[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach im.Jana Kiepury

Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach im.Jana Kiepury


Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Śr, 24 grudnia 2008, 22:25
" .. W listopadzie, po raz pierwszy w historii, lotnisko w Pyrzowicach przegoniło swojego największego konkurenta, krakowskie Balice. Tym samym katowickie lotnisko awansowało na pierwsze miejsce wśród regionalnych portów w kraju .."

http://logistyka.wnp.pl/pyrzowice-po-ra ... 1_0_0.html
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Pt, 26 grudnia 2008, 10:00
Głosujemy ! :)
http://www.esosnowiec.pl/index.php?dane ... res=1&p=34
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Cz, 2 kwietnia 2009, 00:19
Czy wyniki mogły by być inne :)

Czy popierasz pomysł nadania lotnisku w Pyrzowicach im. Jana Kiepury?

Tak - (643 gł.) 67%

Nie - (251 gł.) 26%

Nie mam zdania - (60 gł.) 6%

Liczba głosów: 954


http://www.esosnowiec.pl/index.php?dane ... =34&result
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 230
Dołączył(a): Wt, 18 listopada 2008, 23:24
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, Os. Mydlice (50°19'6"N 19°10'13"E)
PostNapisane: Cz, 7 maja 2009, 20:16
Od 18 do 21 maja na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, odbędą się DNI OTWARTE LOTNISKA. Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia Portu oraz słuchania Radia Katowice, na antenie którego nadawane będą relacje reporterskie, a także przeprowadzone zostaną liczne konkursy z ciekawymi nagrodami, w tym bilet lotniczy FlyOnAir na trasie Katowice-Pescara-Katowice. Dodatkowo w tych dniach PKM Katowice Sp. z o.o. zapewnia 50% zniżkę na bilet jednodniowy oraz całkowite zwolnienie z opłat w przypadku dzieci do lat 12 na trasie Miasto Katowice - MPL Katowice „Linia Lotnisko”(www.pkm.katowice.pl) Na terenie MPL Katowice w tych dniach między innymi:
- komputerowy symulator lotów,
- bezpłatne wejście na najdłuższy w Polce przeszklony taras widokowy,
- kiermasz ofert wakacyjnych ze specjalnymi rabatami,
- wycieczki autokarowe po lotnisku.
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: +48 32 39 27 359 .


Bardzo dziwnie, że dni otwarte nie są w weekend. A szkoda, bo chętnie wybrałbym się.
Obrazek
Avatar użytkownika
Posty: 2439
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 19:42
Lokalizacja: Będzin
PostNapisane: Wt, 7 lipca 2009, 07:38
kłopoty z autostradą
źródło Gazeta.pl
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,3501 ... em_A1.html
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,3506 ... c_pas.html
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: So, 22 sierpnia 2009, 13:39
Dyskusja o Strategii

W gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się spotkanie prezydentów miast Metropolii "Silesia" oraz Bielska-Białej, Częstochowy i Rybnika w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020”
Górnośląski Związek Metropolitalny wskazał na osiem kluczowych dla regionu projektów oraz przedstawił listę inwestycji m.in. drogowych i kolejowych istotnych dla miast zrzeszonych w Związku. Znajdują się wśród nich takie przedsięwzięcia, jak m.in.: budowa Hali Sportowej PODIUM w Gliwicach, modernizacja Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, rozbudowa Centrum Targowo-Wystawienniczego Expo-Silesia w Sosnowcu, budowa szybkiej kolei metropolitalnej na kierunku wschód zachód i południe-północ oraz szybkiego połączenia szynowego Metropolii z Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach przez Bytom i Piekary Śląskie.

Piotr Uszok, prezydent Katowic i jednocześnie przewodniczący Zarządu Górnośląskiego Związku Metropilitalnego zgłosił projekt "Katowice - Europejską Stolicą Kultury 2016", który z racji swojej rangi dla całego regionu powinien zostać dopisany do priorytetowych przedsięwzięć Strategii.

„Wszystkie te projekty wpisują się w cele ujęte w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego, część z nich jest już realizowana. Będziemy zabiegali aby nasze priorytety znalazły odzwierciedlenie w narodowej strategii rozwoju i były zbieżne z polityką spójności Unii Europejskiej w następnym okresie programowania” – powiedział marszałek Bogusław Śmigielski.

W opisanej w Strategii wizji rozwoju regionu „Śląskie 2020” jawi się jako województwo zapewniające mieszkańcom dostęp do usług publicznych o wysokim standardzie, nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie gospodarce, będące istotnym partnerem w procesie rozwoju Europy. Przedsięwzięcia realizowane w oparciu o tę Strategię wspierać będą działania na rzecz metropolizacji regionu.


http://www.gzm.org.pl/pol/index.php?opt ... 5&Itemid=1

Już wszystko przesądzone, gdy ta kolej powstanie przez śląsk marginalizacja obecnego zagłębiowskiego odcinka będzie postępować.
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 2439
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 19:42
Lokalizacja: Będzin
PostNapisane: So, 22 sierpnia 2009, 14:47
niespecjalnie - tylko teoretycznie
poczekajmy jak zaczną się problemy z właścicielami gruntów (poczynając od ich szukania)
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: So, 24 października 2009, 14:26
Pyrzowice się rozkręcają. Będą loty do Toronto. Towarowe

Pyrzowice będą miały bezpośrednie połączenie z Kanadą! Choć nie pasażerskie, a towarowe, to i tak mamy powody do satysfakcji. Pierwszy samolot wyruszy w trasę 8 listopada i początkowo będzie latał raz w tygodniu.

Pierwszy samolot wyruszy w trasę 8 listopada i początkowo będzie latał raz w tygodniu. Jeżeli połączenie się sprawdzi, loty zostaną zwiększone do dwóch, a może nawet trzech kursów w tygodniu. Boeing 767 będzie mógł zabrać na pokład około 40 ton towarów, wśród których znajdą się m.in. prasa, żywność czy części do fabryk samochodowych.

Dzięki połączeniu towary wysłane z Pyrzowic dotrą nie tylko do Kanady, ale i USA, a te, które przylecą na nasze lotnisko, będą mogły zostać przewiezione ciężarówkami albo koleją do Czech, Słowacji oraz na Węgry. O loty towarowe do Toronto starały się lotniska w Warszawie, Łodzi i Krakowie. - Wybraliśmy Pyrzowice ze względu na doskonałą lokalizację na południu Polski i ciągle rozbudowującą się sieć dróg - mówi Mariusz Kuczek, dyrektor biura Cargo i Poczty PLL LOT. Dodaje, że sporym atutem naszego lotniska była też możliwość latania w nocy.

Choć ostatnie miesiące to głównie spadek przewozów towarowych na świecie, dyrektor Kuczek jest przekonany, że trasa do Kanady szybko zyska popularność. - Na uruchomienie tego kierunku naciskali sami klienci. Większość miejsca w samolocie została już sprzedana - zapewnia. - Będziemy współpracować z kanadyjską firmą Cargojet - dodaje.

Nowe połączenie doskonale wpisuje się w strategię lotniska w Pyrzowicach, które chce rozwijać transport towarowy. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze jeszcze w tym roku ogłosi przetarg na projekt nowej bazy przeładunkowej cargo. Ma kosztować około 16 mln euro i powstać do 2013 roku. Nowe hangary, magazyny i parkingi dla ciężarówek zlokalizowane zostaną po drugiej stronie terminalu pasażerskiego. Lotnisko już zarezerwowało potrzebne do rozbudowy grunty.


Nasz zagłębiowski port rozwija się coraz szybciej, jeszcze brakuję tylko patrona :)
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): N, 28 września 2008, 15:47
Lokalizacja: Czeladź- Piaski
PostNapisane: Pt, 22 stycznia 2010, 21:49
Lekcja historii regionu na pyrzowickim lotnisku :D
Wystawa przedwojennych zdjęć na lotnisku w Pyrzowicach
Wystawę zdjęć autorstwa Bronisława Arciszewskiego, przedstawiających przedwojennych mieszkańców Będzina (Śląskie), można od piątku oglądać na lotnisku w podkatowickich Pyrzowicach. Zdjęcia Arciszewskiego są zaliczane do najciekawszych archiwalnych zbiorów fotograficznych w Polsce.
Przygotowana przez Fundację dla Śląska wystawa "Studio Arciszewski" to jedyna ekspozycja zdjęć, wywołanych z ponad 1,3 tys. szklanych negatywów, które pozostawił po sobie będziński fotograf.

"Fotografie Bronisława Arciszewskiego to bez wątpienia dzieła sztuki. Jego zdjęcia są też bezcenną dokumentacją życia społecznego, obyczajowego oraz infrastruktury przedwojennego Będzina" - powiedziała w piątek PAP prezes Fundacji dla Śląska Henryka Żabicka.

Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały w latach 1909-1938. Na odbitych w dużym formacie fotografiach można zobaczyć m.in. portrety eleganckich kobiet oraz zbiorowe zdjęcia górników, strażaków czy żołnierzy.

Żabicka podkreśliła, że dawniej fotografowanie było związane z odpowiednim ceremoniałem. "Wizyta w zakładzie fotograficznym miała w pewien sposób świąteczny charakter. Do każdego portretu starannie dobierano ubranie oraz wystrój otoczenia. Dlatego wykonane wtedy zdjęcia posiadają tak wiele cieszących oko szczegółów" - zauważyła Żabicka.

Drobiazgowe przygotowania do sesji zdjęciowej miały również inną przyczynę - uwiecznionego na fotografii obrazu nie można było później dowolnie retuszować, a koszty nie pozwalały na wielokrotne - jak dziś, w przypadku aparatów cyfrowych - powtarzanie tych samych ujęć.

Bronisław Arciszewski założył zakład fotograficzny w Będzinie w 1909 r. Fotografowania najprawdopodobniej nauczył się od Urszuli Kaszyńskiej, która nim została jego żoną, pracowała w słynnym studiu fotograficznym braci Altmann w Sosnowcu. Arciszewscy prowadzili swój interes - z przerwami podczas pierwszej i drugiej wojny światowej - aż do 1960 r.

"Studio Arciszewski" ostatecznie zakończyło działalność w 1993 r., gdy zmarła kontynuująca rodzinne tradycje Irena Arciszewska. Po jej śmierci imponująca kolekcja szklanych negatywów przypadkowo trafiła na śmietnik. Szczęśliwie udało się ją odnaleźć i dziś negatywy znajdują się w zbiorach Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Wystawę będzie można oglądać na lotnisku w Pyrzowicach do 30 marca.

http://wiadomosci.onet.pl/2699,2116434, ... kalne.html
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: So, 14 grudnia 2013, 23:46

RynekInfrastruktury.pl": Umowa z Euroterminalem Sławków podpisana i co dalej?

Artur Tomasik: Intermodalność to przyszłość logistyki. To środki unijne, które możemy pozyskać, bo w nowej perspektywie unijnej rozbudowywana za pieniądze europejskie infrastruktura musi być intermodalna. Górny Śląsk ma wiele atutów, które w przyszłości mogą być wykorzystane przy tworzeniu oferty dla klientów transportu intermodalnego. Chcemy zacząć od wzajemnej promocji ofert i promocji projektów rozbudowy infrastruktury. Dobrze, że o tym, że rozbudowujemy zaplecze towarowe dowiedzą się partnerzy Euroterminalu Sławków na wschodzie Europy. Szeroki tor to coś, czego nikt nie ma. Już dziś mamy przykłady współpracy transportu lotniczego i kolejowego. To właśnie koleją są transportowane np. towary z Liege, gdzie lądują, do Paryża. Dla nas ta forma współpracy może być najtańszą i najbardziej efektywną formą dotarcia do przyszłych kontrahentów.

Co to da mieszkańcom regionu?

– Choćby najbardziej podstawową rzecz, czyli miejsca pracy. Lotnisko Amsterdam–Schiphol, które jest nie tylko liderem w transporcie towarowym, ale też odprawia wielu pasażerów, zatrudnia w sumie 69 tys. osób. W otoczeniu, na rzecz lotniska pracuje 290 tys. ludzi. Przy rozwiniętym transporcie intermodalnym wzrasta też atrakcyjność regionu dla inwestorów.

Sądzi Pan, że umowa przyspieszy budowę szybkiej kolei na Pyrzowice?

– Mam taką nadzieję, bo to jest jeden z kluczowych elementów rozwoju tego miejsca, nie tylko jeśli chodzi o ruch pasażerski, ale też jeśli chodzi o miejsce pracy. Pyrzowice leżą na skrzyżowaniu dwóch autostrad, budujemy nowy pas startowy. Już dziś pracuje tu ponad 2 tys. osób. Wybudowanie hangaru technicznego zwiększy zatrudnienie o kolejnych 200 osób. Warto o tę kolej walczyć.

W 2015 r. otwieracie nowy terminal cargo…

– Mamy już gotowy projekt. Na początku roku chcemy wystąpić o pozwolenie na budowę i ogłosić przetarg. Wcześniej zaczniemy budować dwie nowe płyty postojowe dedykowane dla tego segmentu.

Macie już sygnały od firm, że będą zainteresowane wspólną ofertą lotniska i Euroterminalu?

– Na razie dopiero rozpoczęliśmy współpracę. W przyszłym roku przygotujemy taka ofertę. Póki co będziemy się wzajemnie promować przez własne kanały dystrybucji. Od czegoś trzeba zacząć. Gdy byłem w Liege pięć lat temu, spytałem jak zaczynali. Odpowiedzieli, że od koncepcji i rozbudowy infrastruktury wspólnie z koleją i przedsiębiorstwami drogowymi.

Można podsumować mijający rok jeśli chodzi o lotnisko w Pyrzowicach?

– W tym roku odprawimy podobną ilość pasażerów co w ubiegłym [ok. 2,5 mln – red.]. Otworzyliśmy 8 nowych kierunków czarterowych, kilka nowych połączeń regularnych, np. do Tel Awiwu, czy Kutaisi. W sumie mamy ponad 30 połączeń regularnych i 37 czarterowych, co daje różnorodność, a co za tym idzie stabilizację finansową. Mamy rentowność brutto na poziomie kilkunastu procent. Skończymy rok z 14–milionowym zyskiem. Jeśli chodzi o cargo, to zawarliśmy strategiczną umowę z DHL. Odrabiamy lekcję na miarę możliwości regionu, bo celem latania nie jest lotnisko, ale region właśnie.


http://www.rynekinfrastruktury.pl/artyk ... ie-ma.html
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl
Poprzednia strona

Powrót do Gospodarka i inwestycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron