Egzotarium w Sosnowcu


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 21 kwietnia 2010, 20:41
Egzotarium w Sosnowcu

ul. Piłsudskiego 116, 41-200 Sosnowiec
Tel. (032) 299-64-45
Czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków
w godz. 10.00-18.00 (miesiące letnie) oraz 10.00-17.00 (miesiące zimowe)

http://www.egzotarium.ovh.org/news.php
[b]Ceny biletów wstępu:
normalny - 3 zł, ulgowy - 2 zł.
Dzieci do 3 lat - wstęp bezpłatny[/b]

Obiekt Egzotarium zlokalizowany jest na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego, po wschodniej stronie ul. Kresowej. Usytuowany jest wśród drzew przy głównej alejce prowadzącej od ul. Piłsudskiego w Sosnowcu w kierunku rzeki Brynicy. Teren jest wydzielony i ogrodzony, z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki.

Od 1935 roku w Sosnowcu istniały ogrody miejskie i ogrodnictwo botaniczne z pięknymi okazami roślin egzotycznych. Uległy one zniszczeniu w okresie okupacji. W 1954 roku rozpoczęto w tym rejonie budowę Palmiarni i Akwarium dla miasta Sosnowca. Budowę zakończono w 1956 roku i przekazano do użytku jako placówkę dydaktyczną.

Obecnie część botaniczna Egzotarium obejmuje ponad 80 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne.

Stała ekspozycja zwierząt w Egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych, obejmująca około 40 gatunków. Najbardziej atrakcyjna jest tu kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy oraz 6 gatunków żółwi. Kolekcja ptaków jest niewielka i obejmuje kilkanaście gatunków głównie papug.

Oprócz wymienionych grup zwierząt w Egzotarium są również ssaki, takie jak np.: małpa kapucynka, koczkodan zielony oraz gryzonie: chomik syberyjski, świnki morskie, króliki miniaturki, myszoskoczki, wiewiórki, pieski preriowe, tchórzofretki, szynszyle. W Egzotarium brak jest pomieszczeń, które można by zaadaptować do eksponowania dużych ssaków w formie żywych eksponatów. Grupę oceanicznych stawonogów (kraby, langusty) szkarłupni (jeżowce, rozgwiazdy), niektórych ryb oceanicznych (ryba młot, ryba piła i inne), a także koralowców (fragmenty szkieletów korali z raf koralowych) wyeksponowano w szklanych gablotach w postaci preparatów.

Pomimo, że brak w Egzotarium szeregu przedstawicieli z innych większych grup systematycznych zwierząt, liczba eksponowanych zwierząt jest na tyle znaczna i zróżnicowana pod względem systematycznym, że umożliwia zwłaszcza dzieciom i młodzieży szkolnej poznanie wielu interesujących gatunków, ukazujących różnorodność form zwierząt na świecie.

Egzotarium odwiedza rocznie około 25 tys. osób.

źródło:www.sosnowiec.pl
Załączniki
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG
06.JPG
07.JPG
08.JPG
Foto: Dariusz Jurek

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Śr, 21 kwietnia 2010, 20:47
Sosnowieckie Egzotarium potrzebuje pomocy

http://storczykiwiki.forumotion.com/sto ... 3.htm#3809

Egzotarium potrzebuje solidnego remontu, bo od 50 lat wykonywane są tylko bieżące i najbardziej potrzebne naprawy. - To za mało, żeby nasze egzotarium dorównało podobnym obiektom w kraju - mówi Krzysztof Całka, kierownik placówki.

Niedawno lifting przeszła część zoologiczna. Zwierzęta mają większe klatki, tak jak nakazują unijne przepisy. Gorzej jest w części botanicznej. Rośliny nie są objęte tak gorliwą opieką unijnych przepisów jak ptaki, małpy i węże. - Newralgicznym punktem jest palmiarnia. Kilkudziesięcioletnie palmy już się w niej nie mieszczą. Dotykają szklanego sufitu, przez co zimą marzną, a latem są przypalane przez słońce. Kilka już z tego powodu uschło. Jedna jest w stanie agonalnym - mówi Całka.
Remont planowany jest już od kilku lat. Został wpisany do budżetu na 2010 rok, ale potem wykreślony. - Dochody miasta spadły, musimy naprawiać szkody po ostrej zimie, na dodatek mamy inwestycje priorytetowe, na które pozyskaliśmy pieniądze unijne. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że egzotarium cieszy się popularnością i wymaga remontu, ale plany trzeba było zweryfikować. Na wszystko nam nie wystarczy -mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Takie wyjaśnienia nie zadowalają bywalców egzotarium.


Sosnowieckie Koło Miłośników Orchidei od sześciu lat organizuje tu wystawy storczyków. W zeszłym roku ekspozycję obejrzało 5 tys. osób. Odwiedzający ledwo się zmieścili, bo pomieszczenia są za ciasne dla zwiedzających. - Chodniczki są wąskie. Nie ma kawiarenki, w której można by odpocząć, ani sklepiku, w którym można by kupić pamiątkę. Chcielibyśmy przyjmować gości w godnych warunkach. Po rozbudowie moglibyśmy organizować o wiele więcej imprez - mówi Beata Biała z koła.

Dlatego miłośnicy orchidei postanowili zaapelować do urzędników, żeby ci nie chowali planów remontu egzotarium do szuflady. Sugerują, że brakujących pieniędzy można poszukać w UE.

Członkowie koła będą zbierać podpisy pod petycją do władz miasta podczas kolejnej wystawy storczyków w sosnowieckim egzotarium, która potrwa od 23 do 25 kwietnia (codziennie w godz. 10-18). Liczą na to, że kilka tysięcy podpisów skłoni urzędników do bardziej dynamicznych działań.
Załączniki
10.JPG
09.JPG

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 23 kwietnia 2010, 22:11
Wystawa storczyków - 23-25 kwietnia

Podczas wystawy warto także podpisać petycję nawołującą do bardzo potrzebnej rozbudowy egzotarium.
Miejmy nadzieję że zebrane podpisy skłonią sosnowieckich urzędników i radnych do realizacji rozbudowy tego obiektu
gdyż jest to i potrzebne i realne w odróżnieniu od wirtualnych geoparków czy innych kosmodromów ;)
Załączniki
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pn, 4 kwietnia 2011, 16:31
Egzotarium w Sosnowcu to fajnemiejsce ale jak mu się bliżej przyjrzeć to swoja wielkością i siermiężnością prezentuje nawet nie późnego Gierka a raczej późnego Gomułkę ;) :evil: Za to mamy inne priorytety ;)

A oto jak sobie z tego typu obiektami radzą za miedzą, jak na nie chuchają, rozwijają i promują jako wielkie atrakcje turystyczne:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... _woda.html

Palmiarnia w Gliwicach wypełni się wodą

Jesienią przyszłego roku w gliwickiej palmiarni zostaną otwarte dwa nowe pawilony, których atrakcją będą ogromne akwaria, wielkością ustępujące jedynie zbiornikom w Akwarium Gdyńskim.

- Większość ludzi pamięta, że kiedyś w palmiarni były akwaria, i dopytuje, kiedy znów wrócą tu ryby - Iwona Kokowicz z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych przypomina, że plany rozbudowy skrywających egzotykę szklarni nie są nowe. Świadczą o tym konstrukcje dwóch niedokończonych pawilonów.

Ich budowa rozpoczęła się jeszcze pod koniec lat 80. W pierwszym miały się mieścić rośliny wodno-błotne, w drugim właśnie akwaria. Teraz konstrukcje zostaną wykorzystane do nowej inwestycji. - Prace rozpoczną się już w kwietniu od wyburzenia betonowych elementów, które nie pasują do nowej koncepcji zagospodarowania pawilonów - wyjaśnia Kokowicz. Dodaje, że budowa pawilonów, którą zlecono Gliwickiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Przemysłowego, będzie kosztowała ponad 3,6 mln zł. Dzięki inwestycji powierzchnia palmiarni zwiększy się o dodatkowe 500 m kw. (obecna powierzchnia to 2 tys. m).

Marek Bytnar, kierownik gliwickiej palmiarni, przypomina, że projekt z lat 80. zakładał stworzenie kilkudziesięciu małych zbiorników. - Teraz będzie inaczej. Zbudujemy cztery ogromne zbiorniki, które będą próbą jak najwierniejszego odtworzenia środowisk rzecznych Amazonki, a także rzeki Azji Południowo-Wschodniej, afrykańskiego jeziora Tanganika i typowej polskiej rzeki. W każdym z nich będą charakterystyczne dla danego biotopu struktura dna, rośliny i zwierzęta - wylicza Bytnar.

Kierownik palmiarni wyjaśnia, że największe będzie akwarium z Amazonii. Zbiornik będzie miał prawie 60 m sześc., a zwiedzający będą mieli toń wody również nad głowami, poruszając się w czymś na kształt półtunelu. Tutaj też będą pływały arapaimy, największe ze sprowadzonych ryb, których długość dochodzi do 3 m, co sprawia, że są też jednymi z największych na świecie ryb słodkowodnych.

Trzy kolejne akwaria, usytuowane w drugim pawilonie, będą mniejsze. Oprócz akwariów dodatkową funkcję edukacyjną będą pełniły monitory LCD, na których będzie można znaleźć szczegółowe informacje o poszczególnych środowiskach rzecznych i zamieszkujących je gatunkach. - W zbiornikach umieścimy też kamery. Dzięki temu na ekranach odwiedzający będą mogli zajrzeć w miejsca niedostępne, nie zakłócając w ten sposób spokoju rybom - mówi Bytnar.

Inwestycja potrwa do jesieni przyszłego roku. - To czas na wybudowanie pawilonów, przetestowanie zbiorników i sprowadzenie ryb. W listopadzie przyszłego roku chcemy udostępnić je zwiedzającym - mówi kierownik palmiarni. Dodaje, że gliwickie akwaria, które razem pomieszczą około 100 tys. litrów wody, będą drugim pod względem tego typu obiektem po Akwarium Gdyńskim.

Powrót do Turystyka i rekreacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron