Jaka jest tożsamość Zagłębia?

PostNapisane: Pn, 30 marca 2009, 23:37
Wyniki sondażu napawają optymizmem :)
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

PostNapisane: Pt, 10 kwietnia 2009, 19:31
Coś o stosunku władz Sosnowca do naszej tożsamości :)

Stres Wieśka
Gregor Czeladzki pędził jak szalony. Spieszył się do króla Kwasimierza. Został pilnie wezwany z samego rana. -Tak wcześnie jeszcze do pracy nie biegłem - huczało mu w głowie. Popatrzył na zegarek. Dochodziła 10.00.

Zasapany i zaspany Czeladzki wbiegł na piętro. Był niedaleko komnaty króla. Spieszył się jak mógł, bo Kwasimierza bardzo się bał. Gdyby został wyrzucony z dworu, ciemny lud Jodłowca rozszarpałby go na strzępy za głupoty, które czasem w imieniu mieszkańców zdarzało mu się pismakom ogłaszać.

- Wiesiek! Wiesiek! - krzyk króla zmroził Czeladzkiego. Gregor przystanął na chwilę. - Jest zły... Ojej! Ale jest zły... - mamrotał ze strachu pod nosem. -O co mu może chodzić? Jak się będzie czepiał, to od razu mu powiem, że niczego ostatnio nie zrobiłem. Powiem to głośno bo... bo..., przecież jestem mężczyzną! - dodawał sobie otuchy Wiesiek. Nawet nie zauważył, że gadał coraz głośniej sam do siebie. Stanął przed komnatą króla, podciągnął spodnie prawie do klatki piersiowej i wszedł do środka. Jak zwykle brzydkim grymasem przywitała go wielka, groźna sekretarka. Podreptał w głąb komnaty. Tam czekał Kwasimierz.

Milczenie króla w tym wypadku nie było złotem. Raczej wciskało Gregora coraz bardziej w ziemię. Monarcha spojrzał na Czeladzkiego. Wiesiek wymamrotał cichutkim i piskliwym głosem: -Przecież niczego nie zrobiłem... Zrozumiał, że nici z obietnicy złożonej samemu sobie. Miało być głośno i po męsku. -Zapiszczałem jak myszka - pomyślał Gregor i nieświadomie się uśmiechnął.

- Ehhhhh! Wiesiek. Właśnie o to chodzi! Nic nie zrobiłeś. Jak zwykle nic nie zrobiłeś! -powtarzał zrezygnowany Kwasimierz.
- A miałem? - zapytał głupio.
- Miałeś! - podniósł głos król. -Utargowaliśmy wreszcie nasze odniesienie w nazwie Metropolii Zamków i Grodów, a ty jak zwykle nic nie robisz! - zmarszczył czoło władca.
- A co miałbym niby robić? - pogrążał się Wiesiek.

Król bezsilnie opadł na tron. Nie chciał mu robić krzywdy. Wiedział, że jeśli wyrzuci Wieśka z zamku, chłopak sobie nie poradzi. Gregor był jaki był, ale całe życie poświęcił koterii politykierów spod czerwonej chorągwi. Już za młodu się udzielał, organizował spotkania towarzyszy - rycerzy, robił zdjęcia, rozdawał kanapki podczas biesiad. Robił to, co potrafił najlepiej, a raczej tylko to, co potrafił...

- Wiesiek, zrozum! - zaczął pouczająco swój wywód Kwasimierz. -To dla nas wielki sukces. Od kilku miesięcy wszędzie trąbią, że my Jodłowiec i całe Zagrodzie mamy w.... hmm - chrząknął król. -Mamy gdzieś. A teraz jest okazja, żeby im pokazać, że tak nie jest.
-A nie jest? - zapytał Gregor.
- Ojej! Jest! Ale nie o to chodzi. Pokażmy teraz, że jak lwy żeśmy wywalczyli tę nazwę. Że my prawdziwi Zagrodzianie i za Jodłowiec życie oddamy. Zamkniemy gęby tym wszystkim wieśniakom, co z widłami na nas za niszczenie tej... no.... tej..... no... yyyy..... nie wypowiem - król spojrzał na Wieśka.
- Tożsamości - pomógł Gregor.
- No! Tożsamości! Że my za tą tożsamością jesteśmy - skończył król.
- Ale co ja mam do tego? - Gregor siedział z otwartymi ustami.
- Żeby lud wiedział, jacy my są dzielni, mają wszystkie pismaki na skwerach o nazwie trąbić. W ogłoszeniach królewskich, wiejskich, grodowych, zamkowych i jeszcze tam innych o których nawet nie wiem! - wrzasnął władca. - Już do roboty!

Wiesiek aż podskoczył. Tym razem bez kopniaka na popęd bardzo szybko wybiegł z komnaty króla. Stanął na chwilę na korytarzu. Zawahał się, ale wrócił i nieśmiało zapytał:
- A jak ja mam to zrobić, żeby te pismaki o tym tak trąbiły?
Królewski but przeleciał tuż nad głową Czeladzkiego. Ten zrozumiał, że była to forma odpowiedzi i że musi sobie poradzić sam. Podciągnął spodnie prawie do klatki piersiowej i ruszył do pracy.

źródło: http://e-sosnowiec.pl/index.php?dane=ty ... =765&num=1

Ci wieśniacy z tej bajki to my ;) :)

W mojej ocenie tekst bardzo dobry i oddaje w pełni rzeczywistą sytuację.

PostNapisane: So, 11 kwietnia 2009, 16:52
Piękne :)
Obrazek
PostNapisane: Pn, 18 maja 2009, 22:40
http://wiadomosci.onet.pl/2699,1973091, ... kalne.html
Badania poczucia tożsamości wśród młodzieży woj. śląskiego
Potrzeba wprowadzenia do systemu kształcenia edukacji regionalnej - to jeden z wniosków badań "Tożsamość i patriotyzm a zakorzenienie społeczno-kulturowe młodzieży szkolnej w woj. śląskim". Przeprowadzili je naukowcy Uniwersytetu Śląskiego (UŚl) wśród ok. 4 tys. uczniów tego regionu.
Na pytanie o przynależność narodowo-regionalną, 45 procent uczniów odpowiedziało "Polak" (najczęściej poza Śląskiem), a 42 proc. jako "Polak-Ślązak" (50 procent w śląskiej części regionu). Nieco ponad 2,5 proc. uznało się za "Polaka-Zagłębianina", a 6 proc. - za "Ślązaka". Niespełna 1 proc. badanych określiło się jako "Niemiec", a 1,6 proc. jako "Niemiec i Ślązak".

Wyniki badań "Ja Ślązak, ja Polak, ja Europejczyk" oraz konkluzje wynikające z ich wstępnego opracowania przedstawiono w poniedziałek w Katowicach podczas konferencji "Tożsamośćá2009" zorganizowanej przez Fundację dla Śląska.

Socjologowie z UŚl przebadali w grudniu ub. roku 3986 uczniów z ok. 200 szkół w 23 powiatach woj. śląskiego. Dwie trzecie powiatów należało do górnośląskiej części województwa, pozostałe - do Zagłębia Dąbrowskiego, a także dawnych woj. bielskiego i częstochowskiego. W 30 procent ankiety wypełniali uczniowie gimnazjów, w pozostałej część - szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród mieszkańców Górnego Śląska za "Polaków-Ślązaków" rzadko uznawali się uczniowie ze słabszymi wynikami w szkole, w złej sytuacji materialnej - częściej wybierający przynależność do grupy "Ślązaków".

"Polacy-Ślązacy", "Polacy" i "Polacy-Zagłębianie" znacznie częściej niż "Ślązacy", "Niemcy" i "Ślązacy-Niemcy" identyfikowali się z tożsamością europejską.

Z badań wynika także m.in., że kwestie lokalnego patriotyzmu czy tożsamości regionalnej uwarunkowane są wśród młodzieży woj. śląskiego przede wszystkim emocjonalnie. - Uczniowie są właściwie poza historią, poza przeszłością regionu. Wyniki dotyczące świadomości historycznej młodzieży są smutne - ocenił dr Tomasz Nawrocki.

O ile uczniowie z woj. śląskiego znają bowiem cenione postaci czy znaczące wydarzenia związane z historią Polski, podobne pytania dotyczące regionu z reguły pozostawały bez odpowiedzi. Tymczasem społeczności regionalne czy narodowe potrzebują pewnych mitów związanych z wydarzeniami czy bohaterami, wokół których jednoczą się i na których budują własną tożsamości.

- Takich mitów, postaci, poza Wojciechem Korfantym, nie ma. Nieobecna jest przeszłość niemiecka, nie ma postaci życia religijnego, kultury, budowniczych przemysłu. Nacisk szkół na wydobywanie przeszłości żydowskiej powoduje, że jest ona bardziej uświadomiona i uczniowie mają do niej lepszy stosunek, niż do przeszłości niemieckiej - mówił Nawrocki.

Wśród cenionych postaci z przeszłości Śląska - prócz Korfantego (31 procent) - uczniowie wskazywali przemysłowca Karola Godulę (13 procent) i legendarnego piłkarza Gerarda Cieślika (6 procent). Za ważne wydarzenia z historii regionu uznali powstania śląskie (73 procent) i - jako kolejną pozycję - przyłączenie Śląska do Polski (5 procent)

Uczniowie pytani z kolei o znaczące postaci mogące reprezentować mieszkańców Śląska wymieniali m.in. Adama Małysza (tylko 25 wskazań w całości próby), Krzysztofa Hankego (19), Joannę Bartel (17), Jerzego Dudka (12) i Kazimierza Kutza (10). Z reguły nie potrafili też wskazać osób reprezentujących swoimi działaniami mieszkańców ich miejscowości.

- Ponownie potwierdziło się, że wiedza uczniów o przeszłości Śląska jest nikła i okrojona właściwie do jednego okresu historycznego. W ten sposób zbieramy efekty warszawocentrycznych programów nauczania historii w szkołach (...) oraz marginalizowania znaczenia edukacji regionalnej - napisali w opracowaniu badań ich autorzy.

Podczas konferencji śląscy naukowcy dodawali, że o ile w szkołach - poza lekcjami nielicznych nauczycieli-pasjonatów - uczniowie mogą liczyć na rzetelną wiedzę o historii Polski, źródłem wiedzy o historii regionu czy ich miejscowości są zwykle najbliżsi, znajomi, a - wobec niewielkiej roli szkoły czy mediów - nawet stadiony piłkarskie.

Zdaniem badających śląską młodzież socjologów, brak wyraźnie określonych mocnych kodów śląskości, słabe zakorzenienie identyfikacji regionalnej w przeszłości i brak oparcia na regionalnych mitach i bohaterach - prowadzi do budowy tożsamości śląskiej na poczuciu wykluczenia i marginalizacji Ślązaków.

Podczas konferencji historyk z tej uczelni prof. Ryszard Kaczmarek oceniał m.in., że winny krachu edukacji regionalnej jest system kształcenia, który np. nie wspiera nauczycieli przekazujących wiedzę o regionie na własną rękę. Mówił, że konflikty na tle nacjonalistycznym nie są aspektami historii, które ułatwiają współczesnej młodzieży identyfikację ze swym regionem. Apelował, by wiedzę o regionalnej historii przekazywać w formułach chętnie przyjmowanych przez uczniów, np. poprzez filmy.

Reżyser i poseł PO Kazimierz Kutz podkreślił, że badania zrealizowano dzięki grantowi resortu kultury. - Samorządy miejscowe, samorząd wojewódzki, nigdy nie miał pomysłu, by badać swoją społeczność lokalną - zaznaczył. Wskazał też na potrzebę przeprowadzenia podobnych badań - porównawczych - na całej populacji regionu.

Artykuł głównie o tożsamości śląskiej, ale najważniejsza informacja z tych badań to taka ,że około 2,5% mieszkańców województwa identyfikuje się z naszym regionem. Ogólna liczba ludności szeroko pojmowanego Zagłębia Dąbrowskiego, oczywiście w tym przypadku bez powiatu olkuskiego, w stosunku do populacji całego województwa to 15%.
PostNapisane: Pn, 18 maja 2009, 23:00
Nieco ponad 2,5 proc. uznało się za "Polaka-Zagłębianina"

Cos mi się nie chce w te wyniki wieżyc , dużo zależny od tego jak jest pytanie sformułowane .
Administrator
PostNapisane: Pn, 18 maja 2009, 23:10
"Zagłębianin"... ciekawe ciekawe ;)

Ja nie znam nikogo co się deklaruje jako Zagłębianin :shock: ale jako Zagłębiak już tak...
Już ten lapsus świadczy o jakości tych badań

Przyznam, że też mi się nie chce wierzyć w te wyniki - ciekawe jak było sformułowane pytanie, bo gdyby zapytać z jakim regionem się identyfikują i zaproponować im kilka rozwiązań to przynajmniej w S-cu i DG jednoznacznie wyjdzie, że Zagłębie Dąbrowskie...

PostNapisane: Wt, 19 maja 2009, 10:51
2,5% w stosunku do 15% ale trzeba pamiętać że większość poza śląską częścią zaznaczyło zwyczajnie Polak :)
Obrazek
PostNapisane: Wt, 19 maja 2009, 11:31
Rozmowy o sobie samym
O poczuciu tożsamości młodych ludzi rozmawiali dziś uczestnicy konferencji Tożsamość 2009

W ubiegłym roku Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego przeprowadził badania wśród 4500 uczniów szkół średnich w ramach projektu "Ja Ślązak, ja Polak, ja Europejczyk". Podczas konferencji przedstawiono ich wyniki. Szkoły, które brały udział w badaniach zostały też zaproszone do wzięcia udziału w konkursie na wypracowanie poświęcone Wojciechowi Korfantemu pt. "Co w nas pozostało z idei Wojciecha Korfantego". Spośród prac, nadesłanych do 10 maja br na adres Fundacji dla Śląska nagrodzimy pięć najciekawszych.

Konferencja odbywa się w związku z obchodami Roku Wojciecha Korfantego, 90 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego oraz 5 - lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jej organizatorem jest Fundacja dla Śląska.

W spotkaniu uczestniczyli marszałek Bogusław Śmigielski i wicemarszałek Zbyszek Zaborowski. Patronat honorowy nad konferencją objął także poseł RP Kazimierz Kutz.
http://www.silesia-region.pl/wiadomosc.php?id=3213

PostNapisane: Wt, 19 maja 2009, 11:49
To badanie to kolejny wielki knot realizujący tezę, że to województwo pseudo śląskie jest regionem.

Dla mnie to nie są rzetelni naukowcy kiedy pytając o znajomość historii województwa pytają wyłącznie o historię Śląska.

Najwyraźniej były to badania robione pod określone zapotrzebowanie polityczne. Przypomnę, choć może to będzie porównanie zbyt brutalne i przesadzone, że nawet Hitler miał na usługach wybitnych naukowców, którzy w sposób naukowy udowadniali jego teorie. ;)

Narzucanie młodzieży całego województwa na idola śląskiego bohatera, to także kontynuacja realizacji programu ześląszczania
i tworzenia za wszelką cenę "regionu".
PostNapisane: Śr, 3 czerwca 2009, 21:33
X Sympozjum Zagłębiowskie

5 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się X SYMPOZJUM ZAGLĘBIOWSKIE. Do zabrania głosu w dyskusji na tematy bliskie Zagłębiu Dąbrowskieg zaproszenie przyjęli m.in. Arkadiusz Rybak i Danuta Micur z dąbrowskiego Muzeum „Sztygarka”, prof. dr hab. Mirosław Ponczek z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Agnieszka Koprowska z Uniwersytetu Śląskiego oraz Agnieszka Skwara z MBP w Dąbrowie Górniczej. Wygłoszone referaty dotyczyć będą zagłębiowskiego dorobku Jana Przemszy-Zielińskiego, zawartości wydawanych przez Klub Kronikarzy roczników, wkładu Wydziału Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w historię Zagłębia Dąbrowskiego oraz zagłębiowskiej pocztówki jako dokumentu historycznej tożsamości regionu.

Organizowane przez Klub Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego im. Jana Przemszy – Zielińskiego w ramach obchodów 10-lecia klubu rozpocznie się o godz. 11.00 w będzińskiej bibliotece (ul. Piłsudskiego 39). WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska