Ptaszarnia z ulicy Teatralnej - wystawa w Pałacu Schoena

PostNapisane: Wt, 16 maja 2017, 15:56
Ptaszarnia - miejsce, w którym ptaki w niezwykłym spektaklu ukazują całą swoją cudowność. Przepełniona wszystkimi dźwiękami zdobnego świata, staje się przestrzenią magiczną i oniryczną, miejscem lepszym, choć ulotnym, gdzie każdy ptasi aktor przyciąga uwagę, chcąc wnieść się w przestworza i zapomnieć o słabościach ograniczającego je świata. Już w starożytności stały się tytułowymi bohaterami komedii Arystofanesa i do dzisiaj często goszczą na deskach scenicznych.
Jubileusz Teatru Zagłębia stał się doskonałą okazją do przypomnienia dziejów tej jednej z najważniejszych w mieście i regionie instytucji kultury, która rozpoczęła działalność zanim Sosnowiec formalnie stał się miastem.
Wystawa prezentuje pamiątki związane z najstarszymi dziejami Teatru Zagłębia oraz ukazuje dorobek artystyczny instytucji. Wśród materiałów archiwalnych znajdują się m.in. afisze teatralne z początku XX wieku, fotografie z przedstawień oraz pisma i protokoły z podpisami poszczególnych dyrektorów z okresu międzywojennego. Liczne zdjęcia ze spektakli, programy teatralne, projekty kostiumów i scenografii oraz kostiumy z lat 1956-1990 są cennym świadectwem pracy wybitnych reżyserów, aktorów i scenografów sosnowieckiej sceny. Ekspozycja nawiązuje również do artystycznej działalności Tadeusza Kantora, zwracając uwagę na jego powiązania z Sosnowcem poprzez koligacje rodzinne - był synem znanego regionalisty Mariana Kantora-Mirskiego. Jedna z części wystawy ukazuje fotografie autorstwa Macieja Stobierskiego i Jerzego Chrapki, będące świadectwem ostatnich pięciu lat działalności teatru. Odwołuje się także do ważniejszych realizacji scenicznych, za które zespół zdobył w ostatnich latach liczne nagrody - spektakli w reżyserii Remigiusza Brzyka: „Korzeniec” oraz „Koń, kobieta i kanarek” na podstawie tekstu Tomasza Śpiewaka. Wystawa jest czynna od 18 maja do 13 sierpnia.

Powrót do Kultura i rozrywka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość