[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Stolica Zagłębia Dąbrowskiego

Stolica Zagłębia Dąbrowskiego

Administrator
PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 13:25
Sosnowiec często jest określany stolicą regionu, jednak część osób kwestionuje takie postawienie sprawy...

...zatem otwieram puszkę pandory i dyskusję ;)

PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 14:15
Jakieś argumenty za, poza ilością mieszkańców? No chyba że Teatr Zagłębia ;) Ale za to Będzin ma Muzeum Zagłębia - więc ciężka sprawa :lol:

Jak dla mnie, trudno powiedzieć, by ZD miało stolicę.

PS. W zbiórce na WOŚP też się Sosnowiec nie popisał :P

PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 15:09
Jak dla mnie Sosnowiec mógł być i mógłby być stolicą regionu choćby z racji swojego potencjału ludnościowego i gospodarczego.
Niestety, to co było, jest, a co gorsza zanosi się że będzie, to właśnie słabość tego regionu, można nawet rzec jego przekleństwo ;) to mierne i gorzej niż mierne jego elity polityczne. Zarówno w przeszłości jak i teraz.

W Zagłębiu nie ma i tak naprawdę nigdy nie było instytucji "centralnych" regionu które by ten region scalały, zbierały do kupy, których inicjatywy by promieniowały na cały, większy czy mniejszy obszar i stymulowały do poczucia więzi, do rozbudzania i pielęgnowania tożsamości. Te moje uwagi dotyczą wszystkich miast Zagłębia, a więc moim zdaniem żadnemu nie należy się tytuł stolicy regionu, bo żadne z nich nie spełnia zadań i funkcji stolicy.
Używanie tego określenia dla Sosnowca jest zatem moim zdaniem z powyższych względów nadużyciem.

Aktualna, a i wcześniej prowadzona polityka jest tu taka, że można ją określić "każdy sobie rzepkę skrobie". Główni decydenci regionu zamiast podejmować działania na rzecz jego integracji i konsolidacji (choćby po to aby mieć silniejsza pozycję przed przystąpieniem do tego nowego tworu) wolą bujać w obłokach niemocy, absurdu i wirtualnych wizji krainy mlekiem i miodem płynącej o nazwie Silesia ;)

Jak tu więc mówić o jakiejś stolicy regionu, skoro ten region jest bardzo słabiutki (pod względem politycznym) i przez jego decydentów jest zwijany a nie pielęgnowany ?

PS Sorry, jest oczywiście nowy Instytut Zagłębiowski przy WHS. Bardzo ważna rzecz, owszem, jak najbardziej, ale jak na razie trudno mu przypisać większą polityczną rolę kreującą polityczną i wysoką pozycję Zagłębia.
PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 15:20
Sosnowiec jest samozwańczą stolicą Zagłębia. Określenia tego używa się tylko w Sosnowcu. (np. tylko sosnowieckie media). Obecnie nie można mówić o stolicy Zagłębia. Taka jest moja opinia.

PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 16:24
Więc jak widać jesteśmy raczej zgodni - nie ma czegoś takiego jak stolica ZD. Może pora wrócić do pomysłu trójmiasta? :mrgreen:
PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 16:53
Sosnowiec powinien być stolicą Zagłębia Dąbrowskiego.

PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 17:11
Ponieważ?

Już wcześniej prosiłem o jakieś konkretne argumenty.

PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 19:53
a ja jak zawsze swoje prorocze wizje
Od urodzenia mieszkam w Sosnowcu ale....za ileś tam lat w roli stolicy widzę tylko Dąbrowę Górniczą
Ma po prostu większe szanse rozwoju, nawet Sylwester potrafią mieszkańcom zorganizować a Sosnowiec nie bardzo. Niestety są daleko i z rozrywką na co dzień gorzej tam jak w Sosnowcu. Ale w dalekiej przyszłości myślę że odsadzą Sosnowiec na spory dystans :)
Obrazek
PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 22:31
Kiedyś za komuny była podobno taka wizja aby na styku trzech zagłębiowskich miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina powstało wielkie centrum konsolidujące trzy główne miasta, owe centrum miało zapewne nazywać się Zagłębie (co akurat chyba zaskoczeniem nie jest).

Dlatego właśnie na styku tych trzech miast w szczerych polach powstały takie giganty jak najwyższy uniwersytet w Polsce i ogromny szpital górniczy a niedoszła dzisiaj do skutku Drogowa Trasa Średnicowa miała być "drogą wewnętrzną" tego Centrum.
Istnieją też plany tego Centrum ale sam ich jeszcze nie widziałem.

Wiem że dużo tego "podobno" ale opieram się tylko na tym co słyszałem od starszego pokolenia.

To by była prawdziwa stolica...
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

PostNapisane: Wt, 12 stycznia 2010, 22:41
No i powstało centrum - auchan z leroyem :lol: To właśnie tam miało być owo supercentrum zlokalizowane. A wcześniej Adolf chciał zbudować nową stolicę Zagłębia - Hitlerstadt na polach Łośnia.
Następna strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska