[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Jaka jest tożsamość Zagłębia?

Jaka jest tożsamość Zagłębia?

Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 11 października 2009, 11:01
http://www.e-sosnowiec.pl/index.php?dan ... =967&num=1

Chociaż większość mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego identyfikuje się z regionem, to nie jest w stanie określić cech typowych dla zagłębiowskiej tożsamości. Instytut Zagłębiowski, który działa w Sosnowcu przy Wyższej Szkole Humanitas, rozpoczął właśnie naukowy bój o jej zdiagnozowanie i promocję.

Z góry wiadomo, że zadanie nie będzie łatwe, bo zagłębiowska gwara, strój ludowy, a nawet menu rozmyły się w ciągu minionych lat wskutek napływu ludności z różnych stron kraju. Ale jak przekonuje doktor Michał Kaczmarczyk, jeden z liderów Instytutu, sprawa nie jest stracona.

Przesłanie z zakończonej właśnie w Sosnowcu konferencji, poświęconej sprawom regionalnej identyfikacji jest jednoznaczne: Zagłębiacy chcą walczyć z narzucaniem im na każdym kroku śląskości, a zwłaszcza w nazewnictwie.

- Dlaczego targi Expo w Sosnowcu mają w nazwie Silesia? Dlaczego nazwa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia funkcjonuje tylko w oficjalnych materiałach? Dlaczego o Sosnowcu mówi się jako o śląskim mieście? - pytają rozgoryczeni zagłębiowscy regionaliści.

Dobrawa Skonieczna-Gawlik z Muzeum Zagłębia w Będzinie, która od lat prowadzi badania nad kulturą duchową i materialną mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, twierdzi, że osoby określające się jako Zagłębiacy nie są jednak w stanie podać wyznaczników swojej odrębności.

- To między innymi efekt wyjątkowo skąpych badań etnograficznych w tym regionie. Wiele cech językowych jest czytelnych właściwie tylko dla specjalistów - ocenia.

Czy można w ogóle nadrobić te luki w wiedzy i czy w ogóle warto bić się o tożsamość?

- Warto wobec coraz większej centralizacji warszawskiej, która szkodzi regionom. Trzeba eksponować różnice, ale nie może to być czarny PR jak w wykonaniu choćby senatora Kazimierza Kutza - twierdzi prof. Jacek Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Zagłębiacy nie mogą darować Kutzowi, że kiedyś wytykając śląskie i zagłębiowskie różnice stwierdził: Mój świat lepiony był na model niemiecki, rządziła nim familijność i pracowitość. Po tamtej stronie królowało cwaniactwo, przekupstwo i donosicielstwo.

Oczywiście droga Zagłębia-ków i Ślązaków do wybicia się na lokalną odrębność jest zupełnie inna.

- Śląska tożsamość rozwijała się w sposób konfliktowy, ale skuteczny, co było widać choćby przy tworzeniu województwa - wyjaśnia prof. Wódz i na pocieszenie Zagłębiakom dodaje: - Tożsamość to proces dynamiczny. Zagłębie jest na początku drogi. Tożsamość zagłębiowska zrodziła się w opozycji do najsilniej rozwiniętej tożsamości śląskiej. Z trudem wydobywamy się z pozycji obronnych, ale się wydobywamy.

Zagłębiowską słabością jest brak silnych elit stowarzyszeniowych, choć z powodzeniem zaczynają je zastępować niezwykle aktywne zagłębiowskie fora internetowe.

W Zagłębiakach wciąż tkwi poczucie bezsilności.

- Województwo jest ewidentnie budowane pod śląskim szyldem i Ślązacy nie mają oporów, aby używać swojej większości w Sejmiku dla przegłosowywania korzystnych dla siebie spraw - czytamy na blogu "zachodnia małopolska", gdzie można znaleźć aktualne analizy społeczne z punktu widzenia zagłębiowskiej mniejszości.

Przed zaostrzeniem lokalnych waśni przestrzega prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

- Myśmy granicę na Brynicy już mieli i nie wyszło nam to na dobre. Nazwy Silesia używamy ze względów promocyjnych - przekonuje. (...)

Agata Pustułka


Tytuł mówi co innego niż artykuł...
Gdzie tu jaką wojne widzi pani redaktor? Dziwne podejście do sprawy...
nie tylko tutaj, ale często używany jest skrót myślowy:

Jestem Zagłębiakiem = wzniecam antagonizm

no to teraz napisze
Jestem Polakiem = ???

Jaki będzie znak równości?
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: N, 11 października 2009, 12:09
Piotr Bielecki napisał(a):Jestem Zagłębiakiem = wzniecam antagonizm

no to teraz napisze
Jestem Polakiem = ???

Jaki będzie znak równości?


Jestem Polakiem = nie lubię Niemców

Jestem Ślązakiem = nie lubię Zagłębiaków
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 11 października 2009, 13:02
Przypadkowo zajrzałem na forum GW... zazwyczaj jest tam mnóstwo "śmieci", ale tym razem pozytywnie się zaskoczyłem...

http://forum.gazeta.pl/forum/w,264,1013 ... a.html?v=2

Oto pare mądrzejszych wpisów:

"Sztuczne podziały" - bardziej debilnego określenia nie da się już chyba usłyszeć.
Jeśli na Zagłębie (i inne nie śląskie ziemie województwa) mówi się Śląsk, to dla sralezjan jest to OK.
Wystarczy że Zagłębiak powie że jest Zagłębiakiem, że nie jest Ślązakiem to jest to już wojna, "sztuczny podział", antagonizm i nie wiadomo co jeszcze.
Jeżeli ktoś powie, że to województwo "śląskie" nie jest Śląskiem (co jest obiektywną i nie podlegającą dyskusji prawdą) to jest to już wojna, "sztuczny podział", antagonizm i nie wiadomo co jeszcze.

Wniosek: Zagłębiak ma trzymać z pokorą mordę w kuble jak na niego mówią Ślązak, bo jak się tylko odezwie że to nie jest prawda to będzie posądzony o wywoływanie antagonizmów, o tworzenie "sztucznego podziału". Za to śląskie narzucane w każdej ilości i pod każdą postacią choćby było absurdalne i kłamliwe jest jakże mile widziane, no i najwazniejsze, nie tworzy "sztucznego podziału"


Nie ma konfliktu pomiędzy Zagłębiakami, a Ślązakami. Jest konflikt Zagłębiaków i Ślązaków z silesianami (sralezjanami) którzy działają na szkodę zarówno tożsamości zagłębiowskiej jak i śląskiej.
Avatar użytkownika
Posty: 696
Dołączył(a): Cz, 14 sierpnia 2008, 22:30
PostNapisane: Śr, 14 października 2009, 12:43
http://jaworznianin.pl/index.php?option ... &Itemid=36

okiem mieszkańców Jaworzna

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Wt, 17 czerwca 2014, 10:23
http://www.naszkosciol.info/gazetka-par ... sciol.html

15 PRZYKAZAŃ ZAGŁĘBIAKA

Zagłębie Dąbrowskie to historia, to ludzie, to w końcu teraźniejszość i mozolna praca na rzecz lepszego jutra. Zagłębie Dąbrowskie to nasza mała ojczyna. Średniowieczne zamki, przedwojenne fortyfikacje, ruiny fabryk, kolonie robotnicze, dworce kolejowe, barokowe kościoły, żydowskie cmentarze i domy modlitwy, prawosławne sacrum, wzgórza, parki i rzeki. Dawne i obecne granice. Tożsamość zagłębiowska to coś co tworzymy wszyscy razem. Nie ma tu lepszych i gorszych Zagłębiaków. Liczy się wiara w to co robimy i chęć do pracy na rzecz regionu. Dzisiaj tworzymy podwaliny pod wspomnianą tożsamość. Budujemy jej fundamenty. Nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą dzięki nam miały tak ważną podstawę do jej dalszej budowy. Ślązacy, Kaszubi, Małopolanie, Wielkopolanie nie mają monopolu na tożsamość. Mamy prawo do własnej. I mamy ją z czego stworzyć. Oto 15 Przykazań Zagłębiaka. To punkt wyjścia dla każdego, kto czuje się związany z tym regionem i chce pracować na jego rzecz. Jeśli podzielacie zasady zawarte w tych przykazaniach, podzielcie się nimi z innymi Zagłębiakami.

Nigdy nie wstydź się, że jesteś Zagłebiakiem i pochodzisz z tego regionu.

Zagłębie Dąbrowskie to Twoja mała ojczyzna.

Zagłębie to nazwa powołana do życia w drugiej połowie XIX wieku przez Józefa Patrycjusza Cieszkowskiego herbu Zerwikaptur.

Herb Zagłębia Dąbrowskiego to orzeł ze złotą koroną, szponami, dziobem, językiem oraz przepaską na skrzydłach zakończoną trójliściem. Orzeł umieszczony jest na dwudzielnej tarczy, podzielonej na dwie części w kolorach: czerwonym (na górze) i zielonym. Chorągiew Zagłębia Dąbrowskiego jest czerwono – zielono – biała.

Rodowity Zagłębiak to człowiek urodzony w Zagłębiu Dąbrowskim i posiadający rodziców, którzy również się tutaj urodzili.
Najważniejszym świętem dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego jest 4 grudnia – dzień św. Barbary, patronki górników.
Zagłębiak szanuje polskie prawo i polską konstytucję, ponieważ jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.

Sercem regionu są: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Czeladź.

Najważniejszym miastem Zagłębia jest Sosnowiec.

Cechami rodowitego Zagłębiaka są: pracowitość, szacunek dla własnej rodziny i kraju, kultura osobista.

Zagłębiak nie jest tchórzem i kiedy trzeba walczy za wartości, które wyznaje i za swoją ojczyznę.

Ślązacy to nasi starsi bracia.

Granicą między Górnym Śląskiem a Zagłębiem Dąbrowskim była i jest rzeka Brynica.

Pielęgnuj, dziel się z innymi i poszerzaj swoją wiedzę o historii Zagłębia Dąbrowskiego, jego kulturze, zabytkach oraz ludziach, którzy pracowali na rzecz tego regionu i Polski.

Bierz udział w pracach organizacji pozarządowych, działających na rzecz naszego regionu.

Posty: 27
Dołączył(a): Pn, 27 października 2008, 23:56
PostNapisane: So, 25 lutego 2017, 21:02
Nie wiem czy ktoś miał okazję wysłuchać:
http://www.polskieradio.pl/8/478/Artyku ... -w-pigulce
Poprzednia strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron