[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Sosnowiec - Katedra WNMP

Sosnowiec - Katedra WNMP

Avatar użytkownika
Posty: 457
Dołączył(a): Pn, 2 lutego 2009, 17:29
Lokalizacja: Rubieże człowieczeństwa
PostNapisane: N, 15 lutego 2009, 20:06
:)
Załączniki
10.JPG
9.JPG
8.JPG
7.JPG
6.JPG
5.JPG
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): Cz, 18 września 2008, 15:52
Lokalizacja: 50.279 °N, 19.120 °E
PostNapisane: N, 15 lutego 2009, 22:20
a jeśli chodzi o ścisłość to:
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Obrazek
http://picasaweb.google.com/marcin87gola/ZimaWinterSosnowiec200809#5287766299765214082
Obrazek
http://picasaweb.google.com/marcin87gola/SosnowiecByNight#5303123019182898114
Obrazek
http://picasaweb.google.com/marcin87gola/SosnowiecByNight#5303123042714553586

*dodałem linki pod każdym obrazkiem bo nie zawsze z picasa chwyta [img]

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pn, 24 stycznia 2011, 23:18
Katedra odzyskuje blask

źródło: Janusz Lewanda / sosnowiec.info.pl, 24.01.2010
http://www.sosnowiec.info.pl/informacje ... ,1,4,18875

Katedra sosnowiecka jest nie tylko najważniejszą świątynią diecezji sosnowieckiej; to także najpiękniejszy obiekt zabytkowy Sosnowca, wciąż niedoceniony.

W ciągu ostatnich miesięcy w katedrze wiele się zmieniło: jest lepsze oświetlenie, zmodyfikowane prezbiterium i ...betonowa posadzka. Najbardziej rzucają się w oczy trzy ozdobne żyrandole, zawieszone w nawie głównej, o które od dawna aż się prosiło. Proboszcz katedry, ks. kanonik Jan Gaik przywiązuje wielką wagę do iluminacji bazyliki – nowe oświetlenie zainstalowano także w prezbiterium a wkrótce będzie w nawach bocznych. - Wszystko po to, by wydobyć piękno malatury tetmajerowskiej. Nasza świątynia jest jedyną w Polsce w całości (także zakrystia) wymalowaną przez Włodzimierza Tetmajera (i Henryka Uziembłę).

Kraków ma tylko jedną kaplicę pomalowaną przez Tetmajera i chlubi się tym, a my mamy cały kościół i należy to ludziom pokazać – przekonuje proboszcz.

Pod koniec ubiegłego roku w katedrze wykonano ogrzewanie podłogowe. W betonowej posadzce zainstalowano 4 km rurek. Inwestycja kosztowała 230 tys. zł. Na wiosnę, na powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych zostaną położone płyty granitowe, kolorystycznie dopasowane do polichromii. - Musieliśmy zmienić ogrzewanie. Poprzednie (nadmuchy gorącego powietrza) było wbrew wszelkim przepisom i zasadom. Bardzo szkodziło malowidłom, a jeszcze bardziej organom. Następowało nagłe podnoszenie temperatury, była ogromna wilgotność powietrza. Teraz mamy stałą temp. 12 stopni, wystarczającą dla wiernych i nie szkodzącą wyposażeniu katedry – zapewnia ksiądz proboszcz.

Przeróbka prezbiterium, której dokonano, nie jest ostateczna. Zgodne z przepisami liturgicznymi ołtarz powinien być stały, kamienny, a jest drewniany. - Katedra powinna być wzorem dla innych kościołów – podkreśla ks. Gaik. Dlatego przeniesiono ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy na północną stronę transeptu, a w miejscu, w którym stał dotychczas, wykuto drzwi do zakrystii. Dodatkowe wyjście jest niezbędne do prawidłowego sprawowania liturgii.

Od kilku lat mówi się o zaadaptowaniu dzwonnicy na wieżę widokową. - Z tego zamiaru nie zrezygnowałem, jednak bez dotacji ze środków unijnych, o którą ponownie będziemy się starać, nie ruszymy. Do wymiany są organy, ale to też jest bardzo droga inwestycja. Dach został źle zrobiony i musi być przełożony. Do renowacji kwalifikują się złocenia i witraże w prezbiterium. Jeszcze w tym roku chciałbym sposobem gospodarczym zrobić monitoring – wylicza proboszcz i dodaje: - Katedra to ogromna inwestycja. Przydałoby się większe zaangażowanie miasta.

Od kilkunastu lat katedra otrzymuje od miasta kwotę ok. 50 tys. zł rocznie na konserwację polichromii. W tym roku dotacja na pewno nie będzie wyższa, gdyż w projekcie budżetu Sosnowca zaplanowano na konserwację zabytków nie będących własnością gminy 200 tys. zł (w ostatnich latach przeznaczano na ten cel 300 tys. zł). W 2008 oraz 2009 roku miasto dofinansowało konserwację witraży łączną kwotą 38 tys. zł.

W ubiegłym roku przeprowadzono gruntowny remont domu katolickiego przy katedrze, właściwie termomodernizację, która kosztowała 700 tys. zł (w tym 340 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Ocieplono budynek i sufity, położono nową elewację, wymieniono okna, drzwi zewnętrzne i grzejniki, zainstalowano dwa piece w kotłowni, pomalowano pomieszczenia, naprawiono dach, wykonano opaskę izolacyjną wokół obiektu, salę główną wyposażono w nowoczesne nagłośnienie (jest możliwość wynajęcia sali). Dziś dom katolicki prezentuje się okazale.

Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki UM w Sosnowcu, Paweł Dusza, bardzo pozytywnie ocenia to, co się ostatnio dzieje w katedrze. - Ogromnie cieszy fakt, że proboszcz katedry podejmuje liczne prace przy tym ważnym dla miasta obiekcie zabytkowym. Wiem, że planuje też zmianę otoczenia katedry. Na pewno priorytetowe prace, które należy bezwzględnie podjąć, to naprawa ceglanych murów, z wymianą spoin, szczególnie od strony północnej, gdzie destrukcyjne warunki wpływają bardzo szkodliwie na polichromię wewnątrz katedry. Z tego powodu konserwator był zmuszony podjąć się transferu malowidła Chrzest Litwy, które znowu możemy oglądać w pełnej krasie. Kolejną sprawą priorytetową jest naprawa dachu i miejsc newralgicznych (spusty rynien, załamania dachu) oraz konserwacja witraży. Kilka już zostało odnowionych przy udziale finansowym Gminy Sosnowiec - powiedział dla sosnowiec.info.pl Paweł Dusza.

Powrót do Obiekty sakralne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron