Zagłębiowskie zwyczaje weselne

Administrator
PostNapisane: So, 31 grudnia 2011, 00:16
Czy ktoś takowe zna? ;)

do poruszenia tematu natknal mnie fragment art:

http://www.slubnatv.tv/Artyku%C5%82y/We ... selne.html

Dowiedziałam się, że tzw. brama, czyli przepuszczenie samochodu nowożeńców w zamian za alkohol jest zwyczajem zagłębiowskim – mówi 24letnia Dominika

świadkiem bramy byłem wprawdzie w DG i S-cu, ale również w kieleckim... na Śląsku nie kojarze, ale może macie jakieś doświadczenia w tym zakresie? A może macie jakieś inne informacje o zwyczajach weselnych naszego regionu

P.S
http://wiadomosci.ngo.pl/x/253109

PostNapisane: N, 1 stycznia 2012, 16:12
W całej Polsce to robią. Różnią się nazwy: brama weselna, zastawa weselna, szlaban weselny a na Śląsku Cieszyńskim czyli góralskim się to szloga nazywa :)

Na youtube pełno tego, w tym naprawdę fajne inscenizacje z policjantami, strażakami itd. itp. :)

Raczej teraz robione w mniejszych społecznościach, w dużym mieście o to coraz trudniej bo ludzie w blokowiskach są dla siebie nawzajem coraz bardziej anonimowi. Aczkolwiek są :) o wiele rzadziej niż w latach 90tych i początku 21 wieku ale się zdarzają (zmiana pokoleniowa na blokowisku, kiedy powstawały bloki zasiedlały je młode małżeństwa jak moi rodzice i rodzice moich sąsiadów, teraz gdy ja i moje koleżanki/koledzy czyli pokolenie wyżu lat 80tych podrośliśmy wiele całych rodzin lub tylko moi rówieśnicy opuściło blokowiska a w ich miejsce wchodzą nowe młode małżeństwa co zwiększa anonimowość i zmienia dawne relacje)
Obrazek
PostNapisane: Pn, 2 stycznia 2012, 13:27
Bramy pod różnymi nazwami i w różnej formie występują prawie w całej Polsce, nie wiem czyja to tradycja, ale spotkałem ją na Kaszubach, Warmii, Świętokrzyaskim, Piotrkowskim i Łódzkim.
A propos najlepszych bram, pamiętam jak odbywał się ślub siostry jednego z fanatyków Zagłębia Sosnowiec, a on był jej świadkiem.
Na długości ulicy pojawiły się wstążki w barwach czerwonych, zielonych i białych, w bramie wjazdowej domu stanął stół nakryty flagami Zagłębia i Legii . Po bokach po każdej stronie stało trzech chłopaków z racami. Młoda dostała piękne kwiaty, a pomysłodawcy bramy osiem flaszek wódki. Efekt był naprawdę bardzo ciekawy, niestety nie mam filmików ani zdjęć.

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska