[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - "Jesteśmy w Zagłębiu" - pozytywne przykłady

"Jesteśmy w Zagłębiu" - pozytywne przykłady

Avatar użytkownika
Posty: 696
Dołączył(a): Cz, 14 sierpnia 2008, 22:30
PostNapisane: Pt, 10 grudnia 2010, 00:54
Łukasz Wędrychowicz napisał(a):Znalezione na forum kibiców Zagłębia:
Pozytywne zdziwienie ogarnęło mnie jak zobaczyłem napis "Witamy w Zagłębiu" w momencie wyjazdy z lotniska w Pyrzowicach. Wcześniej albo tego nie zauważyłem albo po prostu tego nie było...

Ma ktoś może zdjęcie :?: Ciekawe jak to wygląda i z czyjej inicjatywy powstał ów napis. Sądząc po lokalizacji stawiam na powiat będziński.


Gmina Ożarowice (a w niej Pyrzowice) jest w powiecie tarnogórskim, więc będziński raczej odpada.

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 10 grudnia 2010, 10:20
Michał Dąbrowski napisał(a):
Łukasz Wędrychowicz napisał(a):Znalezione na forum kibiców Zagłębia:
Pozytywne zdziwienie ogarnęło mnie jak zobaczyłem napis "Witamy w Zagłębiu" w momencie wyjazdy z lotniska w Pyrzowicach. Wcześniej albo tego nie zauważyłem albo po prostu tego nie było...

Ma ktoś może zdjęcie :?: Ciekawe jak to wygląda i z czyjej inicjatywy powstał ów napis. Sądząc po lokalizacji stawiam na powiat będziński.


Gmina Ożarowice (a w niej Pyrzowice) jest w powiecie tarnogórskim, więc będziński raczej odpada.


Michał, wcale tak nie musi być, bo o ile same Pyrzowice są faktycznie pod "zaborem śląskim" to już sam obszar lotniska wkracza częściowo także na obszar powiatu będzińskiego. Tak tam przebiega granica powiatów. Natomiast całość, a więc i Ożarowice i Pyrzowice to bezdyskusyjna Ziemia Będzińska :) Co do tego napisu to wiadomo coś więcej? Czy to formalny "witacz" czy raczej samodzielny akcja kibiców?

Przy okazji a pro po zagłębiowskich "witaczy" szerzej to mam następującą informację:

Temat "witacza" na gierkówce, na granicy Katowic i Sosnowca który podnieśliśmy jako FdZD w jednym z pytań do kandydatów na prezydenta Sosnowca będzie drążony dalej. Już wkrótce na ten temat będzie coś na e-sosnowiec i w Wiadomościach Zagłębia :)

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 10 grudnia 2010, 21:18
Tekst na temat "witacza" na gierkówce będzie zamieszczony na e-sosnowiec po niedzieli, jest już gotowy :)

Według moich informacji Kazimierz Górski potwierdził odpowiedź na nasz pomysł zawarty w pytaniu przed wyborami i temat ma być realizowany w przyszłym roku. Przynajmniej tak się wypowiedział do tego artykułu :)

Posty: 32
Dołączył(a): So, 3 października 2009, 14:46
PostNapisane: Pt, 10 grudnia 2010, 21:36
Bogdan Wawel Radni sejmiku wybrali w piątek Jerzego Gorzelika, przewodniczącego Ruchu Autonomii Śląska, do zarządu województwa śląskiego. Za głosowało 26 radnych, 20 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

GRATULACJE . Małopolsaj częsci województwa też się cieszy z tego wyboru, przynajmniej ja
[Jerzy Gorzelik]
20:12
dziękuję
i liczę, że małopolska część będzie upominac się o swoje :):)
[Ty-Bogdan Wawel ]
20:26
no to bedzie
10.12.2010
Avatar użytkownika
Posty: 696
Dołączył(a): Cz, 14 sierpnia 2008, 22:30
PostNapisane: Pt, 10 grudnia 2010, 22:38
RAŚ należą się gratulacje. Pokazali, że beton "wielkich partii" można jednak skruszyć. Udowodnili, że jeśli dotychczas istniejące partie nie spełniają oczekiwań obywateli to mogą być zastąpione innymi - jest jakaś alternatywa. Mam nadzieję, że RAŚ przeciera szlaki dla innych organizacji, które nie będą uzależnione od kierownictwa w Warszawie. Mam nadzieję, że J. Gorzelik będzie odpowiadał za kulturę i edukację w województwie bo takie były doniesienia. Zapewne sprawdzi się na tym stanowisku o wiele lepiej niż poprzednicy. Może zlikwiduje te certyfikaty tych zagłębiowskich śląskich szkół jakości itp. Przynajmniej mielibyśmy gwarancję, że nikt Zagłębiaków śląskiego uczyć nie będzie chciał. Sama obecność RAŚ wprowadzi powiew świeżego powietrza na sale sejmiku i może ocuci i przywróci oderwanych od rzeczywistości polityków, dla których Śląsk = województwo śląskie.


Hmm ciekawe jak głosował Spyra ten od organizacji antyrasiowej. Pewnie dyscyplina partyjna (jest z PO) okazała się dla niego ważniejsza niż własne przekonania. :lol: a koalicja to koalicja. Ot wielka polityka. :)

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 10 grudnia 2010, 23:05
Na ten moment sukces RAŚ to dla nas "na dwoje babka wróżyła". Może to być dla naszej sprawy korzystne, ale wcale nie musi.
Może nastąpić albo intensywne budowanie Nowego Śląska w oparciu o obszar województwa, albo dualizm regionalny tego województwa zacznie być wreszcie bardziej eksponowany. Przyznam szczerze że na ten moment nie mam pojęcia w którą stronę to może pójść ?
Mam nadzieję że w przypadku Gorzelika nie sprawdzi się powiedzenie o punktach widzenia i siedzenia ;)
Zobaczymy wkrótce, tym bardziej że mam pomysł jak to sprawdzić ale dajmy mu trochę czasu na wybór sekretarki ;)
Avatar użytkownika
Posty: 696
Dołączył(a): Cz, 14 sierpnia 2008, 22:30
PostNapisane: So, 11 grudnia 2010, 00:05
fragment z umowy koalicyjnej w sejmiku:
Strony Porozumienia, szanując różnorodność historyczną i kulturową województwa, będą podejmować działania promujące poszanowanie tradycji i tożsamości poszczególnych jego części. Będzie to mieć odzwierciedlenie m.in. w opracowaniu podręcznika edukacji regionalnej, zwiększeniu dbałości o godne, a zarazem nowoczesne w formie uczczenie historycznych rocznic, stanowiących o tożsamości poszczególnych subregionów, we wspieraniu wydarzeń artystycznych i kulturalnych, a także w ochronie różnorodności językowej. Konieczne jest także kontynuowanie wojewódzkiego programu ochrony zabytków i promowanie dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem kultury industrialnej. Szczególnie istotna jest także dbałość o zachowanie odpowiedniej symboliki w ramach podejmowanych działań, również inwestycyjnych – przykładowo, strony Porozumienia rozważą wspólnie po raz kolejny kwestię kolorystyki trybun na Stadionie Śląskim.

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: So, 11 grudnia 2010, 10:15
"Po czynach ich poznacie ..." ;)

Posty: 1379
Dołączył(a): Cz, 14 sierpnia 2008, 22:31
Lokalizacja: Sosnowiec - Zagórze Pekin
PostNapisane: So, 11 grudnia 2010, 20:15
http://wyborcza.pl/1,91446,8802772,Prem ... lask_.html

Uroczysta premiera najnowszej płyty Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" pt. "Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego" odbędzie się podczas sobotniego wieczornego koncertu w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Z okazji premiery zespół przypomni także widowisko wokalno - taneczne pt. "Kilar", które ma w repertuarze od 2002 roku. Koncert jest dedykowany pamięci małżonki słynnego kompozytora - pani Barbary Kilar, w trzecią rocznicę jej śmierci.

Premierowa płyta "Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego" zamyka serię fonograficzną Zespołu "Śląsk", zatytułowaną Złota Kolekcja "Śląska" i jest 12. albumem z tej serii. Materiał muzyczny został nagrany w marcu, sierpniu i wrześniu tego roku w studio nagrań w siedzibie zespołu w Koszęcinie.

Koncepcja płyty i wybór utworów to dzieło kierownika artystycznego zespołu Izabeli Migocz. Na płycie słuchacze znajdą ponad 53 minuty muzyki Wojciecha Kilara, zarówno utwory instrumentalne oraz pieśni. Wśród 13 utworów są m.in. "Polonez powitalny", "Mazur", "Kołysanka żywiecka", "Świeci miesiąc", "Na polu krzak" czy dziesięciominutowa "Suita rozbarska". Pieśni wykonują soliści i chór Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz muzycy orkiestry, którą dyrygowali: Krzysztof Dziewięcki, Mirosław Maciej Banach oraz Krzysztof Anczyk.

Słowo wstępne do płyty, zgodnie z sugestią Wojciecha Kilara, napisał prof. Leon Markiewicz, który przybliżył w nim nie tylko sylwetkę wybitnego polskiego kompozytora, ale i przypomniał historię pojawienia się jego muzyki w repertuarze zespołu "Śląsk" na przełomie lat 60. i 70. "Ówczesna ranga +Śląska+, jako czołowego obok +Mazowsza+ propagatora i eksportera naszego folkloru, a zwłaszcza intensywne namowy Elwiry Kamińskiej - twórczyni choreografii i nowej koncepcji programu zespołu - zrobiły swoje. Postanowił spróbować swych sił właśnie na terenie dotąd przez niego nie uprawianym" - wspomina profesor Markiewicz.

Na Złotą Kolekcję "Śląska" składają się płyty: "Karolinka" - to piosenki Górnego Śląska i Ziemi Opolskiej, "Albośmy to jacy tacy" - tańce ludowe i narodowe, "Wielki tydzień" - pieśni pasyjne i wielkanocne, "Bogurodzica" - pieśni maryjne, "Święta noc" - kolędy i pastorałki, "Hej te nasze góry" - piosenki Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Podhala, "Starzyk" - piosenki górnicze, "Idą powstańcy" - pieśni powstańców górnośląskich, "Hej koło Cieszyna" - pieśni Ziemi Cieszyńskiej, "Złote przeboje ze Złotej kolekcji" - zbiór najpiękniejszych i największych przebojów "Śląska", wydany na jubileusz 55-lecia zespołu oraz "Santo Subito!" - album ku czci Jana Pawła II, w 30. rocznicę jego pontyfikatu.

Jak podkreśla dyrektor zespołu Adam Pastuch, Złota Kolekcja "Śląska" to mały leksykon polskich tradycji, obyczajów narodu polskiego, ilustrowany muzyką i pieśniami. Wszystkie utwory są opracowaniami lub twórczymi autorskimi dziełami cenionych w Polsce i za granicą kompozytorów jak: Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar, Czesław Grabowski, Ireneusz Łojewski, Janusz Stalmierski, Romuald Twardowski, Eugeniusz Fierla i wielu innych.

Nowa koncepcja sceniczna programu "Kilar", którą koszęcińscy artyści zaprezentują w sobotę w Katowicach, także została przygotowana została przez Izabelę Migocz. Widowisko jest poszerzoną wersją tego, które do tej pory było w repertuarze zespołu. Tańce w opracowaniach choreograficznych Hanny Chojnackiej, Conrada Drzewieckiego, Elwiry Kamińskiej i Juraja Kubanki zostaną wzbogacone o pieśni Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego, które znajdują się także na najnowszej płycie zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" założył w 1953 r. Stanisław Hadyna. Tańce zespołu ułożyła do jego muzyki choreograf i baletmistrzyni Elwira Kamińska. Ambicją zespołu jest prezentowanie wielowiekowego i zróżnicowanego folkloru śląskiego, ma też w repertuarze inne polskie pieśni i tańce, opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. "Śląsk" odwiedził już pięć kontynentów, dał ok. 6 tys. koncertów dla ponad 20 milionów widzów.
Obrazek
Avatar użytkownika
Posty: 244
Dołączył(a): N, 2 listopada 2008, 15:52
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 12 grudnia 2010, 23:38
widziałem dzisiaj w "Kocham cie Polsko" jak po tekście Marzeny Rogalskiej "miasto gdzie urodził sie Kiepura miasto na śląsku" w konkurencji kalambury Joanna Bartel (jedna z najsłynniejszych postaci śląska) powiedziala do Marzeny iż "Sosnowiec nie leży na śląsku tylko zagłębiu"
KREW JEST POTRZEBNA CODZIENNIE, W DUŻYCH ILOŚCIACH, PONIEWAŻ JEST BEZCENNYM LEKIEM, KTÓREGO NIE DA SIĘ WYTWORZYĆ SYNTETYCZNIE. TY TEZ MOŻESZ POMÓĆ!!! ODDAJ KREW!!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron