[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Zagłosuj na osoby związane z historią Zagłębia !

Zagłosuj na osoby związane z historią Zagłębia !


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 26 lutego 2014, 13:34
Trwa plebiscyt Dziennika Zachodniego na wybitne postacie związane z historią Zagłębia Dąbrowskiego. Miałem przyjemność zostać jedną z osób która nominowała do tego Zagłębiowskiego Panteonu. Niestety, było ograniczenie do 10 postaci. Moim kluczem było to aby przedstawić postacie z różnego kresu historii i działające w różnych obszarach. Przy okazji nominacji zrobiłem "wrzutę" odnoście niepoprawnej nazwy województwa i zostało to nawet opublikowane :) . Oto moje nominacje ułożone chronologicznie:

"Subiektywna lista postaci które w sposób wyjątkowy zasłużyły się dla tego fragmentu Małopolski Zachodniej (Ziemi Krakowskiej) który od połowy XIX wieku nosi imię Zagłębia Dąbrowskiego i który obecnie znajduje się w jednostce samorządu terytorialnego noszącej niezbyt poprawną nazwę województwa śląskiego.

1. Zbigniew Oleśnicki - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Ur. 5 grudnia 1389 w Siennie (ziemia sandomierska, obecnie w granicach woj. mazowieckiego) biskup krakowski w latach 1423 - 1455, późniejszy kardynał. Odzyskał, w drodze wykupu z rąk książąt śląskich część utraconej w końcu XII wieku Ziemi Krakowskiej tworząc biskupie księstwo siewierskie którego stolicą był Siewierz a siedzibą zamek-pałac w którym biskup okresowo bywał (pomieszkiwał, rządził, sądził). W wyniku powyższej transakcji ukształtowały się ostatecznie funkcjonujące (z małymi przerwami) do dzisiaj zachodnie granice Zagłębia Dąbrowskiego.

(wyobraźcie sobie jakby wyglądała mapa Zagłębia dzisiaj, o ile w ogóle by było, co raczej jest wątpliwe gdyby nie decyzja Oleśnickiego - granica nie na Brynicy a na Czarnej Przemszy, przez środek Będzina, przez środek Sosnowca - to akurat abstrakcja bo jego w ogóle by nie było! Pogoń, Milowice, teren obecnego Centrum i Starego Sosnowca to byłby Górny Śląsk. Podobnie jak m. innymi Czeladź, Wojkowice itd !)

2. Piotr Antoni Steinkeller - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Ur. 15 lutego 1799 w Krakowie – przedsiębiorca, inwestor, bankier, pionier polskiego przemysłu. W latach 1832 – 1835 wybudował w Żarkach Fabrykę Maszyn i Narzędzi. Kolejne inwestycje obejmowały: cegielnię, browar, cukrownię, młyn, jatkę, piekarnię, gorzelnię i destylarnię. Główny, obok Henryka Łubieńskiego inicjator i realizator budowy linii kolejowej z Warszawy do kopalń Zagłębia Dąbrowskiego która dała impuls do gwałtownego rozwoju gospodarczego tego regionu a poprzez graniczny dworzec kolejowy w Maczkach (Granicy) łączyła Królestwo Polskie z innymi europejskimi krajami (kolej żelazna warszawsko-wiedeńska).

3. Józef Patrycy Cieszkowski - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Urodził się 8 marca 1798 w rodzinie szlacheckiej w Czubrowicach. Kształcił się w Wieluniu, potem w gimnazjum w Opolu i Szkole Akademiczno - Górniczej w Kielcach. Praktyki w górnictwie odbył w kopalniach Anglii, Niemiec i Francji. Po powrocie do kraju objął stanowisko asesora zawiadowcy kopalni w Dozorstwie Olkusko-Siewierskim, a potem pełnił funkcję naczelnika oddziału kopalń Zachodniego Okręgu Górniczego w Dąbrowie Górniczej . Położył duże zasługi dla rozwoju regionu zagłębiowskiego, m.in. ustalił położenie większości pokładów węgla i innych złóż mineralnych.

Przyjmuje się, że Cieszkowski jest twórcą pojęcia geologicznego - "zagłębie". Nazwa ta z czasem stała się nazwą regionu. Mowa tu o Zagłębiu Dąbrowskim . Jego nazwisko nosiła kopalnia w Dąbrowie Górniczej, która działała w latach 1847-1873, a także szyb kopalni "Paryż" zlikwidowany w latach 90. XX wieku. Zmarł 12 czerwca 1867 w Strzemieszycach Małych, dzisiejszej dzielnicy Dąbrowy Górniczej.

4. Jan Ciechanowski - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Urodzony w 1796 r. w Warszawie. Syn Jakuba i Anny z Ryxów. W latach 1818– 1856 pracownik administracji Królestwa Polskiego. Przez pewien czas posiadał dobra Rokitno, po sprzedaży których w 1835 r. nabył m.in. dobra w Grodźcu.

W 1853 r. zbudował pod Sławkowem wytwórnię cementu romańskiego a cztery lata później dzięki jego staraniom rozpoczęła pracę fabryka cementu portlandzkiego w Grodźcu (pierwszą na ziemiach polskich (ówcześnie pod zaborem rosyjskim) i piątą na świecie cementownię, której był budowniczym i właścicielem. Za swoje zasługi oraz pracę w administracji otrzymał w 1847 r. herb Skarbień. Wielokrotnie odznaczany, w tym medalem za dwadzieścia lat nienagannej służby. Był żonaty z Pauliną Marią Klarą Jasińską. Jan Ciechanowski zmarł w 1884 r. w Warszawie. Został pochowany w Grodźcu.

5. Henryk Dietel - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html
Urodził się 15 marca 1839 r. w Greizu w Saksonii. Jeden z pionierów zagłębiowskiego i sosnowieckiego przemysłu.

Przyczynił się do rozwoju oświaty (Szkoła Realna) i budowy wielu świątyń na terenie Sosnowca. Budowniczy imponującego zespołu parkowo-pałacowego. Był także jednym z inicjatorów starań o uzyskanie praw miejskich dla tego miasta. Po realizacji tego projektu został członkiem pierwszej Rady Miejskiej. Zmarł 27 czerwca 1911 w Sosnowcu i został pochowany w tym mieście na ewangelickiej części Nekropoli Czterech Wyznań.

6. Jan Kiepura - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html
Ur. 16 maja 1902 w Sosnowcu, śpiewak operowy, wybitny tenor, aktor. Światowej klasy artysta. Używając współczesnego określenia celebryta w pełni tego znaczenia. Nowoczesna forma i sposób prowadzenia jego kariery (w tym kontaktu z fanami) wyprzedzała ówczesne czasy. Nie było i nie ma drugiego polskiego artysty tego formatu. Do tej pory Polska nie doczekała się kolejnego artysty który osiągnął sukces (także medialny) w skali światowej porównywalny do sukcesu Kiepury. Polski i zagłębiowski patriota podkreślający zawsze że jest „chłopakiem z Sosnowca”.

7. Jan Ciszewski - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Urodził się 22 maja 1930 roku w Sosnowcu. Charyzmatyczny dziennikarz i komentator sportowy. Powszechnie znany i lubiany w całym kraju. Dla wielu kolejnych pokoleń dziennikarzy sportowych niedościgniony wzór i mistrz. Relacjonował w sposób niezapomniany przez ówczesnych kibiców cztery kolejne mistrzostwa świata w piłce nożnej w latach 1966, 1974, 1978, 1982 oraz występy Górnika Zabrze w europejskich pucharach. Oprócz tego były hokejowe mistrzostwa świata, mistrzostwa świata na żużlu, zawody kolarskie, igrzyska olimpijskie. Jego imię nosi stadion KKS „Czarni” przy ul. Mireckiego w Sosnowcu – Pogoni (dawne boisko Stali Sosnowiec).

8. Włodzimierz Mazur - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Sportowiec, jeden z najlepszych piłkarzy (napastnik) Zagłębia Sosnowiec, reprezentant Polski, uczestnik Mistrzostw Świata 1978 r. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski 1977 i 19788 r., król strzelców polskiej ligi 1977. r. Piłkarz niezwykle utalentowany o doskonałej technice. W pewnym sensie pechem Mazura było to że w tym samym czasie Polska miała „wysyp” piłkarzy o wyjątkowych zdolnościach bo tylko to spowodowało że piłkarz ten nie zrobił takiej kariery do jakiej predysponowały go jego umiejętności. Jest patronem corocznego memoriału będącego jednocześnie Halowymi Mistrzostwami Zagłębia Dąbrowskiego w piłce nożnej.

9. Jan Przemsza-Zieliński - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Ur. 28 maja 1935 r. w Sosnowcu - zm. 17 maja 1999 r.), polonista i historyk - regionalista oraz badacz dziejów wojskowości , dr nauk humanistycznych , kontynuator dzieła Mariana Kantora - Mirskiego w zakresie historii regionalnej Zagłębia Dąbrowskiego ; działacz polityczny, dziennikarz i wieloletni redaktor naczelny "Wiadomości Zagłębia", od 1990 redaktor naczelny i wydawca "Ekspresu Zagłębiowskiego". W pamięci mieszkańców regionu pozostanie głownie jako „ojciec” współczesnego zagłębiowskiego regionalizmu.

10. Włodzimierz Wójcik - głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Ur. 29 maja 1932 r. w Będzinie-Łagiszy, zm. 30 września 2012 r. historyk literatury, krytyk, eseista, edytor, autor książek. Członek wielu towarzystw naukowych, literackich (ZLP) i społeczno-kulturalnych. Był członkiem założycielem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, działaczem Towarzystwa Przyjaciół Będzina , naukowym konsultantem i aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dzieciom Będzina . Był prezesem honorowym Będzińskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, aktywnym członkiem Zagłębiowskiego Koła Genealogicznego. Otrzymał tytuł honorowego członka stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego . Szczególnie byli mu bliscy utalentowani członkowie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, z którymi od lat się przyjaźnił i współpracował.

Jako wybitny nauczyciel akademicki wypromował ponad 980 magistrów i 18 doktorów nauk. Opiniował wiele habilitacji oraz wniosków na tytuły profesorskie. Promotor doktoratu honoris causa przyznanego Tadeuszowi Różewiczowi przez Senat UŚ. Postać niezwykle mądra, ciepła i wyjątkowa. Profesor w sposób naturalny i autentyczny zarówno w swojej pracy, twórczości i działalności społecznej zawsze prezentował swoje wielkie przywiązanie i wielką miłość do swojej „Małej Ojczyzny” - Zagłębia Dąbrowskiego."

Mnie, osobiście i szczególnie zależy na tym aby w tym plebiscycie wysoką pozycję zajęli:

1. Zbigniew Oleśnicki, za doniosłość i trwałość decyzji którą podjął, która skutkuje dzisiejszą mapą Zagłębia Dąbrowskiego a jest to albo zupełnie nie znane albo nie doceniane.

głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

2. Profesor Włodzimierz Wójcik, nasz (FdZD) Ś.P. Honorowy Członek - myślę że nie trzeba tu nic dodawać i wyjaśniać dla osób które miały przyjemność i zaszczyt poznać osobiście Pana Profesora czy tylko go spotkały przy różnych okazjach.

głosuj tu: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscy ... t,kid.html

Zachęcam i proszę o udział i wsparcie w tym głosowaniu, za co z góry dziękuję!


Zasady głosowania:
Głosowanie trwa do 3 marca 2014 roku do godz. 11.59.
Głosować można na dwa sposoby. Sposób pierwszy: za pomocą tradycyjnych kliknięć. W ten sposób można oddać pięć głosów w ciągu doby na każdego kandydata. Waga głosu wynosi 1. Sposób drugi: można również głosować przez Facebooka. W ten sposób można oddać 5 głosów w ciągu doby na każdego kandydata. Waga głosu wynosi 2. Zasady są proste, wystarczy, że klikniecie w okno kandydata, na którego chcecie głosować, a nasz serwis poprowadzi Was dalej.

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron