[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Wielokulturowość - atut niewykorzystany !

Wielokulturowość - atut niewykorzystany !


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 4 marca 2009, 01:34
Wielki atut Sosnowca i Zagłębia, a więc regionu o wyjątkowej historii opartej na wielokulturowości jest ciągle nie wykorzystany, a nawet w dobie silnej "silenizacji" może być niepoprawny politycznie ;)

Tymczasem inne miasta, najpierw Łódź, teraz Lublin doskonale, w sposób perfekcyjny "odcinają kupony" budując promocję na bazie swojej historii:

http://wiadomosci.onet.pl/1927374,12,item.html

Polskie miasto dostąpi ogromnego zaszczytu
"Przedstawiciele Lublina, uznanego przez Radę Europy i Komisję Europejską za jedno z 12 miast dobrze wykorzystujących swoją różnorodność kulturową, uczestniczą w Strasburgu w konferencji "Miasta Międzykulturowe".
Program ten promuje w Europie politykę lepszej integracji mniejszości etnicznych i religijnych.

Jest to wspólna inicjatywa Rady Europy i Komisji Europejskiej, której ideą jest wzmocnienie i wspieranie działań społeczności lokalnych w celu lepszego wykorzystania ich różnorodności kulturowej. W ramach programu lokalne władze odwiedzają inne ośrodki miejskie uczestniczące w projekcie, by przyjrzeć się ich "dobrym praktykom" w tej dziedzinie.

- Bycie miastem międzykulturowym nie jest etykietką, ale znakiem przywiązania do pozytywnych ekonomicznych i kulturalnych skutków różnorodności i wiary w to, że przyjmowanie nowych przybyszy nie jest problemem, ale szansą - powiedział sekretarz generalny Rady Europy Terry Davis, otwierając we wtorek spotkanie reprezentantów "Miast Międzykulturowych".

Zauważył on, że niektóre z miast uczestniczących w programie, jak Lublin czy greckie Patras, są azylem dla imigrantów szukających schronienia przed wojną lub biedą.

Podczas sesji we wtorek reprezentanci lubelskich władz przedstawili - podobnie jak inni uczestnicy sesji - swoje osiągnięcia w dziedzinie "zarządzania wielokulturowością". Multimedialna prezentacja wykorzystująca hasło "Lublin - miasto inspiracji" kładła nacisk na to, że przez kilkaset lat lubelską kulturę tworzyli ludzie różnych religii i narodowości, w tym stanowiąca przed wojną ponad jedną trzecią mieszkańców ludność żydowska.

Multimedialna wizytówka polskiego miasta przypominała, że Lublin może poszczycić się rocznie 20 inicjatywami kulturalnymi, nawiązującymi do wielokulturowej historii miasta. Są wśród nich festiwal "Wielokulturowy Lublin", przygotowywany we współpracy z mniejszościami etnicznymi, Festiwal Teatralny Europy Środkowej "Sąsiedzi", czy dni filmu dokumentalnego "Rozstaje Europy".


Jak powiedział obecny w Strasburgu Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta Lublina, udział w programie "Miasta Międzykulturowe" jest okazją do promocji na forum europejskim. - Może to nam pomóc w naszych staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku - zaznaczył Wysocki.

Jego zdaniem udział w programie jest znakomitą okazją do zapoznania się z doświadczeniami jego pozostałych uczestników, dotyczącymi np. przyjaznej polityki wobec imigrantów.

- W ramach programu odwiedziliśmy np. centra socjalne dla imigrantów we włoskim mieście Reggio Emilia, uznawane za modelowe rozwiązanie w ich integracji - podkreślił Wysocki. Jego zdaniem, w następnych latach liczba imigrantów w Lublinie i innych polskich miastach nieuchronnie wzrośnie, należy więc już teraz przygotować się do odpowiedniej polityki wobec nich.

Lublin jako jedyne polskie miasto został wybrany do pilotażowej fazy projektu odbywającej się w latach 2008-2009 w 12 miastach całej Europy.

W programie biorą udział miasta z Europy Zachodniej, m.in. Berlin, Lyon czy Oslo, oraz Europy Wschodniej, np. ukraiński Melitopol i serbska Subotica."


Jak to się czyta to szlak człowieka trafia gdzie my jesteśmy ? Jak ten ogromny potencjał Zagłębia jest marnowany :(
W zamian tego nasze "elity" polityczno-urzędnicze pałają nieodwzajemnioną miłością do wszystkiego co tylko pachnie Śląskiem :evil:
Avatar użytkownika
Posty: 457
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 17:29
Lokalizacja: Rubieże człowieczeństwa
PostNapisane: Śr, 4 marca 2009, 18:03
To prawda. Zagłębie może się poszczycić wielokulturowością. Przykładowo legendarnym założycielem Będzina wcale nie był Polak tylko czeski rycerz :)
Avatar użytkownika
Posty: 2710
Dołączył(a): N, 15 czerwca 2008, 11:57
Lokalizacja: ZAGLęBIE DĄBROWSKIE ZAGÓRZE
PostNapisane: Cz, 5 marca 2009, 01:25
Panowie zgodnie z tą tezą Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wraz z partnerami organizuję konferencję naukową pt " Wielokulturowość Zagłębia Dąbrowskiego", która mamy nadzieję będzie częścią większej dyskusji nad tym tematem i zalążkiem większego przedsięwzięcia przypominającego o pochodzeniu i historii naszej małej ojczyzny.
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 12 marca 2009, 12:32
W najbliższy piątek tj. 20 marca w WSH w Sosnowcu odbędzie się konferencja nt. wielokulturowości Zagłębia...

Start o 10:00 - wkrótce szczegóły

Organizatorami są regionalne FdZD, Wyższa Szkoła Humanitas i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 25 marca 2009, 20:07
Czy radni wiedzą, że w dzielnicy Sosnowca - Niwce powstaje największe w Polsce, a być może największe w Europie Centrum Kongresowe Świadków Jehowy, i czy radni zdają sobie sprawę z tego, jakie niesie to zagrożenia dla mieszkańców miasta? - takie słowa padły w styczniu 1999 roku z ust ówczesnego radnego Witolda Ślęzaka podczas sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu. Od dramatycznego wystąpienia radnego Ślęzaka minęło 10 lat...

Budowę Centrum rozpoczęto w 1998 roku przy ulicy Mikołajczyka, na terenie o powierzchni 7,5 hektara, należącym wcześniej do Przedsiębiorstwa Spedycyjno-Transportowego Przemysłu Węglowego „Transgór Sosnowiec”. W krótkim czasie powstała hala do zgromadzeń na 2,5 tysiąca osób, zadaszony amfiteatr mieszczący 6,5 tysiąca osób, sale wykładowe, konferencyjne, biblioteka, biura, stołówka, pomieszczenia socjalne i noclegowe.

Znakomicie prezentujący się ośrodek oddano do użytku 16 czerwca 1999 roku. Od tego momentu organizuje się w nim spotkania Świadków Jehowy, które wcześniej odbywały się na stadionach, także na Stadionie Ludowym. Szacuje się, iż z sosnowieckiego Centrum korzysta co trzeci Świadek Jehowy w Polsce. Największe zgromadzenia, okręgowe odbywają się latem.

Radny z Niwki, Zygmunt Witkowski jest w stałym kontakcie z administracją Centrum. - To bardzo mili, kulturalni ludzie - podkreśla Witkowski w rozmowie z sosnowiec.info.pl.

Radny od kilku lat bezskutecznie stara się o budowę chodnika przy Centrum.
Przypomnijmy: Świadkowie Jehowy chcieli już nawet sami położyć chodnik z materiału dostarczonego przez Miasto, ale podobno nie pozwoliło na to prawo.

- Wreszcie sprawa będzie załatwiona - mówi z ulgą Witkowski. - W związku z powstaniem w sąsiedztwie Centrum zakładu Magneti Marelli, w tym roku zostanie położony chodnik pomiędzy przystankami autobusowymi: Niwka Baza a Dębowa Góra Kolonia Ludmiła.

- Działalność Centrum Kongresowego Świadków Jehowy to piękna promocja Sosnowca, niestety niezauważana i niedoceniana przez Miasto - dodaje radny. - Na Niwkę przyjeżdżają w weekendy tysiące ludzi z całej Polski - od podkarpackiego po dolnośląskie. Czy jest w mieście druga instytucja, która tak promuje Sosnowiec? - pyta Witkowski.

Postawione przez radnego pytanie redakcja sosnowiec.info.pl kieruje do Wydziału Informacji i Promocji Miasta UM w Sosnowcu.

Komentarz:
Działalność Zygmunta Witkowskiego zadaje kłam stereotypowej i niesprawiedliwej opinii, że radni za swoją działalność oczekują rewanżu przy urnie wyborczej (Świadkowie Jehowy w akcie wyborczym nie biorą udziału).
To bardzo dobrze, że Witkowski jest optymistą w sprawie chodnika przy Mikołajczyka, ale doradzamy radnemu raczej ostrożny optymizm. Nie takie obietnice już słyszeliśmy, nie takie


Kolejny atut naszej wielolulturowości, a jednocześnie atrybut naszego regionu
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Cz, 26 marca 2009, 07:35
To jest ta dzisiejsza wielokulturowośc :) do przedwojennej to brakuje jeszcze ze trzech kultur :) ale wkońcu od czegoś trzeba zacząć ...
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pn, 30 marca 2009, 13:58
Wielokulturowość niekoniecznie Zagłębia w krzywym zwierciadle:

http://www.sosnowiec.info.pl/informacje ... ,1,4,14086

Rasistowskie zachowanie i naruszenie nietykalności osobistej syna zarzuca nauczycielce będzińskiego Gimnazjum nr 3 i naczelnikowi USC w Będzinie, Tarik Mohamed, ojciec 14-letniego ucznia. Żąda przeprosin chłopca. W razie odmowy zapowiada proces cywilny.

Dwa tygodnie temu szkołę odwiedził konsul Izraela. Amin Tarik, uczeń drugiej klasy, wchodząc na spotkanie podniósł rękę w geście "Victorii" i powiedział głośno: - Palestyna jest wolna!

To wywołało wściekłość obecnego na sali naczelnika USC Adama Szydłowskiego. Urzędnik zaczął gonić chłopca. A gdy go dopadł - publicznie nim potrząsał i coś mówił. Przerażony dzieciak nie zapamiętał ani słowa.

Według relacji świadków Agata Durbacz, jedna z nauczycielek miała skomentować to zdarzenie słowami: - Nie ma się co dziwić, to przecież pół Polak, pół Arab.

-Chcę tylko by urzędnik i nauczycielka stanęli przed szkołą, przyznali się do błędu i publicznie przeprosili Amina - mówi Mohamed. Zapowiada, że sprawę poprowadzi do końca, choćby miał nią zainteresować Rzecznika Praw Obywatelskich a nawet prezydenta RP.

Dyrektorka Gimnazjum nr 3, Danuta Jakóbczyk pytana jak zamierza zażegnać kryzys odparła, że nie musi niczego tłumaczyć i odłożyła słuchawkę.

Obecny na spotkaniu prezydent Będzina, Radosław Baran także chowa głowę w piasek i udaje, że temat nie dotyczy urzędu.
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Pn, 30 marca 2009, 23:31
Piotr Bielecki napisał(a):Obecny na spotkaniu prezydent Będzina, Radosław Baran także chowa głowę w piasek i udaje, że temat nie dotyczy urzędu.


Najlepiej nabrać wody w usta .... dlaczego taka sytuacja mnie w ogóle nie dziwi .
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Wt, 15 grudnia 2009, 01:10
Tym razem trochę z archiwum - czy ktoś widział ten film? i gdzie go można zobaczyć? , (kosztował wcale nie mało)

Śląsk na sprzedaż

Wczoraj podczas konferencji prasowej odbył się premierowy pokaz filmu o województwie śląskim. Jest to pierwsza produkcja pokazująca kompleksowo nasz region.

- Chcieliśmy, aby powstał taki film, który zrywa z tradycyjnym postrzeganiem województwa, jako regionu zdominowanego przez przemysł ciężki. Mam nadzieję, że to nam się udało – twierdzi Jan Olbrycht, marszałek województwa śląskiego.

Film skupia się na ukazaniu różnorodnych atrakcji turystycznych, które ma do zaoferowania nasz region, z wyraźnym podziałem na turystykę aktywną, pielgrzymkową, sentymentalną, miejską i kulturową. Pokazane jest więc bogactwo folklorystyczne Beskidów, przyroda Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Częstochowa jako centrum pielgrzymkowe, a także historia przemysłu na tle rozwoju takich miast, jak Katowice, Bytom, Zabrze, Gliwice i Tarnowskie Góry.
Film będzie pokazywany na targach turystycznych w kilkunastu krajach Europy.

- Jego zadaniem jest przyciągnięcie do nas turystów, dlatego obok polskiej, przygotowaliśmy także wersje: angielską, niemiecką i francuską – mówi Adam Warzecha, rzecznik marszałka województwa śląskiego. Film pokazano już na targach w Mediolanie. Zebrał tam bardzo dobre recenzje. Autorem obrazu jest Adam Wajda, którego firma wygrała przetargi na produkcję. 15-minutowy film kosztował 45 tysięcy złotych; szczególnie drogie były zdjęcia lotnicze.


http://www.czasopismarchiwum.com/2001-0 ... l#more-187
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron