[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Zagębiacy poza Zagłębiem.

Zagębiacy poza Zagłębiem.

Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 6 sierpnia 2009, 11:46
Jak wiadomo na świecie żyje wielu potomków Zagłębiaków...

To właśnie temat o nich - nie ważne, w którym kierunku wyjechali...


Oto przykład takiej grupy:
http://www.e-sosnowiec.pl/index.php?dan ... 3016&num=1

Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wspiera projekt wyprawy „Ekspedycja Sony α Syberia Mongolia 2009", której celem jest poznanie i udokumentowanie mało znanych obszarów Azji. Uczestnicy wyprawy odwiedzą mieszkańców wsi Wierszyna na Syberii, którzy mają zagłębiowskie korzenie.

Celem ekspedycji, która wyrusza 14 sierpnia z Warszawy, jest pokonanie bezdroży Syberii i północnej Mongolii, w tym bardzo trudnej trasy wzdłuż Bajkalsko-Amurskiej Magistrali Kolejowej (BAM). Wyprawą pokieruje doświadczony podróżnik Michał Rej, organizator m.in. ekspedycji Tien-Shan 2007.

Jednym z ważniejszych elementów wyprawy jest wizyta w „zagłębiowskiej" wsi. To miejsce jest wyjątkowe ponieważ prawie wszyscy mieszkańcy posługują się językiem polskim. Są to potomkowie osób, które w 1910 roku, m.in. z Zagłębia Dąbrowskiego, wyemigrowały do Rosji. Działa tam szkoła, w której zajęcia są prowadzone w języku polskim. Podróżnicy dostarczą do Wierszyny leki i książki.

-Planowana wyprawa, oprócz wspaniałych walorów podróżniczych, będzie doskonałą okazją przypomnienia fascynującej, ale jednocześnie mało znanej historii, związanej z migracją Zagłębiaków w rejony Syberii - przekonuje Dariusz Jurek, prezes FdZD. -Odwiedziliśmy wiele urzędów i instytucji, które ofiarowały nam mnóstwo materiałów i publikacji na temat naszego regionu. Uczestnicy wyprawy przekażą je mieszkańcom Wierszyny.

Członkowie wyprawy zawiozą m.in. życzenia od prezydenta Kazimierza Górskiego -Myślę, że Polacy chętnie zapoznają się z listem oraz publikacjami na temat naszego miasta - stwierdza Rafał Łysy z Wydziału Promocji i Informacji UM w Sosnowcu. -Każdy chciałby poznać swoją historię, więc liczymy, że książki i drobne upominki pozwolą mieszkańcom Wierszyny na pogłębienie wiedzy na temat dzisiejszego Zagłębia- dodaje.

W akcje przekazania materiałów włączyła się Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu. -Przekazaliśmy list od Rektora WSH, prof. dr. Jerzego Kopla, wraz z publikacjami uczelnianego wydawnictwa, dotyczącymi kultury i historii Zagłębia Dąbrowskiego- wyjaśnia Ewa Kraus z Sekretariatu Rektora. -Dodatkowo władze uczelni zaproponowały mieszkańcom Wierszyny jedno bezpłatne miejsce na studiach w Polsce, wraz z bezpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem-dodaje.

-Cieszymy się, że możemy dostarczyć do Wierszyny tak imponującą ilość darów z Polski, z wyjątkową ofertą sosnowieckiej szkoły Humanitas na czele. Jestem przekonany, że ten dar będzie stanowił dla mieszkańców szczególną wartość" - powiedział organizator Ekspedycji Michał Rej.

Prezes Jurek liczy na to, że dzięki wyprawie będzie możliwe nawiązanie bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami syberyjskiej wsi. -Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zaowocuje jakąś formą współpracy.

W przyszłym roku FdZD ma zamiar zorganizować wystawę fotograficzną, dokumentującą wyprawę, ze szczególnym uwzględnieniem „zagłębiowskiej" wioski na Syberii.

Honorowy patronat nad Ekspedycją objęli m.in. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Małgorzata Radwan-Ballada i dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Andrzej Wawrzyniak

Posty: 51
Dołączył(a): So, 2 maja 2009, 10:02
PostNapisane: Wt, 8 września 2009, 13:41
Proponuję stworzenie list Zagłębiaków ,którzy z różnych przyczyn musieli opuścić Zagłębie ,a byłi i są znani i doceniani gdzie indziej.Urodzeni w Będzinie.
Oto proponowana lista:
1/Stanisław Wygodzki,ur.Będzin,poeta,zm. Tel Awiw.
2/Józef Zbiróg,ur.Będzin,aktor,zm.Łódż.
3/Wojciech Kalarus,ur.Będzin,aktor,Warszawa.
4/Monika Jrosińska,ur.Będzin,aktorka,piosenkarka,Warszawa.
5/Grzegorz Dolniak,ur.Będzin,polityk i przedsiębiorca,poseł.Warszawa.
6/Samuel Cygler,ur.Będzin,artysta malarz,zm.Auschwitz.
7/Ks.dr hab.Marian Duda,ur.Będzin,Rektor Instytutu Teologicznego w Częstochowie.
8/Krzysztof Baliński,ur.Będzin,b.Ambasador RP w Syrii,MSZ Warszawa.

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pt, 4 marca 2011, 19:12
Ojcieć śp. Jacka Kuronia urodził się w Sosnowcu ... :)

Uroczyste obchody, połączone z jubileuszem trzylecia działalności Zagłębiowskiego Koła Genealogicznego, w tym roku wyjątkowo odbyły się nie w Warszawie, a w Sosnowcu - mieście, w którym urodził się ojciec Jacka Kuronia, Henryk.


Więcej:
http://www.esosnowiec.pl/index.php?dane ... 4986&num=2

Posty: 3
Dołączył(a): N, 28 sierpnia 2011, 14:26
PostNapisane: N, 4 marca 2012, 00:36
Zenon Lusus napisał(a):Ojcieć śp. Jacka Kuronia urodził się w Sosnowcu ... :)

Uroczyste obchody, połączone z jubileuszem trzylecia działalności Zagłębiowskiego Koła Genealogicznego, w tym roku wyjątkowo odbyły się nie w Warszawie, a w Sosnowcu - mieście, w którym urodził się ojciec Jacka Kuronia, Henryk.


Więcej:
http://www.esosnowiec.pl/index.php?dane ... 4986&num=2

No, to jak tak - to jeszcze ;-) więcej:
urodził się w Sosnowcu bowiem i ojciec Giertychów będący sam synem Giertycha sosnowieckiego fabrykanta (choć tym fabrykantem senior Franciszek był krótko - dłużej, to był fabrykantem zagłębiowskim, gdyż dyrektorował wcześniej w Zawierciu, nim miał własną fabryczkę przez parę lat w Sosnowcu). Chodzi mi tu o syna Franciszka Giertycha, czyli Jędrzeja Giertycha, jako o urodzonego w Sosnowcu - polityka znaczącej klasy, protoplastę rodu narodowców, ale ogólnie i patriotów (sam brał udział w rozbrajaniu Rosjan, jako licealista), ludzi zaangażowanych też społecznościowo i ze szczerych pobudek religijnych. Jednym z jego synów był Maciej, którego syn to kolejne pokolenie narodowców, czyli Roman. Z kolei inny syn Jędrzeja jest dzisiaj Teologiem Domu Papieskiego (dominikanin). Sam Jędrzej - jako czołowy polityk Stronnictwa Narodowego, współpracownik R. Dmowskiego, działacz obozu londyńskiego: z pewnością zajmuje jakieś wyraźne miejsce w historii Polski czy polskiej polityki. Prywatnie - człowiek wierny ideałom harcerskim, w które szczerze w młodości się angażował i odważny chyba też od tamtych czasów. Wzięty do niewoli po obronie Helu - ponoć kilkanaście razy próbował uciekać z różnych obozów, a przynajmniej podczas tych ucieczek bodaj sześć razy udało mu się choć na parę dni wydostać poza obóz. Po wojnie wyzwolony - wrócił do Polski, by wydobyć z niej żonę i dzieci - i dopiero udał się w komplecie ze swoją Rodziną na emigrację na zachód. Już choćby sam biogram z Wikipedii - http://pl.wikipedia.org/wiki/Jędrzej_Giertych (uwaga: błędnie wkleja forum odnośnik) - pozwala zapoznać się z tą ciekawą sylwetką człowieka urodzonego w Sosnowcu. Z innych w necie stron: http://www.endecja.pl/biografie/osoba/42 http://narodowcy.net/108-lat-temu-urodz ... 011/01/08/ Trochę też jego książek ukazało się - a w ostatnich latach legalnie w Polsce nad Wisłą choćby i dwie jego autobiograficzne, wydane w Wyd. Penelopa: Uciekinier i Ścigany.

Powrót do Tożsamość Zagłębiowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron