[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza - robotniczy w-cemistrz kraju

RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza - robotniczy w-cemistrz kraju

PostNapisane: Wt, 27 listopada 2012, 21:57
Pozdrowienia z Łodzi

Chciałem podzielić się kilkoma informacjami na temat RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza w okresie międzywojennym. Otóż, Zagłębie, o czym może zapomniano, było wicemistrzem Polski robotniczych klubów sportowych w 1932 roku. Gospodarzem pierwszego meczu finałowego, zapewne 6 listopada 1932 roku, było Zagłębię i padł remis 3:3. Stąd rewanż w Łodzi z Widzewem 20 listopada, który wygrali gospodarze 3:2. Szukając informacji na ten temat natknąłem się na notkę, że i w 1937 roku te same zespoły walczyły o mistrzostwo. http://zaglebiakdabrowa.futbolowo.pl/me ... ie-dg.html. Czy mogę prosić o pomoc i więcej informacji na ten temat? Może w Expresie Zagłębia będzie notatka prasowa o obu wydarzeniach?

PostNapisane: Pt, 14 grudnia 2012, 21:46
Mam trochę literatury piłkarskiej. Pobuszowałem i poszukałem ale chyba nikt poważnie nie traktował tych mistrzostw. Poza tym mam sporo źródeł więc ciężko się przebić na szybko. Tak czy owak ciekawostkę z jednej książki posłałem Ci na PRIV.

Myślę że prędzej znajdziesz coś w "Kurierze Łódzkim"
Obrazek

PostNapisane: Śr, 19 grudnia 2012, 16:22
Wszystkie informacje na temat robotniczych mistrzostw Polski można zdobyć w książce Jana Goksińskiego "Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku" wydanej kilka miesięcy temu. Można ją nabyć przez internet m.in. w księgarni wysyłkowej "Sendsport". W tej książce można wyczytać że RKS "Zagłębie" Dąbrowa Górnicza w 1937 roku ponownie było na drugim miejscu w kraju, wśród klubów robotniczych, za Ruchem Brześć, a przed TUR-em (Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego) Mysłowice. Rok później Zagłębie DG było już najlepsze w kraju wyprzedzając Znicz Pruszków i Ruch Brześć. W 1939 roku w niedokończonych rozgrywkach zawodnicy z Dąbrowy plasowali się na 3 miejscu za Ruchem Brześć i Skrą Warszawa. Więcej szczegółów znajduje się w książce oraz śląskiej prasie międzywojennej ("Polonia", "Polska Zachodnia" itp.). Pozdrawiam :)

Powrót do Historia