Zagłębiowskie stroje ludowe

PostNapisane: Cz, 26 lutego 2009, 01:37
W naszym regionie mamy kilka rodzajów stroju ludowego , to niektóre z nich
Załączniki
wesele_zaglebiowskie_2[2]_799x600.jpg
wesele_zaglebiowskie_1[1]_799x600.jpg
6cf42ac78b[1]_800x533.jpg
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
PostNapisane: Cz, 26 lutego 2009, 02:13
zagłębiowskie stroje ludowe to jeden wielki miks strojów tego rodzaju z różnych części Polski....
Załączniki
ssss.JPG
PostNapisane: Pn, 2 marca 2009, 02:03
Brakuje mi wystawy strojów ludowych w zamku sieleckim (o muzeum miejskim w pałacu Schoena już nawet nie wspomnę) , dobrze by się komponowały z koncertami które się tam odbwają .
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Administrator
PostNapisane: Śr, 28 grudnia 2011, 18:48
http://www.esosnowiec.pl/index.php?dane ... 5782&num=1
- Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy solistów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", by zagłębiowskimi strojami i muzyką wprowadzili nas w radosny nastrój bożonarodzeniowy - zakończył dyr. Studencki część oficjalną. Na nastrojowy koncert „Cicha noc" złożyły się najpiękniejsze kolędy i pastorałki koszęcińskiego zespołu, gromkimi oklaskami zmuszanego do bisów. Chóralne śpiewy pod złoto-czerwoną choinką i degustacja przysmaków kuchni zagłębiowskiej z pyszną kapustką wigilijną na czele, zakończyły ostatnie tegoroczne spotkanie u Schoena. - Świątecznie i serdecznie pozdrawiamy zespół oraz Czytelników portalu e-sosnowiec.pl i zapraszamy 6 stycznia na tradycyjne kolędowanie - pożyczył nam dyrektor.

przyznam, że troche zaskoczyla mnie ta informacja, gdyz nie wiedzialem, że zespół Śląsk posiada... stroje zagłębiowskie.

Ktoś wie więcej na ten temat?

PostNapisane: Śr, 28 grudnia 2011, 22:34
Kiedyś wydali płytę: "pt. Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego" i mieli koncert pod tym samym tytułem w Teatrze Śląskim jeśli się nie mylę.

Jak chcą folkloru zagłębiowskiego to wystarczyło zaprosić:

Zespół Pieśni i Tańca PKZ-Gołowianie

Chociaż wydaje mi się że teraz każdy taki zespół tańczy wszystko co ludowe z danego kraju bo z samego swojego regionu za dużo by nie mieli :) Tyczy się to i "Śląska" i "Mazowsza" i "Gołowian".
Obrazek

PostNapisane: Śr, 28 grudnia 2011, 23:17
W tym roku nie byłem na tej imprezie ale w poprzednim tak i wtedy też była niewielka reprezentacja zespołu "Śląsk" ale śląskiego repertuaru nie wciskali ;) za to doskonale byli zorientowani że są to dwa różne regiony :)

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska