[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Ostatnia kopalnia w Zagłębiu

Ostatnia kopalnia w Zagłębiu

Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Cz, 5 maja 2011, 22:23
Decydują się losy ostatniej kopalni w Sosnowcu

Katowicki Holding Węglowy rozważa sprzedaż sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz, w której około 2018 roku skończą się udostępnione zasoby węgla. Jednym z warunków podjęcia próby znalezienia dla zakładu inwestora jest zgoda załogi.

- Rozważamy możliwość sprzedaży tej kopalni. Z chwilą, gdy będziemy mieli jej wycenę oraz akceptację strony społecznej, złożymy taki wniosek do walnego zgromadzenia - poinformował Roman Łój, prezes holdingu. Funkcje właścicielskie dla KHW wypełnia minister gospodarki.

Kazimierz-Juliusz to ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Formalnie jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, należącą do KHW. Jest jedną z najmniejszych kopalń - rocznie wydobywa około pół miliona ton węgla. Przynosi zyski - po czterech miesiącach tego roku ponad 3 mln zł.

Pytania o przyszłość kopalni wynikają z faktu, że kończą się tam zasoby węgla. Jeżeli zakład nie zmieni właściciela, ok. 2018 r. powinien zakończyć wydobycie - nadal działałby wówczas jego zakład przeróbczy, świadcząc usługi dla innych kopalń. Możliwe jednak, że uda się pozyskać dla kopalni inwestora, który znalazłby szanse na jej rozwój.

Taką szansą jest zlokalizowane w pobliżu pole rezerwowe, gdzie - według danych jeszcze z lat 80. ubiegłego wieku - może znajdować się węgiel nadający się do opłacalnej eksploatacji. Złoże jest jednak bardzo słabo rozpoznane. Aby przekonać się, czy rzeczywiście warto po nie sięgnąć, trzeba byłoby wydać 15-18 mln zł na nowe odwierty; potem konieczne byłoby uzyskanie koncesji na dalsze rozpoznanie oraz wydobycie.

Charakterystyczne dla sosnowieckiej kopalni są trudne warunki górniczo-geologiczne. Niektóre pokłady nachylone są pod kątem ok. 25 stopni, w wyrobiskach jest duża wilgotność, kopalnia jest mniej zmechanizowana od innych. Oprócz wydobycia węgla najbardziej rozpowszechnionym systemem ścianowym stosowany jest tam także mniej efektywny i trudniejszy system podbierkowy.

Gdy za około 1,5 roku skończy się węgiel na ostatniej ścianie wydobywczej, kopalnia będzie pracować wyłącznie systemem podbierkowym. Wówczas konieczne będzie zmniejszenie załogi z obecnych ponad 1,2 tys. osób do 750-800 pracowników. Brygady dołowe będą przeniesione do innych kopalń KHW, dla pracowników powierzchni rozważany jest program dobrowolnych odejść.

Największą zaletą kopalni jest dobry jakościowo węgiel - duża część produkcji to poszukiwany na rynku i osiągający wysokie ceny tzw. węgiel gruby i średni. Dlatego, mimo niewielkiego w porównaniu z innymi kopalniami wydobycia, spółka przynosi zyski.

Prezes KHW ocenił, że atmosfera do rozmów ze stroną społeczną o ewentualnej próbie sprzedaży kopalni jest dobra. - Pierwsze rozmowy wskazują na przychylność załogi do tego rozwiązania - powiedział. Łój nie chciał jednak przesądzać, na ile realne jest obecnie wystawienie kopalni na sprzedaż. Nie zdradził też wartości wstępnej wyceny zakładu, która jest już gotowa.


Zamknięcie kazimierza oznaczałoby duży i nagły wzrost bezrobocia, szczególnie w Sosnowcu.
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pt, 6 maja 2011, 19:35
Na Śląsku fedruje się dużo głębiej niż w Kazimierzu, więc przede wszystkim trzeba sprawdzić trzeba sprawdzić jakie ma jeszcze możliwości. A poza tym może w ramach rekompensaty zaproponować sprzedaż tej kopalni inwestorowi, który chciał inwestować na Niwce ... ;)
Avatar użytkownika
Posty: 2832
Dołączył(a): Śr, 4 czerwca 2008, 22:20
Lokalizacja: Środula
PostNapisane: Pt, 6 maja 2011, 22:21
Coś się zaczyna dziać

Kod: Zaznacz cały

[b]Obwieszczenie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach[/b]

Na podstawie art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) podaje się do publicznej wiadomości, że dnia 02.05.2011 r. wydana została Decyzja Nr 11/2011, znak WŚR.I.6220.1.4.2011.MC o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na:
1. zmianie sposobu użytkowania istniejącego budynku warsztatowego na budynek produkcyjno-magazynowy, w którym zabudowana i uruchomiona zostanie linia do paczkowania węgla oraz linia do produkcji brykietów, a także przygotowana powierzchnia magazynowa do składowania workowanych produktów;
2. przebudowie i modernizacji pomostu przenośnika taśmowego nr 3 wraz z przenośnikiem,
planowanego na terenie Zakładu Przeróbczego „Juliusz” w Sosnowcu przy ul. Minerów 2.
Decyzja wydana została na wniosek Spółki „KATOWICKI WĘGIEL” Sp. z o. o. z siedzibą w Katowicach przy ul. ks. Franciszka Ścigały 14.

Z treścią decyzji oraz dokumentacją sprawy, w tym z opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sosnowcu w przedmiocie braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, można zapoznać się w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przy ul. Mościckiego 14, pokój 109, w godzinach od 730 do 1530.

 


:arrow: http://www.bip.um.sosnowiec.pl/dokument ... p=5559&r=r

Co prawda kopalnia i ten zakład są od siebie oddalone ale to jest chyba jeden organizm.
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

Posty: 315
Dołączył(a): Cz, 12 lutego 2009, 14:57
Lokalizacja: DG - Gołonóg
PostNapisane: So, 7 maja 2011, 00:11
Sortownia na Juliuszu jest wykorzystywana przez wymienioną w dokumencie spółkę
Decyzja wydana została na wniosek Spółki „KATOWICKI WĘGIEL” Sp. z o. o.


Nie jest to ta sama firma, choć powiązane są - "Katowicki Węgiel" jest spółką, której właścicielem jest KHW. K-J to kopalnia zależna od KHW, choć nie jest formalnie częścią holdingu.

Powrót do Gospodarka i inwestycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron