Wybory parlamentarne 2015

PostNapisane: Pn, 19 października 2015, 13:40
Chyba ktoś w FdZD otumaniał z hasłem poparcia w wyborach Piotra Hałasika. Do tej pory wspomagałem działania FdZD, które wspierało raczej prawicowych kandydatów do władzy. Namawianie do głosowania na Hałasika jest moim zdaniem totalnym nieporozumieniem. Czy nikt już w stowarzyszeniu nie pamięta jak ten człowiek był w SLD? Ile afer się za nim ciągnie? Czy nikt nie pamięta jak niedawno był np. prezesem PZHL? Ile długów wówczas narobił? Może ktoś sięgnie pamięcią do czasów jak obiecywał w Sosnowcu kilkunastotysięczne lodowisko i inwestora z Rosji o imieniu Wołodia i czym się to skończyło ? Czy naprawdę nie jesteście w stanie prześwietlić przeszłości tego kandydata i jego intencji?
PostNapisane: Wt, 17 listopada 2015, 17:02
Piotr, to wyborcy ocenili czy udział kogoś w wyborach był nieporozumieniem czy też nie.

PostNapisane: Cz, 19 listopada 2015, 22:22
Są różne formy "otłumanienia" lub chorych ambicji, bo dla mnie na przykład jedną z nich jest pomysł związany z budową w Sosnowcu kompleksu składającego się ze stadionu, lodowiska i hali sportowej. No chyba że jest to po prostu gra polityczna? Jeszcze nie mamy danych o kosztach, o ewentualnym poziomie wsparcia. Nawet nie wiemy czy takie wsparcie zostanie w ogóle uzyskane, ale już wiemy, że chcemy budować ten kompleks.

Aktualnie mamy w Sosnowcu kilka podobnych obiektów, w tym:
- Stadion piłkarski przy Kresowej (o boiskach nie wspominam, jak chociażby obiekt Czarnych przy Al. Mireckiego),
- Hale sportowe (Milowice, Zagórze, Żeromskiego),
- Lodowisko (Sielec).
Budowa kompleksu sportowego to przecież nie tylko sam wydatek na jego powstanie (mówi się o kwotach rzędu 150 - 200 mln PLN), ale to również coroczne wydatki na utrzymanie tych obiektów (szacuję je na kilka milionów PLN). Przy tej okazji ciśnie się na usta następne pytanie, co z wydatkami na wspomniane wyżej już istniejące obiekty (niejako będą one zdublowane)? Czy zostaną one zburzone?

Sosnowiec jako jedno z najbiedniejszych miast w Polsce (przychody miasta przeliczone na mieszkańca) po prostu nie stać na takie inwestycje. Gliwice jako miasto mające prawie dwukrotnie wyższy budżet na mieszkańca, przy niższej liczbie mieszkańców, są jedynym sponsorem klubu piłkarskiego Piast Gliwice. Czy Sosnowiec stać na bycie jedynym sponsorem klubu piłkarskiego (chcącego grać w Ekstraklasie)? Ja pamiętam czasy jak wtedy jeszcze GKS Zagłębie Sosnowiec grało w 1 lidze (odpowiednik dzisiejszej ekstraklasy) i prawie 100 % piłkarzy pierwszej drużyny to byli zawodnicy nie będący wychowankami.
Osobiście uważam, że Zagłębie jako klub finansowany w 100 % przez miasto powinno grać max. w 1 lidze (jak największą liczbą wychowanków). Jeśli ci wychowankowie awansują do Ekstraklasy, to czemu nie, ale nie kupowanymi piłkarzami.
Roczne dodatkowe wydatki na budowę, obsługę finansowania, funkcjonowanie tego kompleksu oraz na utrzymanie drużyny piłkarskiej na poziomie Ekstraklasy to kwoty conajmniej kilkunastu milionów.

Sosnowiec na zbudowanie bazy gospodarczej, na poprawę sytuacji mieszkańców oraz na wykorzystanie środków UE ma jeszcze tylko 5 lat i w moim odczuciu wybrano igrzyska. Niestety w tej sytuacji cel Ekstraklasa może się okazać dla rządzących strzałem w kolano, bo gdy tylko Zagłębie Sosnowiec będzie miało problemy z utrzymaniem, to z dużym prawdopodobieństwem odbije się to negatywnie na wynikach przyszłych wyborów samorządowych.

No cóż, można mieć różne pomysły i wizje rozwoju Sosnowca, ale ja już podjąłem decyzję, że wraz z wbiciem pierwszej łopaty pod budowę tego kompleksu opuszczam Sosnowiec.

PostNapisane: So, 6 stycznia 2018, 18:30
Informacje które dotarły do mnie w mijającym tygodniu są szokujące - w roku 2018 liczba mieszkańców Sosnowca może spaść poniżej 190.000. O ile w 2015 roku było nas 207.382, tak jeśli w 2018 roku będzie nas poniżej 190.000 to jest to katastrofa i warto sobie zadać pytanie dlaczego tak się stało. Szczególnie przełom lat 2016/2017 jest bardzo zastanawiający, bo wg. oficjalnych statystyk jeszcze w 2016 roku Sosnowiec liczył ponad 205.000 mieszkańców, a rok później już 12.000 mniej.
Czyżby ludzie zaczęli wyjeżdżać z Sosnowca w związku ze zbliżającą się datą rozpoczęcia budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego ... 8-)
A tak na poważnie, to biorąc pod uwagę fakt, że rzeczywiste koszty budowy tego kompleksu sportowego wyniosą co najmniej 300 mln PLN (uwzględniając całą infrastrukturę drogową, parkingi, oświetlenie, instalacje wod-kan, itp), to przy takim rozwoju sytuacji demograficznej Sosnowca warto szukać planu B (ZPS nie jest inwestycją priorytetową miasta Sosnowca i może, a nawet powinna zostać rozłożona na zdecydowanie dłuższy okres czasu).
http://sosnowiec.online/ostatnia-prosta/
Załączniki
Sosnowiec.jpg
Demografia Sosnowca

Powrót do Samorząd i społeczeństwo