Kosmiczna wystawa „Nowa era odkryć – 50 lecie NASA”

Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 13:15
PostNapisane: Cz, 28 stycznia 2010, 15:34
„Nowa era odkryć – 50 lecie NASA” – to tytuł wystawy, udostępnionej przez Konsulat Generalny USA w Krakowie, którą do końca lutego można oglądać w Bibliotece Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kościuszki 25.

Ekspozycję przygotowano w związku z jubileuszem 50-lecia Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej oraz 40-lecia pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Prezentuje ona spektakularne fotografie z sześciu najważniejszych wydarzeń w amerykańskiej historii podboju kosmosu: Programu Apollo, Misji na Saturn i Tytan, Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, Systemu Obserwacji Ziemi, Lotów Promów Kosmicznych oraz Programu Badawczego Marsa.

Wystawa jest wyjątkową ilustracją opowieści o najpiękniejszej ludzkiej pasji – wyprawach w nieznane, zdobywaniu miejsc, gdzie nie było jeszcze nikogo. Zdjęcia ukazują promy kosmiczne podczas startu i lotu, astronautów pracujących w przestrzeni kosmicznej, a także wyjątkowe ujęcia powierzchni Ziemi i Marsa widzianych z Kosmosu. Na wystawie można zobaczyć m.in. obraz radarowy rzeki Kolorado, zachodnie Andy, wydmy piaskowe w południowej Afryce, Mierzeję Kurońską i obszar środkowej Tajlandii.

Miłośników gwieździstego nieba z pewnością zaciekawią wykonane z niespotykaną do tej pory ostrością zdjęcia mgławic, galaktyk i młodych gwiazd, uzyskane przy pomocy teleskopu Hubble’a, znajdującego się na orbicie ok. 600 km nad Ziemią. I choć ekspozycja ma ściśle naukowy charakter, powinna zainteresować nie tylko astronomów. Jedną z ciekawostek, które kryje wystawa, jest mini-odtwarzacz dvd, który znajduje się na powierzchni Marsa. Odtwarzacz nie tylko zawiera komunikat dla przyszłych badaczy planety, ale także nazwiska ponad ćwierć miliona Ziemian, opowiadania science-fiction i prace plastyczne, dla których inspiracją była Czerwona Planeta.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są prezentacje multimedialne ukazujące nową wizję badania Kosmosu, a także filmy oparte na archiwalnych materiałach z różnych misji badawczych oraz szczegółowa animacja lotu na Księżyc.

Ekspozycji z okazji 50-lecia NASA towarzyszy również wystawa prac uczestników II Międzyświetlicowego Przeglądu Twórczości Plastycznej pod hasłem „Poznaję Wszechświat”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Dzięki wystawie dziecięcych prac plastycznych mamy wyjątkową okazję ujrzeć Wszechświat oczyma naszych milusińskich.

Wystawa stała się pretekstem do zorganizowania ciekawych spotkań, zajęć i wykładów związanych z astronomią i astronautyką.

•5 lutego o godz. 17.00 w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej odbędzie się spotkanie pn. „Prosto w gwiazdy – podróż dla małych i większych”. Spotkanie poprowadzi Jarosław Bugaj ze Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.


•9, 10 i 11 lutego o godz. 11.00 odbędą się prelekcje przeznaczone dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Poprowadzą je pracownicy Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego przy Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej. Szczegóły dotyczące zajęć i zapisy pod nr tel: 32 639 03 01

link do strony U.M.:http://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosc-4-11587-Kosmiczna+wystawa.html

ZAPRASZAM

Posty: 33
Dołączył(a): Wt, 11 czerwca 2019, 09:27
PostNapisane: Wt, 2 lipca 2019, 11:43
Czy można się spodziewać, że wystawa ponownie się odbędzie?

---
gra na gitarze Szczecin

Powrót do Nauka i edukacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron