Granice Zagłębia Dąbrowskiego

Administrator
PostNapisane: Wt, 12 maja 2009, 22:40
Michał Dąbrowski napisał(a):Jak dla mnie dzielenie Zagłębia na jakieś koncepcje wąskie i szerokie to nieporozumienie i z góry tworzenie jakichś niepotrzebnych podziałów. Nie zgodze się, że poza miastami z koncepcji wąskiej ludzie nie czują się Zagłębiakami ale i też odwrotnie, że w miastach koncepcji szerokiej ludzie czują się Zagłębiakami. Nie da się tego wyodrębnić, gdyż granice te nigdy nie będą ostre. Zagłębie to region historyczno - kulturowy i tych dwu członów rozerwać się nie da.

Nikt tu nie tworzy podziałów... po prostu zauważyłem, że mówiac o Zagłębiu różni ludzie inaczej to pojęcie rozumieją...

Tak jak w nauce - jest wiele ujęć, definicji tego samego terminu trzeba być tego świadomym, że różnie jedno pojęcie może być interpretowane...

Osobiście do mnie przemawia koncepcja szersza- historyczna o czym też wyżej wspomniałem...

Pewnie, że w Sosnowcu są ludzie co czują się Ślązakami (6% wg. naszej ankiety), tak samo np. w Myszkowie strzelam: 5% czuje się Zagłębiakami (w AD 2009)... Faktem jest jednak, że z Zagłębiem utożsamianie się dalszych ziem było większe niegdyś większe...

Michał - mylisz się, że granice nie są ostre, bowiem te da się wytyczyć na podstawie różnego rodzaju historycznych podziałów administracyjnych (przynajmniej jeśli chodzi o ten historyczny), które po przeprowadzonej przeze mnie analizie (przy okazji jednego z naszych projektów) często się powtarzały i taką granicą +/- kilka kilometrów jest właśnie podział historyczny, który też jest przedstawiony na mapie na naszej stronie.
PostNapisane: Wt, 12 maja 2009, 23:38
Jeżeli tak uparcie mamy trzymać się podziału na, nazwijmy to, "Zagłębie historyczne" i "Zagłębie społeczne" to wiadomo, że przyjęta przez nas ( i nie tylko) koncepcja granic Zagłebia będzie ostra - bo przyjęliśmy tę historyczną (właśnie dlatego też ją przyjęliśmy bo przy innej tych granic wyznaczyć się nie da)W sensie społecznym, kulturowym granic wyznaczyć się nie da i o to mi chodziło. Np. w sensie historycznym "granica Brynicy" jest ostra ale już w sensie społecznym nie dlatego, że Zagłębiacy i Ślązacy są po obu jej stronach. Sam napisałeś, że w Sosnowcu jest 6%.

Mam rozumieć, że u mieszkańców np Łaz albo Psar jest słabsza identyfikacja regionalna niż np u mieszkańców Tucznawy?
W tym sensie taka koncepcja wprowadza podziały. Ktoś spoza "Zagłębia wąskiego" wejdzie na wikipedię przeczyta, że jest jakieś Zagłębie A i Zagłębie B i przez to jego identyfikacja regionalna w stronę Zagłębia na pewno nie wzrośnie, dlatego koncepcja czy naukowa, czy nie jako stowarzyszenie mające na celu krzewienie tozsamości regionalnej powinniśmy działać w obszarze historycznym ale trafiać do ludzi w sensie społecznym, jeśli rozumiecie o co mi chodzi. :)
PostNapisane: Śr, 13 maja 2009, 14:19
A ja ostatnio spotkałem sie z dość sepcyficznym podejściem w Czeladzi. Wiem że moje miasto czasem oddstaje, ale opinie które usłyszałem troszkę mnie zdziwiły.
Otóż wg poglądu kilku moich znajomych (dość dobrze znających historię regionu co najlepsze) Czeladź to nie Zagłębie. Pomyślicie sobie że pewnie myślą że Śląsk- też nie. Czeladź to Czeladź- ewentualnie historyczne Księstwo Siewierskie. Dla nich coś takiego jak Zagłębie nieistnieje bo jest to twór sztuczny. Ponadto twierdzą jak mogą być Zagłębiem, które "może" istnieje ponad 100 lat, a takie Księstwo istaniało dłużej. No i do tego dochodzi jeszcze jedna kwestia, akurat takie podejście w ogóle mi się nie podoba. Czeladź to miasto które istnieje od kilku ładnych wieków, kiedy istniała Czeladź to do XIX wieku dookoła były wiochy i tylko kika miast, więc gdzie to Zagłębie niby miałoby być.
Jedyne co dobre większośc z nich uważa Czeladź za miasto Małopolskie, choć tyle.

Ja niestety nie rozumiem moich znajomych- chyba stawiam sie ponad "czeladziocentrymem"
PostNapisane: Śr, 13 maja 2009, 15:56
Z całym szacunkiem dla mieszkańców Czeladzi, których darzę symaptią ale muszę to i owo pod względem historycznym wyprostować. Po pierwsze Czeladź do 1443 roku to była część księstwa śląskiego. Od 1443 do 1790 r. była to część księstwa siewierskiego. W 1790 r. księstwo zostało wcielone do Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Czeladź od 1870 stanowiła część gminy Gzichów. To tak jako ciekawostka :twisted: Co do stwierdzenia "kiedy istniała Czeladź to do XIX wieku dookoła były wiochy i tylko kika miast" to niech autor tego stwierdzenia wie, że do XIX to właśnie Czeladź była daleko w tyle pod względem rozwoju zagłebiowskich miast i wsi. Rozwój przemysłu pozwolił Czeladzi na rozwój aczkolwiek nie była ona w stanie konkurować z miastami takimi jak Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza czy Będzin ale także z Grodźcem zasobnym w surowce. W Grodźcu powstawały kopalnie, cementownia a także huta cynku. Przed drugą wojną światową Grodziec był bogatą gminą. Czeladź mogła tylko mu pozazdrościć. Dzisiaj Czeladź to sympatyczne, fajne miasto z ciekawymi zabytkami.
Ostatnio edytowano Cz, 12 listopada 2009, 20:33 przez cezar borgia, łącznie edytowano 2 razy
PostNapisane: Śr, 13 maja 2009, 16:38
Ja staram się ich mniej brutalnie edukować :D Mimo, iż jestem rodowitym mieszkańcem Czeladzi muszę sie z Toba zgodzić Cezar. Od poczatku XIX wieku Czeladź to była upadająca wiocha. Nie wiem dlaczego otrzymała statut Wolnego Miasta RP. Może mieliśmy, jakby to dziś powiedzieć- dobre lobby.
Ale wracając do tematu. Dla mnie Zagłębie Dąbrowskie to teren historycznego powiatu będzińskiego.

PS. Cezar wiesz może gdzie znajdywały się budynki administracyjne gminy Gzichów??
PostNapisane: Śr, 13 maja 2009, 17:13
Czeladź to miasto z ciekawymi zabytkami i fajnymi, pozytywnie nastawionymi do świata ludźmi. Jednak do XIX wieku Czeladź przypominała setki tysięcy wiosek w Europie Środkowo-Wschodniej. Krótko mówiąc nie wyróżniała się niczym. Dopiero rozwój przemysłu na tym terenie tchnął nowego ducha w to miejsce. Przed XIX stuleciem nie zainteresował się Czeladzią na przykład Mathias Gerung(artysta w orszaku palatna Renu Otto Henryka), który narysował miasta na szlaku prowadzącym z Pragi do Krakowa. Na wedutach Gerunga jest Wrocław, Opole, Bytom, Będzin, Olkusz itp. ale nie ma Czeladzi.

Co do do budynków adm. na Gzichowie to niestety nie posiadam wiedzy w tym temacie. Może dlatego, że bliższe mi jest średniowiecze i czasy nowożytne ;) Trzeba byłoby z tym pytaniem skierować się do kustosza Muzeum Zagłębia - Jarosława Krajniewskiego. Może on coś będzie wiedział. Na planecie Ziemia nie urodził się jeszcze człowiek, który miałby większą wiedzę na temat Będzina niż on :D

PostNapisane: Wt, 7 lipca 2009, 21:40
W mojej opinii nie można mówić o wąskiej czy też szerokiej definicji Zagłebia. Zagłębie to region powstały dzięki rozwojowi przemysłu i związanej z tym migracji ludności i tylko do obszaru przemysłowego można go odnosić. Szeroka definicja określa Zachodnią Małopolskę, której Zagłębie jest częścią składową tak jak np Śląsk Cieszyński jest częścią Górnego Śląska.
Administrator
PostNapisane: Śr, 22 lipca 2009, 16:00
http://www.diecezja.sosnowiec.pl/index. ... 3&Itemid=1
Motocykliści z Zagłębia Dąbrowskiego spotkają się pod "Dorotką"

Diecezja przytacza mapę Zagłębia wraz z Myszkowem i Olkuszem

PostNapisane: Śr, 22 lipca 2009, 17:14
Bo to pewnie mapa diecezji jest :)
Obrazek
PostNapisane: Śr, 22 lipca 2009, 17:37
Diecezja Sosnowiecka nie obejmuje wszystkich ziem Zagłębia.

http://www.diecezja.sosnowiec.pl/index. ... Itemid=133
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska