Zagłosuj na osoby związane z historią Zagłębia !


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 26 lutego 2014, 13:34
Trwa plebiscyt Dziennika Zachodniego na wybitne postacie związane z historią Zagłębia Dąbrowskiego. Miałem przyjemność zostać jedną z osób która nominowała do tego Zagłębiowskiego Panteonu. Niestety, było ograniczenie do 10 postaci. Moim kluczem było to aby przedstawić postacie z różnego kresu historii i działające w różnych obszarach. Przy okazji nominacji zrobiłem "wrzutę" odnoście niepoprawnej nazwy województwa i zostało to nawet opublikowane :) . Oto moje nominacje ułożone chronologicznie:

"Subiektywna lista postaci które w sposób wyjątkowy zasłużyły się dla tego fragmentu Małopolski Zachodniej (Ziemi Krakowskiej) który od połowy XIX wieku nosi imię Zagłębia Dąbrowskiego i który obecnie znajduje się w jednostce samorządu terytorialnego noszącej niezbyt poprawną nazwę województwa śląskiego.

1. Zbigniew Oleśnicki - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Ur. 5 grudnia 1389 w Siennie (ziemia sandomierska, obecnie w granicach woj. mazowieckiego) biskup krakowski w latach 1423 - 1455, późniejszy kardynał. Odzyskał, w drodze wykupu z rąk książąt śląskich część utraconej w końcu XII wieku Ziemi Krakowskiej tworząc biskupie księstwo siewierskie którego stolicą był Siewierz a siedzibą zamek-pałac w którym biskup okresowo bywał (pomieszkiwał, rządził, sądził). W wyniku powyższej transakcji ukształtowały się ostatecznie funkcjonujące (z małymi przerwami) do dzisiaj zachodnie granice Zagłębia Dąbrowskiego.

(wyobraźcie sobie jakby wyglądała mapa Zagłębia dzisiaj, o ile w ogóle by było, co raczej jest wątpliwe gdyby nie decyzja Oleśnickiego - granica nie na Brynicy a na Czarnej Przemszy, przez środek Będzina, przez środek Sosnowca - to akurat abstrakcja bo jego w ogóle by nie było! Pogoń, Milowice, teren obecnego Centrum i Starego Sosnowca to byłby Górny Śląsk. Podobnie jak m. innymi Czeladź, Wojkowice itd !)

2. Piotr Antoni Steinkeller - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Ur. 15 lutego 1799 w Krakowie – przedsiębiorca, inwestor, bankier, pionier polskiego przemysłu. W latach 1832 – 1835 wybudował w Żarkach Fabrykę Maszyn i Narzędzi. Kolejne inwestycje obejmowały: cegielnię, browar, cukrownię, młyn, jatkę, piekarnię, gorzelnię i destylarnię. Główny, obok Henryka Łubieńskiego inicjator i realizator budowy linii kolejowej z Warszawy do kopalń Zagłębia Dąbrowskiego która dała impuls do gwałtownego rozwoju gospodarczego tego regionu a poprzez graniczny dworzec kolejowy w Maczkach (Granicy) łączyła Królestwo Polskie z innymi europejskimi krajami (kolej żelazna warszawsko-wiedeńska).

3. Józef Patrycy Cieszkowski - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Urodził się 8 marca 1798 w rodzinie szlacheckiej w Czubrowicach. Kształcił się w Wieluniu, potem w gimnazjum w Opolu i Szkole Akademiczno - Górniczej w Kielcach. Praktyki w górnictwie odbył w kopalniach Anglii, Niemiec i Francji. Po powrocie do kraju objął stanowisko asesora zawiadowcy kopalni w Dozorstwie Olkusko-Siewierskim, a potem pełnił funkcję naczelnika oddziału kopalń Zachodniego Okręgu Górniczego w Dąbrowie Górniczej . Położył duże zasługi dla rozwoju regionu zagłębiowskiego, m.in. ustalił położenie większości pokładów węgla i innych złóż mineralnych.

Przyjmuje się, że Cieszkowski jest twórcą pojęcia geologicznego - "zagłębie". Nazwa ta z czasem stała się nazwą regionu. Mowa tu o Zagłębiu Dąbrowskim . Jego nazwisko nosiła kopalnia w Dąbrowie Górniczej, która działała w latach 1847-1873, a także szyb kopalni "Paryż" zlikwidowany w latach 90. XX wieku. Zmarł 12 czerwca 1867 w Strzemieszycach Małych, dzisiejszej dzielnicy Dąbrowy Górniczej.

4. Jan Ciechanowski - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Urodzony w 1796 r. w Warszawie. Syn Jakuba i Anny z Ryxów. W latach 1818– 1856 pracownik administracji Królestwa Polskiego. Przez pewien czas posiadał dobra Rokitno, po sprzedaży których w 1835 r. nabył m.in. dobra w Grodźcu.

W 1853 r. zbudował pod Sławkowem wytwórnię cementu romańskiego a cztery lata później dzięki jego staraniom rozpoczęła pracę fabryka cementu portlandzkiego w Grodźcu (pierwszą na ziemiach polskich (ówcześnie pod zaborem rosyjskim) i piątą na świecie cementownię, której był budowniczym i właścicielem. Za swoje zasługi oraz pracę w administracji otrzymał w 1847 r. herb Skarbień. Wielokrotnie odznaczany, w tym medalem za dwadzieścia lat nienagannej służby. Był żonaty z Pauliną Marią Klarą Jasińską. Jan Ciechanowski zmarł w 1884 r. w Warszawie. Został pochowany w Grodźcu.

5. Henryk Dietel - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html
Urodził się 15 marca 1839 r. w Greizu w Saksonii. Jeden z pionierów zagłębiowskiego i sosnowieckiego przemysłu.

Przyczynił się do rozwoju oświaty (Szkoła Realna) i budowy wielu świątyń na terenie Sosnowca. Budowniczy imponującego zespołu parkowo-pałacowego. Był także jednym z inicjatorów starań o uzyskanie praw miejskich dla tego miasta. Po realizacji tego projektu został członkiem pierwszej Rady Miejskiej. Zmarł 27 czerwca 1911 w Sosnowcu i został pochowany w tym mieście na ewangelickiej części Nekropoli Czterech Wyznań.

6. Jan Kiepura - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html
Ur. 16 maja 1902 w Sosnowcu, śpiewak operowy, wybitny tenor, aktor. Światowej klasy artysta. Używając współczesnego określenia celebryta w pełni tego znaczenia. Nowoczesna forma i sposób prowadzenia jego kariery (w tym kontaktu z fanami) wyprzedzała ówczesne czasy. Nie było i nie ma drugiego polskiego artysty tego formatu. Do tej pory Polska nie doczekała się kolejnego artysty który osiągnął sukces (także medialny) w skali światowej porównywalny do sukcesu Kiepury. Polski i zagłębiowski patriota podkreślający zawsze że jest „chłopakiem z Sosnowca”.

7. Jan Ciszewski - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Urodził się 22 maja 1930 roku w Sosnowcu. Charyzmatyczny dziennikarz i komentator sportowy. Powszechnie znany i lubiany w całym kraju. Dla wielu kolejnych pokoleń dziennikarzy sportowych niedościgniony wzór i mistrz. Relacjonował w sposób niezapomniany przez ówczesnych kibiców cztery kolejne mistrzostwa świata w piłce nożnej w latach 1966, 1974, 1978, 1982 oraz występy Górnika Zabrze w europejskich pucharach. Oprócz tego były hokejowe mistrzostwa świata, mistrzostwa świata na żużlu, zawody kolarskie, igrzyska olimpijskie. Jego imię nosi stadion KKS „Czarni” przy ul. Mireckiego w Sosnowcu – Pogoni (dawne boisko Stali Sosnowiec).

8. Włodzimierz Mazur - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Sportowiec, jeden z najlepszych piłkarzy (napastnik) Zagłębia Sosnowiec, reprezentant Polski, uczestnik Mistrzostw Świata 1978 r. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski 1977 i 19788 r., król strzelców polskiej ligi 1977. r. Piłkarz niezwykle utalentowany o doskonałej technice. W pewnym sensie pechem Mazura było to że w tym samym czasie Polska miała „wysyp” piłkarzy o wyjątkowych zdolnościach bo tylko to spowodowało że piłkarz ten nie zrobił takiej kariery do jakiej predysponowały go jego umiejętności. Jest patronem corocznego memoriału będącego jednocześnie Halowymi Mistrzostwami Zagłębia Dąbrowskiego w piłce nożnej.

9. Jan Przemsza-Zieliński - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Ur. 28 maja 1935 r. w Sosnowcu - zm. 17 maja 1999 r.), polonista i historyk - regionalista oraz badacz dziejów wojskowości , dr nauk humanistycznych , kontynuator dzieła Mariana Kantora - Mirskiego w zakresie historii regionalnej Zagłębia Dąbrowskiego ; działacz polityczny, dziennikarz i wieloletni redaktor naczelny "Wiadomości Zagłębia", od 1990 redaktor naczelny i wydawca "Ekspresu Zagłębiowskiego". W pamięci mieszkańców regionu pozostanie głownie jako „ojciec” współczesnego zagłębiowskiego regionalizmu.

10. Włodzimierz Wójcik - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Ur. 29 maja 1932 r. w Będzinie-Łagiszy, zm. 30 września 2012 r. historyk literatury, krytyk, eseista, edytor, autor książek. Członek wielu towarzystw naukowych, literackich (ZLP) i społeczno-kulturalnych. Był członkiem założycielem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, działaczem Towarzystwa Przyjaciół Będzina , naukowym konsultantem i aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dzieciom Będzina . Był prezesem honorowym Będzińskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, aktywnym członkiem Zagłębiowskiego Koła Genealogicznego. Otrzymał tytuł honorowego członka stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego . Szczególnie byli mu bliscy utalentowani członkowie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, z którymi od lat się przyjaźnił i współpracował.

Jako wybitny nauczyciel akademicki wypromował ponad 980 magistrów i 18 doktorów nauk. Opiniował wiele habilitacji oraz wniosków na tytuły profesorskie. Promotor doktoratu honoris causa przyznanego Tadeuszowi Różewiczowi przez Senat UŚ. Postać niezwykle mądra, ciepła i wyjątkowa. Profesor w sposób naturalny i autentyczny zarówno w swojej pracy, twórczości i działalności społecznej zawsze prezentował swoje wielkie przywiązanie i wielką miłość do swojej „Małej Ojczyzny” - Zagłębia Dąbrowskiego."

Mnie, osobiście i szczególnie zależy na tym aby w tym plebiscycie wysoką pozycję zajęli:

1. Zbigniew Oleśnicki, za doniosłość i trwałość decyzji którą podjął, która skutkuje dzisiejszą mapą Zagłębia Dąbrowskiego a jest to albo zupełnie nie znane albo nie doceniane.

głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

2. Profesor Włodzimierz Wójcik, nasz (FdZD) Ś.P. Honorowy Członek - myślę że nie trzeba tu nic dodawać i wyjaśniać dla osób które miały przyjemność i zaszczyt poznać osobiście Pana Profesora czy tylko go spotkały przy różnych okazjach.

głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Zachęcam i proszę o udział i wsparcie w tym głosowaniu, za co z góry dziękuję!


Zasady głosowania:
Głosowanie trwa do 3 marca 2014 roku do godz. 11.59.
Głosować można na dwa sposoby. Sposób pierwszy: za pomocą tradycyjnych kliknięć. W ten sposób można oddać pięć głosów w ciągu doby na każdego kandydata. Waga głosu wynosi 1. Sposób drugi: można również głosować przez Facebooka. W ten sposób można oddać 5 głosów w ciągu doby na każdego kandydata. Waga głosu wynosi 2. Zasady są proste, wystarczy, że klikniecie w okno kandydata, na którego chcecie głosować, a nasz serwis poprowadzi Was dalej.

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron