Subregion Zagłębia Dąbrowskiego

Avatar użytkownika
Posty: 1206
Dołączył(a): Śr, 11 marca 2009, 19:42
PostNapisane: Pn, 26 marca 2012, 13:57
Zagłębie chce być oddzielnym subregionem

Władze kilku zagłębiowskich gmin wraz z Jaworznem chcą powalczyć o duże pieniądze z Unii Europejskiej. Pomóc ma im w tym stworzenie Subregionu Zagłębiowskiego, czyli obszaru, do którego będą spływać dużo większe unijne fundusze.

Jak wygląda na mapie ten subregion? To po prostu teren 32. Okręgu Wyborczego do Sejmu RP, czyli Sosnowiec, Zawiercie, Będzin, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno.

- W najbliższym czasie wystąpimy do władz poszczególnych miast z prośbą o spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać o pomyśle utworzenia subregionu. W jego skład wejdą gminy z Zagłębia i Jaworzno - mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Uważamy, że skoro swój subregion ma Bielsko-Biała czy Częstochowa, to czemu my mamy go nie mieć. Powstanie takiego subregionu pozwoli nam na większy wpływ na podział środków dla Zagłębia i Jaworzna - dodaje.

Gminy nie chcą mówić, że czują się pokrzywdzone przy podziale unijnych środków, ale... budowa Drogowej Trasy Średnicowej czy autostrady A4 - to wszystko dzieje się obok nich.

Żywo zainteresowany utworzeniem takiego subregionu jest powiat zawierciański. Według jego władz, to, co dostali do tej pory, to zaledwie niewielka część z puli przyznawanej Centralnemu Subregionowi Województwa Śląskiego.

- W dotychczasowym podziale unijnych środków, Zagłębie Dąbrowskie nie należy do obszarów potencjalnie uprzywilejowanych pod względem finansowego wsparcia. Nie dlatego, że osiągnęło już wysoki poziom rozwoju, lecz z powodu mocnego i wpływowego sąsiedztwa - mówi Rafał Krupa, starosta zawierciański. - Jako odrębny obszar moglibyśmy w ściślejszym, bardziej rozumiejącym się kręgu decydować o rozdysponowaniu przyznanej nam puli i z większym zadowoleniem mieszkańców inwestować unijne pieniądze - dodaje starosta.

Podobnego zdania jest Adam Lazar, wicestarosta powiatu będzińskiego.

- Podchodzimy do tego pomysłu bardzo entuzjastycznie i jesteśmy za utworzeniem takiego subregionu - mówi. - Jako korzyść wskazujemy możliwość pozyskania większych środków unijnych i rozsądne ich rozdysponowanie. Mogę powiedzieć, że byłem kiedyś świadkiem rozdzielania tych funduszy i pozostawiło to we mnie ogromny niesmak - dodaje Lazar.

Chęć powołania nowego subregionu przejawiają także w Dąbrowie Górniczej i Jaworznie.

- Jeżeli utworzenie subregionu pozwoli zwiększyć środki unijne, które pozyskujemy, to ma to sens. Naszemu miastu jest blisko do każdego, kto ma dobre pomysły - dodaje prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Źrodło: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Co sądzicie o tym pomyśle?
Mi się Bardzo podoba, szkoda że nie myślą o podłączeniu Czeladzi
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): Pn, 6 października 2008, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pn, 26 marca 2012, 14:19
ale Czeladź przecież jest w tym samym okręgu!
mnie tez się podoba
nie było czasem parę lat temu wałkowane NUTS3? czy to nie jest to samo?

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pn, 26 marca 2012, 14:27
Było i się na gadaniu i jednej publikacji wydanej przez ARL skończyło :(

Tu się tylko debatuje i projekty wirtualne produkuje zamiast realnego działania jak to się dzieje gdzie indziej. Mam już doświadczenie z powołaniem Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej o której tez już jest mowa od paru lat, gdzie czarno na białym były wyliczone oszczędności w składakach płaconych do SOT itd. Dlatego jestem pesymistą, choć oczywiście wolałbym się mylić ;)

Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 12 kwietnia 2011, 10:39
PostNapisane: Wt, 27 marca 2012, 15:52
Dziwię się, że pod tekstem w Dzienniku Zachodnim jest bardzo dużo komentarzy i, o ile są merytoryczne, to w większości popierają ideę, a tutaj komentarzy jak na lekarstwo. A może to rzeczywiście temat zastępczy?

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 28 marca 2012, 13:06
Marcin Twarog napisał(a):Dziwię się, że pod tekstem w Dzienniku Zachodnim jest bardzo dużo komentarzy i, o ile są merytoryczne, to w większości popierają ideę, a tutaj komentarzy jak na lekarstwo. A może to rzeczywiście temat zastępczy?Bo i o czym tu dyskutować? Idea jak najbardziej słuszna i godna poparcia. My sami od lat mówimy i nawołujemy do integracji, do konsolidacji Zagłębia, także w kontekście współpracy ze śląską częścią województwa. Zintegrowani jesteśmy silniejsi, jesteśmy partnerem a teraz to co najwyżej petentem przed śląskim biurkiem z którego czasem coś przypadkiem spadnie.

Tyle tylko że to jest "odgrzewany kotlet" sprzed lat:
http://www.sosnowiec.pl/_upload/StrategiaZRZD.pdf

Z tamtej inicjatywy pozostał przynajmniej ładny album (format A4, papier kredowy, świetne zdjęcia) wydany przez ARL który można było zakupić za 35 zł. Może jeszcze można go kupić w siedzibie ARL ?

Jak się to teraz skończy? Pewnie podobnie i pewnie nawet tym razem żadne wydawnictwo na pamiątkę nie zostanie.
Mówi się o wielkim i ważnym projekcie a banalnej rzeczy obiecywanej od dawna nie potrafi się wykonać - baneru na gierkówce "Witamy w Zagłębiu" który tanio i efektywnie promowałby region i skutecznie informował że w ogóle taki region istnieje.
Załączniki
Zagłębie Dąbrowskie regionem Unii Europejskiej.jpg
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): Pn, 6 października 2008, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 28 marca 2012, 15:32
no właśnie!
ten baner nad gierkówką to może szalenie skuteczny załatwi?
w końcu...
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): N, 28 września 2008, 15:47
Lokalizacja: Czeladź- Piaski
PostNapisane: Cz, 12 lipca 2012, 21:42
a jednak coś się dzieje w sprawie (podobno)
Zagłębie chce się oderwać od Katowic
Witold Gałązka 04.07.2012 , aktualizacja: 04.07.2012 11:16

Chodzi o bardzo, bardzo duże pieniądze. I nadzieję, że bez Katowic łatwiej będzie po nie sięgnąć.

Podpisy 22 prezydentów, burmistrzów, starostów i wójtów zbierano w tajemnicy, żeby nikt nie utrącił pomysłu. Z entuzjazmem zgodzili się wszyscy prócz Wojkowic (wahają się) po zagłębiowskiej stronie Brynicy, od granic z Małopolską po Zawiercie, Irządze i Szczekociny. Gdy kilka lat temu radni sejmiku dzielili województwo na cztery subregiony, do których wpompowano już ponad 1,7 mld zł pomocy UE z Regionalnego Programu Operacyjnego, planowano, że Zagłębie tworzyć będzie subregion wschód. Subregion południowy miał powstać wokół Bielska-Białej, północny - Częstochowy, zaś w skład centralnego miały wejść miasta górnośląskie.

Zagłębiacy czują się pokrzywdzeni

W praktyce wyszło nieco inaczej, bo wokół Rybnika powstał subregion zachodni, a Zagłębie przyklejono do subregionu centralnego. - W efekcie obszar zamieszkały przez ponad 700 tys. ludzi, tyle samo lub więcej co wokół Bielska-Białej lub Częstochowy, nie może samodzielnie korzystać z unijnych pieniędzy, które płyną poza konkursem i tzw. projektami kluczowymi - żali się Michał Mercik z UM w Sosnowcu. Zagłębiacy czują się pokrzywdzeni, bo choć stanowią około 16 proc. populacji całego województwa, trafia do nich tylko mniej więcej 7 proc. dotacji. Wierzą, że gdy będą mieli własny subregion, będzie z tym lepiej.

Czy słusznie? Beata Goleśna z wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim zapewnia, że o przyznaniu pieniędzy wcale nie decyduje klucz terytorialny, ale jakość projektów. Tomasz Ficoń z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej potwierdza: - Nie ma dobrego wujka, który rozdaje kasę! Żeby ją dostać, najpierw musieliśmy zbudować profesjonalne zespoły i ciężko się napracować - mówi.

Nie chcemy nikogo w antagonizować

Plany powstania subregionu zagłębiowskiego nie podobają się po śląskiej stronie brzegu Brynicy. - To absurd. Oddzielą się, a za chwilę podniosą lament, że ktoś ich separuje od aglomeracji - komentują samorządowcy z Katowic, ale oficjalnie wypowiadają się bardziej dyplomatycznie. - Ważne, by podział pieniędzy nadal był sprawiedliwy. A najważniejsze to przygotowywać projekty dostosowane do realnych możliwości samorządów - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik prezydenta Katowic.

- Absolutnie nie chcemy nikogo w województwie antagonizować - zastrzega Rafał Łysy, rzecznik prezydenta Sosnowca. - Nasza deklaracja maksymalnej współpracy z Katowicami i metropolią nie zmieni się na jotę! Jednak mamy swoje priorytety, na przykład wyższe niż w reszcie regionu bezrobocie. Marzy się nam budowa bezpłatnego węzła na autostradzie w Jaworznie, modernizacja trasy DK 94 do Krakowa, dokończenie średnicówki, nowoczesna turystyka na Jurze - mówi Łysy.

W najbliższych dniach wniosek o subregion wschodni trafi do rąk marszałka województwa śląskiego. Sosnowiec żyje nadzieją, że Adam Matusiewicz będzie pomysłowi przychylny. Jego rzeczniczka Aleksandra Marzyńska potwierdza: - Zagłębiowsko-jurajska inicjatywa bardzo się marszałkowi podoba!

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... towic.html
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): Pn, 6 października 2008, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 13 lipca 2012, 08:05
niestety nie wierzę, w powodzenie :(
sralesianie zwycięzą :(

Powrót do Samorząd i społeczeństwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości