[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Swiatowe ciekawostki

Swiatowe ciekawostki


Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: N, 21 grudnia 2008, 13:09
Proponuje wpisywac w tym temacie rzeczy ciekawe z calego Swiata i oczywiscie nawiazujace do Naszej Malej Ojczyzny - Zaglebia Dabrowskiego.

W Sosnowcu walczymy o hotele i jak na rzazie najlepszym hotelem w Sosnowcu jest Aria (*** - hotel trzy gwiazdkowy).
http://www.travelguide.pl/hotel/Aria/393/pl

W Europie Srodkowo-Wschodniej jak na razie jedyna koncepcja hotelu szesciogwiazdkowego powstala w wegierskim miescie Esztergom (ma byc zlokalizowana na wysepce na rzece Dunaj).
http://www.caboodle.hu/nc/news/news_arc ... ngarys_fi/

Na swiecie najslynniejszym i jednym z dwoch hoteli siedmiowiazdkowych jest hotel Burj Al Arab w Dubaju... ;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Burd%C5%BC_al-Arab
Załączniki
6055386752895941.JPG
Dubaj
6055386752895941.JPG (3.07 KiB) Przeglądane 4093 razy
Prim_shotelesztergom.jpg
Esztergom - hotel
Prim_shotelesztergom.jpg (12.13 KiB) Przeglądane 4093 razy

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: N, 22 marca 2009, 08:55
Aktualnie najwyzszym budynkiem na swiecie jest Burj Dubai o wysokosci 818 m.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Burj_Dubai

Pobiciem tego rekordu zainteresowana jest firma Nakheel, ktora chce wybudowac wiezowie o wysokosci 1000 m.
" ...Stanie w dzielnicy nazywanej Nowym Dubajem, której powierzchnia rozrośnie się do 270ha. Budowa nowej części miasta zajmie około 10 lat, a koszt przedsięwzięcia szacuje się na 21 miliardów funtów. The Nakheel Tower będzie mógł pomieścić około 55 tys. mieszkańców, 45 tys. osób znajdzie tam miejsce pracy, a kolejne tysiące turystów będą odwiedzać najwyższy budynek świata każdego roku..."
http://www.bryla.pl/bryla/1,85302,57795 ... ekord.html

Najwyzszym budynkiem w Zaglebiu jest tzw. zyleta, czyli budynek Wydzialu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Slaskiego, ktory ma wysokosc 68 metrow.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wydzia%C5% ... 4%85skiego
Załączniki
zyleta1.jpg
WNoZ w Sosnowcu
zyleta1.jpg (7.77 KiB) Przeglądane 4041 razy
Nakheel.jpg
Nakheel
Nakheel.jpg (8.94 KiB) Przeglądane 4042 razy
250px-2008-10-26_burjdubai.jpg
Bruj Dubai
250px-2008-10-26_burjdubai.jpg (7.04 KiB) Przeglądane 4042 razy

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Śr, 1 kwietnia 2009, 22:22
Niestety z badan GIG-u niewiele wynika w temacie wystepowania wod geotermalnych na terenie Jury, a mysle, ze tam warto szczegolnie popracowac nad tym tematem w celach rekreacyjnych. Taka wycieczka rowerowa na Jure zakonczona kapiela w basenach termalnych to bylo by to ..:) Bylem w kilku miejscach na Slowacji i tam taka przyjemnosc sporo kosztuje, a do tego jak pobudzila turystyke rekreacyjna ..:)

Mozna pwoiedziec, ze stolicami geotermii turystycznej w okolicy sa Slowacy i Wegrzy, gdzie tego typu inwestycje dla celow rekreacyjnych przyciagaja wielu turystów, również z Polski ..:) Co prawda Slowacja i Wegry nie maja dostepu do morza, wiec te baseny geotermalne sa dla nich taka morska alternatywa (na Wegrzech jest ich ponad 30, a na Slowacji niewiele mniej)... :) Natomiast w Polsce wody geotermalne nabieraja coraz wiekszego znaczenia, zarowno do celow rekreacyjnych (baseny w Bukowinie Tarzanskiej), jak rowniez do celow grzewczych.

" ... W Głównym Instytucie Górnictwa zakończył się projekt badawczy „Wody geotermalne regionu górnośląskiego – pozyskanie energii w celu utylitarnym”, realizowany na zlecenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2005-2007.

Projekt ten powstał w odpowiedzi na liczne pytania inwestorów, dotyczące wskazania miejsc w regionie nadających się do eksploatacji wód geotermalnych. W zamierzeniu była budowa podobnych centrów rekreacyjnych, jakie istnieją w Słowacji i na Węgrzech, często i chętnie odwiedzanych przez turystów polskich.


W ramach projektu wykonano 94 różnego typu mapy, które pozwoliły na wskazanie miejsc kwalifikujących się pod inwestycje geotermalne. Znaczące miejsce zajęły wśród nich mapy zawodnienia głęboko położonych serii skalnych i mapy temperatur górotworu, które opracowano dla poziomów hipsometrycznych od 500 m poniżej poziomu morza do 3000 m poniżej poziomu morza, co 250 m. Jest to gęste cięcie, które pozwala dokładnie wskazać te przedziały głębokościowe, które cechują się najlepszymi parametrami do eksploatacji wód. Należy dodać, że opracowane mapy temperatur zostały wykonane w oparciu o nowatorską metodę obliczeniową, bazującą na temperaturach mierzonych w otworach badawczych, a poniżej głębokości badanej – na podstawie gęstości ziemskiego strumienia ciepła.

Znaczącym dorobkiem są wykonane cyfrowe mapy zasobów energii geotermalnej, zarówno statyczne (to jest całkowite), jak i statyczne-wydobywalne (to jest możliwe w sposób techniczny do pozyskania).

Same mapy wielkości zasobów energii są jednak niewystarczające do wskazania miejsc nadających się do eksploatacji wód; muszą być one zestawione z mapami parametrów hydrogeologicznych „odpowiedzialnych” za zawodnienie.

I rzeczywiście, ich zestawienie pozwoliło typować rejony optymalne pod inwestycje geotermalne. Należą do nich: utwory warstw dębowieckich, w rejonie od Bzia poprzez Zebrzydowice po Kaczyce, utwory karbonu w rejonie w Rybnika oraz dewonu w rejonie od Jaworza po Bielsko-Białą i Kęty.

Jednym z wniosków płynących z pracy jest stwierdzenie, że w regionie górnośląskim nie ma tak doskonałych warunków do rozwoju geotermii, jakie istnieją na Węgrzech, czy Słowacji. Można u nas jednak budować centa rekreacyjne nieco mniejsze, na potrzeby lokalne, wymagające mniejszych ilości wody. Przeciętnie stwierdzane wydajności poziomów w tych rejonach wynosiły bowiem do 10 m3/h, sporadycznie więcej.

Aby nieco zmniejszyć ryzyko budowy nowych instalacji geotermalnych, wykonano model cyfrowy przebiegu eksploatacji wód podziemnych dwoma otworami istniejącymi w rejonie miejscowości Jaworze koło Bielska-Białej. Stwierdzono w nim, że eksploatacja taka jest możliwa, jednak obligatoryjne jest przeprowadzenie zabiegów polepszających parametry górotworu, głównie jego szczelinowanie lub kwasowanie.


Wyniki projektu wskazały jednak, że największą i jak dotychczas niewykorzystaną szansą jest pozyskanie energii geotermalnej z wód wypompowywanych z kopalń węgla kamiennego. Obecnie istnieją tego typu uwarunkowania, że zarówno kopalnie czynne, jak i zlikwidowane muszą wypompowywać wody dopływające do wyrobisk górniczych, aby nie zatopić własnych wyrobisk lub wyrobisk sąsiednich kopalń. A ponieważ większość kopalń zlokalizowanych w północnej części zagłębia węglowego jest ze sobą połączona hydraulicznie, dlatego pompowanie będzie musiało być prowadzone, aż do zakończenia eksploatacji w danym regionie.

W ostatnich latach do kopalń dopływało sumarycznie ponad 660 tys. m3 wody na dobę. Ich temperatura po wypompowaniu na powierzchnię nie była zbyt wysoka, wynosiła bowiem od 130C do 220C, jednak duża ilość tych wód, oraz fakt, iż koszty ich pompowania ponosi budżet Państwa, sprawia, że są one bardzo interesującym źródłem energii cieplnej.

Określono, że łączne zasoby energii geotermalnej w wodach kopalnianych (przy ich schłodzeniu do temperatury 80C) wynoszą 270 MJ na sekundę, z czego na kopalnie czynne przypada 188 MJ, a na kopalnie zlikwidowane 82 MJ.

Obecne uwarunkowania techniczno-górnicze sprawiają, że najkorzystniej jest pozyskać energię z wód kopalń zlikwidowanych. Największymi zasobami dysponują kopalnie: Pstrowski, Pompownia Chorzów, Jan Kanty, Dębieńsko, Niwka-Modrzejów, Saturn, Katowice – wszystkie powyżej 4 MJ, co odpowiada mocy strumienia ciepła o wielkości około 4 MW.

Ewentualne wykorzystanie energii z wód kopalnianych musi jednak uwzględniać takie, na ogół utrudniające, czynniki, jak: nierytmiczność pompowania (które prowadzone jest na ogół nocą, ze względu na niższą taryfę za prąd elektryczny), konieczność wykorzystania pozyskanej energii niemal „na miejscu”; jak bowiem wykazały przeprowadzone analizy ekonomiczne, przesyłanie energii na odległość większą, niż 0,5 km znacznie zmniejsza opłacalność całej inwestycji.

Kolejną szansą są wody wypełniające zatopione wyrobiska górnicze. Obecnie w 16 zlikwidowanych kopalniach na Śląsku doprowadzono do częściowego zatopienia najniżej położonych wyrobisk górniczych. Utworzyły się w nich potężne zbiorniki wód podziemnych, o podwyższonej temperaturze. Ich pojemności określono na sumarycznie 101 mln m3, co przy istniejącej w nich temperaturze daje ponad 3,3∙106 GJ energii geotermalnej. Do kopalń o największych zasobach energii, powyżej 200 tys. GJ, zaliczono byłe kopalnie: Siersza, Niwka-Modrzejów, Katowice, Czeczott, Porąbka-Klimontów i Morcinek.

Cenne jest w tym względzie, że kopalnie te zlokalizowane są w rejonie dużych aglomeracji miejskich Katowic, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i innych, które na ogół mają duże zapotrzebowanie na energię cieplną do celów komunalnych. I z tym zapotrzebowaniem znakomicie korelują się możliwości wykorzystania energii; otóż jak stwierdzono „ciepło” pochodzące ze zrobów górniczych może być wykorzystane poprzez system wymienników i pomp ciepła do celów grzewczych, to jest ogrzewania dużych obiektów komunalnych, warsztatów, hal np. sportowych itp., jak również do ogrzewania nawierzchni dróg na szczególnie „wypadkowych” odcinkach. W dobie intensywnie prowadzonej modernizacji dróg – ta ostatnia możliwość wydaje się również warta rozważenia.

Podsumowanie

1. Region górnośląski kwalifikuje się do budowy średniej i małej wielkości ośrodków geotermalnych z przeznaczeniem na cele rekreacyjno-turystyczne. Preferowanym rejonem jest obszar od Bzia do Kaczyc, od Jaworza po Kęty oraz rejon Rybnika i Czechowic. Możliwa do uzyskania wydajność wody wynosi do około 10 m3/h, przy czym możliwe jest jej zwiększenie poprzez zabiegi szczelinowania lub kwasowania otworów. Preferowane miejsca zostały przedstawione w opracowanym Atlasie zasobów energii geotermalnej w regionie górnośląskim, który ma się ukazać drukiem w 2008 roku.

2. Największą szansę na łatwe pozyskanie energii geotermalnej stwarzają wody wypompowywane z kopalń węgla kamiennego, zarówno czynnych, jak i zlikwidowanych. Korzystne w tym względzie warunki istnieją w kopalniach zlikwidowanych, przy odbiorze energii po wypompowaniu wód na powierzchnię terenu.

3. Duży rezerwuar wód istnieje również w zatopionych zrobach zlikwidowanych kopalń węgla. Wyniki przeprowadzonego modelowania wykazały, że ich pozyskanie nie jest trudne technicznie. Można do tego wykorzystać istniejące szyby lub pompować wodę nowo odwierconymi do zrobów otworami wiertniczymi, oraz zatłaczać schłodzone wody do tychże (wyżej położonych) wyrobisk. Odpada w ten sposób kłopotliwe obciążenie rzek ładunkiem soli.

4. Energia geotermalna pozyskana z wód kopalnianych może być wykorzystana do celów grzewczych, najlepiej w odległości do 0,5 km od otworu/szybu odwodnieniowego. Wybór odpowiedniej kopalni może zapewnić dostawę ciepła na najbliższe kilkanaście-kilkadziesiąt lat.... "http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/3292000 ... 9633,.html

Bukowina Tatrzanska.jpg
Bukowina Tatrzanska
Załączniki
hajduszoboszlo.jpg
Aquapark Hajduszoboszlo - Wegry
Aquapark Besenova.jpg
Aquapark Besenova - Slowacja
Ostatnio edytowano So, 13 marca 2010, 11:43 przez Zenon Lusus, łącznie edytowano 1 raz

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pn, 27 kwietnia 2009, 22:22
Jak podala firma Cushman&Wakefield Londyn po 8 latach nieprzerwanego przewodzenia stracil pozycje lidera najdrozszej lokalizacji biurowej na swiecie. W 2008 dwa pierwsze miejsca zajely Hong Kong i Tokio, przy czym wynajecie powierzchni biurowej w najdrozszej lokalizacji w Hong Kongu kosztowalo 1.743 EUR/m2 (koszt na rok).

W Europie Srodkowo-Wschodniej najdrozszym miastem jest Moskwa, gdzie za wynajecie 1 m2 powierzchni biurowej trzeba zaplacic rocznie 1.200 EUR. Warszawa w tej klasyfikacji zajela 21 miejsce i w stolicy Polski trzeba wylozyc 494 EUR/m2.

W regionie najdrozsze powierzchnie wystepuja oczywiscie w Katowicach i ceny wynosza na rok ok. 192 EUR/m2.

W Zaglebiu stawki wynajmu powierzchni (nie koniecznie biurowej) sa zdecydowanie nizsze - jak podano w "STRATEGII ROZWOJU MIASTA CZELADŹ do roku 2015 PROGRAM NR 1 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ" w najdrozszej lokalizacji w Sosnowcu osiagaja one wartosc 140 EUR/m2.

http://www.cushwake.com/cwglobal/jsp/ne ... cId=GLOBAL
Załączniki
Najem.jpg
Koszty najmu w Zaglebiu
London_Office_Picture.jpg
Biura w Londynie

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Śr, 13 maja 2009, 20:24
Coraz wieksza aktywnosc na swiatowym rynku nieruchomosci przejawiaja panstwowe fundusze inwestycyjne pochodzace rowniez z krajow Bliskiego Wschodu. Przykladowo w lipcu 2008 fundusz Abu Dhabi Investment Authority przejal 90% akcji biurowca Chryslera w Nowym Jorku za 800 mln USD, a Dubai World za kwote rzedu 588 mln USD przejal dewelopera nieruchomosci firmy Wal Mart (najwieksza siec handlowa na swiecie).
Z kolei w 2009 roku fundusz Aabar Investments z Abu Dhabi stal sie najwiekszym akcjonariuszem firmy Daimler, wchodzac w posiadanie 9,1 % udzialow w niemieckim koncernie.

Z dugiej strony fundusze te sa rowniez coraz bardziej aktywne w Polsce. Wsrod powazniejszych inwestorow w Polsce mozna wymienic fundusz Limittless, ktory w Chrzanowie planuje wybudowanie calego miasteczka na 436 ha. Poza tym duza aktywnosc wykazuja rowniez fundusz Griffin Real Estate oraz grupa hotelowa Hilton. Pierwszy zakupil przedwojenne budynki w m.in w Katowicach i Cieszynie, gdzie planuje stworzenie mieszkan i apartamentow, oczywiscie po przeprowadzeniu ich gruntownych remontow.
Natomiast siec hotelowa Hilton w ramach przygotowan do Euro 2012 planuje wybudowanie 3 hoteli w Krakowie za kwote 150 mln PLN (aktualnie projekt moze byc zagrozony z powodu decyzji UEFA).
Według dziennika "Puls Biznsu" gdyńscy stoczniowcy najbardziej liczą na inwestora z Kataru - Qatar Investment Authority, który chce kupić cały zakład. Według nieoficjalnych informacji "PB", arabscy inwestorzy chcieliby w Gdyni budować statki do transportu LNG (skroplony gaz ziemny).

Jak sie spojrzy na sumy ktorymi dysponuja panstwowe fundusze, to w kilku wypadkach niezbedna jest dobra wiedza z "astronomii" ..:)

Wiecej na temat panstwowych funduszy
http://www.sovereignwealthfunds.pl/
http://www.swfinstitute.org/research/tr ... yindex.php
Załączniki
Wealth fund.jpg
Wealth fund - na swiecie
Fundusze.jpg
Fundusze - zrodlo: Eurobuild
Chrysler_Building.jpg
Budynek Chrysler - zrodlo : Wikipedia

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: So, 27 czerwca 2009, 07:40
Lista najbardziej poszukiwanych zawodow zapewnie zdziwi nie jednego polityka i naukowca, ale wcale nie ma na niej informatykow, biotechnologow, czy ekonomistow. Okazuje sie, za na calym swiecie najbardziej poszukiwanym zawodem jest pracownik wykwalifikowany ... ;)
Dlatego warto pamietac o tym, ze tworzac nowe kierunki na miejscowych uczelniach potrzebne jest rowniez stworzenie warunkow dla rozwoju firm z nowych branzy. Dlatego tak wazny jest rozwoj Parku Technologicznego (informatyka, farmaceutyka, nowoczesne materialy), jak rowniez powierzchni biurowej (ekonomisci, informatycy), gdyz bez tej infrastruktury bedziemy tylko mieli absolwentow, ... ktorzy ostatecznie beda musieli podjac prace fizyczna lub ... emigrowac .. :?

Polskathetimes pisze "... Mimo kryzysu nadal co druga firma w Polsce ma problem ze znalezieniem pracowników.
Międzynarodowa agencja doradztwa personalnego Manpower przebadała 39 tys. pracodawców z 33 krajów i ogłosiła listę 10 najbardziej poszukiwanych zawodów na świecie. Wynika z niej, że niezależnie od kraju wszędzie pracę znajdą robotnicy wykwalifikowani, zwłaszcza ci z sektora budowlanego. A w Polsce - co jest swego rodzaju fenomenem - pożądani są menedżerowie.

Od początku tego roku pracę straciło 260 tys. osób. I chociaż wczoraj GUS podał, że bezrobocie minimalnie spadło w stosunku do kwietnia i wyniosło w maju 10,8 proc., ma to wyłącznie charakter sezonowy. Bezrobocie będzie rosło jesienią - prognozy mówią nawet o 15 proc. na koniec roku. Mimo to - jak wynika z badań Manpower - niemal połowa polskich firm szuka ludzi do pracy. I nie ma na to wpływu spowolnienie gospodarcze. - Dzieje się tak dlatego, że pracę stracili nie ci, którzy są potrzebni na rynku pracy - mówi "Polsce" Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska. Bo firmy w pierwszej kolejności zwalniają najsłabiej wykwalifikowanych.

W kraju wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych, elektryków, cieśli, stolarzy, murarzy, hydraulików i spawaczy. - Bo chociaż branża budowlana nie jest dziś tak dynamiczna jak jeszcze rok temu, to nadal jest tą, która rozwija się najbardziej - tłumaczy Janas..."


http://www.polskatimes.pl/fakty/kraj/13 ... ,id,t.html
Załączniki
zawod.jpg
Zawody - zrodlo: www.nf.pl
Avatar użytkownika
Posty: 2439
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 19:42
Lokalizacja: Będzin
PostNapisane: So, 27 czerwca 2009, 08:47
fajnie by było gdyby edukacja zaczęła kierować się tego rodzaju analizami
ciekawe czy są jakieś skoordynowane działania przekwalifikowań ludzi zwalnianych z zakładów pracy - przecież to dla nich doskonała wiadomość

Irlandia tak zareagowała na kryzys systemem edukacji:
W Irlandii na studiach będzie 2500 darmowych miejsc dla bezrobotnych
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/ht ... dep=362862

oczywiście - tam inne branże mają deficyt, ale chodzi o zasadę i pomysł

Posty: 152
Dołączył(a): So, 21 lutego 2009, 14:54
PostNapisane: So, 27 czerwca 2009, 14:33
W 100% się zgadzam i do tej listy dołożył bym konieczność rozwoju KSSE, bo bez niej ciężko będzie absolwentom chociażby byłego Technikum Elektronicznego czy innych szkół średnich o profilu technicznym :mrgreen:


Zenon Lusus napisał(a):Lista najbardziej poszukiwanych zawodow zapewnie zdziwi nie jednego polityka i naukowca, ale wcale nie ma na niej informatykow, biotechnologow, czy ekonomistow. Okazuje sie, za na calym swiecie najbardziej poszukiwanym zawodem jest pracownik wykwalifikowany ... ;)
Dlatego warto pamietac o tym, ze tworzac nowe kierunki na miejscowych uczelniach potrzebne jest rowniez stworzenie warunkow dla rozwoju firm z nowych branzy. Dlatego tak wazny jest rozwoj Parku Technologicznego (informatyka, farmaceutyka, nowoczesne materialy), jak rowniez powierzchni biurowej (ekonomisci, informatycy), gdyz bez tej infrastruktury bedziemy tylko mieli absolwentow, ... ktorzy ostatecznie beda musieli podjac prace fizyczna lub ... emigrowac .. :?

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: So, 13 marca 2010, 11:36
Okazuje się, że na świecie możliwe jest takie "zakonserwowanie" obiektów przemysłowych, że z jednej strony są one magnesem przyciągającym tysiące turystów, a z drugiej strony sensowne wkomponowanie w obiekt poprzemysłowy kafejek, restauracji czy hoteli może stanowić źródło dochodu dla pracujących w nich pracowników.

Tak się stało z hutą w mieście Volklingen, którą w 1984 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i która od tego czasu przeżywa drugi rozwkit, ale pod zupełnie inną postacią ... 8-)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Huta_%C5%B ... B6lklingen
http://www.voelklinger-huette.org/

W Polsce jedynym zabytkiem poprzemysłowym rangi Światowego Dziedzictwa jest Kopalnia Soli w Wieliczce, która nalazła się na Liście UNESCO w 1978 roku.

Na terenie Zagłębia znajdują się również bardzo ciekawe obiekty poprzemysłowe, ale niestety nie ma się kto nimi zająć, jak chociażby Cementowania Grodziec, która była pierwszą w Polsce, a zarazem piątą cementownią na świecie (uruchomiona w 1857 roku).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cementownia_Grodziec

W Polsce znajduje się łącznie piętnaście obiektów na tej liście i ciągle przybywają nowe ... ;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_%C5% ... twa_UNESCO
Załączniki
Cementownia.jpg
Cementownia Grodziec
http://www.opuszczone.com/galerie/grodziec/index.php
Huta.jpg
Huta w Volklingen

Powrót do Gospodarka i inwestycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron