[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Pałac Oskara Schöna (budynek sądu) - Sosnowiec

Pałac Oskara Schöna (budynek sądu) - Sosnowiec

Avatar użytkownika
Posty: 457
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 17:29
Lokalizacja: Rubieże człowieczeństwa
PostNapisane: Cz, 12 lutego 2009, 14:35
:)
Załączniki
10.JPG
9.JPG
8.JPG
7.JPG
6.JPG
5.JPG
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Śr, 27 maja 2009, 22:13
Portal czy Palac Schoena doczeka sie remontu ... :(

Pałac Schoena, w którym zlokalizowany jest sosnowiecki sąd, nadaje się do natychmiastowego remontu. Sprawa lekko drgnęła dzięki prezydentowi Sosnowca oraz urzędnikom Ministerstwa Sprawiedliwości, ale na przeszkodzie staje to, co zawsze: pieniądze.

W październiku ub. roku pisaliśmy o problemach lokalowych sosnowieckiej Temidy. Niestety, od pół roku sytuacja niewiele się zmieniła. Pałac Schoena przy ul. 1 Maja aż woła o generalny remont. Co do tej pory udało się osiągnąć w kwestii remontu budynku?

-Zakończyliśmy modernizację stropu, a obecnie przymierzamy się do remontu wejścia głównego oraz napraw pęknięć ścian - wylicza Aneta Podsiadły-Bugaj, prezes sosnowieckiego sądu. -W ostatnim czasie ponownie rozmawialiśmy z prezydentem miasta w sprawie rozwiązania naszego lokalowego problemu. W trakcie spotkania padło kilka propozycji załatwienia sprawy. Podtrzymana została propozycja przeniesienia sądu do budynku pogotowia. Generalnie wciąż szukamy sposobu, który umożliwi nam spokojne funkcjonowanie. Trzeba też dodać, że każdorazowy remont pałacu wiąże się z dużymi kosztami, a nasz budżet jest ograniczony - dodaje.

Rozmowy trwają, doraźne remonty również, ale czy to wystarczy, aby budynek nie zagrażał użytkownikom? -Zgodnie z prawem opieka nad zabytkiem sprawowana jest przez jego właściciela, w tym przypadku przez sąd - tłumaczy Paweł Dusza, miejski konserwator zabytków. I dodaje: -Warto starać się o dofinansowanie prac konserwatorskich i remontowych z zewnętrznych środków: miejskich, unijnych czy rządowych. Pytanie, czy sosnowiecka Temida próbuje te środki pozyskać?

Początkowo zastanawiano się, czy sądu nie przenieść do budynku Pogotowia Ratunkowego przy ul. Czarnej. W grę wchodziła też działka, którą miasto miało przekazać pod budowę nowego gmachu i jak na razie z punktu widzenia gminy to rozwiązanie byłoby najlepsze. -Niedawno miało miejsce spotkanie prezydenta Kazimierza Górskiego z delegacją Ministerstwa Sprawiedliwości - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu. - Naszym zdaniem najlepsze rozwiązanie to budowa nowego gmachu, która byłaby finansowana z budżetu centralnego. Już wcześniej podkreślałem, że byłaby to pierwsza od lat inwestycja centralna w naszym mieście.

W jaki sposób magistrat mógłby wesprzeć budowę? -Miasto jest w stanie przekazać działkę pod inwestycję i kilka lokalizacji już zaprezentowaliśmy. Jak na razie nie mamy żadnej informacji zwrotnej ze strony sądu - dodaje.

Aneta Podsiadły-Bugaj tłumaczy, że propozycje, które przedstawiciele sądu otrzymali na spotkaniu z władzami miasta, miały charakter ustny. -Jak na razie trudno mi się więc do nich odnieść.

Sprawa ewentualnej budowy może spalić na panewce. Ministerstwo Sprawiedliwości skłania się ku przejęciu i adaptacji już istniejącego budynku. -Planowanie remontów budynków sądowych nie leży w kompetencji ministerstwa, gdyż projekt budżetu przygotowywany jest na poziomie sądów apelacyjnych - wyjaśnia w rozmowie z e-sosnowiec.pl Joanna Dębek z Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości. -Obecny obiekt nigdy nie uzyskał zmiany pozwolenia na użytkowanie jako budynek użyteczności publicznej. Pomimo poniesienia przez sąd dotychczasowych nakładów na remont pałacu, jego architektura i konstrukcja nie dają możliwości pełnego przystosowania do potrzeb jego pracy. Dlatego Sąd Apelacyjny i Sąd Okręgowy w Katowicach nie przewidują realizacji remontu obiektu, z uwagi na jego nieopłacalność. W wyniku wstępnych rozmów z władzami miasta obecnie rozważana jest koncepcja przejęcia i adaptacji istniejącej już nieruchomości, której koszty przystosowania będą znacznie niższe - dodaje Dębek.


http://e-sosnowiec.pl/index.php?dane=gl ... 2803&num=1

Powrót do Zamki, dwory i pałace

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron