[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Partnerstwo Publiczno Prawne w Zaglebiu

Partnerstwo Publiczno Prawne w Zaglebiu


Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Wt, 31 marca 2009, 22:10
Portal Gospodarkaslaska pisze o ciekawej inwestycji realizowanej w Lidzbarku Warminskim w ramach partnerstwa publiczno-prawnego. Kiedys byly plany wybudowania Aquaparku w Ogrodziencu i moze by warto wrocic do tematu ale tym razem z wykorzystaniem wod geotremalnych oraz PPP .. ;)

" ... Termy Warmińskie mają być inwestycją realizowaną jako projekt partnerstwa publiczno- prywatnego. Budowa kompleksu hotelowo - rekreacyjnego i basenów z wodami geotermalnymi w Lidzbarku Warmińskim (Warmińsko-Mazurskie) ma kosztować 35 mln euro, z czego 17,5 mln euro pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Mają zostać wybudowane do 2012 roku. Będą pierwszym takim obiektem na Warmii i Mazurach

Przewiduje się, że łączna powierzchnia basenów krytych i otwartych wynosić będzie od 2 tys. do 2,5 tys. m kwadratowych. Mają być także zjeżdżalnie, fontanny, wodospady i bicze wodne.

Przewidziano także inne atrakcje, takie jak park linowy ze ścianką wspinaczkową, tężnie, łowiska, stawy rybne, lodowisko, tereny do paintballa, skatepark oraz strzelnica golfowa. Dzieci będą mogły się bawić na "bobrowym placu zabaw" ze strumykami i przejściami wodnymi ..."
http://www.gospodarkaslaska.pl/?ac=artykulKat&id=16114#

Wiecej na temat inwestycji Aquparku w Ogrodziencu:
http://cieszyn.naszemiasto.pl/wydarzenia/290895.html

Wiecej na temat partnerstwa publiczno- prywatnego:
http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/Pak ... -prywatne/
http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.r ... 2032497454
Załączniki
kh9wyk_f.jpg
Termy Warmińskie

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pt, 26 czerwca 2009, 21:54
Jak podaje portal WNP coraz wiecej samorzadow skutecznie wykorzystuje formule PPP podczas realizacji inwestycji ... ;)

Pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki rozpoczął się cykl spotkań za granicą promujących potrzeby i możliwości inwestycyjne wybranych miast i gmin. Jako sposób skojarzenia i współpracy potencjalnych partnerów wskazuje się na partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
– Po zmianie ustaw o tym partnerstwie oraz o koncesjach na roboty publiczne, otworzyły się nowe możliwości do realizacji wielu inwestycji. – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld. – Świadczy o tym ogromne zainteresowanie podczas dwóch pierwszych spotkań, jakie odbyły już we Włoszech i Hiszpanii.

Był on gościem konferencji pt. „Dobre praktyki PPP”. Próbowano zidentyfikować główne bariery, stojące przed upowszechnieniem tej formy inwestowania oraz dzielono się przykładami ciekawych projektów, które zostały zrealizowane, trwają lub są planowane.

– PPP staje się jednym z ważnych instrumentów z katalogu działań samorządów. – powiedział prof. Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego, twórca reformy samorządowej – Ciągle jednak wisi nad nim piętno „czwartego P”, tj. wszczęcia postępowania prokuratorskiego.

Dodał on, że szczególnie przy dużej wartości inwestycjach może dochodzić do patologii. Obawa przed łamaniem prawa jednak nie zachodzi, gdy proces jest przejrzysty, a podział ryzyka jest prawidłowo rozłożony pomiędzy partnerów. W dyskusji podkreślono, że szczególnie w warunkach kryzysowych formuła PPP jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów prywatnych, ponieważ stwarza gwarancje wysokiego bezpieczeństwa ze strony partnera państwowego lub samorządowego, co jest też ważne w ocenach kredytowych banków.

Upowszechnianiu przykładów służy konkurs „Dobre praktyki PPP”, którego trzecią edycję zorganizowała firma Investment Support. W kategorii „Infrastruktura komunalna” pierwsze miejsce jury przyznało gminie miasta Sopot za projekt „Rewitalizacja terenów przydworcowych w Sopocie wraz z równoczesnym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych na tym obszarze”. Zakłada on budowę parkingów podziemnych i naziemnych, modernizację układu komunikacyjnego, przebudowę terenów zielonych i zagospodarowanie powierzchni na płycie podziemnych parkingów, budowę hotelu i sześciu obiektów handlowo-usługowych. Ogólna koncepcja przedsięwzięcia zakłada, że zostanie zawiązana spółka celowa pomiędzy Miastem Sopot, PKP i współinwestorem. Pierwszych dwóch partnerów przystąpić do spółki kapitałowej poprzez wniesienie aportu w postaci nieruchomości, a od współinwestora partnerzy ci oczekują wniesienia wkładu finansowego.

W kategorii „Infrastruktura sportowo-rekreacyjna” pierwsze miejsce przyznano Gminie Miejskiej Kraków za projekt „Rozbudowa Ośrodka Sportu i Rekreacji „Kolna”. Dotychczas zrealizowano Tor Kajakarstwa Górskiego wraz z budynkiem zaplecza i infrastrukturą techniczną oraz parkingami, halę sportowa oraz halę basenu sportowego wraz z rozbudową infrastruktury technicznej i dojazdami. Planowane przedsięwzięcie, oparte na formule PPP, polega na budowie boisk sportowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą: wyposażenie nowoczesnego budynku hotelowego, budowa boisk sportowych, hali do gry w tenis ziemny i squash, zarządzanie obiektami halowymi i parkingami, prowadzenie kampanii promocyjnych i marketingowych, finansowanie projektu, wsparcie doradcze i prawne projektu.

Laureatem w kategorii „Małe PPP” został Urząd Miasta Płocka, za projekt „Parking wielopoziomowy”. Przewidywany do wybudowania parking będzie miał pięć kondygnacji. Na poziomie kondygnacji podziemnej oraz parteru zlokalizowane będą pomieszczenia o charakterze handlowo-usługowym, natomiast trzy kondygnacje nadziemne przeznaczone zostaną na parking mieszczący 87 samochodów.

Nagrodą dla tych laureatów jest wyjazd studyjny ich przedstawicieli do Francji i udział w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym.

Wśród laureatów specjalnej nagrody „Dobre praktyki PPP” znalazła się Gmina Ruda Śląska (projekt: „Rozwiązanie problemu obowiązku zapewnienia socjalnych lokali mieszkalnych w Rudzie Śląskiej poprzez budowę takich lokali w formule PPP”) oraz Gmina Miejska Żory („Muzeum Yatenga – Spotkanie Kultur Świata. Budowa innowacyjnego kompleksu muzealnego)

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Cz, 24 września 2009, 21:37
Rowniez miasto Katowice uruchomilo kilka ciekawych projektow w formule PPP, o czym z prezydentem Katowic rozmawial Bolesław Bezeg z portalu WNP:

O planach miejskich inwestycji realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic.
Co pan myśli o nowej ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym?

- Jest zdecydowanie lepsza niż ta z 2005 r.

Potrzebujemy jednak agendy rządowej, gdzie wszystkie informacje byłyby przesyłane, konsultowane, analizowane, gdzie spływałyby wnioski i przygotowywane byłyby podstawowe zapisy kontraktowe, umowy...

Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego ma ogromny potencjał rozwoju, co pokazuje przykład Niemiec, gdzie wdrażanie formuły PPP rozpoczęło się w 2002 r. a już w roku 2007 na inwestycje w ramach PPP tylko w Północnej Nadrenii-Westfalii przeznaczono 1,5 mld. euro.

Myśli pan, że będzie można jakoś wymóc na rządzie utworzenie takiego centrum?

- Na pewno nie będzie to łatwe, ale trzeba nad tym pracować. Myślę, że w tej kwestii naszym sprzymierzeńcem jest Europejski Bank Inwestycyjny, który na bieżąco kontaktuje się z Ministerstwem Finansów. Jest szansa.

Jakie inwestycje będą realizowane w formule PPP w Katowicach?

- Przygotowujemy trzy konkretne realizacje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego: dwa parkingi podziemne i miejski zespół kąpieliskowy. W najbliższych dniach ukaże się ogłoszenie w tym temacie.

Czy oprócz tych projektów w przyszłości będą przygotowywane kolejne?

- Panie redaktorze, spokojnie, najlepiej zrobić jeden ale porządnie. My mamy trzy.

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Śr, 30 września 2009, 20:18
Okazuje sie, ze w ramach PPP w Dabrowie Gorniczej ma zostac przygotowany teren inwestycyjny w Tucznawie, o czym donosi portal WNP ... ;)

Ministerstwo Gospodarki opublikowało listę przykładowych projektów do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Opublikowane projekty mają być inspiracją dla polskich samorządów do poszukiwania pomysłów na projekty, które można by zrealizować w partnerstwie samorządu i biznesu.

- Przygotowaliśmy dobrą ustawę i myślę, że na dynamiczny rozwój PPP w samorządach nie będziemy musieli długo czekać – stwierdza na stronie ministerstwa wiceminister Adam Szejnfeld.

Nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym weszła w życie w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” opracowanego w Ministerstwie Gospodarki pod kierownictwem wiceministra Adama Szejnfelda. Ustawa wyeliminowała zbędne obciążenia administracyjne oraz zlikwidowała nadmierne ograniczenia. Zgodnie z nowymi przepisami umowa między partnerami ma charakter ramowy, a szczegółowe zobowiązania będą realizowane w oparciu o przepisy obowiązującego prawa.

Wartość projektów zgłoszonych do realizacji w formule PPP przekroczyła już ponad 7 mln zł.

Oto lista zgłoszonych projektów do realizacji w ramach PPP:

Województwo Pomorskie: Kolej Metropolitalna w Trójmieście; Rewitalizacja terenów dworca PKP w Sopocie; Nadmorskie Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Gdańsku; Podziemne parkingi wielopoziomowe, Gdańsk-Śródmieście; Rozbudowa Ośrodka Sportu i Rekreacji, Gmina Miasta Malborka.

Województwo Małopolskie: 7 projektów w budownictwo komunalne, programy rewitalizacyjne, modernizacja i budowa obiektów publicznych; 3 projekty w sektorze transportowym, wodno-kanalizacyjnym, energetycznym; 10 projektów w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną - centra sportowo-rekreacyjne, stadiony, hale widowiskowo-sportowe; Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego UJ CM w Krakowie- Prokocimiu.

Województwo Wielkopolskie: Centrum design; Centrum zaawansowanych technologii w Kaliszu; Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa; Szpital dziecięcy.

Starostwo Powiatowe w Otwocku: Budowa siedziby Starostwa Powiatowego w Otwocku; Budowa mostu wraz z dojazdem na rzece Świder pomiędzy Otwockiem i Józefowem.

Urząd Miasta Lublin: Park wodny przy Al. Zygmuntowskich.

Urząd Miejski w Kozienicach: Budowa hotelu 3 –gwiazdkowego na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego.

Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza
: Przygotowane terenu inwestycyjnego Tucznawa, Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 790; Przebudowa dróg gminnych i powiatowych do skrzyżowania z ul. Ząbkowicką, bezkolizyjny węzeł drogowy.

Urząd Miejski Wrocław: Budowa odcinka drogi klasy zbiorczej o długości 3,8 km wraz z dwoma przeprawami mostowymi przez rzekę Oławę i Odrę; Budowa 4 basenów przyszkolnych; Budowa cmentarza komunalnego przy ul. Awicenny; Parking kubaturowy w strefie płatnego parkowania – Stare Miasto.

Urząd Miasta Płocka: Park Sportowo-Rekreacyjny- Stok Narciarski, długość 300 m; Kompleks basenów sportowych i rekreacyjnych wraz z halą sportów walki; Parking wielopoziomowy, 5–cio kondygnacyjny; Hotel - internat na 80 miejsc noclegowych oraz kryty basen.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy: Modernizacja i rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych; 3 parkingi podziemne (Plac Defilad, Plac Teatralny, Emilii Plater); Tramwaj do Piaseczna; Budowa szpitala; Park Technologiczny; Parkingi podziemne ul. Spiska, Wawelska; Parking wielopoziomowy na Targówku; Zagospodarowanie terenu klubu sportowego Hutnik; Zespół obiektów sportowych w Miedzeszynie; Basen przy ul. Ryżowej; Hala widowiskowa „Arena Varsavia”; Budowa kompleksu hotelowo-sportowego z wielofunkcyjną salą sportowo-widowiskową w Ursusie; Ośrodek Rekreacji i Sportu FORT WŁOCHY w Warszawie; Modernizacja Ośrodka Polonia przy ul Konwiktorskiej; W fazie wstępnej Oceanarium przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, Port Czerniakowski oraz przebudowa przystanków komunikacji miejskiej.

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pt, 9 kwietnia 2010, 20:30
Ciekawa inicjatywa Rybnika w temacie PPP... ;)

Na południu Polski szykuje się niecodzienna i prekursorska inwestycja. Chińsko-polska droga w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Samorząd Rybnika zamierza zbudować drogę w formule partnerstwa publiczno-prywatnego... z Chińczykami. Będzie to przebiegający przez miasto odcinek trasy Pszczyna-Racibórz, która połączy się z autostradą A1.

- Chińczycy są z Szanghaju, nie mogę jednak jeszcze na tym etapie ujawnić nazwy tej firmy. Początkowo podchodziłem ostrożnie do ich oferty. Ale jest to poważna propozycja. Potencjał finansowy i ludzki nasz partner ma bowiem ogromny. Dla nas będzie to duży projekt, dla nich malutki. Zamierzają go jednak potraktować pilotażowo i zebrane w Rybniku doświadczenia wykorzystać przy realizacji innych, większych inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce - mówi portalowisamorządowemu.pl Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Jak zapewnia samorządowiec, polsko-chińska droga nie będzie płatna, a dzięki jej powstaniu miasto otworzy dostęp do gigantycznych nieużytków, które szybko staną się atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi.

- Budowę i utrzymanie tej drogi można sfinansować z różnego typu przychodów: z renty planistycznej, opłaty adiacenckiej, z wpływów np. z reklam przy drodze. Partnera prywatnego kusi też wizja przejęcia części z komercyjnych - w przyszłości - gruntów, 80 ha w dzielnicy Kłokocin - opowiada Adam Fudali

Inwestycja ma również dać większe możliwości dojazdu i wykorzystania lotniska sportowego w Rybniku, które w zamyśle ma zostać lotniskiem dla małych lekkich samolotów oraz taksówek powietrznych, użwanych głównie przez biznesmenów i menedżerów.

Powrót do Gospodarka i inwestycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron