[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Sosnowiec - stara elektrownia

Sosnowiec - stara elektrownia

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 22:24
Stara elektrownia przy byłej kopalni "Sosnowiec":
Załączniki
DSC_0039.JPG
DSC_0040.JPG
DSC_0041.JPG
DSC_0042.JPG
DSC_0043.JPG

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 22:25
cd.
Załączniki
DSC_0044.JPG
DSC_0045.JPG
DSC_0048.JPG
DSC_0049.JPG

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 22:52
Ten budynek Starej Elektrowni naprawde mi sie podoba i bylby doskonalym miejscem na stworznie muzeum zabytkow zaglebiowskiej techniki. W Europie Zachodniej na istnieniu muzeow sie zarabia, a u nas chyba nie do konca. W wielu miejscach mozna znalezc foldery i reklamowki promujace tego typu instytucje (na przyklad w restauracjach, hotelach, urzedach, itp i sa one elementem ktory przyciaga lub sprawia, ze ludzie wracaja w okreslone miejsca).
W koncu jak nawet przyjedzie do Sosnowca jakas delegacja miedzynarodowa czy chociazby inwestor zagraniczny to warto go gdzies zabrac, cos mu pokazac i jak na dzien dziesiejszy to widze w tym temacie pewna luke... ;) Owszem w jakims stopniu role te spelnia Sztygarka, ale i ona jakos nie jest za bardzo rozpowszeniona i dopasowana do przyjecia turystow, no ale moze dlatego jest tak bo brakuje u nas hoteli ..:)

PS: czasami jak przejezdzam obok tego budynku to az sie serce kraje, gdy widze jak przybywa wybitych szyb ... :cry:

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 23:10
Aż przykro patrzyć jak taki budynek stoi i się marnuje :(
Mógłby wiele funkcji pełnić i to nawet równocześnie.
To tragiczne, jak marnowany jest potencjał miasta i regionu i niszczone ślady przeszłości które są elementami naszej tożsamości. A może o to chodzi ? Przecież zabytki techniki możemy sobie pooglądać no w Zabrzu, a to tak blisko... :evil:
(nie mam, oczywiście nic przeciwko zabytkom w Zabrzu). Słyszałem niedawno takie stwierdzenie od jednego z sosnowieckiej tzw."elity": "a co to za różnica czy halę sportowa wybudują w Sosnowcu czy w Gliwicach, do Gliwic mamy tak blisko i jesteśmy w jednym regionie". I wszystko jasne... :evil:
PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 23:27
O wreszcie się dowiedziałem co to za budynek, od dłuższego czasu mnie intrygował. Aż szkoda takich zabytków i smutne jest podejście do sprawy naszych "elit" ;(

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 23:38
Rowniez sie zastanawiam, czy przy okazji likwidacji wielu zakladow w Zaglebiu ktokolwiek zatroszczyl sie o to, aby zabezpieczyc co ciekawsze maszyny, urzadzenia, elementy wyposazenia. Mam tu na mysli szczegolnie gornictwo, hutnictwo i przemysl lekki i gdzie one sie znajduja. W koncu to jest rowniez nasz obowiazek, aby zachowac kawalek historii naszego Regionu dla potomnych ... ;)

A jesli chodzi o Zabrze to czy w takim razie turystow, inwestorow oraz innych odwiedzajacych Zaglebie rowniez mamy wyslac do Zabrza, bo tam potrafia ... :?

Dariusz JUREK napisał(a):Aż przykro patrzyć jak taki budynek stoi i się marnuje :(
To tragiczne, jak marnowany jest potencjał miasta i regionu i niszczone ślady przeszłości które są elementami naszej tożsamości. A może o to chodzi ? Przecież zabytki techniki możemy sobie pooglądać no w Zabrzu, a to tak blisko... :evil:
(nie mam, oczywiście nic przeciwko zabytkom w Zabrzu). Słyszałem niedawno takie stwierdzenie od jednego z sosnowieckiej tzw."elity": "a co to za różnica czy halę sportowa wybudują w Sosnowcu czy w Gliwicach, do Gliwic mamy tak blisko i jesteśmy w jednym regionie". I wszystko jasne... :evil:

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 23:44
Zenon Lusus napisał(a):Rowniez sie zastanawiam, czy przy okazji likwidacji wielu zakladow w Zaglebiu ktokolwiek zatroszczyl sie o to, aby zabezpieczyc co ciekawsze maszyny, urzadzenia, elementy wyposazenia. Mam tu na mysli szczegolnie gornictwo, hutnictwo i przemysl lekki i gdzie one sie znajduja. W koncu to jest rowniez nasz obowiazek, aby zachowac kawalek historii naszego Regionu dla potomnych ... ;)

A jesli chodzi o Zabrze to czy w takim razie turystow, inwestorow oraz innych odwiedzajacych Zaglebie rowniez mamy wyslac do Zabrza, bo tam potrafia ... :?

Dariusz JUREK napisał(a):Aż przykro patrzyć jak taki budynek stoi i się marnuje :(

Zenon wiesz co mnie najbardziej wkurzyło gdy szukałem materiałów do pracy licencjackiej. Poznałem prawdę o Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.:

Podstawą zbiorów była ocalona część spuścizny po Związkowym Muzeum Górniczym w Sosnowcu istniejącym w latach 1948 - 1972. W wyniku własnych penetracji archiwalnych, poszukiwań terenowych, zakupów i darów zostały one wzbogacone i liczą obecnie ok. 32 tys. eksponatów. Zasadniczą część kolekcji stanowią muzealia techniczne reprezentujące poszczególne działy górnictwa: urabianie, odwadnianie, wentylację, transport, oświetlenie, miernictwo, łączność. Obrazują one rozwój myśli technicznej od prostych narzędzi i mechanizmów po skomplikowane urządzenia poruszane silnikami parowymi i elektrycznymi. Bogate archiwalia (z unikatową kolekcją XVIII i XIX-wiecznych rysunków technicznych) i zbiory geologiczne (z fascynującym zapisem świata karbońskiego utrwalonym w skamielinach i odciskach) nie wyczerpują jednak tematu górniczego. Jego nieodłączną częścią jest sfera kultury i tradycji. Ilustrują ją kolekcje mundurów i insygniów górniczych, eksponatów związanych z kultem górniczej patronki - św. Barbary oraz zbiory etnograficzne związane z życiem codziennym śląskich kopaczy. Tematykę śląską i górniczą przybliżają: malarstwo, grafika i rzeźba (m.in. niezwykle ciekawa rzeźba w węglu), a także kolekcje medali, kufli i instrumentów muzycznych.
Obrazek

PostNapisane: Cz, 12 lutego 2009, 00:05
Nie jedno nam wywieźli "bracia Ślązacy" za aprobatą towarzyszy. Z tego co wiem, w Sosnowcu były jedne z najlepszych zbiorów geologicznych i także poszły za Brynicę :evil: Część trafiła do różnych muzeów , a część została "rozproszona" :(

PostNapisane: Cz, 26 lutego 2009, 23:44
Jak wszyscy wiecie nasze stowarzyszenie i ja osobiście mamy duży udział w przygotowaniu listy zagłębiowskich zabytków techniki na której jest także ta elektrownia. Jak ironicznie donosiła Gazeta Wyborcza chcemy w Zagłębiu promować ruiny.

Miło mi zatem poinformować, że jedna z tych ruin, właśnie ta elektrownia najprawdopodobniej znalazła nabywcę :) Jest to pierwsza w ogóle informacja na ten temat w internecie. Jest to informacja nieoficjalna, a więc jeszcze do potwierdzenia. Pochodzi jednak z wiarygodnego źródła :) Nie jestem jednak upoważniony aby w tym momencie pisać więcej, wolę to sprawdzić jeszcze raz :) bo może ktoś tylko ze mnie zażartował ? ;)

PostNapisane: So, 4 lipca 2009, 10:42
Wlasnie ogrodzono teren woko Elektrowni i chyba bedzie sie cos dzialo ... ;)
Następna strona

Powrót do Zabytki techniki