[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Dwór obronny w Dobieszowicach

Dwór obronny w Dobieszowicach


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 21 grudnia 2008, 12:41
Artykuły, opisy, informacje, zdjęcia, bibliografia, adresy stron www i wszystko to, co dotyczy dworu obronnego w Dobieszowicach.

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 21 grudnia 2008, 13:07
źródło: http://bobrowniki.pl/index.php?option=c ... Itemid=120

"Dwukondygnacyjny dwór usytuowany na niewielkim płaskowyżu powstał w końcu XVI lub na początku XVII w. Stanowił wówczas własność Jana Adolfa Frankenberga. Później był jednak parokrotnie przebudowywany. Był to budynek służący za mieszkanie dziedzicom względnie ich administratorom, jak to na pewno miało miejsce w przypadku Henckle von Donnersmarcków. Dwór w Dobieszowicach jest cenną budowlą uznaną za zabytek drugiej klasy.

Prawdopodobnie był kiedyś wyższy o jedną kondygnację, a może tylko ozdobiony attyką. W piwnicach odkryto wejście do wykutego w skale tunelu. Legenda twierdzi, że łączył on Dobieszowice ze Świerklańcem, co wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Było to raczej wyjście awaryjne, przygotowane na wypadek napaści czy oblężenia, co świadczy o tym, że dwór miał charakter obronny.

Dwór jest murowany z kamienia łamanego, otynkowany. Zbudowany jest na rzucie kwadratu. Jest piętrowy, podpiwniczony, piwnice sklepione są kolebkowo. W jednej z piwnic zachowany jest węgar portalu. Na piętrze przy schodach znajduje się balustrada z XVIII/XIX wieku. W izbach zachowany jest strop belkowy i sklepienie krzyżowe. Dach jest czterospadowy, łamany, polski, pokryty gontem.

Dwór w Dobieszowicach usytuowany jest przy ul. Kościuszki, stanowi własność Gminy Bobrowniki. Wpisany został decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 14.05.1953r. do rejestru zabytków. W decyzjach określany jest jako spichlerz."

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 24 grudnia 2008, 23:10
Widok ogólny:
Załączniki
001.JPG
001.JPG (51.21 KiB) Przeglądane 6562 razy

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: So, 5 maja 2012, 00:10
Nowe zdjęcia dworu (wnętrza) Wiki Zagłębie:
http://wikizaglebie.pl/wiki/Dw%C3%B3r_w_Dobieszowicach

Posty: 67
Dołączył(a): N, 8 kwietnia 2012, 13:25
PostNapisane: So, 5 maja 2012, 05:33
Też niedawno byłem w tym dobieszowickim dworku. W pobliżu mieszkają zresztą moi krewni, ale chciałem o czymś innym.
Ponieważ temat barwy i herb Zagłębia został zablokowany chcę tutaj wyrazić swą opinię. Nie chciałem nikogo urazić swym postem, a jesli ktoś poczuł się dotknięty do tego stopnia że go zmodyfikowano, to mówię:przepraszam, Napisałem kilka słów prawdy, może w niezbyt eleganckiej formie. Dziękuję za zaproszenie na niedzielne spotkanie, lecz z powodu komunii w rodzinie, nie będę mógł przybyć. Dlatego tutaj napiszę jakie pretensje mieli warszawscy heraldycy i weksykolodzy do herbu Zagłębia Dąbrowskiego.Tło herbu absolutnie nie może byc dwubarwne. Sugerowali że najlepiej byłoby stworzyć herb dwudzielny (dwupolowy). W dzielonej w słup tarczy w prawym (czyli jak patrzymy na herb w lewym) polu, umieścić białego połuorła (niekoniecznie w koronie), nawiązujacego do małopolskiego rodowodu Zagłebia Dąbrowskiego, względnie do godła państwowego. Drugie pole wtedy może mieć zielone tło, na którym można umieścić, najlepiej w czarnym kolorze, np symbole górnictwa i hutnictwa, które symbolizują przemysł regionu i pochodzenie jego nazwy. Mógłby to być też ewentualnie liść dębu. Dodam jeszcze że białe połuorła musi zostać zmodyfikowane, np. szpony. Najlepiej gdyby połuorła miało wizerunek mniej, więcej taki, jak na dawnych herbach Kazimierza Górniczego i Klimontowa. Takie w luźnych rozmowach były sugestie fachowców-warszawiaków, którzy podkreslali to, że oficjalne herby mogą posiadać jedynie jedostki samorządowe, poczynając od gminy, kończąc na województwie. Przepraszam że umieściłem te sugestie akurat w tym miejscu forum, lecz nie miałem innych mozliwości zapoznania z nimi szerszego gremium. Pozdrawiam.

Piotr

Powrót do Zamki, dwory i pałace

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron