Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Sosnowcu

PostNapisane: Wt, 13 listopada 2018, 09:34
Wystawa skłaniają do refleksji nad drogami, które przez 123 lata zaborów prowadziły do odbudowy wolnej Polski. Każdy region miał swoją własną drogę do Niepodległej, którą wyznaczała walka i działania patriotyczne lokalnych społeczności. Także w Zagłębiu Dąbrowskim silne były tradycje niepodległościowe. Mieszkańcy tego obszaru czynnie uczestniczyli w insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku, powstaniu styczniowym 1863 roku oraz rewolucji 1905 roku. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Jej rozpoczęcie rozbudziło nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. Narracja ekspozycji prowadzi przez 123 lata niewoli narodowej. Dotyczy ważnych wydarzeń ogólnokrajowych oraz regionalnych. Punktem kulminacyjnym opowieści jest rok 1918.
Niezwykle istotnym dla ówczesnej Europy miejscem był tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy, stanowiący granicę trzech zaborców, który jest mocno zaznaczony w przestrzeni ekspozycji i dodatkowo ilustrowany bogatą kolekcją kart pocztowych. Inną ważną pamiątkę stanowi gabinet pierwszego prezydenta niepodległego Sosnowca – Aleksego Bienia oraz odtworzony salon mieszczański z końca XIX wieku. Wiele istotnych wydarzeń i postaci historycznych przedstawiają dzieła sztuki. Należą do nich: portret Stanisława Małachowskiego Marcella Baciarelli’ego, obrazy Wojciecha Kossaka, m.in. „Żołnierz z koniem”, „Ułan i dziewczyna” czy „Huzar z koniem”, rysunki Leopolda Gottlieba, wykonane podczas jego służby w Legionach. Niezwykle cennym i rzadko prezentowanym jest cykl siedmiu rysunków Juliusza Kossaka o wyjątkowych walorach artystycznych i emocjonalnych do „Pieśni Legionów” – od 1927 roku polskiego hymnu narodowego.
Eksponaty i dokumenty na wystawie pochodzą ze zbiorów:, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Warszawy, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, PTTK Oddział im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu oraz Aliny Bień-Dudzińskiej.
Załączniki
plakat Droga do Niepodległej MAŁY.jpg
plakat Droga do Niepodległej MAŁY.jpg (36.09 KiB) Przeglądane 1259 razy

Powrót do Kultura i rozrywka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron