Będzin - mury miejskie


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Wt, 27 listopada 2012, 23:33
Będzin: Czy odbudują kolejne fragmenty murów miejskich?

"Będzin zmienia się nie do poznania. Trwają prace na Wzgórzu Zamkowym, w ubiegłym roku odtworzono także fragment murów miejskich na rogu ulicy Modrzejowskiej i Zawale, co rozbudziło wyobraźnię pasjonatów historii miasta. O co chodzi?

Powstał pomysł, a także projekt, odtworzenia murów miejskich na całej ich długości. Zdaniem Adama Lazara, wicestarosty będzińskiego, byłaby to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu.

- Odtworzony mur pokazałby jak wyglądały granice miasta z 1360 roku. Ich obrysy widać na starych dokumentach - przekonuje Adam Lazar. Co ciekawe, będziński zamek był położony w ich narożu, w ten sposób, że mur wychodził z jednej ze ścian, obiegał miasto i kończył się na sąsiedniej ścianie zamku. Pomysł spodobał się Powiatowemu Konserwatorowi Zabytków, Arturowi Rokowi, który zrobił wstępną wizualizację. - Będzin prawa miejskie uzyskał w 1360 roku - wyjaśnia. - Przywilej lokacyjny wymagał, by miasto otoczyć murami. Z upływem kolejnych wieków ulegały one destrukcji. Samorząd miasta niedawno zrekonstruował ich fragment naprzeciwko szpitala. Jednak dziś ich dobrze zachowane fragmenty są wyraźnie widoczne w wielu miejscach, przebiegają na przykład przez teren ogrodu plebanii przy kościele św. Trójcy, czy w okolicach przedszkola przy ul. 11. Listopada - dodaje Artur Rok. Jakie korzyści wiązałyby się z odtworzeniem pierwotnych granic miasta?

- Przede wszystkim pokazalibyśmy, że osamotniony zamek na wzgórzu to fałszywe wyobrażenie o średniowiecznym Będzinie. Ważne, by pokazać, że razem z warownią budowane były mury, które tworzyły z nią jedną całość - mówi Adam Lazar. W pierwszej kolejności planowane jest odtworzenie fragmentu biegnącego tuż przy kościele św. Trójcy. Właśnie w tym miejscu znajdowała się kiedyś jedna z wież obronnych. Wskazuje na to fragment fundamentu. Na razie to jednak plany, które dopiero muszą zostać przedyskutowane. Potrzebny jest projekt, a przede wszystkim pieniądze, które umożliwiłby realizację tego pomysłu. Na to niestety trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

http://bedzin.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ,id,t.html

Posty: 3
Dołączył(a): So, 1 grudnia 2012, 15:44
Lokalizacja: Śląsk
PostNapisane: So, 1 grudnia 2012, 17:11
Byłem w centrum Będzina 4 miesiące temu, nie widzę aby coś się zmieniło na plus, jak było tak jest, widać że miasto jest niedofinansowane, pewnie większość kasy idzie do Sosnowca i Katowic.
Specjalista SEO Sosnowiec
Darmowe konsultacje SEO dla użytkowników forum.zaglebiedabrowskie.org
Audyt, optymalizacja, pozycjonowanie.
Pozdrawiam, Mariusz

Powrót do Inne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron