Przykłady pozytywnych postaw obywatelskich

Avatar użytkownika
Administrator
Posty: 5899
Dołączył(a): Wt, 3 czerwca 2008, 22:42
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 10 lutego 2010, 14:04
http://wiadomosci.onet.pl/2682,2126505, ... kalne.html

Sceny jak z filmu, krwawe zajście w "biały dzień"
Do krwawej rozprawy doszło krótko po godz. 10 na przystanku tramwajowym przy CH Fort Wola. – Mężczyzna w średnim wieku został pchnięty nożem – relacjonuje reporter TVN Warszawa. Policja zatrzymała już sprawcę. Trwają natomiast poszukiwania drugiej osoby, która brała udział w krwawej bójce - podała TVN Warszawa.
Więcej informacji z Warszawy na tvnwarszawa.pl

Z relacji Lecha Marcinczaka wynika, że bójkę rozpoczął mężczyzna, który rzucił koszem na śmieci w okno tramwaju. - Z pojazdu wybiegł wtedy 40-letni mężczyzna i rzucił się na napastnika - opowiada reporter TVN Warszawa. Zaczęła się szarpanina. Wtedy do akcji włączył się kolega chuligana. Wyciągnął nóż i pchnął pasażera tramwaju nożem.

- Wygląda na to, że został pchnięty w klatkę piersiową, niedaleko serca i jest ciężko ranny - opowiada Marcinczak, który był przy tym, jak ratownicy przeprowadzali reanimację. Mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Policja ustala przebieg zdarzeń

Informacje reportera TVN Warszawa potwierdziła policja. - Są to wstępne ustalenia - podkreśliła jednak Dorota Tietz z biura prasowego stołecznej policji.

Jeden z napastników został już zatrzymany. - Mamy sprawcę, który pchnął mężczyznę nożem. Trwają poszukiwania drugiej osoby, która brała udział w bójce - informuje Tietz.

Miejsca zdarzenia zabezpieczyła policja. Na miejscu jest także karetka pogotowia oraz straż miejska. W związku z prowadzoną akcja wstrzymano ruch tramwajów. Także kierowcy musieli się liczyć z utrudnieniami - informuje TVN Warszawa.


Na RMF słyszałem, że to był policjant po cywilu, który zareagował na akt wandalizmu...
... i informacja sprzed chwili... że niestety zmarł w wyniku obrażeń...

Szkoda takich odważnych ludzi, którzy w przeciwieństwie do 90% osób nie mają w czterech literach swojego otoczenia :(

Posty: 1379
Dołączył(a): Cz, 14 sierpnia 2008, 22:31
Lokalizacja: Sosnowiec - Zagórze Pekin
PostNapisane: Śr, 10 lutego 2010, 21:03
no raczej ten news nowych bohaterów nie wykreuje :( niestety zrobi na odwrót
Obrazek
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: So, 3 kwietnia 2010, 13:33
Inicjatywa obywatelska: sukces tkwi w szczegółach

Traktat z Lizbony pozwala mieszkańcom Unii Europejskiej bezpośrednio współtworzyć unijne prawo. Trzeba tylko zebrać milion podpisów. Inicjatywa obywatelska działa w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. W środę posłowie będą zastanawiać się, jak w praktyce powinien być realizowany zapis traktatu. Jednym z najważniejszych pytań pozostaje minimalna liczba krajów, z których pochodzą obywatele składający projekt.

Tuż przed debata szef komisji konstytucyjnej Parlamentu, włoski poseł Carlo Casini powiedział nam, iż: "inicjatywa obywatelska ma wielką wartość symboliczną. Wskazuje na istnienie narodu europejskiego, który jest czymś więcej niż sumą obywateli wszystkich krajów".
Artykuł 11.4 Traktatu Lizbońskiego

* Obywatele Unii w liczbie nie mniejszej niż milion, mający obywatelstwo znacznej liczby Państw Członkowskich, mogą podjąć inicjatywę zwrócenia się do Komisji Europejskiej o przedłożenie, w ramach jej uprawnień, odpowiedniego wniosku w sprawach, w odniesieniu do których, zdaniem obywateli, stosowanie Traktatów wymaga aktu prawnego Unii.

Zanim wpłyną pierwsze wnioski, Unia Europejska musi określić zasady, które nie zostały szczegółowo opisane w traktacie z Lizbony. Poseł Casini wyjaśnia, iż "nowy instrument, musi gwarantować ważność poszczególnych podpisów a jednocześnie zapewnić łatwy dostęp".

Posłowie określili już minimalną liczbę państw, które powinny być reprezentowane. W rezolucji przyjętej w maju 2010 znalazł się zapis mówiący o jednej czwartej liczby wszystkich państw członkowskich - w tej chwili oznaczałoby to 7 krajów. Komisja Europejska przedstawi swoją propozycję w środę, 25 marca. Jeśli nie będzie zbieżna z zaleceniami Parlamentu, potrzebny będzie kompromis.

Kontrowersje budzi również pomysł, by podpisy można było składać przez internet. Odpowiedzi wymaga też kwestia ostatecznej weryfikacji sygnatur, gdy obywatelski projekt zostanie złożony.

Przewiduje się, że z inicjatywy obywatelskiej będzie można skorzystać już w przyszłym roku, gdy Parlamentu Europejski i rządy krajów Unii uzgodnią wszystkie szczegóły jej funkcjonowania.


Nie mam jeszcze pomysłu na inicjatywę ale podpisy lepiej już zacznę zbierać ;)

http://www.europarl.europa.eu/news/publ ... ult_pl.htm
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Wt, 25 września 2012, 09:36
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 4594

w sprawie funkcjonowania Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu

Szanowny Panie Marszałku! W związku z wystąpieniem Pana Marszałka z dnia 14 maja 2012 r., nr SPS-023-4594/12, przy którym została przekazana interpelacja pana posła Jerzego Borkowskiego z dnia 9 maja 2012 r. w sprawie funkcjonowania Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Południe w Sosnowcu, uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Z uwagi na rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, minister sprawiedliwości nie sprawuje nadzoru nad organami prokuratury i w związku z tym nie jest kompetentny do zajmowania stanowiska w kwestiach należących do właściwości jednostek organizacyjnych prokuratury, w tym do oceny działań Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Południe w Sosnowcu w opisanej przez pana posła sprawie.

Od dnia 31 marca 2010 r. na mocy ustawy z dnia 9 października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 178, poz. 1375, z późn. zm.) nastąpił rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i od tego momentu wszelkie skargi obywateli nadesłane do ministerstwa na działania jednostek organizacyjnych prokuratury były przekazywane, według właściwości, do Prokuratury Generalnej w Warszawie z prośbą o stosowne rozpoznanie.

Nadmieniam także, iż w okresie od roku 2010 do chwili obecnej w Wydziale Skarg i Wniosków Biura Ministra odnotowano około 27 skarg obywateli na działania Prokuratur Rejonowych Sosnowiec-Północ i Sosnowiec-Południe.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że kopię przedmiotowego wystąpienia przekazano Prokuraturze Generalnej celem stosownego rozpatrzenia - kopia pisma w załączeniu*).

Z wyrazami szacunku

Sekretarz stanu

Stanisław Chmielewski

Warszawa, dnia 23 maja 2012 r.


:arrow: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Interp ... y=086C6F1C

Trudno ocenić czy pozytywnych ale na pewno nasze społeczeństwo w tym zakresie jest bardzo aktywne
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

Powrót do Samorząd i społeczeństwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron