Zagłębiowski Czwartek w Pałacu Schoena


Posty: 810
Dołączył(a): Cz, 15 grudnia 2011, 12:39
PostNapisane: Pn, 25 listopada 2019, 09:31
28 listopada 2019 o godz. 17.00 Zagłębiowska Mediateka i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na kolejny Zagłębiowski Czwartek, który tym razem wyjątkowo odbędzie się w siedzibie sosnowieckiego Muzeum. W gościnnych wnętrzach Pałacu Schoena ks. dr Mikołaj Dziewiatowski wygłosi wykład z okazji 130-lecia Cerkwi w Sosnowcu. Wstęp wolny.

Cerkiew przy ulicy Kilińskiego to jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Powstała w 1889 roku, a jej fundatorami byli nie tylko wyznawcy prawosławia, ale także katolicy, ewangelicy oraz wyznawcy judaizmu. Nie była to jedyna cerkiew w historii Sosnowca. Pierwsza, pw. Aleksandra Newskiego, powstała w Granicy (dzisiejszych Maczkach), a zburzono ją w 1955 roku. Druga natomiast, pw. św. Mikołaja Cudotwórcy przy ulicy Parkowej, została wysadzona w 1938 roku. Ocalała cerkiew pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii jest zatem jedynym symbolem istnienia w Sosnowcu znacznej grupy wyznawców prawosławia.

Ks. dr Dziewiatowski ukończył socjologię oraz zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia z zakresu teologii prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku, a także studia doktoranckie w zakresie teologii porównawczej – edukacji i dialogu ekumenicznego na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Od 2018 roku jest wikariuszem parafii pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii.

Zapraszamy 28 listopada 2019 o godz. 17.00 do Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu (ul. Chemiczna 12).

Powrót do Domy Kultury, Biblioteki, Muzea, Galerie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron