[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Znani ludzie Zagłębia (na www)

Znani ludzie Zagłębia (na www)

Dotyczy zarówno strony internetowej jak i forum dyskusyjnego
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 16 stycznia 2009, 22:26
http://zaglebiedabrowskie.org/?q=node/196

Dyskusja i komentarze związany z publikowaną listą znanych Zagłębiaków (sama lista nie jest zamknięta!)
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): N, 28 września 2008, 15:47
Lokalizacja: Czeladź- Piaski
PostNapisane: Cz, 2 kwietnia 2009, 15:36
Jarosław Kuś http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Ku%C5%9B
Jarosław Kuś (ur. 1972 w Sosnowcu), polski dziennikarz.

Pracował jako katowicki korespondent Faktów TVN, Radia Zet oraz w telewizji Puls. Od 2002 roku dziennikarz Wiadomości TVP. Przygotowuje materiały do wszystkich wydań programu. Zajmuje się przede wszystkim tematyką sportową. Dla „Wiadomości” relacjonuje najważniejsze imprezy sportowe w Polsce i na świecie. Przygotowuje także tematy społeczne oraz te związane z Kościołem. Relacjonował m.in. pielgrzymki Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski. Był w Rzymie w czasie ostatnich dni życia oraz na pogrzebie papieża Jana Pawła II. Najczęściej przygotowuje tematy zamykające główne wydanie „Wiadomości”, częstokroć nasycone dużą dawką humoru i rozrywki.

Na łamach miesięcznika "Press" (nr 1/2007) Leszek Kraskowski, dziennikarz "Dziennika", określił go jako błyszczącą osobowość "Wiadomości".

Prywatnie: żonaty; 3 maja 2008 urodziła urodziła mu się córka Hanna, o czym poinformowały "Wiadomości".

Można odwiedzić profil na n-k :D


Bogusław Cupiał http://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_Cupia%C5%82
Bogusław Cupiał (ur. 29 czerwca 1956 w Sławkowie), przedsiębiorca polski, jedyny właściciel firmy Tele-Fonika Kable Sp. z o.o., S.K.A. i Wisły Kraków SA.

Ukończył technikum kolejarskie w Sosnowcu. Prowadził tam też sklep z farbami. W 1992 roku założył w Myślenicach wraz ze Zbigniewem Urbanem i Stanisławem Ziętkiem fabrykę kabli, pod nazwą Tele-Fonika. Firma dzięki statusowi zakładu pracy chronionej oraz dobrej koniunkturze w telekomunikacji zaczęła przynosić spore zyski, a po przejęciu Krakowskiej Fabryki Kabli (1998) oraz Elektrimu Kable (2002) stała się jedną z największych fabryk kabli w Europie (obecnie 4 miejsce pod względem produkcji).

Bogusław Cupiał w 1998 stał się udziałowcem klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Dofinansował znacząco ten klub co pozwoliło mu wyjść z długów i walczyć z powodzeniem o mistrzostwo Polski oraz dojść do 1/8 Pucharu UEFA w sezonie 2002/2003.

Bogusław Cupiał jest uważany za jednego z najbogatszych Polaków (jego majątek szacowany jest na ok. 5 miliardów złotych) i zajmuje 5. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost.

W rankingu miesięcznika Forbes (z 2008 roku) znalazł się na 1062 miejscu z majątkiem wycenianym na 1,0 mld dolarów.

W najnowszym rankingu "Najbogatszych ludzi w Polsce" Forbes z 2009 roku znalazł się na 8 miejscu z majątkiem 1100 Mln PLN

Bogusław Cupiał aktualnie zamieszkuje w mieście Myślenice gdzie lubi spędzać czas oraz odpoczywać w wolnym chwilach.


Jacek Majchrowski http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Majchrowski
Prof. dr hab. Jacek Majchrowski (ur. 13 stycznia 1947 r. w Sosnowcu) – polski prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnych, członek Trybunału Stanu. Znawca II Rzeczypospolitej, dokumentujący jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych. Prezydent Krakowa.

Biografia
Swoje życie związał z Krakowem, a pracę z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 1970 r. ukończył studia. W 1974 zdobył tytuł doktora na Wydziale Prawa i Administracji, a w 1988 roku, jako jeden z najmłodszych w historii UJ, uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk prawnych. Od roku 1987 do 1993, kiedy został profesorem zwyczajnym, pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji. Od roku 1965 był członkiem PZPR, legitymację oddał po wprowadzeniu stanu wojennego.

Jako wojewoda krakowski w latach 1996-1997, prof. Jacek Majchrowski przyczynił się m.in. do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie i do podpisania wstępnej umowy o budowie Centrum Koncertowo-Kongresowego. Uratował także przed likwidacją Teatr Stu. Ponadto, co było szeroko komentowane, jako wojewoda lewicowej koalicji SLD-PSL, doprowadził do przeniesienia grobów żołnierzy radzieckich pochowanych na krakowskich Plantach, w pobliżu Barbakanu, na Cmentarz Rakowicki. Zakończył w ten sposób ostry konflikt w mieście, przybierający niejednokrotnie formę publicznych demonstracji.

Od 1999 roku należy do SLD, na czas trwania kadencji prezydenckiej zawiesił swe członkostwo. Był także członkiem honorowym Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz członkiem naukowych towarzystw zagranicznych, między innymi elitarnego Associazione degli Storici Europei. Zastępca Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Prof. Jacek Majchrowski jest autorem wielu opracowań naukowych oraz 14 książek historycznych, przede wszystkim dotyczących II Rzeczypospolitej. Ostatnia jego książka to wydana przez Księgarnię Akademicką "Pierwsza Kompania Kadrowa – portret oddziału".

Prezydent Miasta Krakowa
Od 2002 r. Jacek Majchrowski pełni funkcję Prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Pierwsza kadencja (2002-2006)
W wyborach samorządowych w 2002 r. wygrał m.in. ze Zbigniewem Ziobrą, Janem Maria Rokitą oraz w drugiej turze z Józefem Lassotą – Prezydentem Krakowa w latach 1992-1998.

Kadencja ta uważana jest w potocznej opinii za "turystyczno-sportową", za sprawą sprowadzenia tanich linii lotniczych do Krakowa i wzrostu liczby turystów do 8 mln rocznie, a co za tym idzie rozwojem bazy turystycznej i podniesieniem rangi lotniska Kraków-Balice. Sportowa – ponieważ, po wielu latach zaczęła się modernizacja stadionów krakowskiej Wisły oraz Cracovii, modernizacja obiektów sportowych Hutnika, prace przygotowawcze do budowy hali widowiskowo-sportowej, trwał także program budowy boisk wielofunkcyjnych w krakowskich osiedlach mieszkaniowych oraz program budowy 4 krytych basenów dla południowych dzielnic Krakowa.

Należy podkreślić też ukończenie w tej kadencji budowy oczyszczalni ścieków "Płaszów II", a także zakończenie programu likwidującego zapóźnienia cywilizacyjne Krakowa: "Woda dla wszystkich", dzięki któremu procent ludzi z dostępem do bieżącej wody wzrósł z 96% do blisko 99,85%.

W obrębie Starego Miasta wykonano wymianę nawierzchni płyty Rynku Głównego, zmodernizowano ulicę Floriańską, dobiegły także końca prace renowacyjne na krakowskich Plantach, przywracające układ architektoniczny z czasów świetności. Przygotowane zostały również inwestycje modernizacji Małego Rynku i placu Wszystkich Świętych.

Nie udało się zrealizować w tej kadencji planów budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju oraz parkingów podziemnych na terenie Starego Miasta. Przeciwnicy zarzucają także przygotowanie podziemi pod płytą Rynku Głównego dla ruchu turystycznego oraz wydanie w-zetki pod zabudowę fortu świętego Benedykta, którego sprawa ciągnie się od 1998 roku przez trzy kadencje Prezydentów Miasta.

Druga kadencja (od 2006)
26 listopada 2006 roku w drugiej rundzie wyborów na prezydenta Krakowa, Jacek Majchrowski, popierany przez środowiska lewicowe, pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwość Ryszarda Terleckiego stosunkiem głosów 59,57% do 40,43% przy frekwencji 38,84%.

Podczas drugiej kadencji udało się dokończyć część z inwestycji zaplanowanych wcześniej – zmodernizowano Mały Rynek i plac Wszystkich Świętych, dokończono drugi odcinek pierwszej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Rozpoczęto budowę podziemnego parkingów na groblach.

Kontrowersje
W latach 2006-2007 krakowskie media publikowały doniesienia o nieprawidłowościach związanych z inwestycjami na atrakcyjnej działce należącej do motelu "Krak", w które miało być zamieszane otoczenie prezydenta jak i sam prezydent Majchrowski. W kolejnych publikacjach informowano o nieprawidłowościach w krakowskim Wydziale Architektury i szeregu kolejnych inwestycji. W 2007 media poinformowały o postępowaniu prowadzonym przez prokuraturę w opisanych przypadkach. W związku z wybraniem Majchrowskiego do Trybunału Stanu w listopadzie 2007 wszelkie postępowania związane z jego osobą zostały zawieszone.

Wg Gazety Wyborczej , sąd w dwóch wyrokach zasądził 60 tys. złotych od prezydenta Jacka Majchrowskiego dla właściciela motelu "Krak". Gazeta poinformowała, że prezydent zapłacił już 10 tys. zł i odmówił komentarza w tej sprawie. Pieniądze te wg zeznań pracowników tegoż motelu były należnością za niezapłacone rachunki za pokój.
Avatar użytkownika
Posty: 2439
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 19:42
Lokalizacja: Będzin
PostNapisane: Cz, 2 kwietnia 2009, 15:40
Majchrowski jest z Sosnowca... ale numer
to by tłumaczyło pewne fakty
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): Pn, 3 listopada 2008, 14:30
Lokalizacja: Czeladź
PostNapisane: Cz, 2 kwietnia 2009, 16:26
Wojciech Pudlo napisał(a):Majchrowski jest z Sosnowca... ale numer
to by tłumaczyło pewne fakty

Też tak sobie pomyślałem czytając biografię. Widać czym skorupka nasiąknie... :mrgreen:
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Pt, 3 kwietnia 2009, 01:45
Wojciech Pudlo napisał(a):Majchrowski jest z Sosnowca... ale numer
to by tłumaczyło pewne fakty


Może zdradzisz rąbek tajemnicy...
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: N, 12 kwietnia 2009, 14:33
Michał Spisak (ur. 14 września 1914 w Dąbrowie Górniczej - zm. 29 stycznia 1965 w Paryżu), polski kompozytor. Studiował w katowickim konserwatorium u Kazimierza Sikorskiego, w 1937 wyjechał do Paryża, gdzie studiował u Nadii Boulanger. We Francji zamieszkał na stałe. Komponował głównie utwory instrumentalne, stanowiące wręcz wzorcowy przykład neoklasycyzmu. Najpopularniejszym jego utworem jest Concerto giocoso na orkiestrę kameralną (1957). Zwycięzca wielu nagród na konkursach międzynarodowych, twórca między innymi "Hymnu Olimpijskiego" w 1953, w 1964 otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za całokształt twórczości.


Bogdan Suchodolski (urodzony 27 grudnia 1903 w Sosnowcu, zmarł 2 października 1992 w Konstancinie-Jeziornie) – polski filozof, historyk nauki i kultury oraz pedagog, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Od roku 1938 był profesorem uniwersytetu we Lwowie, w latach 1946-1970 profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1958-1968 dyrektorem Instytutu Nauk Pedagogicznych na tym uniwersytecie.

Był członkiem PAU od 1946, a od 1952 PAN. W latach 1965-1970 pracował jako zastępca sekretarza naukowego Polskiej Akademii Nauk. W latach 1958-1974 przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Od 20 grudnia 1982 przewodniczący Narodowej Rady Kultury, a od 1985 do 1989 poseł na Sejm (Marszałek Senior).

Doctor honoris causa Uniwersytetu w Berlinie, Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie, Uniwersytetu w Padwie, Akademii Nauk Pedagogicznych w Berlinie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Autor prac naukowych z zakresu pedagogiki, historii nauki polskiej, filozofii.


Janusz Aleksander Ziółkowski (ur. 6 kwietnia 1924 w Sosnowcu, zm. 5 kwietnia 2000) – polski socjolog (prof. dr. hab nauk socjologicznych[1]), działacz społeczny, senator I kadencji, szef Kancelarii Prezydenta.

W latach 1936-1939 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Sosnowcu. Maturę zdał wiosną 1945 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Był absolwentem Uniwersytetu Poznańskiego oraz London School of Economics and Political Science. Po II wojnie światowej rozpoczął pracę w Miejskiej Radzie Narodowej w Poznaniu.

W 1956 został adiunktem na Wydziale Socjologicznym UAM, następnie uzyskał tytuł profesorski. Pracował na placówkach UNESCO w New Delhi i Paryżu, w Radzie Europy. W 1981 został demokratycznie wybrany na rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak już w następnym roku został usunięty z tego stanowiska przez ówczesne władze komunistyczne.

W 1989 brał po stronie "Solidarności" udział w obradach Okrągłego Stołu. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W wyborach czerwcowych został senatorem I kadencji z ramienia KO. Zasiadał w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym. W latach 1991-1992 był sekretarzem stanu do spraw stosunków międzynarodowych w Urzędzie Rady Ministrów[1] (poprzednik KPRM), od 1 listopada 1991 był p.o. szefa Kancelarii Prezydenta, a od marca 1992 szefem tego urzędu.

Robert Janson (ur. 7 czerwca 1965 w Czeladzi) – polski kompozytor, piosenkarz, gitarzysta, lider zespołu Varius Manx.

Robert Janson to jedna z najpopularniejszych postaci na polskim rynku fonograficznym. Głównie znany jest jako gitarzysta zespołu Varius Manx, choć to tylko jedno z jego wcieleń. Janson to w znacznej mierze kompozytor takich przebojów jak Małe szczęścia, Zanim zrozumiesz (laureat Grand Prix Festiwalu w Sopocie), Itaka, czy Orła cień.

Janson jest także autorem muzyki do filmu Młode Wilki. Ta ścieżka dźwiękowa sprzedała się w nakładzie ponad 100 000 egzemplarzy. Później ukazała się jeszcze płyta do filmu Nocne Graffiti, a piosenka Ruchome piaski szturmowała listy przebojów. Robert Janson wydał także pod koniec lat 90. swoją solową płytę.
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): N, 28 września 2008, 15:47
Lokalizacja: Czeladź- Piaski
PostNapisane: Śr, 22 kwietnia 2009, 20:27
Nie wiedziałem do którego działu to wrzucić; Zagłębiak mający swoje 5 minut :) http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html
25-latek z Sosnowca wspiął się na Marriott
Policja zatrzymała 25-letniego Bartłomieja O., mężczyznę z Sosnowca, który po południu wspiął się bez zabezpieczeń po elewacji warszawskiego hotelu Marriott. Po niecałej godzinie wspinaczki dotarł na dach, gdzie czekali na niego już policjanci i ekipa ratunkowa. Na razie nie wiadomo dlaczego mężczyzna postanowił "zdobyć" jeden z najwyższych budynków w mieście. Wspinaczka mężczyzny stworzyła duże utrudnienia w ruchu na dole. Został zwolniony, nie zostały mu postawione żadne zarzuty.

Człowiek - pająk został zauważony około godziny 16:00. Wspinał się po budynku od strony Al. Jerozolimskich. Służby miejskie nie próbowały powstrzymać wspinacza. Teren został ogrodzony, rozłożono poduszki powietrzne i zamknięto jeden pas ulicy. Gdy mężczyzna dotarł na dach, został zatrzymany. -
Pod hotelem ustawiliśmy skokochron. Na dachu budynku czekała już policja i grupa ratownictwa wysokościowego, która przejęła mężczyznęPaweł Frątczak, straż pożarna
Pod hotelem ustawiliśmy skokochron. Na dachu budynku czekała już policja i grupa ratownictwa wysokościowego, która przejęła mężczyznę - poinformował rzecznik straży pożarnej Paweł Frątczak. Jak dodał, cała akcja kosztowała służby kilkanaście tysięcy złotych.

Jak powiedział jeden z obecnych na miejscu strażaków wspinaczka mężczyzny po elewacji hotelu "stworzyła duże utrudnienia w ruchu na dole". Centrum miasta zostało zakorkowane.

To nie pierwsza próba zdobycia Marriotta po elewacji. W czerwcu 1999 roku na budynek wszedł Alain Robert, Francuz który zdobywał w ten sposób najwyższe budynki na świecie. Wdrapał się m.in. na wieżę Eiffela i Sears Tower w Chicago.

W tym samym roku na dach Marriotta po elewacji wszedł też Polak - Dawid Kaszlikowski. Zajęło mu to 45 minut. W 2002 roku Kaszlikowski wspiął się także na pylon mostu Świętokrzyskiego.
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pn, 4 maja 2009, 12:13
Cezary Podraza - wielokrotny mistrz świata w kick-boxingu i Savate (odmiana boksu). Oprócz wymienionych dyscyplin zdobył też Mistrzostwo Polski w kung-fu.

Ktoś zna datę i miejsce urodzenia tego Pana? ;)

Posty: 51
Dołączył(a): So, 2 maja 2009, 10:02
PostNapisane: Pn, 4 maja 2009, 21:45
Jan Świderski - ur.1913 w Będzinie,zm.2004.
Polski plastyk znany i uznawany na świecie.
Studiował w Poznaniu i Krakowie /ASP /.
Pracownik naukowy.Honorowy Obywatel
Miasta Będzina.


Stanisław Wygodzki - poeta i pisarz urodzony w Będzinie.
Autor nowel na podstawie których powstały filmy:
Drugi brzeg/1962 / i Czarna suknia/1967/.


Ks.Ludwik Gietyngier ur.1904,zm.1941.
Prefekt będzińskich szkół.1941 zamordowany w Dachau.
W 1999 Jan Paweł II beatyfikował ks.L.Gietyngiera.
Ostatnio edytowano Pt, 15 maja 2009, 17:10 przez Waldemar Baliński, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 6 maja 2009, 19:26
Galeria Wybitnych Zagłębiaków powstanie na placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Będzinie. Wszystko dzięki granitowym słupkom, które pojawiły się na czas remontu. Obywatelskie Forum Samorządowe pomysłem stworzenia galerii zaraził Piotr Dudała, zagłębiowski społecznik. - W trakcie remontu placu przed dworcem pojawiły się szare słupki. Miały być chyba ozdobą. W rzeczywistości jednak nikt nie potrafił powiedzieć, po co tu stoją - mówi Dudała.

Szczegóły dopracował Krzysztof Kozieł, prezes OFS. - Na słupkach można powiesić tabliczki z nazwiskami wybitnych Zagłębiaków. Do tego jeszcze zdjęcie albo rycina, krótka historia życia i zasług, oświetlenie - wylicza Kozieł i dodaje, że dzięki słupkom można to zrobić szybko i tanio, bo nie ma potrzeby zamawiania postumentów.

Inicjatywa przypadła do gustu władzom Będzina, które zagwarantowały już pieniądze i opracowanie regulaminu typowania zasłużonych do galerii. Uroczyste odsłonięcie pierwszych dziesięciu granitowych tabliczek nastąpi prawdopodobnie w trakcie czerwcowych Dni Będzina. Co roku dokładana będzie kolejna postać.

źródło: red. Milena Nykiel, Gazeta.pl Katowice


Średnio w temacie, ale INICJATYWA GODNA POPARCIA
Następna strona

Powrót do Uwagi i sprawy dotyczące serwisu internetowego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron