Instytut Zagłębiowski WS Humanitas

PostNapisane: Śr, 30 grudnia 2015, 15:56
Chciałbym się dowiedzieć czy ktokolwiek ma jakiekolwiek informacje na temat działalności tego instytutu? Pamiętam jak jednostka ta powstawała w 2009 roku. Wiązałem z nią wielkie nadzieje, ponieważ miała prowadzić badania naukowe na temat Zagłębia Dąbrowskiego, wydawać publikacje, organizować sesje itp. Tymczasem przez 6 lat w Humanitas odbyła się jedynie sesja o zagłębiowskim sporcie, której organizatorem był właściwie AWF, a WSH tylko wynajęła sale. Debaty licealistów o autonomii dla Zagłębia raczej nie liczę, podobnie jak debaty przed wyborami prezydenckimi w Sosnowcu. Wydaje mi się że IZ to taki parawan za którym się kompletnie nic nie dzieje, a kilka lat temu liczyłem że będzie co najmniej tak aktywny jak FdZD. Jeszcze jakiś czas temu na stronie internetowej można było znaleźć osoby wchodzące w skład tego instytutu, gdzie nie brakowało wielkich nazwisk i autorytetów. Dziś na stronce jest tylko nazwisko jego dyrektora, a zarazem rektora WSH prof. Kaczmarczyka. Ciężko znaleźć w internecie jakiekolwiek informacje o działalności IZ, oprócz wiadomości sprzed 6 lat o jego założeniu. Ponadto Pan prof. Kaczmarczyk nie odpowiedział na mojego maila na temat aktywności instytutu, którym kieruje. Czyżby powstanie IZ to był zwykły słomiany zapał? Wiele mieliśmy w Zagłębiu organizacji regionalnych, które założono, wybrano zarząd i na tym koniec. Obawiam się że Instytut Zagłębiowski należy zaliczyć do tych przypadków. Chyba że się mylę :?:

PostNapisane: Śr, 30 grudnia 2015, 23:12
Także liczyliśmy na wielką rolę tej instytucji w krzewieniu tożsamości regionalnej lecz nie wiemy jaka jest przyczyna jej "uśpienia" ... :(

PostNapisane: Cz, 31 grudnia 2015, 11:12
Na to pytanie nie potrafi (nie chce?) odpowiedzieć sam rektor Kaczmarczyk. Za to od kilku dni chwali się w internecie i innych mediach, że został ekspertem miasta...Sandomierz :!:

PostNapisane: Cz, 31 grudnia 2015, 11:17
Jeszcze dodam że WS Humanitas robiła nabór na kierunek historyczny o specjalizacji historia Zagłębia Dąbrowskiego. Ostatecznie w ogóle nie został on otwarty, a samego kierunku historia próżno dziś szukać w ofercie WSH. :(

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska