[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Sosnowiec (Milowice) - kirkut

Sosnowiec (Milowice) - kirkut


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pn, 23 marca 2009, 16:33
Kirkut w Milowicach, a raczej to co z niego pozostało :(

Cmentarz żydowski w Sosnowcu-Milowicach zlokalizowany jest przy ul. Stalowej, pomiędzy ogródkami działkowymi i granicą z Czeladzią, na wysokości ul. Stawowej i ul. B. Prusa. Geneza powstania tej nekropolii i jej historia - wobec zniszczenia archiwów przedwojennej Gminy Żydowskiej w Sosnowcu - do dziś toną w mrokach dziejów. Wojciech Jaworski w swym opracowaniu zatytułowanym: "Żydowskie gminy wyznaniowe w Zagłębiu Dąbrowskim" ("Biuletyn ŻIH", nr 1-2/145/461 z 1988 r.), podaje, że w związku z zapełnieniem cmentarza przy ul. Gospodarczej, sosnowiecka gmina żydowska pod koniec lat dwudziestych XX wieku rozpoczęła starania o założenie nowego miejsca pochówku na gruntach Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych w dzielnicy Milowice. Plany te nie zostały jednak wtedy zrealizowane. Nekropolia nie jest też zaznaczona na wydanej w 1933 roku mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego. Niewykluczone, że cmentarz powstał krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej lub już po jej rozpoczęciu i pełnił funkcje grzebalne do czasu likwidacji getta w Sosnowcu. Tezę tą zdaje się potwierdzać niewielka tablica informacyjna, na której umieszczono hebrajski napis o treści: "Cmentarz żydowski 1939-1943".

Do dziś na relatywnie dużej powierzchni przetrwało około dwudziestu nagrobków lub ich fragmentów, z czego tylko kilka zachowało się w stanie umożliwiającym odczytanie epitafiów. Zidentyfikowane przez nas pomniki pochodzą z okresu Holocaustu. Część z nich ma zapewne charakter symboliczny - do takich należy nagrobek Racheli Gross, zmarłej w 1943 roku w Oświęcimiu czy też macewa mężczyzny o nazwisku Zylbersztajn, zmarłego w dn. 30 czerwca 1945 r. w Terizinie (Theresienstadt). Na innej z macew widoczny jest fragment inskrypcji o treści: "[....) żona Szlomo Tarnhajma. Zginęła śmiercią męczeńską. Zamordowana przez niemieckich morderców w dniu 19 elul 1942 r. [1.IX.1942 r. ] w wieku 47 lat. Niech jej dusza związana będzie w węzeł życia wiecznego".

Jak wynika z dokumentu sporządzonego w 1965 roku przez Kongregację Wyznania Mojższowego w Sosnowcu, w latach sześćdziesiątych cmentarz był zniszczony, pozbawiony ogrodzenia, a od zakończenia wojny nie wykonywano żadnych prac restauracyjnych. Z zamieszczonej na stronie http://www.sosnowiec.info.pl wypowiedzi jednego z internautów wiadomo, że w tym okresie na terenie nekropolii znajdowało się "bardzo dużo rozwalonych pomników". Można przypuszczać, że do dewastacji cmentarza przyczynili się niektórzy właściciele pobliskich ogródków działkowych - zimą 2008 roku nasz lokalny korespondent przed wejściem na jedną z działek odnalazł macewę, służącą jako płyta chodnikowa.
Mimo ustawionych tablic informacyjnych, teren cmentarza służy jako nielegalne wysypisko śmieci. Widoczne są też ślady plądrowania grobów.

źródło: http://www.kirkuty.xip.pl/sosnowiec_milowice.htm
Załączniki
01.JPG
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Pn, 23 marca 2009, 16:41
Do dzisiaj nie jest znany dokładny obszar / granice tego "młodego" lecz dość dużego żydowskiego cmentarza . Wytyczenie jego granic w przyszłości to niezwykle trudne zadanie dla badaczy judaistyki w Zagłębiu .
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): Pn, 3 listopada 2008, 14:30
Lokalizacja: Czeladź
PostNapisane: Pn, 23 marca 2009, 17:12
Nawet nie wiedziałem, że w Milowicach był kirkut. :shock:

Posty: 315
Dołączył(a): Cz, 12 lutego 2009, 14:57
Lokalizacja: DG - Gołonóg
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 18:45
W którym on jest miejscu?

Posty: 315
Dołączył(a): Cz, 12 lutego 2009, 14:57
Lokalizacja: DG - Gołonóg
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 19:06
OK, już znalazłem w sieci mapę :)

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Cz, 3 maja 2012, 14:15
Więcej zdjęć na Wiki Zagłębie:
http://wikizaglebie.pl/wiki/Cmentarz_%C ... Milowicach

Powrót do Nekropolie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron