
I Gala Folkloru i Tradycji Zagłębia
"Święto folkloru i tradycji w Siewierzu"
http://www.siewierz.pl/informacje/654/
Najbardziej uznane i uhonorowane w regionie zespoły folklorystyczne i kapele ludowe gościły w niedzielę 12 grudnia br. w siewierskim ośrodku kultury na I Gali Folkloru i Tradycji Zagłębia. Publiczność wypełniająca salę widowiskową do ostatniego miejsca, miała okazję podziwiać i oklaskiwać kunszt i walory śpiewaczo-taneczne artystycznych „perełek” kultury ludowej Ziemi Będzińskiej i Zagłębia. W Gali wystąpiły: Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki”, Kapela Regionalna „Mierzęcice”, Kapela „Od Siewierza”, Zespół Pieśni i Tańca „Bobrowczanie”, Zespół Folklorystyczny „Jaworznik” z Wojkowic, Zespół „Nasz Gródków” z gminy Psary, Zespół „Echo” z Łaz. W swoim specjalnym programie zaprezentowali się seniorzy kultury ludowej - Państwo Anna i Piotr Olszówkowie z Łubnego gm. Mierzęcice - wieloletni członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mierzęcice” oraz duma wokalna Siewierza - młody tenor Grzegorz Biernacki.
W tym szczególnym dniu minęło 30 lat pracy artystycznej Henryka Wysockiego – dyrektora naszej placówki kulturalnej, któremu zespoły jak i licznie przybyłe delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gm. Mierzęcice i gm. Siewierz oraz zaproszeni goście, złożyli gratulacje i życzenia. Pan Henryk Wysocki jest założycielem Kapeli Regionalnej „Mierzęcice” i Kapeli „Od Siewierza”. W latach 80-tych i 90-tych powołał do życia „Teatry przy kawie” oraz „Koła poezji i piosenki zaangażowanej”. Z jego inicjatywy powstał kabaret „Jarmark”, który z powodzeniem występował w latach 1982-1986 na terenie Zagłębia i Jury. W specjalnie przygotowanym jubileuszowym programie razem z przyjaciółmi Krzysiem Olszówką, Andrzejem Czaplą i Krzyśkiem Łukasikiem, zaprezentowali poezję, piosenkę i kabaret z gościnnym udziałem pana Jana Machury - sołtysa Żelisławic, który wiernie wcielił się w rolę „pomnika” rolnika. Retrospektywny występ przyjęty został owacjami na stojąco
.
Na zakończenie Gali, podsumowano projekty w dziedzinie wdrażania lokalnych strategii rozwoju zgłoszone i zrealizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Siewierzu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Symbolicznie przekazano wszystkim Zespołom Śpiewaczych KGW gm. Siewierz chusty ludowe i korale, instruktorom muzycznym orkiestr dętych z Wojkowic Kościelnych i Żelisławic trąbki i saksofony, zaś akompaniatorom zespołów śpiewaczych akordeony. W kuluarach przy herbatce i ciasteczku zgodnie twierdzono, że takie imprezy zbliżają i wnoszą wiele pozytywnej energii do dalszego działania na niwie kultury.