[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Symbole Zagłębia

Symbole Zagłębia

PostNapisane: N, 21 września 2008, 13:25
Dla mnie numerem jeden w tej kwestii będzie zamek w Będzinie. Do wątku o stadionie ludowym dodam, że prawdziwą wizytówką Zagłębia mógłby być stadion Zagłębia Dąbrowskiego (jeśli tylko taka wola by była)
PostNapisane: N, 21 września 2008, 13:42
dla mnie też zamek w Będzinie (zaskoczyłem Was pewnie :>
za względów historycznych rzecz jasna
PostNapisane: Pn, 22 września 2008, 07:17
Marcin Gola napisał(a):*to tyle jezeli chodzi o jedno maisto niepisaną stolicę Z.D. A inne:
Bądzin- Zamek
D.G.- Hendrix & PKZ
C-dź- Studnia {Dworzec kolejowy Czeladź Centralna}
J-no- może trójkątny rynek
Siewierz- ruiny

Jeżeli chodzi o Czeladź to z pewnością nie studnia (pomijając dworzec). Z ankiety którą niedawno przeprowadziliśmy wynikało że symbolem jest kościół św. Stanisława.
Moja Czeladź - Moje Miejsce
http://www.czeladz.org.pl
PostNapisane: Pt, 26 września 2008, 08:01
Symbol Zagłębia - bezapelacyjnie Zamek w Będzinie, najszybciej rozpoznawalny i kojarzony z Będzinem. A na drugim miejscu Dworzec Główny w Sosnowcu. Szkoda, że zniszczono "Rury", to było coś i można było opowiadać, że nawet Fidel Castro tam był :D
PostNapisane: Pt, 26 września 2008, 20:02
Zdecydowanie zamek w Będzinie.

PostNapisane: Pt, 26 września 2008, 20:51
Zdecydowanie nr 1 to zamek w Będzinie.

Lecz tych symboli jest więcej. Dla mnie np. kolejnym symbolem, choć mocno zaniedbanym jest także Góra św. Doroty w Grodźcu, miejsce gdzie kiedyś odbywały się ogromne patriotyczno-religijne manifestacje Zagłębiaków. Chciałbym bardzo, aby to miejsce odzyskało choć trochę dawnego blasku...
PostNapisane: Pt, 26 września 2008, 21:02
no i Dorotka prawdopodobnie była od zawsze (od praczasów ;) ośrodkiem kultu religijnego (tym czym olimp dla Grecji, a Ślęża dla Śląska ;) - a także od przed naszej ery siedzibą ludzką
PostNapisane: N, 28 września 2008, 21:46
Moim zdaniem to powinien być jakiś budynek powstały w okresie kształtowania się Zagłębia Dąbrowskiego (tj. XIX wiek i początek XX). Przykładem mogłaby być np. Huta Bankowa w DG powstała ponad 130 lat przed powszechnie kojarzoną z naszym regionem Hutą Katowice. Zamiast obiektu przemysłowego symbolem Zagłębia mógłby się stać któryś z sosnowieckich pałaców (jeden z dwóch Schoena, albo Dietla). Dworzec w Sosnowcu jest też dobrym pomysłem. Z budowli sakralnych przychodzą mi do głowy 4 kościoły- w Sosnowcu, Dąbrowie, Czeladzi i Zawierciu (bazylika i kościoły: NMP Anielskiej, św. Stanisława, Apostołów).
Jeśli już wziąć coś jako symbol przed powstaniem ZD to oczywiście zamki oraz ich ruiny, których w naszym regionie nie brakuje- Będzin, Ogrodzieniec (Podzamcze), Siewierz, Sielec, Rabsztyn k. Olkusza; a jeżeli uznać przynależność powiatu myszkowskiego do Zagłębia to jeszcze Mirów i Bobolice.
PostNapisane: N, 28 września 2008, 21:48
jak więcej osób będzie na forum to można ankietę zrobić

PostNapisane: Śr, 1 października 2008, 10:19
Wiele nowego w tym temacie niewiele się da powiedzieć. Bo rzeczywiście ZAMEK w BĘDZINIE jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem w całym Zagłębiu. I w tym sensie rzeczywiście jest symbolem. W wielu książkach i atlasach historycznych pojawia się także jako symbol epoki Kazimierza Wielkiego, jako symbol jego budownictwa, ilustracja do przysłowia o Polsce murowanej i drewnianej. Ale jako symbol Zagłębia trochę mi zgrzyta, bo takim symbolem, ze względu na współczesną nazwę regionu, coś równie współczesnego. I czegoś na tyle jednoznacznego, żeby było możliwe do zaakceptowania przez wszystkich, na razie nie widzę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska