[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Smród z wysypiska śmieci.

Smród z wysypiska śmieci.


Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Wt, 2 października 2018, 20:23
Portal gazeta.pl pisze, że " ...Mieszkańcy Klimontowa i okolic mają dość smrodu. Przyszli protestować pod urząd miejski...." Na Klimontowie mieszkam od ponad 12 lat i niestety to co ostatnio dzieje się w temacie smrodu to jest tragedia. Szczególnie latem, gdy jest ciepło oraz pojawiają się wschodnie wiatry to smród jest nie do zniesienia. Przy innych kierunkach wiatru cierpią mieszkańcy innych okolicznych dzielnic. Moja żona myślała, że ten smród to pochodzi z kanalizacji, ale dopiero sąsiedzi uświadomili nas, że to niestety z wysypiska.

Ja rozumiem, że można popełniać błędy, ale tkwić w błędzie to dopiero jest błąd... :oops:

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Cz, 29 sierpnia 2019, 21:12
W Katowicach władze miasta Katowice wspólnie z firmą komunalną znalazły sposób na zapanowanie nad smrodem pochodzącym z zakładu przetwarzającego odpady. Smród ten męczył również mieszkańców sosnowieckiej dzielnicy Milowice.

Ciekawe co władze Sosnowca wymyślą na podobny problem, a generowany przez sosnowieckie składowisko odpadów, które z kolei daje się we znaki mieszkańcom wielu dzielnic Sosnowca (m.in. Klimontów, Juliusz, Dańdówka, Maczki, Porąbka).

Problem wcale nie jest mniejszy od tego w Katowicach i również wymaga działania ... :oops:

http://twojezaglebie.pl/mieszkancy-odet ... owietrzem/

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pt, 13 września 2019, 10:19
Od jakiegoś czasu funkcjonuje strona FB poświęcona smrodowi na wysypisku śmieci w Sosnowcu (Juliuszu/ Maczki-Bór).

Warto wesprzeć działania społeczników w tym temacie (strona FB Sosnowiec śmierdzi ) :P :
https://www.facebook.com/Sosnowiec-%C5% ... 494647616/

Wczoraj pojawiła się informacja na ten temat w telewizji Polsat, poza tym tematem zainteresowały się dotychczas telewizja TVS, Radio Eska, czy Dziennik Zachodni.
https://tvs.pl/informacje/sosnowiec-kaz ... kna-wideo/
https://www.se.pl/slask/smrod-nie-daje- ... -x4Fq.html
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Temat smrodu z wysypiska/ kompostowni odpadów jest już dosyć stary, bo pierwsze artykuły na ten temat pochodzą sprzed 4 lat i do dnia dzisiejszego praktycznie nic z tym nie zrobiono :oops: :
https://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec ... -tego.html
Załączniki
facebook.jpg
Artykuł w telewizji Polsat

Posty: 152
Dołączył(a): So, 21 lutego 2009, 14:54
PostNapisane: N, 15 września 2019, 12:40
Dla mnie to cała inwestycja ze Składowiskiem Odpadów na Juliuszu to jedna wielka afera, podobna do tej w Warszawie z oczyszczalnią ścieków, ale tylko troszkę mniejsza.

Inwestycja w składowisko odpadów została zakończona w 2014 roku, tak więc około 5 lat temu. Wsparta została z dotacji unijnej w wysokości 54.000.000 złotych, a cała inwestycja kosztowała ponad 100.000.000 złotych. Inwestycja miała spełniać wszystkie normy i wymagania europejski w tym zakresie, a tu się okazuje,że takich norm niestety nie spełnia od samego początku.

Pojawia się pytanie co tam kosztowało te ponad 100 mln złotych? Kto wybierał technologię składowania i dlaczego wybrał taką jaką wybrał?

Przecież mieszkańcy Sosnowca już od 2015 roku alarmują o złym stanie powietrza wokół składowiska, ale urzędnicy albo nabierają wody w usta, albo zgrywają głupa. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź jest prosta, bo przecież nie mogą się przyznać,że to był błąd urzędnika przy wyborze technologii. Jeśli by się przyznano to pewnie trzeba by było oddawać dotacje, a tak lepiej jest udawać głupa, jak to ostatnio robił jeden z urzędników Magistratu, stwierdzając, że na Maczkach jest wiele firm które mogą odpowiadać za ten fetor. Tam jest logistyka i wszystkie hale są zamknięte, a poza tym jeśli wydano by zgodę na działalność zagrażającą środowisku czy też otoczeniu,to też była by wina urzędników.

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Wt, 17 września 2019, 07:06
Wczoraj odbyła się blokada wjazdu na składowisko odpadów, z której to akcji stworzony został krótki reportaż przez TVS:

https://www.youtube.com/watch?v=K9XVQHR ... iXiALmh6hQ

A tutaj kilka danych na temat skutków zdrowotnych :
"... Smród z kompostowni to realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Amoniak, siarkowodór i inne odoranty, które wędrują po okolicy działają toksycznie na układ oddechowy. Ich stężenie jest ogromne (np. w dzielnicy Klimontów). Należy pamiętać także, że migrujące odoranty stwarzają również niebezpieczeństwo uduszenia ludzi i zwierząt. Miejmy też na uwadze, że wdychamy przy tym patogenne drobnoustroje (grzybnie, bakterie i wirusy). Wdychanie np. fragmentów strzępek grzybów może powodować rozregulowanie mechanizmów immunologicznych wraz z potencjalnym oddziaływaniem neurologicznym. Ponadto grzyby mikroskopowe wytwarzają bardzo toksyczne substancje określane jako mykotoksyny. Wg literatury przechwycone gazy wysypiskowe mogą być poddane procesowi spalana, biofiltracji a także wykorzystywane również jako źródło energii! Wszystkie te metody rozwiązują problemy ze skażeniem powietrza. Dlaczego to nie ma miejsca na naszym wysypisku? Warto tutaj dodać, że budowa nowoczesnego "kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu" kosztowała nas podatników ponad 100 mln zł. Warto poczytać o zagrożeniach: ..."

Oraz co pisze na ten temat Wikipedia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gaz_wysyp ... ysypiskach

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: N, 22 września 2019, 13:01
Bardzo dobrze się stało, że Komisja Urzędu Miasta tak szybko zadziałała w sprawie smrodu z wysypiska na Juliuszu. Patrząc na skład zespołu Komisji można mieć nadzieję, że problem ma rzeczywiście szansę na rozwiązanie (dwie osoby ze składu Komisji miałem już okazję poznać w przeszłości, z dobrej strony ..:) ).

Z wniosków i ustaleń Komisji widać, że rzeczywiście jest problem z odorami, które się wydzielają ze składowiska odpadów:
https://www.facebook.com/permalink.php? ... __tn__=K-R

W raporcie wskazano również możliwe źródła odoru spoza składowiska i rzeczywiście może się to zgadzać. Od strony południowo zachodniej składowiska znajduje się duży wykop w ziemi (praktycznie graniczy ze składowiskiem), w którym można zauważyć jakąś ciecz. Może to być wybciek ze składowiska, ale jednocześnie może to być również wybciek z rzeki Bobrek, która płynie blisko tego wykopu. Niestety jest bardzo prawdopodobne, że znaczna część tej cieczy to wybciek ze składowiska odpadów, ponieważ roślinki które chciały w niej wyrosnąć, niestety dawno już poumierały (od samej wody z pewnością by nie obumarły).

Jeśli zatem jest tam wybciek ze składowisko to patrząc na powierzchnię tego wykopu (kilka hektarów) oraz na tą ciecz zalegającą na dnie to niestety występuje olbrzymie parowanie tej cieczy. Przy tym parowaniu odór może się unosić po całej okolicy. Pojawia się pytanie, który odór przeważa (ze składowiska, czy z tego wykopu)?
Załączniki
20190922_110141.jpg
Obumarłe drzewa
20190922_110040.jpg
Wykop

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: So, 28 września 2019, 12:16
Okazuje się, że mieszkańcy Juliusza znaleźli jeszcze jedno potencjalne źródło smrodu, a jest nim nieczynne już składowisko odpadów z którego wycieka śmierdząca i oleista substancja.

https://www.facebook.com/Sosnowiec-%C5% ... 494647616/

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Śr, 2 października 2019, 21:32
Kilkanaście lat temu na byłych wyrobiskach z Kopalni Maczki Bór składowano odpady z oczyszczalni ścieków i wtedy była z tego spora afera.
https://sosnowiec.naszemiasto.pl/klopot ... j1WGKgcFw4

Ciekawe czy w dalszym ciągu odbierają odpady tego typu, bo one rzeczywiście mogą wydzielać odór na całą okolicę?

A przy okazji to nie rozumiem dlaczego władze wojewódzkie oraz wydziały ekologii, sanepidu pozwoliły na takie zaśmiecanie terenów po kopalnii piasku ... :idea:

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Cz, 24 października 2019, 21:27
W dniu jutrzejszym mieszkańcy wschodnich dzielnic Sosnowca organizują protest w sprawie SMRODU (protest odbędzie się na Juliuszu).

więcej można przeczytać tutaj:
https://www.facebook.com/Sosnowiec-%C5% ... 494647616/

Powrót do Samorząd i społeczeństwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron