowli będzie można zwiedzać zamek, otwierać bramy i drzwi. "Zwiedzający" będzie mógł również obejrzeć wirtualny obiekt wraz z terenem przyzamkowym z lotu ptaka w określonym przedziale wysokości. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wybrania... pogody na czas zwiedzania.

Przewodnik zostanie wydany na płytach CD oraz pojawi się na stronie internetowej miasta.
Poprzednia strona

Powrót do Zamki, dwory i pałace

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron