Granice Zagłębia Dąbrowskiego

PostNapisane: Wt, 31 sierpnia 2010, 17:43
Kolejne fakty (i argumenty) traktujące o obszarze naszego regionu:

Wyimki z historii HUFCA ZHP ZIEMI MYSZKOWSKIEJ

1922

Młody nauczyciel szkoły powszechnej przy fabryce papieru firmy Steinhagen Kazimierz Skup zakłada, pierwszą na terenie osady Myszków, męską drużynę harcerską; pierwszym drużynowym zostaje ksiądz Jan Kałuża, a opiekunem dyrektor przyfabrycznej szkoły Franciszek Nadrowski

1923

Po przejściu okresu próbnego, drużyna zostaje przyjęta do ZHP jako 33 Zagłębiowska Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki w Myszkowie, w Hufcu Zawiercie, w Chorągwi Sosnowieckiej;

Nowa nauczycielka szkoły Aurelia Gorgonówna zakłada drużynę żeńską, która później otrzymuje nazwę 14 Żeńska Drużyna Harcerska im. ks. Ignacego Skorupki; nowo powstała drużyna spotyka się na zbiórkach raz w tygodniu w Domu Ludowym przy ul. Kościuszki

1926

Nowym drużynowym 33 ZDH zostaje Stanisław Trząski; stan drużyny to 46 osób w 6 zastępach: "Psów", "Jeleni", "Czajek", "Wilków", "Wyżłów", i "Bobrów";

1930

Nauczyciel przyfabrycznej szkoły Steinhagena Józef Tyl zakłada drużynę męską; 17 października 1930 r. rozkazem 11/30 drużyna zostaje powołana jako 57 Zagłębiowska Męska Drużyna Harcerska im. Stefana Batorego; zbiórki drużyny, jak i pozostałych, odbywają się w Domu Ludowym przy ul. Kościuszki;

1931

10 maja, w dzień odpustu, przed kościołem w Myszkowie odbywa się uroczyste Przyrzeczenie Harcerskie 57 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej; 20 września powstaje trzecia drużyna męska - 72 Zagłębiowska Drużyna Harcerska im. Adama Mickiewicza; założycielem drużyny w dzielnicy Pohulanka jest Jan Motłoch; drużyną opiekuje się Kazimierz Kułakowski - dyrektor fabryki "Światowit", który udostępnia na terenie fabryki lokal na izbę do odbywania zbiórek;

1932

57 Zagłębiowska Drużyna Harcerska liczy już 42 osoby w 6 zastępach: "Dzięciołów", "Niedźwiedzi", "Wilków", "Jeleni", "Bobrów" i "Lisów";

1933

72 Zagłębiowska Drużyna Harcerska liczy już ponad 20 osób w czterech zastępach: "Żubrów", "Orłów", "Wilków" i "Bocianów"; w Łękawie, dla najbardziej wytrwałych i aktywnych harcerzy zostaje zorganizowany kurs drużynowych;

1935

W Zlocie 25-lecia ZHP w Spale bierze udział delegacja instruktorów ziemi myszkowskiej oraz 14 Zagłębiowska Drużyna Harcerska z drużynową Aurelią Karasiuk;

1936-1939

Myszkowskie drużyny harcerskie stoją na wysokim poziomie, wymieniają się doświadczeniami, biorą udział w organizowaniu imprez artystycznych, ognisk oraz wystawiając rokrocznie jasełka; prowadzą działalność na terenie szkół, współpracują z chórem szkolnym i kołem PCK;

1939

W Myszkowie powstaje Pogotowie Wojenne Harcerzy; na temat udziału myszkowskich harcerzy w wojnie i ruchu oporu w latach 1939-1945 brak niestety szczegółowych danych;

1945

W maju rozpoczyna pracę 57 Męska Drużyna Harcerska im. Stefana Batorego prowadzona przez Romana Sobolewskiego i 14 Żeńska Drużyna Harcerska im. ks. Ignacego Skorupki prowadzona przez wieloletnią drużynową sprzed wojny Aurelię Chojnacką z d. Gorgon; drużyny biorą udział w przygotowaniu szkół do rozpoczęcia roku szkolnego;

W dniach 6 - 27 sierpnia odbywa się w Panewnikach kurs drużynowych, w którym bierze udział Emilia Czapla z 14 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej;

Przy Szkole Podstawowej nr 3, mieszczącej się w pałacu Zakładów Przemysłu Wełnianego przy ul. Kościuszki, powstaje żeńska drużyna harcerska im. Emilii Plater, której drużynową zostaje Wanda Stelmach; drużyna liczy około 30 dziewcząt;
25 września odbywa się pierwszy po wojnie Zlot Harcerzy Okręgu Sosnowiecko-Dąbrowskiego w Katowicach, w którym bierze udział 14 Zagłębiowska Drużyna Harcerska; Odradza się 33 Zagłębiowska Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki; harcerki z drużyn żeńskich biorą udział w kursie zastępowych zorganizowanym w Zakopanem i prowadzonym przez Aurelię Chojnacką;powołana zostaje Komenda Hufca Myszków, a pełniącym obowiązki hufcowego zostaje hm. Tadeusz Rosikoń; harcerze otrzymują pomieszczenie w pałacu ZPW przy ul. Kościuszki; hufiec utrzymuje się głównie ze składek członkowskich i pomocy zakładów pracy;

Wniosek: do czasu objęcia władzy przez komunistów nie było najwyraźniej wątpliwości że Ziemia Myszkowska związana jest z Zagłębiem. Od objęcia przez nich władzy prowadzona jest polityka ześląszczania naszego regionu. Mimo zmiany ustroju ta polityka jest kontynuowana.

PostNapisane: N, 7 sierpnia 2011, 12:54
Wąska wersja mówi o tym ze miasta tworzące Zagłębie Dąbrowskie to:Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec
Wersja szersza iż sa to dodatkowo min Siewierz, Zawiercie.

Moje podstawowe pytanie bo nie moge poukładać sobie tego w głowie jak Zawiercie moze być (mozemy nazywac) Zagłębiem Dąbrowskim skoro Zawiercie i linia poprowadzona przez miejscowości: Niegowonice-(nalezą do powiatu zawiercianskiego), Olkusz, Chrzanów, Wygiełzów wyznaczają zachodnia granicę Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

Zatem Zawiercie to Jura a nie Zagłębie.
No chyba ze mijam sie z faktami lub jest jeszcze jakies inne wytlumaczenie na poparcie tezy ze zawiercie to Zagłębie.
PostNapisane: N, 7 sierpnia 2011, 13:45
Rafal Olszewski napisał(a):Wąska wersja mówi o tym ze miasta tworzące Zagłębie Dąbrowskie to:Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec
Wersja szersza iż sa to dodatkowo min Siewierz, Zawiercie.

Moje podstawowe pytanie bo nie moge poukładać sobie tego w głowie jak Zawiercie moze być (mozemy nazywac) Zagłębiem Dąbrowskim skoro Zawiercie i linia poprowadzona przez miejscowości: Niegowonice-(nalezą do powiatu zawiercianskiego), Olkusz, Chrzanów, Wygiełzów wyznaczają zachodnia granicę Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

Zatem Zawiercie to Jura a nie Zagłębie.
No chyba ze mijam sie z faktami lub jest jeszcze jakies inne wytlumaczenie na poparcie tezy ze zawiercie to Zagłębie.

Może zacznę od tego, że nigdy nie podobał mi się podział na jakieś Zagłębie węższe, szersze...po prostu jest Zagłębie Dąbrowskie i tyle.

Co do Jury Krakowsko - Częstochowskiej i Zagłębia Dąbrowskiego to pojęcia te mogą się w sobie zawierać i nawzajem przenikać bo o ile Jura Krakowsko - Częstochowska to pojęcie bardziej geograficzne (jeśli nie wręcz geologiczne) to Zagłębie Dąbrowskie to bardziej pojęcie historyczno kulturowe. Dla purystów to i zamek w Będzinie będzie zamkiem jurajskim, natomiast Zawiercie dzieli z Zagłębiem pewne wydarzenia historyczne np strajki w hucie i to jeszcze przed powstaniem 1905r., miało ten sam impuls do rozwoju itd. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Zawiercie było miastem Zagłębia Dąbrowskiego położonym na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Tożsamość wśród mieszkańców Zagłębia w ostatnich latach była niszczona, mieszkańcy Jury, którzy aby odróżnić się od mieszkańców Śląska zaczęli mówić, że mieszkają na Jurze ale za tym pojeciem nie stoi nic w sensie kulturowo - historycznym.

Pytanie, które zadałeś to tak jak by ktoś zapytał czemu Wejherowo to Kaszuby skoro leży na Pomorzu.
Administrator
PostNapisane: N, 7 sierpnia 2011, 15:30
Dokładnie jak przedmówca napisał - Zagłębie Dąbrowskie raczej nalezy rozpatrywać jako region historyczno-kulturowy niż geograficzny...

BTW - nikt dotąd Chrzanowa nie zaliczał do Zagłębia Dąbrowskiego.

Faktów nie zanegujemy, że granice są róznie rozpatrywane przez różne środowiska - niemniej wiele jest argumentów świadczących na rzecz szerokiej koncepcji - one bardziej do mnie przemawiają niż zawężanie granic do obręgu tylko kilku miast. Kontaktują się z FdZD osoby nie tylko z "jądra", ale m.in. Olkusza, Koziegłów czy właśnie Zawiercia - pewnie, że OBECNIE mało kto się identyfikuje z Zagłębiem. Niemniej gdyby się cofnąć kilkadziesiąt lat wstecz pewnie byłoby inaczej...

Pozdrawiam

PostNapisane: Pn, 8 sierpnia 2011, 02:52
Może zacznę od tego, że nigdy nie podobał mi się podział na jakieś Zagłębie węższe, szersze...po prostu jest Zagłębie Dąbrowskie i tyle.

--------------------------------------------

Użyłem takiego określenia (wersja węższa,szersza) ponieważ na stronie głównej tego forum jest nawet artykuł ujmujacy sprawe w ten sposób.

Dziękuje za wyjaśnienie.Tej świadomości mi brakowało
Jeśli zatem Zagłębie Dąbrowskie to region historyczno kulturalny to nie powinno być tylu sporów o granice (bo te ujmują jakis podział administracyjny,przynależność danej miejscowosci bądz nie) lecz powinno sie rozumiec przez wspólną historie,język, kontakty,migracje,wymiany,handel,etc...
PostNapisane: Cz, 29 września 2011, 17:50
Tak sobie obserwuję waszą dyskusję na ten temat od dłuższego czasu. Podajecie różne przykłady, publikujecie na forum własne zdania bądź posługujecie się cytatami. Dla mnie moi drodzy Zagłębie to Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec i powiat będziński. Zaś Zawiercie, Olkusz, Myszków itd. to miasta tylko i wyłącznie powiązane z Zagłębiem. Jeśli będziemy nadal po omacku traktować kwestię granic Zagłębia to niedługo ktoś uzna, że ten region to również np. Wadowice. Swoją tezę na temat granic Zagłębia zamierzam przedstawiać w swoich publikacjach i na forach internetowych. Dla mnie robienie z małego regionu ogromnego tworu pachnie kompleksami wobec Śląska. No ale jestem tylko prostym historykiem i mogę się mylić... Zagłębie to moja ojczyzna, miejsce gdzie się urodziłem i żyję. Miejsce, którego badam historię i staram się ją promować. Jednak nie zamierzam tolerować kompleksów związanych z tym regionem, które narastają od XIX wieku. Sztandarowym dowodem jest zrobienie z niewielkiej potyczki w 1863 w Sosnowcu "wielkiej bitwy". Podobnie sprawa ma się z granicami. W tej dziedzinie pozostanę zatwardziałym ortodoksem.
Administrator
PostNapisane: Śr, 5 października 2011, 22:59
ja tam nie mam kompleksów wobec Śląska, mam wśród Ślązaków wielu znajomych i przyjaciół i generalnie im niczego nie zazdroszczę :)
Każdy ma prawo do własnego osądu sytuacji, a ten wątek na forum to przestrzeń do dyskusji.

Niegdyś też wężej pojmowałem Zagłębie, a sztywne granice ciężko określić dlatego najbezpieczniej jest określić obręb, w którym zawiera się obszar zagłębiowski, a takim obrębem jest obszar od Myszkowa przez Zawiercie do Olkusza... to, że się zawiera w tym obrębie nie musi oznaczać, że jest z nim tożsamy...

W każdym razie w mojej opinii, bliżej granicom ZD tego obrębu niż dalej...

PostNapisane: Śr, 26 czerwca 2019, 09:25
Nie ma Ślązakom czego zazdrościć :P

skup samochodów powypadkowych Szczecin
Poprzednia strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska