[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Zagłębiowskie zwyczaje weselne

Zagłębiowskie zwyczaje weselne

Administrator
PostNapisane: So, 31 grudnia 2011, 00:16
Czy ktoś takowe zna? ;)

do poruszenia tematu natknal mnie fragment art:

http://www.slubnatv.tv/Artyku%C5%82y/We ... selne.html

Dowiedziałam się, że tzw. brama, czyli przepuszczenie samochodu nowożeńców w zamian za alkohol jest zwyczajem zagłębiowskim – mówi 24letnia Dominika

świadkiem bramy byłem wprawdzie w DG i S-cu, ale również w kieleckim... na Śląsku nie kojarze, ale może macie jakieś doświadczenia w tym zakresie? A może macie jakieś inne informacje o zwyczajach weselnych naszego regionu

P.S
http://wiadomosci.ngo.pl/x/253109

PostNapisane: N, 1 stycznia 2012, 16:12
W całej Polsce to robią. Różnią się nazwy: brama weselna, zastawa weselna, szlaban weselny a na Śląsku Cieszyńskim czyli góralskim się to szloga nazywa :)

Na youtube pełno tego, w tym naprawdę fajne inscenizacje z policjantami, strażakami itd. itp. :)

Raczej teraz robione w mniejszych społecznościach, w dużym mieście o to coraz trudniej bo ludzie w blokowiskach są dla siebie nawzajem coraz bardziej anonimowi. Aczkolwiek są :) o wiele rzadziej niż w latach 90tych i początku 21 wieku ale się zdarzają (zmiana pokoleniowa na blokowisku, kiedy powstawały bloki zasiedlały je młode małżeństwa jak moi rodzice i rodzice moich sąsiadów, teraz gdy ja i moje koleżanki/koledzy czyli pokolenie wyżu lat 80tych podrośliśmy wiele całych rodzin lub tylko moi rówieśnicy opuściło blokowiska a w ich miejsce wchodzą nowe młode małżeństwa co zwiększa anonimowość i zmienia dawne relacje)
Obrazek
PostNapisane: Pn, 2 stycznia 2012, 13:27
Bramy pod różnymi nazwami i w różnej formie występują prawie w całej Polsce, nie wiem czyja to tradycja, ale spotkałem ją na Kaszubach, Warmii, Świętokrzyaskim, Piotrkowskim i Łódzkim.
A propos najlepszych bram, pamiętam jak odbywał się ślub siostry jednego z fanatyków Zagłębia Sosnowiec, a on był jej świadkiem.
Na długości ulicy pojawiły się wstążki w barwach czerwonych, zielonych i białych, w bramie wjazdowej domu stanął stół nakryty flagami Zagłębia i Legii . Po bokach po każdej stronie stało trzech chłopaków z racami. Młoda dostała piękne kwiaty, a pomysłodawcy bramy osiem flaszek wódki. Efekt był naprawdę bardzo ciekawy, niestety nie mam filmików ani zdjęć.

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska