Sosnowiec - stara elektrownia

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 22:24
Stara elektrownia przy byłej kopalni "Sosnowiec":
Załączniki
DSC_0039.JPG
DSC_0040.JPG
DSC_0041.JPG
DSC_0042.JPG
DSC_0043.JPG

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 22:25
cd.
Załączniki
DSC_0044.JPG
DSC_0045.JPG
DSC_0048.JPG
DSC_0049.JPG

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 22:52
Ten budynek Starej Elektrowni naprawde mi sie podoba i bylby doskonalym miejscem na stworznie muzeum zabytkow zaglebiowskiej techniki. W Europie Zachodniej na istnieniu muzeow sie zarabia, a u nas chyba nie do konca. W wielu miejscach mozna znalezc foldery i reklamowki promujace tego typu instytucje (na przyklad w restauracjach, hotelach, urzedach, itp i sa one elementem ktory przyciaga lub sprawia, ze ludzie wracaja w okreslone miejsca).
W koncu jak nawet przyjedzie do Sosnowca jakas delegacja miedzynarodowa czy chociazby inwestor zagraniczny to warto go gdzies zabrac, cos mu pokazac i jak na dzien dziesiejszy to widze w tym temacie pewna luke... ;) Owszem w jakims stopniu role te spelnia Sztygarka, ale i ona jakos nie jest za bardzo rozpowszeniona i dopasowana do przyjecia turystow, no ale moze dlatego jest tak bo brakuje u nas hoteli ..:)

PS: czasami jak przejezdzam obok tego budynku to az sie serce kraje, gdy widze jak przybywa wybitych szyb ... :cry:

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 23:10
Aż przykro patrzyć jak taki budynek stoi i się marnuje :(
Mógłby wiele funkcji pełnić i to nawet równocześnie.
To tragiczne, jak marnowany jest potencjał miasta i regionu i niszczone ślady przeszłości które są elementami naszej tożsamości. A może o to chodzi ? Przecież zabytki techniki możemy sobie pooglądać no w Zabrzu, a to tak blisko... :evil:
(nie mam, oczywiście nic przeciwko zabytkom w Zabrzu). Słyszałem niedawno takie stwierdzenie od jednego z sosnowieckiej tzw."elity": "a co to za różnica czy halę sportowa wybudują w Sosnowcu czy w Gliwicach, do Gliwic mamy tak blisko i jesteśmy w jednym regionie". I wszystko jasne... :evil:
PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 23:27
O wreszcie się dowiedziałem co to za budynek, od dłuższego czasu mnie intrygował. Aż szkoda takich zabytków i smutne jest podejście do sprawy naszych "elit" ;(

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 23:38
Rowniez sie zastanawiam, czy przy okazji likwidacji wielu zakladow w Zaglebiu ktokolwiek zatroszczyl sie o to, aby zabezpieczyc co ciekawsze maszyny, urzadzenia, elementy wyposazenia. Mam tu na mysli szczegolnie gornictwo, hutnictwo i przemysl lekki i gdzie one sie znajduja. W koncu to jest rowniez nasz obowiazek, aby zachowac kawalek historii naszego Regionu dla potomnych ... ;)

A jesli chodzi o Zabrze to czy w takim razie turystow, inwestorow oraz innych odwiedzajacych Zaglebie rowniez mamy wyslac do Zabrza, bo tam potrafia ... :?

Dariusz JUREK napisał(a):Aż przykro patrzyć jak taki budynek stoi i się marnuje :(
To tragiczne, jak marnowany jest potencjał miasta i regionu i niszczone ślady przeszłości które są elementami naszej tożsamości. A może o to chodzi ? Przecież zabytki techniki możemy sobie pooglądać no w Zabrzu, a to tak blisko... :evil:
(nie mam, oczywiście nic przeciwko zabytkom w Zabrzu). Słyszałem niedawno takie stwierdzenie od jednego z sosnowieckiej tzw."elity": "a co to za różnica czy halę sportowa wybudują w Sosnowcu czy w Gliwicach, do Gliwic mamy tak blisko i jesteśmy w jednym regionie". I wszystko jasne... :evil:

PostNapisane: Śr, 11 lutego 2009, 23:44
Zenon Lusus napisał(a):Rowniez sie zastanawiam, czy przy okazji likwidacji wielu zakladow w Zaglebiu ktokolwiek zatroszczyl sie o to, aby zabezpieczyc co ciekawsze maszyny, urzadzenia, elementy wyposazenia. Mam tu na mysli szczegolnie gornictwo, hutnictwo i przemysl lekki i gdzie one sie znajduja. W koncu to jest rowniez nasz obowiazek, aby zachowac kawalek historii naszego Regionu dla potomnych ... ;)

A jesli chodzi o Zabrze to czy w takim razie turystow, inwestorow oraz innych odwiedzajacych Zaglebie rowniez mamy wyslac do Zabrza, bo tam potrafia ... :?

Dariusz JUREK napisał(a):Aż przykro patrzyć jak taki budynek stoi i się marnuje :(

Zenon wiesz co mnie najbardziej wkurzyło gdy szukałem materiałów do pracy licencjackiej. Poznałem prawdę o Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.:

Podstawą zbiorów była ocalona część spuścizny po Związkowym Muzeum Górniczym w Sosnowcu istniejącym w latach 1948 - 1972. W wyniku własnych penetracji archiwalnych, poszukiwań terenowych, zakupów i darów zostały one wzbogacone i liczą obecnie ok. 32 tys. eksponatów. Zasadniczą część kolekcji stanowią muzealia techniczne reprezentujące poszczególne działy górnictwa: urabianie, odwadnianie, wentylację, transport, oświetlenie, miernictwo, łączność. Obrazują one rozwój myśli technicznej od prostych narzędzi i mechanizmów po skomplikowane urządzenia poruszane silnikami parowymi i elektrycznymi. Bogate archiwalia (z unikatową kolekcją XVIII i XIX-wiecznych rysunków technicznych) i zbiory geologiczne (z fascynującym zapisem świata karbońskiego utrwalonym w skamielinach i odciskach) nie wyczerpują jednak tematu górniczego. Jego nieodłączną częścią jest sfera kultury i tradycji. Ilustrują ją kolekcje mundurów i insygniów górniczych, eksponatów związanych z kultem górniczej patronki - św. Barbary oraz zbiory etnograficzne związane z życiem codziennym śląskich kopaczy. Tematykę śląską i górniczą przybliżają: malarstwo, grafika i rzeźba (m.in. niezwykle ciekawa rzeźba w węglu), a także kolekcje medali, kufli i instrumentów muzycznych.
Obrazek

PostNapisane: Cz, 12 lutego 2009, 00:05
Nie jedno nam wywieźli "bracia Ślązacy" za aprobatą towarzyszy. Z tego co wiem, w Sosnowcu były jedne z najlepszych zbiorów geologicznych i także poszły za Brynicę :evil: Część trafiła do różnych muzeów , a część została "rozproszona" :(

PostNapisane: Cz, 26 lutego 2009, 23:44
Jak wszyscy wiecie nasze stowarzyszenie i ja osobiście mamy duży udział w przygotowaniu listy zagłębiowskich zabytków techniki na której jest także ta elektrownia. Jak ironicznie donosiła Gazeta Wyborcza chcemy w Zagłębiu promować ruiny.

Miło mi zatem poinformować, że jedna z tych ruin, właśnie ta elektrownia najprawdopodobniej znalazła nabywcę :) Jest to pierwsza w ogóle informacja na ten temat w internecie. Jest to informacja nieoficjalna, a więc jeszcze do potwierdzenia. Pochodzi jednak z wiarygodnego źródła :) Nie jestem jednak upoważniony aby w tym momencie pisać więcej, wolę to sprawdzić jeszcze raz :) bo może ktoś tylko ze mnie zażartował ? ;)

PostNapisane: So, 4 lipca 2009, 10:42
Wlasnie ogrodzono teren woko Elektrowni i chyba bedzie sie cos dzialo ... ;)
Następna strona

Powrót do Zabytki techniki