Obiekty geoturystyczne w Zagłębiu Dąbrowskim

PostNapisane: So, 15 listopada 2008, 14:15
Witam
Postanowiłem napisać pracę inżynierską o moim regionie. W związku z tym poszukuję wszelkich informacji na temat obiektów geoturystycznych: odsłonięć, kamieniołomów, wywierzysk, źródeł, zapdalisk, punktów widokowych-wzniesień etc.
Jako, że teren jest duży chcę skupić się na pd.-zach. części (główne miasta Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Czeladź).
Możliwe, ze obiekty takie znajdują się w środku osiedla lub na obrzeżach, najciemniej pod latarnią ;)
Bardzo proszę o wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Przemek

PostNapisane: So, 15 listopada 2008, 23:44
Nie wiem czy są tu spece od takiej tematyki.
Na tej stronce:
http://www.klimontow-sosnowiec.prv.pl/
jest forum na którym się wypowiadają fani górnictwa w Zagłębiu i nie tylko. Chyba nawet są: były górnik, geolog, jakiś speleolog. Dawno tam nie zaglądałem ale nic innego mi na myśl nie przychodzi.
Obrazek

PostNapisane: N, 16 listopada 2008, 01:56
Przemek, czy to razem z Tobą oglądaliśmy skałki na ostatniej wycieczce po Zagórskim Lesie ? :)
PostNapisane: N, 16 listopada 2008, 08:45
niestety nic sensownego nie dopowiem (ale poszukam)
ale chcę powiedzieć, że bardzo podoba mi się pomysł

PostNapisane: N, 16 listopada 2008, 10:36
Dziękuję za odpowiedzi i czekam na więcej.
Stronka Klimontowa nie chce mi się wczytać, ale będę próbował.
Panie Darku, tak, ze mną ;)
Wojciech Pudlo napisał(a):niestety nic sensownego nie dopowiem (ale poszukam)
ale chcę powiedzieć, że bardzo podoba mi się pomysł

Dziękuję. W Będzinie poza samą Górą Zamkową, jest fajne odsłonięcie u podnóży. Dorotka też się do mnie uśmiecha być może jako punkt widokowy;)
Oczywiście wszelkie mniejsze formy są wskazane, nawet potrzebne, ale nie mogę na żadne trafić...

PostNapisane: N, 16 listopada 2008, 14:04
Przed chwilką wszedłem z linka, który podałem i stronka mi działa to nie wiem.
Obrazek
PostNapisane: N, 16 listopada 2008, 14:16
Przemysław Serafin napisał(a):Oczywiście wszelkie mniejsze formy są wskazane, nawet potrzebne, ale nie mogę na żadne trafić...

Za Dorotką jest takie dziwne miejsce - kiedyś tam był chyba kamieniołom - na mapach zaznaczony tylko punkt, ale nienazwany - przez tubylców nazywany chyba "Kamionką"

No i jest jeszcze drugie ciekawe miejsce - między Strzyżowicami a Rogoźnikiem - teren o dziwnym ukształtowaniu sugerującym, że były tam kiedyś coś jakby starożytne/średniowieczne piece hutnicze - takie doły jeden przy drugim o regularnych kształtach - to miejsce jest nawet widoczne z google maps (ale nie wiem jak zdalnie pokazać) - ciekawe czy archeolodzy wiedzą coś na temat tego miejsca - ktoś mi mówił, że nie mają pochodzenia współczesnego - ale też nie był w 100 procentach pewnien

PostNapisane: N, 16 listopada 2008, 14:47
Wojciech Pudlo napisał(a):
Za Dorotką jest takie dziwne miejsce - kiedyś tam był chyba kamieniołom - na mapach zaznaczony tylko punkt, ale nienazwany - przez tubylców nazywany chyba "Kamionką"

No i jest jeszcze drugie ciekawe miejsce - między Strzyżowicami a Rogoźnikiem - teren o dziwnym ukształtowaniu sugerującym, że były tam kiedyś coś jakby starożytne/średniowieczne piece hutnicze - takie doły jeden przy drugim o regularnych kształtach

Dzięki. Z pewnością pojadę to zobaczyć jak tylko bedę miał chwilkę.
PostNapisane: Pn, 17 listopada 2008, 00:26
Przemysław Serafin napisał(a):Dzięki. Z pewnością pojadę to zobaczyć jak tylko bedę miał chwilkę.

co do drugiej lokalizacji - nie trzeba wyjeżdżać, bo się okazało, że mam w domu parę przypadkowych ujęć z tego miejsca
do obejrzenia tu:
http://pl.youtube.com/watch?v=sH6eys7o2Bk
PostNapisane: Pn, 17 listopada 2008, 09:52
Kamionka między cmentarzem na Andersa a osiedlem Kukułek; ruiny wapiennika, odsłonięcia wapienia (powyżej cmentarza) no i punk widokowy zarazem - najłatwiej dotrzeć przechodząc przez cmentarz ku bramie północnej.
'Coś' na Środuli za barem na skrzyżowaniu Wita Stwosza i Norwida (podejżewam że w tych 'dziurach' wydobywano wapień który transportowano kolejką linową do bocznicy na Konstantynowie).
Pozostałości biedaszybów (spore wgłębienia) w lesie na Wągródce.
Ostania okazja do obcykania skarp po kopalni piasku 'Maczki-Bór' - zasypią wkrótce całkiem syfem :/
Wywierzysko na szlaku z Okradzionowa do Sławkowa (tuż przy brzegu Białej Przemszy).
Resztki wapieni w byłej kamionce (?) na Lenartowicza - idąc od Mecu po lewej zaraz za skrzyzowaniem z Paderewskiego.
Następna strona

Powrót do Turystyka i rekreacja