Barwy i Herby Zagłębia

PostNapisane: Cz, 26 maja 2011, 21:57
Mam nadzieję że nasz herb sam się obroni.
Już funkcjonuje w różnych sferach.
Nie ma nic gorszego jak żreć się między sobą.
Teraz czekać na inne herby Zagłębia Dąbrowskiego.
Obrazek
PostNapisane: Pt, 27 maja 2011, 14:02
Obecny herb sam siebie promuje, po prostu się ludziom podoba i jest akceptowany w wielu środowiskach. Po co nagle wsadzać kij w to wszystko i burzyć to co zostało zbudowane. Wydaje mi się, że ktoś chce być nadgorliwy tam gdzie nie trzeba. Może niech najpierw zainteresuje się on herbem województwa śląskiego, który daleki jest od ideału?

PostNapisane: Pn, 30 maja 2011, 13:32
Ciekawy materiał o nowym pomyśle herbu Zagłębia Dąbrowskiego. To orzeł z rewersu pieczęci majestatowej króla Kazimierza Wielkiego z 1336 roku. Czytajcie http://www.dziennikzachodni.pl/fakty24/409365,herb-regionu-to-orzel-zaglebia-dabrowskiego,id,t.html
PostNapisane: Pn, 30 maja 2011, 14:41
ten sam artykuł na Onecie: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/sl ... omosc.html

PostNapisane: Wt, 31 maja 2011, 00:25
W sprawie propozycji nowego herbu dla Zagłębia Dąbrowskiego jestem jak najbardziej za bowiem obecny jest mało estetyczny i do złudzenia przypomina orła z herbu Sławkowa (żeby uniknąć sporów, ze jakies miasto jest uprzywilejowane,dlatego tez uwazam ze w herbie zagłębia nie powinno byc zadnych elementów z herbów innych miast) jestem za koncepcja orła z rewersu pieczęci majestatowej króla Kazimierza Wielkiego ale bez tarczy na piersi z mlotkami.Argument, że monarcha przyczynil sie do rozwoju regionu powinna świadczyć na korzyść.

Barwy tj czerwien,zielen i biel na fladze i chorągwi powinny byc zachowane jak w obecnej wersji w pasach poziomych w jednakowych szerokościach. Juz same barwy w prosty sposob symbolizuja region a orzeł Kazimierza Wielkiego bez młotkow na piersi umiejscowiony w tarczy w miejsce obecnego orła "slawkowskiego"

Jestem równiez za tym aby raz i ostatecznie przyjać barwy i herb a nie zmieniac go co jakis czas, najleprze bylo by glosowanie (tylko w jakiej formie? tak by obeszlo sie bez kosztów-czy to jednak bylo by mozliwe)
---------------------------------------------
Administrator
PostNapisane: Pt, 3 czerwca 2011, 12:04
tak naprawde tyle gustów ile ludzi - jednym podoba się ten kolor, drugim inny - tak samo z orłem...

wg mnie różnorodność szkodzi w tym miejscu i jak zbyt duzo koncepcji powstanie to bedzie to ze szkodą dla samej idei

PostNapisane: So, 4 czerwca 2011, 18:28
"....różnorodność szkodzi....."

Jestem tego samego zdania a wydaje mi się że będzie tak dopoki barwy i herb nie zostana oficjalnie zatwierdzone-a to sie nigdy nie stanie, no chyba ze w formie statutu w jakims stowarzyszeniu.
Ze wzgledu na fakt iż zagłębie jako region nigdy nie funkcjonowalo jako gmina,powiat,wojewodztwo czy ksiestwo zatem nigdy nie mialo prawnie ustanowionego i prawem chronionego herbu i barw i nadal tez tak bedzie-wiec moze byc i tak ze ile gustow ile stowarzyszen tyle moze byc wersji herbu i barw.

Ponad to z tego co mi wiadomo obecny herb to bubel heraldyczny (nie wiem kto go projektowal) Do takich spraw powinno zabierac sie z uprzednim przygotowaniem.Projekt winni wykonac historycy,heraldycy i przedstawic go do oceny na forum wraz z historycznym uzasadnieniem.

Niech dom buduje murarz od fundamentu a nie marzyciel od komina
Administrator
PostNapisane: N, 5 czerwca 2011, 01:05
no właśnie... ci którym się herb nie podoba mówią, że jest nieheraldyczne...

do tej pory jednak żadnych konkretów... więc konkretnie zapytam: co takiego w nim jest nieheraldyczne?

a zatwierdzone... przez kogo? Skoro gminom zagłębiowskim ciężko się porozumieć w podstawowych kwestiach to herb może funkcjonować co najwyżej jako herb społeczny
PostNapisane: N, 5 czerwca 2011, 23:32
Właściwy herb juz dawno wybrali sami mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego

przykłady: http://nk.pl/#profile/13996523/gallery/album/2
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

PostNapisane: Pn, 13 czerwca 2011, 00:09
Piotr Bielecki napisał(a):no właśnie... ci którym się herb nie podoba mówią, że jest nieheraldyczne...

do tej pory jednak żadnych konkretów... więc konkretnie zapytam: co takiego w nim jest nieheraldyczne?

a zatwierdzone... przez kogo? Skoro gminom zagłębiowskim ciężko się porozumieć w podstawowych kwestiach to herb może funkcjonować co najwyżej jako herb społeczny

Konkrety zostały przeze mnie podane ale zostały usunięte,w jakim celu to juz pozostaje sie domyslac.
Jednak podam je raz jeszcze.
1.godło (orzeł) powinien byc estetyczny
2.orzeł (piastowski) wystepowac powinien wylacznie na czerwonym tle. W Waszej wersji jest rowniez na zielonym tle co jest jego obraza.

poza tym dlaczego herb regionu ma symbolizowac orzeł Sławkowa (bo jest łudząco do niego podobny) moim zdaniem powinien to byc znak neutralny bez przywilei dla ktorego kolwiek z miast.

Dlatego jestem za nowa propozycja tj orła z pieczęci majestatycznej Kazimierza Wielkiego.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska