[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Zamek w Smoleniu

Zamek w Smoleniu


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 21 grudnia 2008, 12:17
Artykuły, opisy, informacje, zdjęcia, bibliografia, adresy stron www i wszystko to, co dotyczy zamku w Smoleniu.

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 21 grudnia 2008, 12:53
Bardzo ciekawa strona opisująca zamki w Polsce, w tym przypadku zamek w Smoleniu:

źródło: http://www.zamkipolskie.com/smol/smol.html

"Budowę pierwszego zamku w Pilczy (pierwotna nazwa Smolenia) datuje się na drugą połowę XIII stulecia. W roku 1300 ta niewielka, zapewne drewniana warownia być może została spalona przez oddziały króla czeskiego Wacława II, walczącego o tron polski z Władysławem Łokietkiem. Owo "być może" wynika z faktu, że teza ta straciła ostatnio nieco na aktualności, bowiem w świetle współczesnych badań archeologicznych spalonym przez Czechów "zamkiem" mógł być inny gródek, którego relikty odkryto niedawno na pobliskiej górze Biśnik. Niektórzy historycy sugerują jednak, że tę drewnianą fortyfikację zniszczyli w 1241 Tatarzy, lub zmagające się ze sobą armie księcia Henryka Brodatego i jego konkurenta Konrada Mazowieckiego. Budowę gotyckiej twierdzy przypisuje się inicjatywie Ottonona z Pilczy h. Topór lub Jana z Pilicy (Pilczy), kasztelana radomskiego, pierwszego źródłowo poświadczonego właściciela tutejszych włości. Wzniesiony w połowie XIV wieku zamek po raz pierwszy wzmiankowany był w dokumencie z 1394, wspominającym lokalnego kapelana. W późniejszych przekazach występują także burgrabiowie (od 1396), a w roku 1423 pojawia się określenie castrum. Warownia od początku stanowiła siedzibę rodu Toporczyków, którzy w XV stuleciu zmienili nazwisko na Pileccy. Z początkiem XV wieku dobra pileckie przeszły w posiadanie Leliwitów, synów Elżbiety Pileckiej oraz jej małżonka Wincentego z Granowa. Wincenty był trzecim mężem Elżbiety, zdecydowanie od niej starszym i raczej nie kochanym. Po jego śmierci pani Granowska, z nieznanych nam powodów nazywana przez jej współczesnego Stanisława Ciołka sprośną świnią, utopiła swoje "smutki" w królewskich objęciach Władysława Jagiełły tak skutecznie, że w 1417 roku odbył się ich ślub. On był jej czwartym mężem. Ona jego trzecią żoną...

Pierwszym właścicielem warowni z nowej linii był Jan z Pilicy, piastujący w okresie 1459-72 stanowisko wojewody krakowskiego i późniejszy kasztelan krakowski. Pod koniec XV stulecia na zamku w Smoleniu gościł m.in. Biernat z Lublina, jeden z pierwszych polskich pisarzy świeckich, autor najstarszej książki drukowanej po polsku - modlitewnika Raj duszny. "Przywabiła" go tutaj bogata biblioteka zamkowa. Ostatnim przedstawicielem Toporczyków na Pilczy był Jan Pilecki, starosta horodelski, który w 1563 roku odsprzedał dobra Sewerynowi Bonarowi. Za czasów tego sławnego małopolskiego bankiera gotycką twierdzę przebudowano w stylu renesansowym i rozbudowano o nowe podzamcze. W roku 1570 budowlę kupił biskup krakowski Filip Padniewski, a następnie przekazał ją swemu bratankowi Wojciechowi Padniewskiemu, który odtąd nie rezydował już w zamku, lecz na folwarku zwanym Smoleniem, położonym poniżej zamkowego wzgórza. Tuż przed swą śmiercią w 1610 roku wzniósł on w mieście Pilicy obronną rezydencję w stylu włoskim tzw. palazzo in fortezza. Od tej chwili średniowieczna warownia pozostawała niezamieszkana, ale pełniła jeszcze od czasu do czasu funkcje militarne. W okresie potopu szwedzkiego w 1655 żołnierze Karola Gustawa po długotrwałym ostrzale zdobyli zamek, doszczętnie go ograbili, a odchodząc puścili z dymem. Przesądziło to o losie budowli, która szybko popadła w ruinę. Pod koniec XVIII wieku zaborcze władze austriackie użyły kamienia z jej murów do budowy komory celnej. Swój udział w barbarzyńskim dziele zniszczenia mieli również poszukiwacze skarbów; mamieni legendami przekopywali średniowieczne lochy w poszukiwaniu szczęścia. W połowie XIX wieku ówczesny właściciel Smolenia Roman Hubicki podjął pewne próby oczyszczenia zamkowego wzgórza, podczas których na południowym jego stoku odkopano ludzkie szczątki, a także fragmenty średniowiecznej broni i amunicji - zapewne pozostałości po jakimś oblężeniu. Po II wojnie światowej odgruzowano zachowane mury i zabezpieczeno je w charakterze trwałej ruiny. W latach 90-ych ubiegłego stulecia Teleexpress triumfalnie poinformował, że na zamku znaleziono skarb. A jednak...

Średniowieczny zamek Toporczyków zbudowano na jednym z najwyższych wzniesień Jury Krakowsko-Częstochowskiej (486 m n.p.m.). W jego zakres wchodził zajmujący szczyt skalistego wzgórza zamek wysoki, a także dwa zamki dolne (przedzamcza). Głównym elementem warowni, wzniesionej z miejscowego kamienia wapiennego, była okrągła wieża o średnicy 7,5 metra. Postawiono ją w zachodniej części zespołu, wewnątrz muru obronnego biegnącego po krawędziach skały. W skład wewnętrznej zabudowy wchodził również dom mieszkalny, którego dolne partie zachowały się do dziś. Jedyne wejście do zamku górnego wiodło przez niewielki otwór bramny umieszczony w południowej kurtynie. Dostęp do niego prowadził po drewnianych schodkach, które podczas wystąpieniu zagrożenia można było naprędce zniszczyć. Zaplecze gospodarcze stanowiło pięcioboczne przedzamcze wschodnie. Otoczone było ono murem o grubości dochodzącej do 2 metrów, zwieńczonym krenelażem, poniżej którego biegł ganek dla straży. Dobudowane w XVI stuleciu przedzamcze zachodnie było otoczone murem na rzucie wydłużonego prostokąta i miało odrębną bramę wjazdową. W jego wnętrzu znajdowały się dodatkowe pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, a także wykuta podobno tatarskimi rękoma głęboka studnia z kamienną cembrowiną.

Do czasów nam współczesnych jurajska twierdza przetrwała w nienajgorszym stanie. Cylindryczna wieża zachowała się do wysokości 16 metrów, kilka metrów wysokości liczą mury zamku górnego. Niemal w całości zachowały się również mury obronne zamków dolnych z obydwiema bramami - w jednej z nich widoczne są resztki mechanizmu służącego do podnoszenia brony. Z domów na zamku dolnym pozostały jedynie elementy przyziemia, zaś piwnice oraz studnia są obecnie niemal całkowicie zasypane. Na zamek górny wspiąć się można przy pomocy wmurowanych stalowych wsporników tworzących drabinkę (lepszy efekt końcowy) lub wejść łagodniejszym zboczem wzdłuż zachodniego muru (gorszy efekt). Muszę jednak ostrzec, że o ile wejście na górę jest stosunkowo łatwe, to wyślizgane kamienie sprawiają, że zejście można kwalifikować do sportów ekstremalnych (zwłaszcza z drabinki). Zamkowe wzgórze stanowi rezerwat krajobrazowy "Smoleń", na którego obszarze porastają wiekowe buki, modrzewie i graby oraz 160 gatunków innych roślin. W lesie znajduje się też wiele ostańców skalnych, a najciekawsze z nich to położone nieopodal Zegarowe skały. W okolicy jest też kilka jaskiń. Usytuowanie warowni oraz jej niewielka sława sprawiają, że nie przyjeżdża tutaj zbyt wielu turystów, co tylko dodatkowo potęguje uczucie odizolowania od współczesności. Ma to też swoje minusy, bowiem przejeżdżając przez wieś łatwo przeoczyć wąską, prowadzącą na górę zarośniętą ścieżkę. Brakuje bowiem tablic informacyjnych, nie ma też choćby symbolicznego parkingu."
Avatar użytkownika
Posty: 96
Dołączył(a): Pn, 24 listopada 2008, 09:59
Lokalizacja: sosnowiec
PostNapisane: N, 1 lutego 2009, 11:28
Dwa ostatnie zdania w/w artykułu mocno zdezakualizowane. Kilka fotek z zeszłorocznego wiosennego wyjazdu do Doliny Wodącej.
Załączniki
jaskinia psia.JPG
jaskinia psia
jaskinia psia.JPG (51.53 KiB) Przeglądane 7740 razy
j. zegarowa.JPG
jaskinia zegarowa
j. zegarowa.JPG (48.44 KiB) Przeglądane 7740 razy
j.jasna 1.JPG
jaskinia jasna
j.jasna 1.JPG (70.74 KiB) Przeglądane 7739 razy
j. jasna.JPG
jaskinia jasna
j. jasna.JPG (49.54 KiB) Przeglądane 7739 razy
smoleń 5.JPG
zamek w Smoleniu
smoleń 5.JPG (113.55 KiB) Przeglądane 7739 razy
smoleń 4.JPG
zamek w Smoleniu
smoleń 4.JPG (54.78 KiB) Przeglądane 7739 razy
smoleń 3.JPG
zamek w Smoleniu
smoleń 3.JPG (59.28 KiB) Przeglądane 7739 razy
smoleń 1.JPG
zamek w Smoleniu
smoleń 1.JPG (101.76 KiB) Przeglądane 7739 razy
smoleń.JPG
zamek w Smoleniu
smoleń.JPG (93.01 KiB) Przeglądane 7740 razy

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 14 września 2012, 23:02
Turyści wrócą na zamek w Smoleniu?

2012-08-18 http://www.zawiercie.info/kultura,11028.html

Być może już w niedługim czasie turyści znów będą mogli zwiedzać jeden ze średniowiecznych zamków leżących na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Władze Gminy Pilica podjęły właśnie działania mające na celu zabezpieczenie murów zamku w Smoleniu, a tym samym stworzyły turystom nadzieję na szybkie udostępnienie obiektu dla zwiedzających.
Zamek w Smoleniu jest jednym z szeregu kazimierzowskich warowni, które leżą na Szlaku Orlich Gniazd. Jeszcze do niedawna obiekt był chętnie odwiedzany przez turystów oraz okolicznych mieszkańców przez co zwiększał atrakcyjność regionu na mapie turystycznej. Jednak zły stan murów stwarzający zagrożenie dla człowieka sprawił, że w 2010 zamek smoleński został zamknięty dla odwiedzających.

"Zamek w Smoleniu będący własnością Skarbu Państwa w administracji Lasów Państwowych został w dniu 26 lutego 2010r. umową o przekazaniu nieruchomości w użytkowanie przejęty przez Gminę Pilica. Ocena stanu technicznego ruin zamku w momencie przejęcia przez gminę jednoznacznie określiła jego stan jako przedawaryjny, zmuszając ją w celu nie narażania turystów na niebezpieczeństwo do wyłączenia dużej części ruin z trasy zwiedzania poprzez zamieszczenie odpowiednich informacji na tablicach umieszczonych wokół ruin" - mówi Stefan Sajdak, Inspektor ds. Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Pilica.

W chwili obecnej pojawiło się światełko w tunelu dla przywrócenia ruin zamku do spisu czynnych dla turystów zabytków. Władze Gminy Pilica już podjęły działania dotyczące oczyszczania terenu wokół zamku, usunięciu połamanych drzew oraz rozpoczęto przygotowania do rekonstrukcji murów i wyeksponowania chociaż części gotyckich fragmentów. Niezwłocznie po przejęciu zamku Gmina Pilica zleciła opracowanie projektów budowlanych w oparciu o materiały koncepcyjne zabezpieczenia ruin otrzymanie od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za pośrednictwem Nadleśnictwa Olkusz.

Dochodzenie do pełnego zabezpieczenie ruin i wprowadzenie ruchu turystycznego podzielono na 3 etapy ze względu na kosztowność operacji jak również możliwości zdobycia dofinansowania na te prace.

1. " Zamek w Smoleniu - zabezpieczenie ścian domu zamkowego na podzamczu zachodnim w celu przyszłego udostępnienia dla ruchu turystycznego - etap I".

2. " Zamek w Smoleniu - zabezpieczenie ścian na podzamczu wschodnim, budowa pomostów pozwalających zwiedzanie zamku górnego oraz udostępnienie turystom wieży zamkowej na zamku górnym - etap II"

3. "Zagospodarowanie ruin zamku w Smoleniu dla celów turystycznych (wykonanie infrastruktury parku tematycznego historyczno-architektoniczno-przyrodniczego)".

Na dofinansowanie I etapu w formie dotacji gmina Pilica złożyła wniosek do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i ją otrzymała. Po przeprowadzeniu postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę robót firmę RENOVA Sp. z o.o. z Warszawy. Prace rozpoczną się 21 sierpnia i winne być zakończone do 31 października 2012r. Na dofinansowanie II etapu złożono wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety wobec trudności budżetowych państwa nie przyznano środków na zabezpieczenie ruin zamku w tym zakresie. Gmina rozpoczęła starania o dofinansowanie II etapu w innym źródle. Na dofinansowanie III etapu gmina Pilica podpisała umowę z Województwem Śląskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 Priorytet III "Turystyka" z terminem zakończenia rzeczowego realizacji do czerwca 2014r"

"Władze Miasta i Gminy Pilica dążą do doprowadzenia zamku w Smoleniu, (który był historycznie pierwszym zamkiem pilickim), do stanu świetności jako obiektu zabytkowego w formie trwałej ruiny przed 19.11.2017r. - daty 600-tnej rocznicy koronowania na Królową Polski jako jedynej polki na polskim tronie III żony Władysława Jagiełły, założycielki miasta Pilica i właścicielki zamku z przełomu XIV i XV wieku, Elżbiety Granowskiej Pileckiej" - dodaje Stefan Sajdak.

Zamek w Smoleniu to jedna z ruin leżących na Szlaku Orlich Gniazd, w przypadku którego historia pokazała, że brak dobrego gospodarz niekorzystnie wpłynął na stan obiektu. Od kiedy w 1610 roku Wojciech Padniewski wybudował Zamek w Pilicy i przeprowadził się do niego budowla w Smoleniu zaczęła niszczeć. 1655 roku Szwedzi całkowicie zdewastowali zamek, który od tamtego czasu nigdy nie odzyskał swej dawnej świetności. Częściowej rekonstrukcji murów w XIX wieku dokonał Roman Hubicki, co i tak jednak nie wpłynęło na powrót do dawnej świetność. W latach 50. XX wieku zamek w Smoleniu został zabezpieczony jako trwała ruina, w latach 70. podjęto działania umacniające mury, co jednak nie na wiele się zdało. W 2010 roku obiekt został całkowicie zamknięty dla turystów. Tym samym nieczynny stał się jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy, z którego turyści mogli podziwiać urocze Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie oraz ruiny zamku w Ogrodzieńcu.

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 14 września 2012, 23:05
Zamek w Smoleniu na Wiki Zagłębie:
http://wikizaglebie.pl/wiki/Zamek_w_Smoleniu
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): Pt, 29 maja 2009, 12:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
PostNapisane: So, 15 września 2012, 11:06
Tutaj:
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php? ... %84#p57747

są zdjęcia i opisy remontu ruin w Smoleniu.

Powrót do Zamki, dwory i pałace

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron