[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Gmina Dąbrowa Górnicza

Gmina Dąbrowa Górnicza


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 17 września 2009, 20:56
Nr: 11/81

Rodzaj : U (upamiętnienie – znak pamięci, pomnik, tablica pamiątkowa itp.)

Opis obiektu: Tablica upamiętniająca dr Jana Antoniego Ziembę wychowawcę i nauczyciela młodzieży w Państwowej Szkole Górniczo-Hutniczej, działacza społeczno-kulturalnego, miłośnika, historyka, badacza przeszłości Dąbrowy Górniczej i Zagłębia Dąbrowskiego


Położenie: Dąbrowa Górnicza, ul. Legionów Polskich 69, Muzeum Miejskie „Sztygarka".
Załączniki
sztygarka.jpg
foto: Marta Szczęśnik

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 17 września 2009, 20:57
Nr: 11/82

Rodzaj : U (upamiętnienie – znak pamięci, pomnik, tablica pamiątkowa itp.)

Opis obiektu: Tablica upamiętniająca 38 górników KWK „Reden“, którzy zginęli w wyniku pożaru w nocy z 20 na 21 września 1923 roku

Położenie: Dąbrowa Górnicza, Park im. Gen. Hallera Hala Widowiskowo-Sportowa "Centrum“

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 17 września 2009, 21:00
Nr: 11/83

Rodzaj : U (upamiętnienie – znak pamięci, pomnik, tablica pamiątkowa itp.)

Opis obiektu: Tablica upamiętniająca podharcmistrza Wincentego Bernasika, twórcę dąbrowskiego hymnu harcerskiego, komendanta 39 ZDH, poetę, zamordowanego w KL Auschwitz

Położenie: Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 8, Hufiec ZHP

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 17 września 2009, 21:02
Nr: 11/84

Rodzaj : U (upamiętnienie – znak pamięci, pomnik, tablica pamiątkowa itp.)

Opis obiektu: Tablica upamiętniająca policjantów z Zagłębia Dąbrowskiego zamordowanych wiosną 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD

Położenie: Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi, Katedra Matki Bożej Anielskiej

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 17 września 2009, 21:04
Na tej pozycji kończy się oficjalny wykaz Miejsc Pamięci sporządzony przez Urząd Wojewódzki w Katowicach dotyczący obszaru gminy Dąbrowa Górnicza.

Z całą pewnością poza tym wykazem są jeszcze inne, nie uwzględnione dotąd miejsca i obiekty które powinny także oficjalnie uzyskać status Miejsca Pamięci. Dlatego stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zwraca się z apelem o zgłaszanie (na naszym forum, w temacie do tego przeznaczonym viewtopic.php?f=75&t=1021) w tej sprawie swoich propozycji z odpowiednim opisem i uzasadnieniem które to pozwolą nadać danej sprawie bieg urzędowy.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą o pomoc przy sporządzeniu dokumentacji fotograficznej miejsc które już są na wykazie, lub które w przyszłości mogą trafić do niego. Zdjęcia, wyłącznie własnego autorstwa :!: prosimy zamieszczać w temacie roboczym działu( viewtopic.php?f=75&t=1021 ), skąd będą przenoszone do ewidencji poszczególnych gmin.

Zamieszczenie zdjęcia (zdjęć) w tym temacie jest jednoznaczne z oświadczeniem że jest się jego (ich) autorem.
Zamieszczenie zdjęcia (zdjęć) w tym temacie jest jednoznaczne z oświadczeniem autora, że upoważnia FdZD do ich dowolnego, niekomercyjnego wykorzystania.
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): Pn, 6 października 2008, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Wt, 14 grudnia 2010, 13:51
http://wolnemedia.net/historia/jedenastu-powieszonych/

26 listopada 1943 r. w odwet za zastrzelenie w dniu 19 listopada 1943 r. w Strzemieszycach Małych nadwachmistrza żandarmerii Ernesta Bergmana powieszono publicznie 11 Polaków, na łąkach przy ul. Stacyjnej w Strzemieszycach Wielkich.

Przypominając tę okrutną zbrodnię hitlerowską, warto nakreślić szerzej działania okupanta niemieckiego w Zagłębiu Dąbrowskim. Po zajęciu Polski przez Niemców we wrześniu 1939 r., Zagłębie Dąbrowskie oraz tereny przyległe, wskutek różnicy zdań funkcjonariuszy hitlerowskich, nie miało przynależności administracyjnej. Początkowo obszar ten znajdował się pod zarządem wojskowym. Już 8 października 1939 r., dekretem Hitlera powstało Generalne Gubernatorstwo oraz obszar tzw. ziem wcielonych do Rzeszy. Zarządu wojskowy zniesiono 26 października i powstała rejencja katowicka, w skład której weszły m.in. powiaty sosnowiecki, będziński oraz części powiatów chrzanowskiego i olkuskiego. Istniała jednak granica policyjna wzdłuż rzeki Brynicy, przy przekroczeniu której przeprowadzano kontrolę ludności.

Hitlerowcy wiedząc o propolskich i lewicowych nastrojach wśród ludności Zagłębia, zastosowali odmienną politykę narodowościową niż wobec mieszkańców Górnego Śląska (dawny zabór pruski), gdzie podjęto decyzję o przyznaniu im narodowości niemieckiej. Wprowadzono listy narodowościowe (Volksliste), dzieląc obywateli Rzeszy na cztery kategorie. Zagłębiaków uznano za ludność polską, przeznaczoną wyłącznie do roli siły roboczej w gospodarce wojennej Rzeszy. Plany niemieckie przewidywały zniemczenie części ludności polskiej (ok. 700 tys.) i wysiedlenie reszty z Zagłębia, by na ich miejscu osiedlić Niemców.

Powstał plan zbudowania silnego ośrodka germanizacji na terenie Zagłębia. W rejonie Ząbkowic, Łośnia i Strzemieszyc (na obszarze, gdzie obecnie stoi huta Katowice) miało powstać wielkie miasto o nazwie Hitlerstadt, jako swoisty pomnik wodza Trzeciej Rzeszy, w którym mieli zamieszkać po zwycięstwie zasłużeni Niemcy. W 1940 r. Heinrich Himmler wizytował te okolice i zaakceptował plan budowy tego wielkiego miasta. Jego plany zachowały się do dzisiaj w archiwach Sosnowca.

TERROR OKUPANTA

Eksterminację ludności polskiej w Zagłębiu Dąbrowskim Niemcy rozpoczęli od inteligencji. Aresztowano wiele osób i wywieziono do obozów koncentracyjnych, głównie do Oświęcimia i Dachau.

Ryszard Henryk Kordko, były więzień Oświęcimia, opisywał w książce „Blizny krwawią” martyrologię wielu mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. „W najgorszej sytuacji były osoby starsze wiekiem, mało sprawne fizycznie, nie posiadające żadnej znajomości języka niemieckiego. Starszy wiek nie budził w bestialskich esesmanach żadnych względów. Przeciwnie, uprzedzał ich i wywoływał pogardę, wyzwalał brutalność, wzmagał okrucieństwo. W tych warunkach pierwszymi skazańcami musieli być ludzie starsi i niedołężni. Wzdrygałem się na myśl, co by było, gdyby razem ze mną był ojciec. (…) W sposób szczególnie bestialski esesman »Laleczka« (Leischof) obchodził się na tych szkoleniowych seansach z seniorem naszego transportu (przybyłym do Auschwitz 13.2.1941 r. – JK) Kornelem Michalskim nr 10286. Wysoki, tęgi a nawet otyły, zmaltretowany przesłuchaniami, z trudem poruszał się na nogach pokrytych żylakami. Nie znał języka niemieckiego i z tego powodu systematycznie podpadał. Jego czaszkę pozbawioną włosów, pokrywały narośla wielkości śliwki. Guma esesmana precyzyjnie trafiała w te guzy ku uciesze oprawcy. Ofiara znosiła te katusze milcząco, trzymając drewniany zydel w wyciągniętych do przodu rękach – w przysiadzie. Nie ma bardziej wstrząsającego widoku od bezradnego, krzywdzonego starca i nie ma potworniejszego bestialstwa, jak pastwienie się nad starym człowiekiem.” Kornel Michalski zmarł w obozie 14 kwietnia 1941 r.

Terror okupanta wywołał naturalny odruch samoobrony i odwetu. Tuż po wkroczeniu Niemców powstały ugrupowania polityczne wraz ze swoimi oddziałami bojowymi, o różnym zabarwieniu politycznym.

ZAMACH W STRZEMIESZYCACH

Niemiecki „ordnung” w Strzemieszycach utrzymywały dwie komendy policji. Jedna komenda – Schutzpolizei – a druga – Gandamerie.

Żandarmeria patrolowała miejscowości – Małe Strzemieszyce, Łosień i okolice. W Strzemieszycach Małych była restauracja prowadzona przez Józefa Bajdę. Mimo że żywność w czasie okupacji była ściśle racjonowana na kartki oraz istniał zakaz sprzedaży alkoholu Polakom przez restauracje (Niemcy mieli kartki na alkohol do realizacji w sklepach prowadzonych przez Niemców), u Bajdy (prawdopodobnie podpisał volkslistę) zawsze można było dobrze zjeść i wypić. O tym wiedzieli Niemcy. Żandarmi często gościli w lokalu w Małych Strzemieszycach, urządzając tam libacje.

19 listopada 1943 r. trzech żandarmów podchmieliło sobie nieźle i po godz. 20 opuściło restaurację. Z niedalekiej odległości padły w ich kierunku strzały. Jeden z żandarmów został zastrzelony. Był to oberwachmeister Ernest Bergmann. Pozostali uszli z życiem.

W odwecie za śmierć niemieckiego policjanta 26 listopada 1943 r. powieszono w Strzemieszycach jedenastu Polaków. Egzekucji publicznej dokonano w godzinach popołudniowych na łąkach, wykorzystując na szubienicę dwa stojące obok siebie drzewa. Niemcy zgonili w miejsce egzekucji zatrzymanych mieszkańców miejscowości, ponad 1000 osób, aby byli świadkami kary. Polaków wieszano kolejno. Świadkowie tej zbrodni opowiadali szeptem, że kilku z wieszanych umierało z okrzykiem „Niech żyje Polska”. Wszyscy powieszeni pochodzili z Zagłębia Dąbrowskiego i byli robotnikami.

W miejscu niemieckiej kaźni, na symbolicznym grobie, stoi obecnie krzyż. Drzewa, na których oparto szubienicę rosną do dzisiaj. Wykonane zostały zdjęcia z egzekucji, które wykonał potajemnie prawdopodobnie pracownik „Stremu” Sierka.

Niestety, dotąd nie udało się ustalić organizacji, która dokonała zamachu na żandarmów. Tuż po zakończeniu wojny nie przyznała się do tego aktu odwetu żadna organizacja działająca na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Wiadomym jest tylko, że była to grupka 7-8 mężczyzn. Według raportu szefa katowickiego Gestapo, będziński robotnik Roman Wywioł był w grupie zamachowców. Został on ranny w czasie strzelaniny, aresztowany i dołączony do wcześniej uwięzionych, skazanych na powieszenie Polaków.

Pamięć ludzka jest zawodna. Dlatego trzeba walczyć o pamięć o 11 powieszonych.

Autor: Jan Kmiotek (Klub Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego)
Źródło: Władza Radto zdjęcie w artykule to chyba nie z tej egzekucji?
Poprzednia strona

Powrót do Miejsca pamięci

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron