Dyskusja, propozycje, uwagi, itd.

PostNapisane: N, 6 września 2009, 23:43
W tym miejscu (i tylko tu !) wpisujemy wszelkie dyskusje, propozycje i uwagi dotyczące Miejsc Pamięci w Zagłębiu.
Pozostałe tematy w tym dziale docelowo mają utworzyć katalog Miejsc Pamięci w Zagłębiu oparty na oficjalnym wykazie z podziałem na poszczególne gminy - a więc tam już nie dyskutujemy !
PostNapisane: Pn, 7 września 2009, 09:10
Ja się mogę zająć Sosnowcem.
A fotki gdzie wrzucać?

PostNapisane: Pn, 7 września 2009, 12:52
Michał super ! Poczekaj ze zdjęciami jeszcze do czasu wpisania całej listy z Sosnowca (aktualnie 68 pozycji).
Ja sam posiadam już trochę tych zdjęć, to zobaczysz czego brakuje.
Liczę także, że będą także i inni chętni, szczególnie z innych miast do pomocy w tej akcji :)

PostNapisane: Pn, 7 września 2009, 17:32
Panowie! litości takie coś już jest:

http://www.katowice.uw.gov.pl/urzadkato ... ca_pamieci

chociaż może się mylę i nie ma tam wszystkich
Obrazek

PostNapisane: Pn, 7 września 2009, 17:54
Radosław Żurek napisał(a):Panowie! litości takie coś już jest
chociaż może się mylę i nie ma tam wszystkich

Owszem, takie coś jest, ale TAM, a nie TU ;) Jeśli mam (ja sam, ale także i inni) wykonać zdjęcia brakujących obiektów,
to wolę zamieścić je TU. Korzystam z wykazu znajdującego się na podanej stronie, ale zdjęcia na naszą stronę chcę mieć WŁASNE (nasze).

Jest jeszcze jedno pytanie: dlaczego Zagłębiacy mają ich szukać właśnie TAM skoro będą mogli robić to TU, na naszej stronie?

I już na koniec: skoro to robię ja (może jeszcze ktoś ?) to wcale nie musisz się litować nad nami ;), a ponadto tak naprawdę to właściwie wszystkie treści (poza tym że ktoś kogoś wczoraj zabił itd) zawarte na naszej i na każdej innej stronie już gdzieś tam są i wystarczy tylko poszukać ...
PostNapisane: Pn, 7 września 2009, 23:34
Dariusz JUREK napisał(a):dlaczego Zagłębiacy mają ich szukać właśnie TAM skoro będą mogli robić to TU,

I to jest słuszna odpowiedz. Wszystko powinno być na swoim miejscu w tym przypadku zagłębiowskie miejsca pamięci na zagłębiowskiej stronie.
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
PostNapisane: Cz, 17 września 2009, 09:13
A ja gorąco popieram założenie wątków o MPN - to bardzo dobry pomysł. :) Sama chciałam takowe wątki zapoczątkować, ale Dariusz mnie ubiegł (i przy okazji zrobił to z większym rozmachem i lepiej niż ja to planowałam). ;)
Możemy tutaj te obiekty, że tak powiem, zaprezentować dokładniej - we wspomnianym wykazie na stronach Urzędu Wojewódzkiego jest tylko lakoniczna notka i jedno (a czasem brak, szczególnie w Sosnowcu) zdjęcie. Możemy dodać więcej zdjęć, ewentualnie zamieścić jakiś swój opis czy spostrzeżenia (np. o stanie pomnika itp). Krótko mówiąc, zrobić z forum bazę wiedzy o Zagłębiu, skupioną w jednym miejscu. Ze swojej strony postaram się w miarę możliwości wspomagać wątek zdjęciami - służę głównie Dąbrową, ale i jak się uda, Sosnowcem czy okolicznymi miastami. ;)

Ostatnio objeżdżałam Sosnowiec, Dąbrowę i Sławków "od kuchni" i trafiłam na:

Grób zbiorowy wojenny 26 żołnierzy Armii Czerwonej – pomnik
znajdujący się w Sosnowcu - Ostrowy Górnicze,
ul.Gen.Waltera "Janke"

oraz

Pomnik "Ordona" - niestety, wstyd przyznać :oops: , ale nie trafiłam do samego pomnika, tylko do jego "zapowiedzi" - postumentu, gdzie stoją znicze i jest info. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że byłam na rowerze i nie bardzo mogłam się włóczyć po lesie (a pomnik chyba właśnie umiejscowiono w gęstwinie krzaków).

Pomnik upamiętniający 33 partyzantów oddziału Armii Krajowej o nazwie "Reduta Ordona" rozstrzelanych 7 września 1943 roku "
Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce,
u zbiegu ul.Strzemieszyckiej z ul.Rudną

Zdjęcia przeniesione na swoje miejsce :)
Marto, proszę podpisuj je numerem ewidencyjnym zgodnym z wykazem UW Katowice - to ułatwi pracę
Obrazek
PostNapisane: Cz, 17 września 2009, 20:08
Sosnowca nie trzeba już robić. Ok 90% miejsc jest już sfotografowanych :).
Tą resztą się zajmę bo wiem czego jeszcze nie mam :)
PostNapisane: Cz, 17 września 2009, 22:54
W jednym z komentarzy, który umieściłem na początku 2005r. w serwisie sosnowiec.info, zadałem następujące pytania: Jak to jest z naszym stosunkiem do miejsc pamięci narodowej i własnej historii? Czy mamy powody do wstydu, czy coś mamy do ukrycia? Odpowiedziałem, że nie mamy czego się wstydzić! Wiele miast w Polsce i na świecie chciałoby mieć tyle miejsc związanych z historią swojego kraju. Jako dowód zamieściłem listę miejsc pamięci narodowej, pochodzącą ze strony Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Lista ta na pewno nie jest kompletna.

Komentarz: Brakowało nie tylko wielu obiektów, ale również fotografii. Niestety, po upływie ponad czterech i poł roku prawie nic się nie zmieniło...wciąż nie są wpisane liczne miejsca, brakuje 37 fotografii w ewidencji. Wystarczy je wykonać apratem cyfrowym i przesłać mailem na adres Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, ale tego nie zrobiono!.

Jestem przekonany, że można jeszcze sporo takich miejsc dopisać, chociażby związanych ze sławnymi Sosnowiczaninami. Niektórzy z nich np. ks. Franciszek Raczyński (Kościółek kolejowy) czy ks. prof. Włodzimierz Sedlak (kościół św. Tomasza) już dzisiaj mają swoje tablice, nie ma ich natomiast na liście Wojewody. Nie ma na niej też tablicy z Kościoła św. Tomasza Apostoła upamiętniającej ofiary czasów stalinowskich, ani obelisku ku czci Żwirki i Wigury z 1933r. z ul. Narutowicza, czt talblicy z okazji 100 lecia urodzin Kardynała Wyszńskiego z sosnowieckiej Katedry. Znacznie więcej jest jednak miejsc, gdzie powinny być pamiątkowe tablicę, a wciąż ich jeszcze nie ma. Pisałem i wnioskowałem o niektóre z nich np. o tablicę na Domu rodzinnym Władysława Szpilmana (tablica została odsłonięta w grudniu 2007r. – przyp. Red.), czy na Katedrze upamiętniającą uroczystości Milenijne z udziałem m.in. przyszłego Ojca Świętego. Pani Maria Rudzka Kantorowicz upomina się o uczczenie pierwszego obozu koncentracyjnego na terenie miasta przy ul. 1 Maja w dawnej fabryce Schoena (dzisiaj jest tam m.in. Dyskoteka Galeria).
PostNapisane: So, 19 września 2009, 21:31
Warto by się zastanowić co zrobić z zaniedbanymi tzw. miejscami pamięci. Są też takie które w czasie drugiej wojny światowej zostały zniszczone, np. pomnik "będzińskiej Nike" upamiętniający 11 pułk piechoty. To też jest sprawa do przemyślenia.
Ostatnio edytowano N, 20 września 2009, 08:10 przez cezar borgia, łącznie edytowano 1 raz
Następna strona

Powrót do Miejsca pamięci