[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Czeladzki ratusz

Czeladzki ratusz

Avatar użytkownika
Posty: 457
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 17:29
Lokalizacja: Rubieże człowieczeństwa
PostNapisane: Pn, 10 sierpnia 2009, 19:05
Dokładnie nie wiadomo, kiedy pierwszy ratusz w Czeladzi został wybudowany. Ponieważ jednak zawsze ratusz kojarzy się z miejscową władzą, stąd domniemanie, że ten czeladzki powstał w XV wieku, o ile poprzedni nie uległ spaleniu. W XV wieku bowiem pojawiają się pierwsze piane wiadomości o radzie miejskiej składającej się z 12 rajców i burmistrza. W dokumentach z 1590 roku występuje Urząd Radziecki czeladzki, w 60 lat później Urząd Radziecki Burmistrzowski, a w 1756 roku Urząd Miejski Burmistrzowski. Przywilej biskupa krakowskiego, księcia siewierskiego, z 1520 roku stanowił : "Zwracamy się do instancji i niskiej prośby Prowizora Piotra i Mikołaja Władyki, szlachetnyvh Wójta i Radnych, ławników Magistratu oraz całego wolnego ludu miasta Czeladzi" ... Otóż pojawia się w tym przywileju nazwa magistrat, synonim zarządu miejskiego, sytuowanego właśnie w ratuszu. Wprawdzie wcześniejsze są wiadomości o wójtach, bo już z XIII wieku, ale wiadomo, że wójtostwo miało odrębną siedzibę, także w rynku - tam gdzie mieściła się karczma. Pierwsza wzmianka o czeladzkim ratuszu pochodzi z 1589 roku, o czym pisze Marian Kantor-Mirski w szkicach monograficznych "Z przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego i okolicy", a mianowicie : "W czasie walk o tron polski pomiędzy Maksymilianem Austriackim a Zygmuntem II, miasto odegrało dość ważną rolę. Tutaj stawały postojem rozmaite poselstwa zagraniczne, zanim uzyskały wolny wjazd do Będzina. Na ratuszu w Czeladzi, w dniu 9 marca 1589 roku zostały podpisane tzw. Pakta Będzińskie przez Zamojskiego i Rosenberga.". Dlaczego umowa podpisana w czeladzkim ratuszu nosi nazwę Będzina, a nawet paktów będzińsko - bytomskich, to zapewne wynika z paktowania w tych dwóch miastach, a nie w Czeladzi. Natomiast Feliks Kiryk w pracy "Siewierz, Czeladź, Koziegłowy" pisze, że Czeladź była w XVI-XVIII wieku miastem najmniejszym spośród miast księstwa siewierskiego, miała jednak plac centralny, czyli rynek z drewnianym ratuszem, drewniane również były budynki mieszkalne i plebania.
A zatem pierwszy czeladzki ratusz był budowlą drewnianą. Niestety, nie zachowały się żadne szkice, ryciny i opisy ratusza z tamtych lat. Można jedynie przypuszczać, że ratusz został wybudowany albo dobudowany po wielkim pożarze miasta w 1455 roku, kiedy to spłonęło całe miasto wraz z kościołem. Zresztą ponownie całe miasto spłonęło w połowie marca 1457 roku. Po tej dacie możemy chyba mówić o budowie nowego ratusza. Przypuszcza się również, że wokół budynku ratusza funkcjonowały podcienia o charakterze handlowym. Kamienna budowla ratusza z łamanym dachem, tzw. polskim, przetrwała do dnia wyburzenia przez Niemców. ten budynek datował się na XVIII wiek, zbudowany był w stylu późno barokowym, z charakterystycznymi wieżyczkami na szczytach dachu. Później budynek został otynkowany, a wewnątrz mieściły się : sala posiedzeń rady, pokoje dla burmistrza, landwójta, sędziego i innych. W podziemiach był areszt, a legendy głosiły o podziemnych przejściach do dawnego kościoła. Ratusz był piętrowy, a z galerii można było obserwować obrady rajców miejskich. Spełniał więc funkcje administracyjne, sądownicze i - co ciekawe - handlowe. Funkcja handlowa ratusza w Czeladzi znana juz jest w XVI wieku. Odbywała się tutaj wymiana towarowa, która miała miejsce podczas targów i jarmarków ustanawianych w przywilejach książęcych i królewskich.
Rola administracyjna ratusza zanikła przed wojną, kiedy to burmistrz zaczął urzędować w budynku przy ulicy Bytomskiej. Niemniej jednak, gdyby ten budynek przetrwał do dziś, stanowiłby bez wątpienia ciekawy obiekt zabytkowej architektury, a może i siedzibę czeladzkiego muzeum.
na podstawie tekstu Artura Rejdaka, Echo Czeladzi 01/2000


źródła informacji i zdjęć:
http://czeladz.org.pl/index.php?histori ... zki_ratusz
http://czeladz.org.pl/index.php?strony=galeria&gal=37
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
4.jpg (19.15 KiB) Przeglądane 3923 razy
5.JPG

Powrót do Inne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość