Droga św. Jakuba

PostNapisane: N, 10 lutego 2013, 23:08
Pachnący farbą drukarską przewodnik „Droga św. Jakuba VIA REGIA: Małopolska zachodnia” trafia do dystrybucji. Licząca 112 stron publikacja opisuje liczący prawie 150 kilometrów odcinek dawnej Wysokiej Drogi z Krakowa przez Olkusz i Będzin do Piekar Śl. i poza informacjami krajoznawczymi, listą miejsc noclegowych, 9 mapami i opisem trasy zawiera także skróconą tabelę szlaku. Głównymi autorami tekstu przewodnika są Dariusz i Krzysztof Jurek z „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego”, a fragmenty opracowali też Olga Fendrych, ks. Artur Pytel i Emil Mendyk. Składem graficznym zajął się Radosław Szeszko, a całość wydało stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Publikacja ta uzupełnia listę wydanych w ostatnich latach itinerariów pątniczego szlaku wzdłuż polskiej części dawnej Drogi Królewskiej. Obecnie własnym przewodnikiem nie dysponuje tylko odcinek na Górnym Śląsku, między Piekarami Śl. a Ujazdem.

Przygotowanie i wydanie przewodnika możliwe było dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Małopolskiego oraz miast i gmin: Skała, Piekary Śl., Olkusz i Wielka Wieś.

http://www.camino.net.pl/nowy-przewodni ... #more-3375
PostNapisane: Pn, 11 lutego 2013, 08:26
Gratulacje Darku :)
Kiedy będzie można zakupić ten przewodnik? :)
Oraz kiedy i gdzie spotkanie autorskie? :)

PostNapisane: Pn, 11 lutego 2013, 09:31
Dzięki !

Spotkania zaplanowane są wstępnie w:
Krakowie, w Księgarni Hiszpańskiej
Olkuszu, Sławkowie, w Sosnowcu, może w CIM-ie ?
w Będzinie, może w bibliotece, może w karczmie rycerskiej na zamku? I tu i tu mam zaproszenie :)
I oczywiście w Sączowie, tradycyjnie w jakimś miesiącu 28 dnia ;)

Dystrybucją i sprzedażą będzie się zajmował wydawca, pewnie także przez internet ale na tych spotkaniach też ktoś od wydawcy ma być, pewnie z partią książek. Jak na razie i ja czekam na przesyłkę z egzemplarzem autorskim :)
PostNapisane: Pn, 11 lutego 2013, 20:11
Gratulacje Darku !!! :)

Inne regiony w Polsce też dość mocno interesują się tym szlakiem, info z dzisiaj:

:arrow: http://wpolityce.pl/depesze/46802-w-war ... -sw-jakuba

Jak pokazane jest na mapie powstają coraz to nowe odnogi(linie czerwone) szlaku św Jakuba, także w Polsce. Ale główny szlak(lina czarna) przebiega na szczęście przez Zagłębie :)
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

PostNapisane: Wt, 12 lutego 2013, 10:35
Dzięki ! Tak, mam wielką osobistą satysfakcję że udało się a trzeba było o to (o szlak, nie przewodnik) ostro walczyć od początku walczyć bo wcale tędy (u nas) nie miał przebiegać... Pamiętam, jak na pierwszym spotkaniu w Krakowie przywitali mnie i Ewę Wojtoń jako delegację ze Ślaska i od razu, na wejściu musiałem ich wyprostować i wyedukować ;) a potem ostro walczyć o przebieg szlaku przez Zagłębie !

A potem już dzięki kilku osobom i niewielkiej, aczkolwiek bardzo ważnej dotacji ze starostwa będzińskiego udało się nam ten szlak wyznakować, generalnie, poza powiatem bedzińskim za własne prywatne pieniądze, poświęcając swój własny prywatny czas. Gdy jestem na konferencjach z tym związanych lub czytam takie artykuły jak ten zalinkowany przez Artura to widzę jakie poparcie lokalnych władz mają te projekty, jak lokalne władze walczą aby choć odcinek NAJWAŻNIEJSZEGO SZLAKU KULTUROWEGO EUROPY szedł przez ich teren.
Tymczasem władze naszych miast mają to głęboko w ......
Nasz szlak miał być też naszym wianem (produktem turystycznym) dla Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej.
Tymczasem władze naszych miast wspólną promocję Zagłębia mają głęboko w ....

Na szczęście są jeszcze samorządy (szkoda niestety że nie u nas, poza oczywiście starostwem pow. w Będzinie) które patrzą szerzej i nie małostkowo tylko na własny nos. Tylko dzięki temu powstał ten potrzebny przewodnik :)

PostNapisane: N, 23 grudnia 2018, 13:37
O ile niektóre odcinki zaglębiowskiego szlaku są naprawdę fajnie oznaczone, to niestety na niektórych nie można znaleźć żadnej informacji przez połowę drogi :/ Może kiedyś się to w końcu zmieni i słynne camino zrobi się w Polsce tak popularne jak w Hiszpanii :)
Poprzednia strona

Powrót do Turystyka i rekreacja