[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Stolica Zagłębia Dąbrowskiego

Stolica Zagłębia Dąbrowskiego

PostNapisane: Cz, 14 stycznia 2010, 16:02
Antoniów to głównie w tej chwili willowo-rezydencyjna dzielnica się robi (a kury to ja i na Pogoni gdzieś widziałem).

A co do odejmowania - z jednej strony argumentujesz wyższość Sosnowca zwartym centrum - z drugiej strony plusem są dla Ciebie dzielnice peryferyjne, jedno woleć :)

Ja rozumiem, że każda liszka swój ogonek chwali, ale trochę obiektywizmu by się przydało. Pewnie i te kury w centrum Sosnowca są dla Ciebie argumentem za stołecznością - bo tak wielokulturowo jest :P
PostNapisane: Cz, 14 stycznia 2010, 16:46
Leszek Maszczyk napisał(a):Antoniów to głównie w tej chwili willowo-rezydencyjna dzielnica się robi (a kury to ja i na Pogoni gdzieś widziałem).

A co do odejmowania - z jednej strony argumentujesz wyższość Sosnowca zwartym centrum - z drugiej strony plusem są dla Ciebie dzielnice peryferyjne, jedno woleć :)

Ja rozumiem, że każda liszka swój ogonek chwali, ale trochę obiektywizmu by się przydało. Pewnie i te kury w centrum Sosnowca są dla Ciebie argumentem za stołecznością - bo tak wielokulturowo jest :P

ad 1. Willowo-Rezydencyjna hmm tak myślałem że to przytoczysz, tyle że należy zauważyć, że to tendencja od (ok 2005r.) kiedy otworzyli Zb. Pogoria IV (jak kto woli Kuźnica Warężyńska) i były prezydent DG zrobił sobie tam drogę do swojej rezydencji - szumnie nazywanej w mediach nowym połączeniem drogowym do piekła Piekła. I te rezydencje w większości to tam gdzie dotychczasowy Antoniów miał lasy i piaskołąki, a w okolicach kapliczki co było to jest.

ad 2. Gdzie argumentowałem wyższośc zwartym Centrum. Pisałem że wszystkie dzielnice wyglądają podobnie miejsko pod względem charakteru budynków, i że w Scu w przeciwieństwie do innych miast ZD niema takich różnic (nazwijmy to "budowlanych') między dzielnicami centralnymi a ościennymi.

ad 3. Kur w S-cu sie nie wypieram, bo wiem że są (choć w mniejszym %), i naturalną rzeczą jest że każdy (większość) by chciał aby to jego miasto miało miano stolicy. I obiektywnie patrząc mamy remis względem wszystkich miast, więc trzeba dobrać inne kryterium i ja proponuje ten mój przytoczony pryzmat zabudowy wówczas to S-ce wiedzie przym... i jeszcze Piotrek przypiął DEF'ke Stolicy z którą S-ce można zgrać.

PostNapisane: Cz, 14 stycznia 2010, 18:12
Ad.1

Spora część tej zabudowy powstała już w 2. połowie lat 90., poza tym - jakie to ma znaczenie. I właściwie dlaczego w ogóle tak się DG czepiasz, skoro nikt jej na stolicę nie proponuje?

Ad.2

Nie ma różnic? Między np. Porąbką a centrum? Kazimierzem (pomijając okolice Wagowej) a centrum? Niwką, Modrzejowem a centrum? Ostrowami a centrum?

Ad.3

Chodzi Ci o tą definicję stolicy, z której pięciu punktów Sosnowiec z biedą spełnia jeden? Jeszcze raz powtórzę - samo przekonanie mieszkańców Sosnowca o stołeczności nie wystarczy.

Pomijając zresztą całą tę bezcelową dyskusję - stolica Zagłębia nie jest nam do niczego potrzebna.
PostNapisane: Cz, 14 stycznia 2010, 20:05
No i to bedzie najlepsze podsumowanie że nie potrzeba nam póki co stolicy. pokrótce odpowiem na podpunkty:
1. Nie czepiam sie DG tylko w pierwszym poście posłużyła za przykład, nic do niej nie mam bo sam w niej pare lat mieszkałem
2. Nie ma tak drastycznej różnicy między dzielnicami jak w innych miastach. Pracowałem w roznoszeniu ulotek i te przykłady są nie trafione trochę Kazimierz ma wlk os Wagowa, Porąbka może bardziej zbliżona do domków jednorodzinnych ale też ma bloki, Niwka - w kij bloków(ul Konstytucji/Szybowa), Ostrowy zabudowa kamieniczek pokopalnianych etc
3. Ten punkt był zupełnie o czym innym, a definicji Piotrka była tam tylko przystawką (i nie jeden punkt jest spełniony a ze 3 - ale to każdy inaczej sobie interpretuje i inną ilość punktów wypatrzy).

Podsumowując: I tak najpierw musimy zadbać o to żeby nas postrzegano jako nie ślązaków a dopiero później się będziemy zastanawiać co dalej, i taka instytucja jak "stolica" jest na samym końcu tych innych rzeczy

PS
Piotr B., może zrobiłbyś ankietę na stronie dało by się wszędzie linki i byśmy wiedzieli jak to sie rozkłada procentowo. (tyle że i tak nie bedzie autorytatywne bo większość klikała by za swoim miastem, a z grubsza rzecz ujmując S-c ma (wiecej/tyle samo) mieszkanców* niż DG B-n Cz-dź razem wzięte)
PostNapisane: Cz, 14 stycznia 2010, 21:38
Takie moje luźne rozważania na temat propozycji stolicy:

Sosnowiec- już teraz najczęściej nazywany stolicą Zagłębia Dąbrowskiego, najludniejsze miasto, stolica diecezji sosnowieckiej (obejmującej całą południową część Zagłębia)
Dąbrowa Górnicza- to od niej przyjął nazwę nasz region
Będzin- często nazywany historyczną stolicą regionu, w XIX wieku siedziba powiatu obejmującego całą zachodnią część Zagłębia http://ingner.files.wordpress.com/2008/04/bedzinski.png

W tych trzech miastach jest też najwięcej instytucji, klubów czy innych organizacji zagłębiowskich- w S-cu: Zagłębie Sosnowiec czy Teatr Zagłębia, w DG PKZ, Zagłębiak Dąbrowa Górnicza i Zagłębiak Tucznawa, w Będzinie Muzeum Zagłębia, Zagłębie Steelers czy Teatr Dzieci Zagłębia; do tego jeszcze dochodzą prywatne firmy jak np. Pub Zagłębie czy OSK "Zagłębiak".

Olkusz- analogicznie z tych samych względów co Będzin- w XIX wieku siedziba powiatu obejmującego całą wschodnią część Zagłębia (można więc powiedzieć, że nasz region miał równocześnie dwie stolice :D ) http://ingner.files.wordpress.com/2008/04/olkuski.png

Żarki- jeszcze dalej brnąć w przeszłość natkniemy się na pruską prowincję Nowy Śląsk, której obszar w dużej mierze pokrywał się z dzisiejszym terenem Zagłębia Dąbrowskiego (m.in. Będzin, Pilica, Sławków, Siewierz, ale też i Lelów) a jej stolicą były właśnie Żarki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Śląsk

Siewierz- dawne Księstwo Siewierskie

a ponadto co mi jeszcze przychodzi do głowy:
Czeladź- najstarsze miasto
Zawiercie- splot kilku czynników: jedno z największych miast + centralne położenie + skrzyżowanie różnych szlaków komunikacyjnych

A tak już bardziej serio- jeśli kiedykolwiek jakieś miasto stanie się stolicą Zagłębia Dąbrowskiego to mam nadzieje, że będzie nim Sosnowiec lub Będzin. Obydwa miasta mają centrum "z prawdziwego zdarzenia" (jak na nasze zagłębiowskie warunki). Fakt, że kamienice w będzińskim śródmieściu, delikatnie mówiąc w najlepszym stanie nie są, ale to już temat na zupełnie inną dyskusje. Z całym szacunkiem do Dąbrowy, ale to miasto dla mnie jest jednym wielkim osiedlem mieszkaniowym przez środek którego przebiega główna ulica wraz linią tramwajową. Centrum od reszty wyróżnia się tylko tym, że posiada kościół NMP Anielskiej + PKZ, a stolica oprócz posiadania funkcji już tu wcześniej wymienionych powinna być niejako "wizytówką" całego kraju czy w naszym przypadku regionu.

PostNapisane: So, 16 stycznia 2010, 00:09
Marcin Gola napisał(a):
Leszek Maszczyk napisał(a):Ponieważ?

Już wcześniej prosiłem o jakieś konkretne argumenty.

Ponieważ jest najbardziej "miejskie" ze wszystkich 4 miast.

Miejskie w znaczeniu że nie jest tylko jedna dzielnica centralna i reszta dzielnic wioskowatych z kurami (np. Antoniów, Ujejsce ...) -> czyt. D.G.
No i miejskie (co wynika w sumie z pierwszego) z powodu pożądnej ilości ludności.

Proszę Cię :) nie wierzę że w Maczkach czy na Kazimierzu nie ma kur :)
Obrazek

PostNapisane: So, 16 stycznia 2010, 00:17
Marcin Gola napisał(a):
Leszek Maszczyk napisał(a):BTW - widać, że nie byłeś w Antoniowie, skoro piszesz o nim jako o dzielnicy "wioskowatej z kurami" :lol:

a może mi powiesz że są tam bloki, tudzież zabudowa budynku przypominająca miejskie osiedle.

Wiem znam tę dzielnice bo średnio 3 razy na tydzień przejeżdzam przez nią rowerem jadąc na Z-ce.
Same domki jednorodzinne, i w niektórych wspomniane kury :P, No i pomnik/kapliczka

Leszek Maszczyk napisał(a):Co do liczby ludności - ciekawe, jaka ilość ludzi mieszka w wymienionych przeze mnie centralnych dzielnicach, jak się z ogólnej liczby odrzuci Zagórze ze Środulą, Kazimierz, Dańdówkę - zostanie chociaż 100 tysięcy?

Aniby dlaczego mamy sobie je odejmować od liczby ludności skoro to są nasze dzielnice?

Zagórze jeszcze 34 lata temu było samodzielne, jak Kazimierz, Klimontów czy Porąbka - miasta w powiecie będzińskim :)
więc strasznie długo jesteśmy w Sosnowcu :) może za 34 lata ktoś odgórnie odda nas Dąbrowie Górniczej? :)
Obrazek
PostNapisane: So, 16 stycznia 2010, 14:42
Albo niech B-n DG i Sc oddadzą się Czeladzi... skończą się docinki o braku dworca bo będzie ich kilkanaście wówczas.
PostNapisane: So, 16 stycznia 2010, 15:44
Marcin Gola napisał(a):Albo niech B-n DG i Sc oddadzą się Czeladzi... skończą się docinki o braku dworca bo będzie ich kilkanaście wówczas.

Albo niech całe Zagłębie odda się Silesi....aha przecież już się oddaliśmy :cry:
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Poprzednia strona

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska