[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Sławków - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Sławków - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 21 lipca 2011, 00:22
Sławków - kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 21 lipca 2011, 00:25
Remont tego zabytkowego kościoła trwa...

Zabytkowe polichromie z XIX wieku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, ujrzą światło dzienne. Odnowiony zostanie także znajdujący się tu nagrobny obraz biskupa krakowskiego Kajetana Ignacego Sołtyka. To najwyższa pora, aby ratować XIII -wieczny kościół sławkowski, bo tynk dosłownie odpada z sufitu. Prace rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, pierwotnie Jana Chrzciciela, został ufundowany przez biskupa krakowskiego Fulko zwanego Pełką w 1203 roku. Badania architektoniczno-historyczne kościoła przesuwają jego datowanie na lata 20-te XIII wieku. Na północnej ścianie nawy znajduje się także wyjątkowo cenny pod kątem zabytkowym obraz nagrobny biskupa krakowskiego Kajetana Ignacego Sołtyka (1716 -1788). Wykonany jest w stylu późnobarokowym, z elementami rokokowymi i klasycystycznymi, a ufundowali go artyści i mieszkańcy Sławkowa. Jak głosi legenda, podobno w podziękowaniu za lasy, które biskup podarował mieszkańcom. Kościół jest najstarszym zabytkiem w mieście. Pilnie jednak wymaga remontu. Po pierwsze ze względów historycznych, a po drugie ze względu na bezpieczeństwo wiernych. Sufit w świątyni po prostu się sypie. Dlatego już podwieszono tu zabezpieczająca siatkę.

-Ta świątynia jest prawdziwą, zabytkową perełką. Razem z karczmą i rynkiem tworzy wyjątkowy klimat tego miasteczka,

do złudzenia przypominający sławny Kazimierzem nad Wisłą. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć taki zagłębiowski Kazimierz nad Przemszą. Ale żeby tak się stało, trzeba zadbać o świątynię. Najpierw zaczniemy od remontu sufitu, w dalszej części będzie odnowienie już częściowo odsłoniętych polichromii - mówi ksiądz Wojciech Kowalski, proboszcz parafii.

W styczniu specjalna komisja konserwatorska, po obejrzeniu kościoła, zaakceptowała program renowacyjny przywrócenia XIX wiecznych polichromii. Przygotowywana jest również wizualizacja.

- Do tej pory były one schowane pod warstwą niezbyt ładnych polichromii z XX wieku - mówi Radosław Nawara, architekt i radny powiatowy, uczestnik wizji konserwatorskiej kościoła. Zabytkowa polichromia ma odsłonić ozdobne szlaki i pilastry.

- Mamy już pozwolenia i chcemy, aby prace ruszyły na przełomie marca i kwietnia - mówi ksiądz. Przyznaje, że koszty remontu są ogromne, ale pomoc obiecana. Milion sto tysięcy to cena przywrócenia do świetności polichromii, a odnowienie portretu nagrobnego biskupa to koszty rzędu prawie stu tysięcy złotych.

- Przede wszystkim w sprawę bardzo zaangażowali się parafianie, pomoc deklaruje także miasto. Także powiat obiecał wsparcie finansowe przy odnowieniu stropu - dodaje proboszcz. Parafia planuje także wystąpić o dofinansowanie do władz wojewódzkich.

Chociaż remont potrwa długo, świątynia nie będzie wyłączona z funkcjonowania. Rusztowania będą postawione tak, aby nie przeszkadzały wiernym.

- Tu czuje się historię, klimat zupełnie inny niż we współczesnych kościołach. Trzeba go ratować - mówi Agnieszka Kowalczyk, która ma w Sławkowie rodzinę.


źródło: Dziennik Zachodni
Załączniki
R 1.JPG
R 2.JPG
Foto: Dariusz JUREK

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 21 lipca 2011, 01:05
I ostatnia, sensacyjna informacja o której media dopiero napiszą :)

Podczas remontu zdemontowano boczne ołtarze które oddano do konserwacji.
Jak się okazało za tymi ołtarzami odkryto pozostałości fresków i według opinii historyków sztuki z Krakowa część tych malowideł pochodzi z okresu renesansu a część nawet z XIV wieku :!: W innych miejscach natomiast odkryto pod tynkiem zamurowane małe romańskie okna.

Miałem okazję być w dniu wczorajszym na specjalne zaproszenie w tym kościele i poniżej przedstawiam kilka fotografii odkrytych fresków. Jest to jeśli nie pierwsza to zapewne jedna z pierwszych publikacji tych malowideł :)
Załączniki
01.JPG
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG
06.JPG
07.JPG
08.JPG
Foto: Dariusz JUREK

Powrót do Obiekty sakralne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron