MKS Sławków (PB)


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 10:49
Miejski Klub Sportowy Sławków
Rok założenia: 1921
Barwy: żółto-niebieskie
Adres: Walcownia 28, 41-260 Sławków
telefon: (32) 260-96-69
www: http://www.slawkow.com
Załączniki
mksslawkow.gif
mksslawkow.gif (5.3 KiB) Przeglądane 1760 razy

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 17:59
HISTORIA KLUBU

W 1921 roku, a więc zaledwie w trzy lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, robiąca furorę w Zachodniej Europie nowa dyscyplina sportowa - piłka nożna zawitała i do Sławkowa. Założycielem i organizatorem sekcji piłki nożnej był prezes istniejącego w Sławkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" Franciszek Kołpanowicz, który przekonał sławkowską młodzież do uprawiania tej nowej gry.
Z zaskoczeniem, a także z pewnym zgorszeniem patrzyli sławkowscy notable, jak pochodząca przeważnie z rodzin kupieckich i rzemieślniczych młodzież garnie się do tej raczkującej dopiero dyscypliny sportowej. W tym czasie trenerem, a zarazem kapitanem drużyny był najstarszy i najbardziej zaawansowany technicznie zawodnik. Jest to dzisiaj wprost nieprawdopodobne, ale wówczas drużyna piłkarska udawała się na wyjazdowe mecze drabiniastym wozem konnym, powożonym przeważnie przez Jana Miśkiewicza lub Franciszka Hońka, w najlepszym przypadku własnymi lub wypożyczonymi rowerami. Na własnym terenie, w Sławkowie, od powstania klubu aż do 1937 roku rozgrywano mecze na przystosowanym do tego celu placu na Niwce, a od 1938 roku na nowo powstałym boisku na tzw. Jazach. W tym okresie, dzięki uprzejmości Tadeusza Cembrzyńskiego, nasza drużyna na dłuższe wyjazdy np. do Wolbromia czy Sosnowca dowożona była samochodem ciężarowym.

W okresie II wojny światowej, pomimo wprowadzonego przez okupanta hitlerowskiego zakazu uprawiania sportu, młodzież sławkowska grała w piłkę nożną na błoniach "Walcowni", a także na polanie w lasku. W rok po zakończeniu działań wojennych, w 1946 roku drużyna piłki nożnej została zarejestrowana w Wydziale Gier Będzińskiego Podokręgu piłki nożnej pod nazwą ZKS "Przemsza", rywalizując z drużynami między innymi z Poręby, Klimontowa, Zagórza, Strzemieszyc i Wolbromia. Pierwszym powojennym prezesem sławkowskiego klubu był Robert Szeląg.

W dwa lata poźniej sekcja piłki nożnej została przeniesiona do Olkuskiego Podokręgu i zgłoszona do rozgrywek w klasie B. Dopiero 26 maja 1957 roku klub nasz pod nazwą MKS "Sławkowianka" uzyskał osobowość prawną.

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to okres, w jakim klub działał w oparciu o Zakłady Wyrobów Metalowych jako "Victoria" Sławków. W 1973 roku sławkowska drużyna awansowała do klasy A. W tym okresie prezesem klubu był Marian Godzina, któremu z oddaniem sekundowali wielcy pasjonaci sportu, między innymi Jerzy Miroch, Tadeusz Omyliński czy Eligiusz Strączyński, będący wcześniej także prezesem klubu. Pod koniec lat siedemdziesiątych klub nasz za aktywną działalność w małych klubach zajął I miejsce w województwie katowickim, otrzymując nagrodę pieniężną w wysokości 150.000 zł, którą w całości przeznaczono na budowę istniejącego do chwili obecnej skromnego budynku klubowego. W tym to czasie, klub nasz będący, można powiedzieć, na własnym rozrachunku, wybudował nowe boisko oraz dokonał remontu głównej płyty boiska, której dzisiaj mogłoby nam pozazdrościć wiele znacznie wyżej notowanych drużyn ligowych.

O tym, że w Sławkowie nie brakowało piłkarskich talentów świadczy fakt, że aż siedemnastu wychowanków naszego klubu reprezentowało barwy drużyn grających w wyższych klasach piłkarskich. Najlepszym niewątpliwie zawodnikiem był w latach sześćdziesiątych Zbigniew Wąs, który w swoim czasie reprezentował barwy pierwszoligowego "Zagłębia Sosnowiec".

30 maja 1999 r. do Sławkowa na mecz z MKS-em przyjechali piłkarze mistrza Polski Wisły Kraków. Wizyta miała miejsce dokładnie w dzień po oficjalnym zdobyciu tytułu mistrzowskiego przez "Białą Gwiazdę." Goście z Krakowa grali w najsilniejszym wówczas składzie: z Kulawikiem, Kałużnym, Kaliciakiem, Węgrzynem , Dubickim, Sundayem, Nicińskim i innymi zawodnikami z pierwszej jedenastki. Pierwszą bramkę w 8 min. zdobył dla Wisły jej kapitan, Tomasz Kulawik, z urodzenia i zamieszkania olkuszanin, były piłkarz GHKS Bukowno i Zagłębia Sosnowiec. Do 63 min. utrzymywał się wynik remisowy 2:2, wtedy jednak trener MKS-u Czesław Mika zdjął z boiska pierwszą jedenastkę i wpuścił drugi skład, by ten też mógł sobie pograć z mistrzami. Wówczas dopiero Wisła zdołała strzelić dwie kolejne bramki i wygrać cały mecz. Po spotkaniu był jeszcze konkurs rzutów karnych, który wygrali piłkarze ze Sławkowa.

Wielkim sukcesem zakończyły się rozgrywki mistrzowskie w klasie A sezonu 1995/1996 roku. Po raz pierwszy w dziejach sławkowskiego klubu nasza drużyna piłkarska została mistrzem swojej grupy, awansując tym samym do Śląskiej Ligi Okręgowej. Piłkarze MKS-u "Sławków" osiągnęli ten awans pod kierunkiem trenera Kazimierza Lorka w siedemdziesięciopięciolecie klubu sprawiając ogromną radość sobie, sławkowskim działaczom i kibicom.
Po pięciu sezonach spędzonych w "okręgówce" następuje kolejny awans. W 2001 roku, w osiemdziesięciolecie istnienia klubu MKS Sławków awansuje do IV ligi. Pierwszy sezon w IV lidze sławkowski klub ukończył na 11. pozycji. W sezonie 2002/2003 drużynie wiodło się w kratkę, jednak dobry finisz zapewnił MKS-owi utrzymanie.
Następny sezon w IV lidze okazał się najlepszym w historii klubu. Od początku piłkarze MKS-u zadziwiali formą. 8 kolejnych zwycięstw nie obeszło się bez echa. Równa i solidna gra pozwoliła drużynie wygrać ligę, wyprzedzając przy tym w tabeli tak uznane firmy jak Raków Częstochowa i GKS 71 Tychy. W barażach o III ligę sławkowianie zmierzyli się z drużyną GKS Jastrzębie. Porażki 0-1 u siebie i 0-3 w Jastrzębiu nie pozwoliły jednak na odniesienie jeszcze większego sukcesu.

Oprócz bezcennego ludzkiego potencjału piłkarskiego, klub posiada 2 płyty treningowe - w tym jedną pełnowymiarową boiska piłkarskiego, znakomitą płytę główną oraz skromny, ale w miarę funkcjonalny budynek. Przy płycie głównej znajduje się trybuna dla widzów na około 700 miejsc siedzących. W klubie MKS "Sławków" piłkę nożną czynnie uprawia około 100 zawodników, w klubie zarejestrowane są pierwsza drużyna, juniorzy oraz dwie drużyny trampkarzy - młodszych i starszych.

Nasz klub znajdujący się na granicy dwóch najprężniejszych Okręgowych Związków Piłki Nożnej - katowickiego i krakowskiego, pozbawiony odpowiedniego wsparcia nielicznych i małych zakładów pracy, z wiadomych powodów nie był w stanie odnosić błyskotliwych sukcesów sportowych. Spowodowało to, że z braku funduszy klub w sezonie 2004/2005 nie przystąpił do rozgrywek ligi okręgowej, a w efekcie został zdegradowany do klasy B.

źródło: http://www.slawkow.com

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 21:59
28.03.09

MKS Sławków - UKS MOS Będzin 2 : 1

MKS Sławków pokonał drużynę UKS MOS Będzin 2-1 w szlagierowym meczu 14. kolejki rozgrywek klasy B.
Bramki dla MKS Sławków:
'44 gol samobójczy
'85 Porębski

MKS Sławków: Massalski - Dyszkowski, Pastuszak, Sabuda, Pientak - Porębski ('88 Rychter), Kowalski, Kościelny, Jasica ('44 cz.k.) - Nowacki ('60 Kaczmarczyk), Warwas ('48 Rusiński).

źródło: http://www.slawkow.com
Załączniki
slawkowbedzin002.jpg

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 5 kwietnia 2009, 17:00
Porażka w meczu na szczycie
15. kolejka:

Sobota, 4 kwietnia 2009, godz. 16.00

ZEW Kazimierz Sosnowiec vs MKS Sławków 3-1

Bramka dla MKS Sławków: Kowalski 60'

Skład MKS Sławków: Massalski (cz.k-75) - Dyszkowski, Pastuszak, Chmielewski, Sabuda-Porębski, Kościelny, Kowalski(58' ż.k.), Magierowski (55' Rychter) - Nowacki(63' Kućmierz), Rusiński

ZEW Kazimierz strzelił bramki z 2 karnych oraz po rzucie rożnym. MKS Sławków był w tym meczu stroną przeważająca ale zawodziła skuteczność.

Źródło: Rafał Koszowski

Powrót do Kluby sportowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron