[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - System Identyfikacji Wizualnej Zagłębia Dąbrowskiego

System Identyfikacji Wizualnej Zagłębia Dąbrowskiego


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Wt, 14 grudnia 2010, 18:27
Witamy w Zagłębiu Dąbrowskim, witamy w Sosnowcu!
http://www.zaglebiedabrowskie.org/news.php?readmore=998

Przed drugą turą wyborów na Urząd Prezydenta Sosnowca zwróciliśmy się do obu kandydatów z szeregiem pytań w kwestiach regionalnych. Było tam także pytanie związane z pielęgnowaniem historycznej i kulturowej granicy Zagłębia Dąbrowskiego, oraz sugestia aby na granicy Sosnowca i Katowic postawić baner, tzw. promujący nasz region.

Byliśmy mile zaskoczeni że obaj kandydaci odpowiedzieli bardzo pozytywnie zarówno na to pytanie jak i na naszą sugestię zamontowania banera witającego na tej ruchliwej trasie podróżnych wjeżdżających do naszego miasta i do naszego regionu. Ta prosta, stosunkowo tania i niezwykle skuteczna metoda promocyjna jest przecież często spotykana nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.

W przypadku Sosnowca i całego Zagłębia tego typu promocja ma wiele wymiarów. Funkcjonujemy jak część konurbacji i związku miast i ta całość jest już w pewien sposób promowana. W naszym interesie jest jednak abyśmy się także z tej całości wyróżniali, tym bardziej że mamy ku temu wyraziste przesłanki. Granica na Brynicy i Przemszy to przecież granica dwóch różnych regionów tworzących to województwo, a różnorodność nie jest czymś szkodliwym jak często twierdzono dotąd lecz bogactwem i zaletą. Pielęgnowanie różnorodności przy jednoczesnym "budowaniu mostów" jest jedyną logiczną drogą do w pełni partnerskiej sąsiedzkiej współpracy z miastami górnośląskimi.

Prowadzona przez wiele lat przez zagłębiowskie elity polityka siedzenia pod miotłą nie przyniosła Zagłębiu żadnego zysku tylko straty w kwestiach naszej własnej tożsamości. Kontynuacja takich zachowań i działań oraz zaniechań w świetle ostatnich wydarzeń w śląskiej części województwa będzie już nie tylko dowodem ignorancji czy braku lokalnego patriotyzmu ale najzwyczajniej głupoty politycznej. I odwrotnie, ten kto dostrzeże potencjał w pielęgnowaniu i promowaniu wartości regionalnych, ten kto zacznie je wspierać zyska nie tylko uznanie ale także i polityczny kapitał.

Zagłębie poddawane przez wiele lat marginalizacji i auto marginalizacji potrzebuje wielu działań aby odrobić stracony czas i zaniedbania w sferze tożsamości regionalnej. Muszą to być działania złożone, niektóre zapewne oparte o wieloletnie programy, ale mogą to być także działania proste, możliwe do wprowadzenia bez mała od zaraz.

Do takich działań można bez wątpienia zaliczyć System Identyfikacji Wizualnej Zagłębia Dąbrowskiego polegający m. innymi na ustawieniu na ruchliwych trasach wlotowych pewnej liczby banerów które będą witać podróżnych w naszym regionie. Proponujemy zacząć skromnie, od jednego ale za to umiejscowionego w bardzo ruchliwym miejscu które mija codziennie dziesiątki tysięcy samochodów. Mowa jest oczywiście o granicy Katowic i Sosnowca, przy drodze S86 czyli tzw. "gierkówce". Potencjał tego miejsca dostrzegła już jakiś czas temu firma Media Markt ustawiając baner reklamowy o treści "Witamy w Zagłębiu niskich cen"

Miejmy nadzieję że potencjał promocyjny tego miejsca dostrzegą także wreszcie władze samorządowe Sosnowca i już wkrótce zobaczymy tam baner o treści:"Witamy w Zagłębiu Dąbrowskim, witamy w Sosnowcu!"

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Wt, 14 grudnia 2010, 18:31
Zapraszam do dyskusji w temacie jak wyżej :)
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): Pn, 15 listopada 2010, 14:23
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
PostNapisane: Wt, 14 grudnia 2010, 22:25
Świetny pomysł... oby wypalił... w sumie dobrze by było zacząć ciche rozmowy z władzami innych gmin i miast by takich banerów powstało jak najwięcej... i jakie granice naszego Zagłębia przyjmiemy ?? świetnie by to wyglądało przed wjazdem np. do gm. Koziegłowy na E75 i od strony Sosnowca , do gm. Szczekociny drogą nr 78 czy do gm. Olkusz drogą nr 94... baner na granicy z Katowicami byłby priorytetem ale kolejnym celem powinno być wyznaczenie właśnie tych granic a później tylko 'łatać' kolejne drogi...
'Jesteśmy ludźmi z pasją , nie ma takiej opcji żeby zapał nasz miał zgasnąć'

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 15 grudnia 2010, 00:12
Spokojnie, należy zacząć od miejsc bezdyskusyjnych i mniej kontrowersyjnych ;)
Granice północne i wschodnie są granicami "miękkimi", mało wyrazistymi i różnie interpretowanymi przez różne osoby.
Tam nie powinno się tych granic wytyczać, a w zamian raczej przyciągać na różne sposoby te tereny do centrum Zagłębia które powinno stać się w końcu wyraziste i atrakcyjne dla nich pod wieloma względami. Na razie zwróćmy uwagę na te granice które są wyraźne i jednoznaczne.

W Sosnowcu: "gierkówka" na granicy Sosnowca i Katowic oraz Modrzejów na granicy z Mysłowicami.
W Czeladzi ta główna droga (?) na granicy tego miasta z Siemianowicami. To chyba najważniejsze, bo najbardziej ruchliwe miejsca.

Te banery "witacze" to nie musi być jedyny element tego Systemu Identyfikacji Wizualnej ZD bo można tu różne rzeczy
wymyślić.To co robią kibice, ale mam tu na myśli te artystyczne prace a nie wulgarne bazgroły też można zaliczyć do tego.

W naszych miastach mamy problemy z dewastacją przystanków? Mam prosty sposób jak temu zaradzić ;)
Oddać je kibicom pod opiekę. Wymalują je w barwy regionalne (wg. zatwierdzonego oficjalnie projektu) i będą pilnować potem lepiej niż Straż Miejska :D
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): Pn, 15 listopada 2010, 14:23
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
PostNapisane: Śr, 15 grudnia 2010, 08:42
Trzeba granice miękkie zrobić twardymi... :D a w sprawie tych przystanków to na razie tylko pomysł czy ktoś już kogoś o to pytał ??
'Jesteśmy ludźmi z pasją , nie ma takiej opcji żeby zapał nasz miał zgasnąć'

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 15 grudnia 2010, 09:36
Kamil Trepka napisał(a):Trzeba granice miękkie zrobić twardymi... :D a w sprawie tych przystanków to na razie tylko pomysł czy ktoś już kogoś o to pytał ??


Na to potrzeba czasu i inicjatyw które zachęcą tamtejszych mieszkańców do identyfikacji z naszym regionem.
A przystanki? To tylko taki pomysł który mi przyszedł do głowy podczas pisania tamtego posta :) ;)
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): Pn, 15 listopada 2010, 14:23
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
PostNapisane: Śr, 15 grudnia 2010, 10:58
W sumie jakby uzyskać zgodę od związku w Sc z pominięciem KZK GOP to ludzie chętni do tej inicjatywy na pewno by się znaleźli :)...
'Jesteśmy ludźmi z pasją , nie ma takiej opcji żeby zapał nasz miał zgasnąć'

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 17 grudnia 2010, 09:21
Zagłębie będzie witać kierowców?

http://www.esosnowiec.pl/index.php?dane ... 4737&num=1

Drogą Krajową nr 94, która biegnie przez Sosnowiec, codziennie przejeżdżają setki tysięcy samochodów. Dlaczego by nie informować kierowców, że podróżują przez miasto, znajdujące się w Zagłębiu Dąbrowskim? O to samo zapytali przedstawiciele Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego kandydatów na prezydenta Sosnowca jeszcze przed rozstrzygnięciem wyborów w drugiej turze. Kazimierz Górski, po swoim zwycięstwie, zapowiada jak najszybsze podjęcie działań w tym kierunku.

Pomysł FdZD zakłada, aby na granicy Sosnowca i Katowic, na drodze szybkiego ruchu (tzw. „gierkówce") umieścić duży, stały baner, który witałby kierowców napisem „Witamy w Sosnowcu, witamy w Zagłębiu Dąbrowskim". W zamyśle, projekt miałby pomóc w pielęgnowaniu granicy kulturowej pomiędzy Zagłębiem Dąbrowskim, a Górnym Śląskiem. O jego realizację zapytano kandydatów na prezydenta Sosnowca jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem wyborów.

-Tego typu działanie jest zawarte w dokumencie „Strategia zrównoważonego rozwoju Zagłębia Dąbrowskiego". Chcieliśmy wprowadzić takie „witacze" wspólnie z innymi prezydentami zagłębiowskimi, ale jeśli nie dojdziemy w tej kwestii do konsensusu, zrobimy to samodzielnie - odpowiedział prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

Poszedł on nawet o krok dalej. -Pojawił się również pomysł wprowadzenia jednolitej identyfikacji wizualnej zagłębiowskiej komunikacji miejskiej, np. na tapicerce foteli autobusowych, czy w reklamach wykonanych w technologii „one way vision". Wykorzystano by do tego nasze nowe logo „Sosnowiec łączy", które także nawiązuje do tożsamości regionalnej. Wszystkie te działania musimy jednak przeprowadzić w taki sposób, aby nie prowokować ewentualnych dewastacji - stwierdził prezydent Sosnowca.

Przychylny pomysłowi był również jego konkurent, Jarosław Pięta. - Jak najbardziej będę postulował za powstaniem takich tablic. Z powodzeniem pomysł ten funkcjonuje w innych miastach i regionach, spełniając funkcję informacyjną. Tego typu tablice są w stanie zaciekawić i uświadomić podróżujących gdzie tak naprawdę się znajdują. Na tablicy można umieścić również dodatkowe informacje, takie jak: herb miasta, herb regionu, datę uzyskania praw miejskich, czy najciekawsze atrakcje do odwiedzenia na terenie Sosnowca - wyliczał poseł Platformy Obywatelskiej.

Po wyborach, władze Sosnowca zapowiadają realizację obietnicy. -Chcemy jak najszybciej rozpocząć rozmowy z prezydentami miast zagłębiowskich. Będziemy chcieli zainicjować spotkania na początku przyszłego roku. Wówczas poruszone zostaną także kwestie finansowe. Ewentualne koszty będą bowiem zależały od tego, ile podmiotów będzie uczestniczyć w tym przedsięwzięciu - wyjaśnia Krzysztof Polaczkiewicz z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Taki element jest wykorzystywany wszędzie, bo stanowi doskonałą formę promocji miasta. To, że jesteśmy członkiem większego organizmu, jakim jest GZM nie oznacza bowiem, że nie możemy podkreślać własnej identyfikacji. Jeśli podobne banery zostaną umieszczone przy tak ruchliwej drodze, będzie duża szansa, że w jakimś stopniu wiedza o mieście czy regionie pozostanie w świadomości podróżnego. Biorąc pod uwagę ilość potencjalnych odbiorców, jest to stosunkowo tani sposób promocji. A na pewno lepiej umieścić tego typu elementy przy drodze, niż tradycyjne reklamy przedmiotów codziennego użytku - uważa Dariusz Jurek, prezes Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

autor: Arkadiusz Kaczor
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Cz, 13 stycznia 2011, 18:40
Gazeta Twoje Zagłębie na swojej stronie zaprezentowała sonde
:arrow: http://www.tygodniktz.pl/Default.aspx

Wynik nie mógł być inny
:arrow: http://www.tygodniktz.pl/Pages/WynikiSondy.aspx?_id=46
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron