[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Instytut Zagłębiowski

Instytut Zagłębiowski

Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Pt, 27 lutego 2009, 00:59
Powstał Instytut Zagłębiowski
W ramach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu powstał Instytut Zagłębiowski – jednostka organizacyjna uczelni, zajmująca się działalnością naukowo-badawczą i wydawniczą dotyczącą tematyki zagłębiowskiej. Instytut ma zrzeszać naukowców i społeczników działających na rzecz umacniania tożsamości Zagłębia oraz propagowania wartości lokalnych i regionalnych.

Do celów Instytutu należy m.in. upowszechnianie wiedzy na temat Zagłebia Dąbrowskiego, kształtowanie postaw prozagłębiowskich, prowadzenie działalności edukacyjnej adresowanej do mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, wspieranie prozagłębiowskich inicjatyw społecznych, rozwijanie twórczości i kreatywności mieszkańców Zagłębia oraz kształtowanie podstaw społeczeństwa obywatelskiego w skali miasta i regionu.

Instytut jest jednostką organizacyjną uczelni, ale będzie działał na zasadach stowarzyszenia. Oznacza to, iż mogą do niego przystąpić nie tylko naukowcy zatrudnieniu w WSH, ale także osoby niezwiązane z uczelnią, które interesują się problematyką zagłębiowską i chcą działać na rzecz swojego regionu. –Chcemy stworzyć platformę skupiającą przede wszystkim ludzi nauki, ale także pasjonatów popularyzujących Zagłębie, pomnażających jego dorobek twórczy. Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, komu bliskie są idee zagłębiowskiego lokalizmu, ma pomysły na działalność popularyzatorską, społeczną czy kulturalną na rzecz swojego regionu – mówi dr Michał Kaczmarczyk, pomysłodawca i dyrektor Instytutu Zagłębiowskiego.

Instytut będzie realizował swoje cele m.in. poprzez prowadzenie badań naukowych, wydawanie książek i czasopism, organizowanie konferencji i sesji naukowych i popularnonaukowych, organizowanie przedsięwzięć kulturalnych, uczestniczenie w akcjach społecznych i edukacyjnych oraz współpracę z instytucjami, które w swoich zadaniach mają działalność na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego.

-Sądzimy, że Zagłębiu potrzebna jest instytucja naukowa, która będzie koordynatorem i promotorem rozmaitych działań mających na celu popularyzację Zagłębia. Śląsk ma swój Instytut Śląski, czas na podobną instytucję w naszym regionie.
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 27 lutego 2009, 01:29
Słuszna inicjatywa godna poparcia...
Avatar użytkownika
Posty: 457
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 17:29
Lokalizacja: Rubieże człowieczeństwa
PostNapisane: Pt, 27 lutego 2009, 10:26
Uniwersytet Zagłębiowski nie ma szans na powstanie ale dobrze, że zaczęło działać coś takiego jak Instytut Zagłębiowski. To bardzo pozytywny znak. Zobaczymy jak będzie rozwijać się ta inicjatywa.
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): Pn, 3 listopada 2008, 14:30
Lokalizacja: Czeladź
PostNapisane: Pt, 27 lutego 2009, 12:15
Zgadza się, jestem jak najbardzie za takimi inicjatywami. Jedynie co nie wiem czy dobrze, ze szefem został Pan dr. No ale nie ma co przenosić prywatnych rzeczy na tak szczytną inicjatywę. Zobaczymy ocenimy. Trzymam kciuki. Gdyby był czas chętnie bym się przyłączył. Może za pół roku. :cry:
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Pn, 2 marca 2009, 01:58
cezar borgia napisał(a):Uniwersytet Zagłębiowski nie ma szans na powstanie


Nigdy nie mów nigdy 8-) . Uważam że to tylko kwestia czasu , być może długiego i nie zaprzeczę ale zawsze warto mieć chociaż nadzieję .
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 457
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 17:29
Lokalizacja: Rubieże człowieczeństwa
PostNapisane: Pn, 2 marca 2009, 14:59
Nadzieję zawsze mieć warto ale trzeba też patrzeć realistycznie na otaczającą rzeczywistość. Z uczelniami jest trochę jak z wolnym rynkiem. Działają tu mechanizmy związane z dziedziną ekonomii. Otoż nasycenie rynku danym produktem na określonym terenie powoduje, iż zapotrzebowanie na niego spada. spada z powodu jego dostepności. te osoby, które miały go kupić kupiły go lub też kupią od osoby(firmy), która go od długiego czasu go oferuje. Wejsćie na rynek nowego acz o bardzo podobnych parametrach produktu nie spowoduje, że wyprze on stary produkt, który ma tradycję, wyrobiona markę i stałych klientów. Podobnie jest z uczelniami. Zagłębie to teren działaności oprócz uczelni prywatnych(takich jak Humanitas) przede wszystkim Uniwersytetu Śląskiego. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że część mieszkańców naszej okolicy studiuje poza Zagłębiem(np. w AJD w Częstochowie albo politechnice w Gliwicach) albo poza województwem śląskiem. Trzeba byłoby się zastanowić jaki sens bylby w powołaniu do życia Uniwersytetu Zagłębiowskiego. Bo jeśli tylko powodem byłby lokalny patriotyzm to takiego projektu nie warto popierać. To byłaby zwyczajna głupota. Trzeba byłoby się zastanowić skąd znaleźć środki finansowania na taką uczelnię, gdzie miałaby funkcjonować i jaka kadra miałaby ją zasilić. I chyba najważniejsze pytanie - co miałby ciekawego do zaoferowania studentom taki uniwersytet ?? Czym różniłby się od konkurencji, jak mógłby przyciągnąć do siebie młodzież i naukowców ?? Wracając do sfery ekonomii. W Zagłębiu powtarza się przykład, który jest dowodem ignorancji. Otóż kiedy ktoś widzi, że dany sklep świetnie prosperuje, cieszy się zaufaniem klientów a tym samym generuje niezłe zyski to taka osoba myśląc, że jest sprytna i też się jej tak powiedzie buduje dokładnie na przeciwko sklep z podobną(lecz o niebo uboższą ofertą). Skutek jest taki, że sklep, który działał na danej ulicy jako pierwszy nadal cieszy się powodzeniem u kilentów a sklep na przeciwko tylko co jakiś czas odwiedza jakis przechodzień. Mam nadzieję, że nie będzie tak z Uniwersytetem Zagłębiowskim. To pomysł ciekawy i chętnie bym go poparł tylko najpierw chcę zobaczyć czy taki projekt ma szansę realizacji i mocne ekonomiczno-edukacyjne podstawy. Same szczytne idee nie wystarczą.
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Wt, 3 marca 2009, 03:04
Czas pokażę co wyjdzie z tego wszystkiego , mam tu na myśli Instytut oraz w jakim kierunku będzie ewoluował Humanitas .
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 2710
Dołączył(a): N, 15 czerwca 2008, 11:57
Lokalizacja: ZAGLęBIE DĄBROWSKIE ZAGÓRZE
PostNapisane: Wt, 3 marca 2009, 10:11
Powstanie Uniwersytetu Zagłębiowskiego jest także moim marzeniem.
Jednakże, tak jak piszę Cesar jeśłi ma powstać, to musi być mocny by się obronił na rynku edukacyjnym.
W chwili obecnej wiadomo, że nie ma na to szans, ale już za kilka lat napewno. Dużo jednak oprócz elit intelektualnych będzie zależało od włodarzy miast zagłębiowskich i wojewódzkich.
Już obecnie tylko z samym oddziałów UŚ w Sosnowcu + powiedzmy WZH mogłaby powstać niezła uczelnia. Oczywiście to w teorii, ponieważ nie można robić secesji uczelni już istniejących.
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Śr, 21 października 2009, 17:23
Kolejny sukces Instytutu Zagłębiowskiego

Kolejne spotkanie ds. powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej

16 października do siedziby Wyższej Szkoły Humanitas zjadą się reprezentanci gmin i organizacji turystycznych z regionu, aby dyskutować o przyszłości Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. To kolejny krok prowadzący do utworzenia ZOT i określenia szczegółowego programu działań organizacji.

Zaproszenia na spotkanie robocze ZOT, które rozpocznie się o godz. 11, otrzymało ponad 40 przedstawicieli gmin, instytucji samorządowych, organizacji i stowarzyszeń. Wśród nich są osoby i instytucje, które uczestniczyły w pierwszym spotkaniu organizacji w maju tego roku. Jak twierdzi prezes sosnowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Stanisław Czekalski, dzięki ZOT, region ma szanse promować warte zwiedzania miejsca w Zagłębiu Dąbrowskim.

Organizatorami spotkania są: Wyższa Szkoła Humanitas, sosnowiecki oddział PTTK oraz stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: So, 2 stycznia 2010, 13:31
Chcą dyskutować o Zagłębiu
http://e-sosnowiec.pl/index.php?dane=gl ... 3484&num=1

"Instytut Zagłębiowski Wyższej Szkoły Humanitas wystąpił z inicjatywą organizowania cyklicznych debat z udziałem lokalnych polityków, naukowców i regionalistów, poświęconych bieżącym problemom regionu. „Debaty Zagłębiowskie" mają się odbywać nie rzadziej niż raz na kwartał. Pierwsze spotkanie, zaplanowane na luty 2010 r., dotyczyć będzie kwestii tożsamości zagłębiowskiej i promocji Zagłębia.

-Wielkim problemem zagłębiowskiego życia publicznego jest to, że lokalne elity właściwe ze sobą nie dyskutują. Brakuje miejsc i okazji, gdzie samorządowcy, naukowcy czy regionaliści mogliby wymieniać poglądy, dyskutować nad najważniejszymi dla Zagłębia sprawami: politycznymi, gospodarczymi, kulturalnymi - uważa dr Michał Kaczmarczyk, dyrektor Instytutu Zagłębiowskiego, pomysłodawca debat.

Jak informują organizatorzy, spotkania poświęcone będą omawianiu bieżących problemów regionu oraz ocenie dokonań władzy samorządowej. -Debaty powinny służyć nie tylko wymianie poglądów pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk, ale także wypracowywaniu nowych pomysłów oraz znajdowaniu kompromisowych rozwiązań w sprawach trudnych i kontrowersyjnych. Przypomnijmy sobie, ile emocji wywoływał w ostatnich latach np. temat strategii promocyjnej Sosnowca. Być może, gdyby autorzy strategii i ich zleceniodawcy podyskutowali na ten temat w szerszym gronie, posłuchali głosu ekspertów, uniknęliby niektórych błędów lub wpadli na nowe, ciekawe pomysły - mówi Michał Kaczmarczyk.

Do udziału w „Debatach Zagłębiowskich" Instytut Zagłębiowski WSH zamierza zapraszać przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, naukowców, działaczy instytucji i organizacji lokalnych, takich jak Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego czy Związek Zagłębiowski. -Chodzi nam o to, by stworzyć forum do dyskusji, inicjować dialog między rozmaitymi środowiskami . Ale debaty, które będą miały charakter otwarty, powinny też służyć monitorowaniu poczynań władzy samorządowej i informowaniu opinii publicznej o najważniejszych problemach polityki lokalnej - mówi Ewa Kraus z Wyższej Szkoły Humanitas".


Jak widać doktor Kaczmarczyk jest słowny, gdyż realizuje pomysł który się zrodził podczas tej ostatniej konferencji, brawo :)
Następna strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron